Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 7 FirstFirst 1 2 3 4 5 ... LastLast
Results 41 to 60 of 137

Thread: Noul Nexus 7 - 2013

  1. #41 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Stiu man, ziceam si eu. Pretul insa e foarte bun, dar 16GB nu sunt indeajuns.

    Eu m-am jucat zilele astea pe un 7 nou, insa nu destul. Sper sa am timp in weekend sa umblu sa-l mai butonez putin. Prima impresia a fost placuta. Dar daca e precum primul, degeaba e ce trebuie la inceput daca ajungi sa nu-l folosesti. La mine cel putin asa a fost.

  2. #42 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ah, daca nu-l folosesti... niciun device nu e suficient de bun. Mie la noul Nexus 7 singurul lucru care-mi displace este ca Google a ales sa mearga cu Qalcomm Snapdragon S4 Pro in loc de 800. Diferentele dintre cele doua (atat la CPU cat si la GPU) sunt enorme. Dupa A7-ul de la Apple (si probabil si Atom-ul de la Intel Bay Trail), Snapdragon 800 e cel mai rapid chip pentru mobile de pe piata. Si nici nu cred ca este atat de scumpa implementarea lui odata ce Amazon si-a permis sa scoata noul Fire HDX la 229 USD cu asa ceva.

  3. #43 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Ma chinui de vreo doua saptamani sa scap de iPad Mini pentru Nexus 7, dar imi pierd rabdarea si cred ca o sa il iau si voi sta cu doua tablete deodata. Cred ca in felul asta imi dau seama care imi place mai mult si care e mai pe placul meu. Am si perioada de gratie 14 zile si daca nu imi convine stramb din nas si il duc inapoi.

    Pe langa forma care imi place foarte mult, imi place ca poti face multitasking serios, chiar si cu Snapdragon-ul mai mic. Spre deosebire de iPad unde nici iOS7 nu se apropie de Android. Mi-e frica insa de stutter si baterie. Stutter-ul ma astept sa fie minim, dar la cum folosesc eu tableta, primul Nexus 7 nu ma tinea o zi, iar iPad-ul Mini mai ramane cu 30% la sfarsitul zilei.

  4. #44 SP
    Member COD.221's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Ma chinui de vreo doua saptamani sa scap de iPad Mini , dar imi pierd rabdarea si cred ca o sa il iau si voi sta cu doua tablete deodata.
    Stiu cum e, am avut aceasi problema, intru-n final am renuntat am zis ca o sa fac pe cineva fericit,decat sa o vand la pret de nimic, nobody wants it. Sunt foarte interesat in noul Nexus 7 , ma trage in spate marimea ecranului 7" pentru o tableta este undeva la limita, asta a fost motivul principal pentru care am cumparat Ipad.ul mini (7.9"), si saptamana trecuta am gasit asta, noul rival Apple(la gama de tableta vorbind) si Google sau Samsung :
    LG G pad 8.3" mai putin "ppi" comparat cu Nexus 7 doar 273 ,mai multe info. in review. La sfarsitul luni o sa fie disponibila in UK si pe 3 noiembrie o au rezervata intru-n mare magazin in spania, deci asta insemna ca in acelasi timp o sa fie disponibila si in restul europei, daca nu chiar dupa,poate o saptamana intarziere.

  5. #45 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Nici nu ma uit la LG. Marimea ecranului desi e mai ok, si desi e 16:10 in loc de 16:9, asta e tot ce are in plus. LG e LG si pentru mine e destul incat sa ii zic pas. Luminozitatea e ok, dar sub Nexus 7 si mai ales sub un iPad Mini. Nu am incredere ca nu va avea probleme, ma astept sa fie plin de probleme de soft, nu neaparat hard. Slotul de card nu ma intereseaza, din fata arata foarte ieftin, mai ales cu sigla prezenta atat pe fata cat si pe spatele tabletei. Mi se pare o tableta Samsung-izata. Aduce prea mult cu tabletele Samsung si imi da impresia de produs ieftin.

    Desi are metal pe spate, nu e complet, nu pare uniform si din nou, imi da impresia de ieftin sau de improvizatie. Nu imi place deloc. In plus, ma astept ca si pretul sa fie peste Nexus 7, apropiat mai degraba de un iPad Mini, deci fail total din partea mea.

    In concluzie, pentru mine cel putin, ca tableta cu Android, doar Nexus 7 as lua. Nu stiu insa daca ma descurc cu dimensiunea ecranului, dar daca pe restul le face cum trebuie, ar trebui sa fie indeajuns.

  6. #46 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Offtopic: Vad ca va plangeti ca nu reusiti sa vindeti iPad-ul Mini in aceasta perioada. Aici am doar 2 lucruri de spus:
    1. A incerca sa vinzi un iPad in perioada asta avand in vedere ca peste cateva zile se anunta noua serie de iPad-uri... e un timing al naibii de prost.
    2. Nu stiu cum de va plangeti ca nu le puteti vinde, cand eu nici macar nu gasesc anunturi de-ale voastre de vanzare. Acum 2 saptamani am avut de cumparat 2 iPad-uri Mini SH pentru un prieten... si cu greu am gasit ceva la pret decent.

    Ontopic: sincer nu inteleg de ce Google a optat pentru S4 Pro si nu Snapdragon 800. La fel cum nu inteleg de ce "doar" 2GB RAM cand gasesti pe smartphone-uri cu Android 3GB RAM. Imi place ca ratio-ul acela de 16:9 iti face tableta mai usor de tinut cu o singura mana, insa e crima si pedeapsa pentru orice inseamna browsing, magazines, etc... as alege ratio-ul de 4:3 de la un iPad fara sa ma gandesc de 2 ori... But, that's just me.

    P.S. Noile iPad-uri vor schimba complet piata... just wait a few more days

  7. #47 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    MonkY, eu sunt la 2500km, nu l-am pus la vanzare in Romania.

    Cat despre Nexus 7, si pe mine ma deranjeaza cel mai mult ratio-ul, dar are alte lucruri pe care le face bine. De specificatii sunt multumit, pentru ce fac eu, adica browsing, video si social media e perfect. Si ce imi doream foarte mult la iPad nu am: multitasking. Nu pot sa ma uit la un clip pe youtube si in acelasi timp sa vorbesc cu cineva pe Facebook. Pentru mine asta e multitasking. Eu de asta am nevoie. Nexus 7 se descurca cu chestiile astea. Poti face un fel de PIP, sa ai fereastra de youtube peste o alta aplicatie. Pentru un user ca mine, chestiile astea conteaza. iOS7 nu a adus imbunatatirile necesare pentru mine, si nici noile iPad-uri nu vor avea asta pentru ca si ele tot iOS7 ruleaza.

    Cam asa ceva:


  8. #48 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Mai multitasking de atat nu se poate: http://www.consolegames.ro/forum/f11...ra-de-windows/. Asta daca vrei jailbreak. Daca nu, go for Android!

    P.S. dupa ce ca are ecranul atat de mic... sa mai ma si uit la YouTube in fereastra? No frickin' way Sper sa vina Apple si cu o tableta de 12" or so...

  9. #49 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Pai vezi man, asta a fost mereu problema mea cu Android. Mereu necesita root si alte nebunii. Acum in sfarsit ruleaza decent si are si chestiile in plus. Daca fac jailbreak pe iPad, pentru mine isi pierde principalul appeal: face totul out of the box.

    Acum trebuie sa te chinui cu un iPad sa poata sa faca mai multe, in timp ce cu Android nu mai ai batai de cap.

    Ma rog, cred ca ai prins ideea.

  10. #50 SP
    Member COD.221's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Noile iPad-uri vor schimba complet piata... just wait a few more days
    Nu ma grabesc deloc, dar din cate am citit pe forumuri internationale inbunatatirile la nou IPad mini sunt minore, asa ca nu imi fac mari sperante, oricum nu ma intereseaza ce se vorbeste, doar de curiozitate am citit, cand iese pe piata cobor la AppleStore ma joc cu ea vreo 30 de minute, altfel nu ma decid .

  11. #51 SP
    Junior Member sebi1964's Avatar
    Tocmai mi-am vandut ipadul mini LTE si astept un nou tablet. Ma bate gandul sa iau un telefon xperia z ultra pe post de tableta. Dar sunt inca destul de scumpe. Sa vedem ce aduce marti Apple.

  12. #52 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ca posesor de Nexus 7 (fostul), trebuie sa recunosc ca e cel mai putin folosit device din casa. Desi a fost luat pentru Cris... pana si ea a ajuns la aceeasi concluzie pe care eu am tras-o acum multi ani. La 7" e prea mic pentru a fi folosit ca "productivity tool" si e prea mare pentru a nu deranja la mobilitate. La prima problema prefera sa-si deschida laptop-ul sau sa-mi fure mie iPad-ul... iar la a doua, si-a dat seama ca ii e suficient smartphone-ul pentru mobilitate.

    Pentru cei care vor un device doar pentru citit, recomand un Kindle Paperwhite. Pentru cei care vor gaming, movies, aplicatii de productivitate (editari foto, video, etc.) recomand un iPad (normal, nu Mini).

    ---------- Post added 20-10-2013 at 12:33 ----------

    Quote Originally Posted by COD.221 View Post
    Nu ma grabesc deloc, dar din cate am citit pe forumuri internationale inbunatatirile la nou IPad mini sunt minore, asa ca nu imi fac mari sperante
    Cred ca ai citit aiurea. Rezolutie de 4x mai mare si procesor A7 (care ar fi de cel putin 5-6x mai rapid)... si ti se pare minor? Yeah, right...

    P.S. Sincer, sper sa nici nu scoata iPad Mini 2 acum... pentru ca ar canibaliza noul iPad 5...

  13. #53 SP
    Member dinamovistu's Avatar
    Nu cred ca Ipad mini va veni cu A7. Ipad 5 mai mult ca sigur. Insa vom vedea.

  14. #54 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by dinamovistu View Post
    Nu cred ca Ipad mini va veni cu A7. Ipad 5 mai mult ca sigur.
    iPad 5 va veni cu A7X si nu A7 (asa cum iPad 4 a avut A6X)... Se presupune ca Mini va veni cu acelasi CPU ca si in iPhone 5S, doar cu quad core la grafica (pentru a face fata la rezolutia mare). Asta si pentru ca Apple vrea sa treaca pe toate device-urile la 64bits. Scuze pentru off-topic pe thread de Nexus...

  15. #55 SP
    Member Mechatronick's Avatar
    Sunt noob in domeniul tabletelor, intrebarea mea e urmatoarea, nexus 7 e best buy in categoria tabletelor cu android la pretul sau? Gasesc ceva mai bun la banii astia?

    Credeti ca o sa fie redusa de black friday?

  16. #56 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Mechatronick: Nexus 7 (2013) este clar best buy, best featured Android la 7". Nu, nu vei gasi ceva mai bun la banii astia... deci mergi linistit pe alegerea asta. Cat despre Black Friday la noi... ma indoiesc ca vei vedea la pret mai mic. Deja gasesti varianta de 32GB la 1295 RON. Poate cu ceva noroc o sa fie pe la 1200 RON.

  17. #57 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Hmm, pentru varianta cu LTE a iesit deja Android 4.3.1 dar din pacate nimeni nu stie ce repara sau ce aduce nou... Nu am observat nimic interesant (in afara de faptul ca 3DMark se blocheaza in testul FullHD)

  18. #58 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Astia de la Google/Asus s-au tampit? Nexus 7 venea cu charger de 10W (la 2000mAh) pe cand Nexus 7 2013 vine cu charger de 7W (la 1350mAh)?!? Dureaza o vesnicie incarcarea (cred ca minimum 4 ore!!!).

  19. #59 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Ca sa fie cot la cot cu iPad mini

  20. #60 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Ca sa fie cot la cot cu iPad mini
    iPad Mini la mine se incarca in 2 ore pe un charger oficial Apple (nu stiu ce amperaj are, dar daca vrei verific)... De la 2 la 4-5 ore e cale lunga

    P.S. Mai rau e ca noul Nexus daca-l folosest in timp ce-l incarci, aproape ca nu face fata (am observat un maxim de 5% pe ora in timp ce ma jucam)...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 7 FirstFirst 1 2 3 4 5 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 11 Last Post: 27-08-2013, 17:42
  2. Noul Xbox 360 - 2013 By MonkY in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 14 Last Post: 01-08-2013, 13:32
  3. Replies: 0 Last Post: 29-07-2013, 12:47
  4. Replies: 50 Last Post: 21-05-2013, 03:29
  5. Google va prezenta noul Nexus luna aceasta By iUser in forum Tech News
    Replies: 3 Last Post: 09-10-2012, 17:41

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts