Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 7 of 7

Thread: Recomandare tableta

  1. #1 SP
    CG Editor Dant3's Avatar

    Recomandare tableta

    Sa nu depaseasca 1500 lei, astept opinia experţilor de pe forum si nu numai

  2. #2 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Deci vrei cu Android? Nu prea ai variante reale. Nexus 7 (2013) si cam atat. Lumea pare sa fie multumita de ea. Eu din pacate nu am avut-o pe mana destul incat sa am o parere, dar sunt tentat sa iau una de ceva timp. MonkY se plange de ea, dar el doar iPad vrea.

    Eu din cate am citit a rezolvat problemele pe care le-a avut primul Nexus 7, sau cel putin din punctul meu de vedere.

    Mai e noul LG G-Pad care e mai mare si lumea il lauda destul de mult. Mie mi s-a parut mai snappy Nexus 7, dar ecranul considerabil mai mare de pe G-Pad chiar merita. Mie nu mi-a placut pentru ca e LG, dar aia e alta chestie.

    Zi si tu ce vrei sa faci cu tableta, ce ecran doresti, alte alea.

  3. #3 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Fix la comparaţia asta m-am oprit si eu
    http://www.gsmarena.com/compare.php3...&idPhone2=5600

    Pai o vreau pt internet, navigat, cateva filme sa pun pe ea cand plec, jocuri nu ma intereseaza. Ceva muzica si cam atat. Daca gasiti si preturi bune pt cele 2 ar fi si mai bine. Dar astept si alte propuneri.

    PS iPad nu cred ca gasesc in banii aia, vreau o tableta cu garanţie.

    PPS o sa astept BF

  4. #4 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    iPad SH gasesti, mai ales Mini care are preturi foarte ok. Chiar am pe cineva care vinde un Mini cu garantie inca vreo 10 luni. Hell, si eu vand Mini-ul meu

    Eu personal as merge pe Nexus pentru ca esti sigur ca e cea mai rapida la folosire si primeste update-uri foarte rapid.

    La LG insa, specificatiile sunt mai bune si skin-ul pus peste Android e destul de minimalist. Dimensiunea ecranului e un mare plus zic eu, mai ales cat castigi pe latime, dar tot nu e iPad cu 4:3.

    Mai gandeste-te si la baterie, orice ar zice testele, Nexus 7 si LG G-Pad se invart pe la 7-8 ore in timp ce orice iPad sare lejer de 10. Din experienta mea cu primul Nexus, dar a confirmat si MonkY cu Nexus (2013), bateria se duce si in standby, pierzand 20% din baterie in doar cateva ore.

  5. #5 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    O sa mai astept si probabil voi alege iPad mini 2

  6. #6 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    O sa fie pe la 1800-1900RON in varianta de 16GB care e cam useless. Deci cu minimul de 32GB si fara 3G ajungi pe la 2200RON.

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Dant3: si eu acum 2-3 saptamani ti-as fi recomandat Nexus 7 2013... insa ma lupt cu ea de zici ca nu e adevarat. As fi dus-o la garantie daca nu as fi citit despre sute/mii de cazuri identice. Macar eu pot sa fiu multumit ca nu am probleme cu ecranul, ca nu s-a blocat decat de vreo 2-3 ori (la altii face treaba asta de cateva ori pe zi), ca merge bine touch-screen-ul.

    Chiar l-am contactat pe un tip care-i facuse review si arata 48h de battery time... spunea ca a mers cu brightness-ul la 50%, 3G activat, NFC activat, WiFi activat... Mi-a raspuns sec sa "nu cred chiar tot ce scrie pe net". I just laughed... Pana acum, chiar si cu ora de Display On, mai mult de 24h nu am reusit. Asta inseamna incarcare zilnica. Daca nu te deranjeaza, atunci go for it.

    Cu LG Pad 8.3 nu m-am jucat inca... insa sincer, daca ar fi sa-mi iau o tableta cu Android, as vrea ceva cu Snapdragon 800 (LG-ul are Snapdragon 600 iar Nexus 7 are Snapdragon S4 Pro - care e si mai slab). A nu se intelege gresit... depinde foarte mult ce vrei sa faci pe tableta. Insa mi se pare aiurea ca pe smartphone-uri sa existe 800 cu 3GB RAM in timp ce pe tablete se foloseste varianta mai slaba de procesor, si mai putin RAM.

    iPad Mini 2 in 1500 RON nu ai nicio sansa... nu anul asta.

    Eu as lua un iPad 4 la banii astia... un SH. Stiu, ai spus ca vrei cu garantie... Probabil ca nu stiai, insa la Apple nu conteaza actele. Chiar daca e SH, ai in continuare garantie la service-urile Apple.

    P.S. Eu zic sa astepti Black Friday-ul. Poate pana atunci se rezolva si problema la Nexus 7 2013 via update la KitKat (Doamne Ajuta!).

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Recomandare Tableta By DiablQ in forum GSM
    Replies: 16 Last Post: 29-08-2014, 11:36
  2. Recomandare tableta By naz in forum Hardware
    Replies: 36 Last Post: 15-01-2014, 21:15
  3. Recomandare tableta By batyc in forum Hardware
    Replies: 9 Last Post: 14-11-2013, 18:43

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts