Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 21 to 38 of 38

Thread: Google Nexus 7

  1. #21 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    O am si eu de 2 saptamani, si dupa perioada asta, mi-am facut o parere destul de intreaga despre tableta.

    Pe cat de mult m-a incantat la inceput, pe atat de mult a ajuns sa ma plictiseasca. Daca iPad-ul devenise device-ul principal pentru mine, Nexus 7 nu a reusit sa faca asta. Ba chiar a ajuns in spatele telefonului ca folosinta pentru browsing si etc.

    Sunt lucruri foarte bune la tableta. Ecranul e chiar superb, se vede foarte bine. Si filme, si poze, totul e superb. Claritatea e peste iPad-ul pe care l-am avut inainte (iPad 2). Si inca cu mult. Forma tabletei iar e foarte reusita. Spatele e dintr-un material de foarte buna calitate, dar marginile din plastic cromat care imita aluminiul ii strica aspectul general. E foarte confortabil de tinut in mana, cu o singura mana sau cu doua. Eu am mainile mari, si am reusit de multe ori sa il manevrez cu o singura mana, cea ce e un mare plus. Pe langa asta, trebuie sa apreciez viteza de download foarte buna, cum doar pe laptopuri am mai intalnit. O alta aplicatie care e doar pe Android este uTorrent. Pe iOS nu exista asa ceva, si nici nu cred ca o sa vedem prea curand. Mi-a mai placut ca am gasit nenumarate emulatoare de SNES, N64 si PS1 gratuite, si sunt superbe. Sunt cateva aplicatii de Office gratuite care lucreaza impecabil fata de orice aplicatii asemanatoare de pe iOS. Problema cea mai mare este ca nu poti printa direct de pe tableta cum poti cu orice iOS device. Foarte aiurea. Eu folosesc asta foarte des avand imprimanta cu WiFi. Aplicatiile de book readere sunt foarte bune, mai ales cea Kindle unde daca ai ceva carti deja cumparate, ti le baga automat pe raft si esti gata sa citesti. Aplicatia de mail cu care vine tableta e iar foarte buna, dar nu la fel de buna ca cea de pe iOS. Dar din pacate, cam atat de zis de bine.

    Cel mai important e browserul pentru mine. Desi la inceput mi s-a parut ca se misca decent, mi-am dat seama ca nu e chiar asa. Si de vina nu e WiFi-ul, ci Google Chrome in sine. Exista desigur alternative, dar Chrome pe Nexus 7 e teroare. Se misca mai greu decat Internet explorer pe PC. Incarca rapid paginile, dar cand cauti un bookmark sau ceva, se misca greu. La browsing, tableta da gres. Si alta chestie tampita, as zice eu, este faptul ca mereu ai bara cu linkul in susul paginii, iar ala e spatiu pierdut. Pe telefoane se mai ascunde, iar aici nu. Si ecranul nu e imens incat sa zici ca nu conteaza. Plus ca nu ma pot obisnui cu aspect ratio de 16:9, fiind obisnuit cu cel de pe iPad. Am mai citit si parerea altora care s-au plans si ei de Chrome.

    Alta problema e auto-brightness, care nu stie ce vrea. Desi e bezna in camera, luminozitatea ecranului se schimba la cate 10 secunde, desi nu aprind niciun bec sau ceva de genul asta. Devine enervant, si atunci trebuie sa opresc auto-brightness ca sa reglez manual ce nivel de luminozitate vreau.

    Cea mai mare problema mi se pare insa bateria. E groaznica. Incarcare zilnica, in conditiie in care nu o prea folosesc. E posibil asa ceva? Maxim doua ore pe zi de folosinta si in rest doar in stand by. Iar seara mai raman cu 20% baterie. Ce naiba?

    La inceput mi s-a parut foarte fluida interfata. Si multi-tasking-ul e peste iOS si se face mult mai placut. Dar la reluarea unei aplicatii mai mari, se misca mai greu. Iar dupa un timp, dupa ce am mai instalat una-alta, a inceput sa se miste greu. Si nu am umplut memoria. Mai am vreo 20 GB din 30 si deja se misca mai greoi. Nu am pus poze pe ea, dar am pus 1 GB de muzica, si dupa ce intru in aplicatia de muzica, se inchide ca da eroare. WTF? Am sters si bagat iar, dar nimic, tot nu functioneaza. Inca un fail.

    Nu degeaba e mai ieftina tableta decat un iPad. Numai fan Apple nu sunt, i-am criticat mereu si o sa o fac in continuare, dar vad ca desi ii tot critic, tot la ei ajung pentru device-uri. Nu cred ca Nexus 7 e la nivelul unui iPad. Si eu nu compar cu ultimul iPad, compar cu iPad 2. Isi merita banii, e foarte ieftina si face multe lucruri foarte bine, dar chestii mai de baza si importante, cel putin pentru mine, nu le face. Mi-ar placea libertatea de pe Android pe un iPad. Ar fi tableta suprema. Pana atunci, ma gandesc serios sa o duc inapoi si sa astept altceva care sa ma atraga.

  2. #22 SP
    Member Mythul's Avatar
    Si pe mine ma bate gandul sa-mi iau un Nexus 7 sa incerc in sfarsit Android.
    Dar cu inca 500 lei in plus iau un iPad Mini care e net superior ca si hardware si ca OS (rapiditate) dar e boring ca OS. damn you Apple !

  3. #23 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Eu nu am luat iPad Mini din cauza pretului dar si pentru ca nu ii vad rostul. E prea mare pentru un mini si prea mic pentru o tableta normala. In plus, pe langa OS-ul boring cum ai zis tu, ecranul e varza. Nu stiu de ce spui ca iPad Mini e superior ca hardware, pentru ca nu e deloc asa. In afara de camerele fata-spate, la toate restul e in urma cu mult fata de Nexus 7. Dar OS-ul nu e inca destul de aproape de iOS. Degeaba zic toti, nu mi se pare. Iar ca portabilitate, mie Nexus mi-a incaput in orice buzunar din spatele pantalonilor si in toate gecile si paltoanele. Pe cand un iPad Mini nu ar fi incaput.

    Nu stiu ce sa zic de Nexus 7. Nu imi vine sa-l recomand cuiva care a mai avut tablete de la Apple. Inca se simte diferenta de fluiditate a OS-ului. Daca nu ar fi asta, ar fi cu mult peste Apple. Dar cand vrei sa cauti rapid ceva pe net, sa deschizi repede o aplicatie sau pur si simplu sa navighezi prin meniul tabletei, se simte diferenta de viteza intre orice iPad si Nexus 7.

    Poate Nexus 8...

  4. #24 SP
    Member Mythul's Avatar
    Mersi mult de raspuns.

    M-am jucat cu el azi 30 min la flanco si exact asta am observat la Nexus 7, faptul ca nu era la fel de fluid. Chrome, care atat pe windows cat si pe mac e browserul meu preferat mergea ca dracu' ! Pe aceleasi wi-fi, pe iPad mini se incarca mult mai repede fata de Nexus 7, iar cand dadeam pich to zoom sau double tap...iar niciun raspuns sau lag.

    Cred ca sar peste generatia asta de tablete Android si astept urmatorul Nexus. Chiar as fi cumparat-o, chiar daca ecranul mi se pare prea ingust fata de ce m-am obisnuit cu produsele Apple, dar eu as vrea o tableta pt citit PDF-uri + Android development, iar Nexus 7 parea candidatul ideal.

    tudyniuz e bun Nexus 7 pt citit stiri / carti / pdf-uri ? Sau trebuie constant sa dau zoom pt ca scrisul e prea mic, iar cu zoom-ul m-am lamurit cat de 'fluid' e.

    P.S. Tableta Nexus 7 de la flanco rula si Android 4.2.1, de la care ma asteptam sa zboare, cel putin asta spun toti din presa tech.

  5. #25 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Mythul... daca poti sa astepti, iti recomand sa o faci. Nu de alta, dar e posibil ca de la Tegra 4 sa se schimbe treaba pe Android... in plus, daca te tenteaza Mini-ul, poate mai tentant ar fi un Mini cu A6X si Retina, nu?

  6. #26 SP
    Member Mythul's Avatar
    Sa stii ca asa voi face Monky. Chiar imi doream sa plec acasa cu un brand new Nexus 7, dar n-a fost sa fie. Ma gandesc ca si tu ti-ai dorit o tableta pe Android la un moment dat si te-ai lovit de aceleasi probleme.

    Si sper ca Apple sa faca o data ceva cu iOS-ul, ca e prea boring. Dupa 4 ani de iOS m-am cam saturat sincer, tot ce am putut schimba la el a fost....wallpaperul !

  7. #27 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Quote Originally Posted by Mythul View Post
    tudyniuz e bun Nexus 7 pt citit stiri / carti / pdf-uri ? Sau trebuie constant sa dau zoom pt ca scrisul e prea mic, iar cu zoom-ul m-am lamurit cat de 'fluid' e.
    Pentru chestiile astea se comporta absolut normal, ca orice iPad. Nu am sesizat probleme de scris prea mic sau ceva de genul. Nu mai citisem o carte de cand aveam iPad-ul, dar pe Nexus am reusit sa termin o carte de 300+ pagini fara probleme. Chiar as zice ca a fost mai ok din cauza formei, marimii si greutatii tabletei fata de iPad-ul 2 pe care l-am avut inainte. La PDF-uri la fel, nicio problema, a rulat orice fara probleme si incarca si facea zoom mai repede decat un iPad 2.

  8. #28 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Mythul: eu am avut tablete cu Android (si am renuntat, n-am mai rezistat). In plus, imi vin de la clienti cu probleme... deci imi mai "clatesc" ochii cu ele. Si vine seara, si tot la al meu iPad ma intorc

    Referitor la citit de pdf-uri, reviste si chiar si anumite site-uri... Nexus 7 nu se va putea compara niciodata, nici macar cu un iPad Mini (daramite cu un iPad 3/4). Si asta nu se intampla datorita rezolutiei... ci din cauza ratio-ului. Cei de la Apple au stiut ce au stiut cand au folosit acest ratio in portrait mode. Cei care sunt abonati (ca mine) la o groaza de reviste... vor da cu Nexus 7 (sau orice alta tableta de 7") de pamant. Nu poti sa citesti aproape nimic (decat daca ai 20/20 vision si ochi de vultur)... si 95% din timp stai in zoom mode. Si chiar si atunci, faptul ca e prea mic pe latime, e criminal. Pentru mine, poate sa aiba 12 core-uri si sa fie la 5Ghz... dar ratio-ul ala ma termina. E foarte bun pentru mobilitate, nu zic nu... dar cand vrei sa stai sa citesti ceva care are nevoie de un ratio cat mai apropiat de un A4, e crima si pedeapsa. But maybe that's just me...

  9. #29 SP
    Senior Member JeNeI's Avatar
    Saptamana viitoare cel mai probabil imi vine tableta Nexus 7,si as vrea sa cumpar din timp o husa de protectie.M-ar interesa cu tastatura,dar cele de pe okazii sunt chinezarii.Stie cineva o husa de incredere cu Sleep/Wake?

    Eu m-am uitat dupa Poetic Slimline,dar din review-uri reiese ca nu tine mult materialul.Iar un alt case ar putea fi cel original,Travel Case.

    Astept sfaturi.

    P.S.De preferabil site-uri din RO.Tastatura nu ii musai.

  10. #30 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Eu zic sa nu ii pui nicio husa. E destul de groasa, iar cu o husa va fi de-a dreptul butucanoasa. De zgariat nu cred ca ai sanse sa o zgarii cumva, decat daca te chinui. Eu zic sa o folosesti fara. Nici tastatura nu ti-as recomanda, ecranul fiind de doar 7" nu vei putea folosi tableta cum trebuie folosind tastatura si mai mult te va incomoda.

  11. #31 SP
    Senior Member JeNeI's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Eu zic sa nu ii pui nicio husa. E destul de groasa, iar cu o husa va fi de-a dreptul butucanoasa. De zgariat nu cred ca ai sanse sa o zgarii cumva, decat daca te chinui. Eu zic sa o folosesti fara. Nici tastatura nu ti-as recomanda, ecranul fiind de doar 7" nu vei putea folosi tableta cum trebuie folosind tastatura si mai mult te va incomoda.
    Mersi de sfaturi.Duminica merg in MediaGalaxy si ma uit ce huse sunt acolo (de tinut in el),ca nu vreau sa se asterne praful de el

    Daca nu,atunci mai am husa de la Belkin pentru iPad 2 si tin in el

  12. #32 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Rcomandati-mi si mie va rog un soft de VPN din Google Play care chiar sa functioneze (si sa fie free). De cand au blocat faza cu change country store... ma chinui pe store-ul din Romania unde sunt niste top-uri masacrate (nu mai zic de aplicatii si jocuri care nu exista). Am incercat vreo 20 de apps de VPN/Tunneling din Store si nu mi-a mers cu niciunul

    ---------- Post added 27-06-2013 at 21:15 ----------

    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Si alta chestie tampita, as zice eu, este faptul ca mereu ai bara cu linkul in susul paginii, iar ala e spatiu pierdut. Pe telefoane se mai ascunde, iar aici nu. Si ecranul nu e imens incat sa zici ca nu conteaza.
    Vezi ca daca pui Google Chrome beta (din Play Store) bara cu linkul de sus are auto-hide. De asemenea, eu am rezolvat partea cu meniul de Home/Back de jos cu o aplicatie numita Ful!screen (iti face 2 butoane in colturi, pe care poti seta ce sa faca, sa deschida meniu radial, sa faci swipe, etc...). Ba mai mult, iti ascunde inclusiv Notifications bar-ul, astfel incat in orice aplicatie sa folosesti tot ecranul.
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Alta problema e auto-brightness, care nu stie ce vrea. Desi e bezna in camera, luminozitatea ecranului se schimba la cate 10 secunde, desi nu aprind niciun bec sau ceva de genul asta. Devine enervant, si atunci trebuie sa opresc auto-brightness ca sa reglez manual ce nivel de luminozitate vreau.
    Da, si la mine e fail Auto Brightness-ul. O sa caut o aplicatie mai desteapta (stiu ca pe S4 gasisem ceva interesant, unde setai tu treshold-urile de auto).
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Cea mai mare problema mi se pare insa bateria. E groaznica. Incarcare zilnica, in conditiie in care nu o prea folosesc. E posibil asa ceva? Maxim doua ore pe zi de folosinta si in rest doar in stand by. Iar seara mai raman cu 20% baterie. Ce naiba?
    Eu maxim am vazut cam 6 ore de folosire... cu 2 zile de standby. Insa cu location oprit si WiFi doar cand e cazul. Asta e... e Android...
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    La inceput mi s-a parut foarte fluida interfata. Si multi-tasking-ul e peste iOS si se face mult mai placut. Dar la reluarea unei aplicatii mai mari, se misca mai greu. Iar dupa un timp, dupa ce am mai instalat una-alta, a inceput sa se miste greu. Si nu am umplut memoria. Mai am vreo 20 GB din 30 si deja se misca mai greoi. Nu am pus poze pe ea, dar am pus 1 GB de muzica, si dupa ce intru in aplicatia de muzica, se inchide ca da eroare. WTF? Am sters si bagat iar, dar nimic, tot nu functioneaza. Inca un fail.
    Ai dreptate... nu se compara cu Apple, oricat de "open" ar fi sistemul. Si cel mai aiurea e cand stii ca Google e atat de "open", dai drumul la Apple Books de exp. si vezi un mare "not available for your country". No offense... dar pe cand Apple imi ofera toate cartile fara probleme, Google inca mai are impresia ca romanii nu citesc...

  13. #33 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Rcomandati-mi si mie va rog un soft de VPN din Google Play care chiar sa functioneze (si sa fie free). De cand au blocat faza cu change country store... ma chinui pe store-ul din Romania unde sunt niste top-uri masacrate (nu mai zic de aplicatii si jocuri care nu exista). Am incercat vreo 20 de apps de VPN/Tunneling din Store si nu mi-a mers cu niciunul [COLOR="Silver"]
    Eu folosesc TunnelBear. 500mb gratis lunar, plus inca 1gb prima luna daca postezi pe twitter ceva legat de ei. Cu toate astea, store-ul tot pe romania ramane, chit ca programul functioneaza. Cred ca leaga utilizatorul de tara.

  14. #34 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pentru cei care nu suporta porcaria aceea de bara de meniu... aveti alternative mai bune decat FULL!SCREEN? Imi place asta pt. ca poti sa-ti customizezi cele doua butoane care apar in stanga jos si dreapta jos (marimea, culoarea si transparenta)... are si radial menu (pt. extra butoane), insa am observat ca sunt anumite jocuri si apps care nu stiu cum sa procedeze cu spatiul ramas liber in partea de jos (si de obicei lasa un spatiu colorat acolo).

  15. #35 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Mbon... si o sa raspund tot eu. Am gasit ceva interesant in 2 aplicatii: GMD Auto Hide Soft Keys si GMD GestureControl. Ambele necesita root, insa rezolva situatia.

  16. #36 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pentru posesorii de Nexus 7, in sfarsit se va rezolva problema cu degradarea performantei in timp (odata cu update-ul la Android 4.3 - incarcati-l peste 75% si lasati-l in idle mai mult timp): Did Android 4.3 save my Nexus 7? | The Verge Forums.

    Also confirmat pe Android 4.3 may breathe new life in your bogged down Nexus 7.

  17. #37 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Mi s-a pus pata pe Nexus 7, prima generatie. Ati dat cumva peste oferte ok ca pret pentru nou/sh?

    Emag vinde 16gb wifi RESIGILAT: Produs in stare perfecta, ambalaj original deschis. Produsul beneficiaza de garantie 24 luni. cu 643 ron. Pe okazii se gaseste sh fara garantie la 600... Oferta mai ok nu am gasit (conform price.ro, nou incepe la 760ron).

  18. #38 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Cred ca decat sa dai 650-750 RON pe un Nexus 7 vechi, mai bine mai pui vreo 2-300 si iei un Nexus 7 2013: Asus Google Nexus 7 II 16GB WiFi ASUS-1A018A Lista de preturi - cel mai mic pret desc. Sau poate gasesti pe cineva sa-ti aduca de afara si iesi la fel cu un Nexus 7 ca pret.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2

Similar Threads

  1. Google lanseaza Nexus 5 la 349$! By tudyniuz in forum Tech News
    Replies: 41 Last Post: 13-11-2013, 17:47
  2. Google Nexus 10 Help! By Radu9501 in forum Android
    Replies: 3 Last Post: 10-02-2013, 01:59
  3. Replies: 0 Last Post: 21-11-2012, 11:53

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts