Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 11 of 11

Thread: Nexus 6P si 5X

  1. #1 SP
    CG Editor Dant3's Avatar

  2. #2 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Pacat ca sunt cam uratele, preturile in schimb sunt mult mai decente. Sunt curios cat de mare e un 6P in comparatie cu Note 5.

  3. #3 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Mie 6P-ul mi se pare foarte OK. Si ca design, si ca pret, si ca specificatii. Chiar astept sa vad ceva review-uri. Pe mine ma frapeaza faptul ca anul asta au mers pe mana celor de la Huawei... Nu ca fac telefoane proaste ei, neaparat, dar... Huawei?

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Nexus 6P si 5X

    Dar ce are Huawei? Este totusi (conform statisticilor pe 2015) al treilea producator de smartphone-uri din lume, precedat doar de Apple si Samsung... si urmat de Xiaomi, Lenovo, LG & Co. Pacat ca multe din modelele lor nu ajung prin Europa datorita faptului ca nu suporta retelele... dar cred ca le ajunge piata asiatica si doar din cand in cand mai scot cate un model pentru US sau UE.

    6P nu e rau chiar asa de rau, insa ma omoara cu "inovatia" lor de a-si scoate camera in afara. Se pare ca gata, nu mai poate gasi nimeni o solutie... si de-acum incolo o sa avem telefoane in toate formele posibile, doar pentru ca trebuie sa fie niste camere prea mari pe-acolo. Unii au un "motzotzoi", altii vad ca folosesc camera ca si suport (in curand de cafea)... chiar sunt curios ce minuni or sa mai scoata - poate un selfie stick iesind din camera

  5. #5 SP
    Member robertfelixx's Avatar
    Mie îmi place 6P'ul dar prețul îmi pare mare.. Probabil o sa fie undeva la 3000 ron la noi.

    Cat despre Huawei..am avut o experiență scurta (vreo 5 zile) cu un Mate 7, super mulțumit (construcție,display,ui,bateria nu mai zic). Am renunțat la el din cauza dimensiunilor....ca minus dacă pot spune asa,cam greu cu update'urile(dar la nexus nu sunt probleme).

  6. #6 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    Bai frate dar are google o obsesie sa scrie enorm de mare pe spatele telefonului NEXUS...omg credeam ca o sa renunte la tampenia asta dar vad ca acum pare si mai mare.

  7. #7 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Astia de la Google Store sunt tampiti, pe cuvantul meu. In 2013 comandasem Nexus 5 in ziua lansarii, au fost probleme cu comanda, nu m-au notificat de nimic, ramasese pe hold suspendata aiurea cateva zile pana cand mi-a fost anulata fara motiv si a durat 2 saptamani sa imi dea banii inapoi. Am rezolvat-o atunci facand o noua comanda si platind practic de doua ori telefonul asteptand rambursarea mai tarziu.

    Sambata am facut inca o comanda de Nexus de pe Playstore si au dat-o iar in bara. Dupa ce am plasat comanda, nu am primit niciun mail de confirmare ca am plasat comanda. Nu vorbesc de procesare, ca aia mai dureaza, dar acel mail generic pe care il primesti de pe orice site cand comanzi ceva. Habar n-aveam despre comanda mea si nu am putut verifica nimic pana astazi, in contul Google imi arata doar ca a fost plasata, insa nu imi oferea detalii despre nimic: livrare, data, adresa, etc.

    Astazi am primit mail ca a fost trimis coletul, insa la adresa gresita, la cea de acum 2 ani unde am comandat Nexus 5. Desi billing address e corect si actualizat, cea de livrare nu. Daca primeam acel mail generic inca de la plasarea comenzii, puteam verifica detaliile comenzii, insa cum nu l-am primit am aflat prea tarziu ca nu a fost trimis unde trebuie. La telefon mi-au spus ca nu am ce sa fac, decat sa astept sa fie respins coletul, sa ajunga inapoi la ei si sa stau 2 saptamani dupa rambursare.

    Eu cred ca astia sunt tampiti rau. Am avut probleme si cu Apple Store, ca au dat-o si aia in bara, dar pe aia cand i-am sunat cu o treaba similara pur si simplu au mai trimis inca un colet si si-au asumat toata vina. Google sunt praf la treburile asta, suportul lor tehnic pentru orice este cel mai prost pe care l-am intalnit vreodata. Atat la problemele de Gmail, YT si iata ca si pe Store, am ramas mereu de fraier pentru ca fie nu mi-au raspuns fie nu au facut nimic pentru mine.

    Asadar, grija daca vreti vreun device Nexus, luati-l de oriunde dar nu direct de la sursa.

  8. #8 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pai si ce faci daca ala unde-i ajunge telefonu, nu refuza coletu, mai ales pentru ca e deja platit ?

    Cat de telefon, si l-a luat fratele meu acum 2-3 sapt, trecand de la Nexus 5. Ce pot sa zic din ce m-am jucat si eu (el fiind foarte incantat de el) e ca se misca excelent, se simte bine in mana (desi parca aluneca putin pe margini si e mai greu de luat de pe masa, ca aluneca prin parti), dar fratele meu, camerele alea sunt excelente.

    Camera de fata de la el cred ca e la fel ca aia de spate de pe iPhone 6. Si literally, la ani lumina de camera de fata de pe iPhone 6S-u meu. Am ramas absolut uimit de calitatea pozelor facute in paralel, dar si de unghiul mult mai wide (valabil pentru ambele camere). Iar la camera spate, in low light, ii da clasa de departe 6S-ului meu.

    In schimb, la slow-mo, la ce teste am facut in paralel, e mai bun 6S-u meu, desi am tot vazut diverse filmulete de pe youtube si inca nu cred ca sunt filmate cu 6P-u.

    Overall, bateria il tine aproape o zi pe el (deci eu as scoate lejer 3 zile), in conditia in care Nexus 5-u il ducea maxim jumatate de zi, din prima zi de cumparare, asa ca este extrem de multumit.

    Iar ca pret, cu niste mici relatii, l-a luat din Altex cu 2700 ron, modelul gri inchis de 32 (nici nu stiu daca exista versiune mai mare). Si mi se pare un pret foarte bun.

  9. #9 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Ma gandesc ca totusi nu va ridica pachetul cine locuieste la adresa respectiva. Daca nu ma insel e o infractiune sa faci asta. Ma astept si sa fiu sunat de DHL inainte sa livreze, incat sa am timp sa merg pana acolo, dar imi ia minim 2h sa strabat Paris-ul dintr-un capat in celalalt. Inca nu am contactat DHL, o sa vad ce imi spun si ei.

    Ma rog, despre telefon stiam cum sta treaba. L-am vrut acum cateva saptamani in loc de S6 Edge+, dar nu l-am gasit cu livrare imediata si am luat Samsung in schimb. Nu ma inteleg cu Samsung si am zis ca fiind in Franta pentru o perioada il iau direct de la Google. Boy was that stupid!

    In fine, o sa vad ce se intampla, inca sper ca pot sa ma duc la adresa aia sa astept curierul, o sa vad ce se intampla. Voiam doar sa va atrag si voua atentia in caz ca va intereseaza vreun device Nexus, la mine e deja a doua oara cand patesc asta si e clar ultima data cand mai cumpar ceva de la ei. Nu ma supar sa pun botul sa comentez de produse, aia e alta discutie si nu imi schimb parerea fata de produs doar pentru ca nu sunt ei capabili sa il livreze ca oricare alt site obisnuit.

  10. #10 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Hai ca s-a rezolvat pana la urma, am mers dupa telefon la nu stiu ce depozit la mama zborii in coltul celalalt al orasului. Dupa 4 ore pe drum pentru vreo 45km am reusit sa-l ridic. A trebuit sa mai platesc si o taxa ca nu l-am ridicat si a trebuit sa il duca inapoi in depozit. Le-am dat mail celor de la Google cu cele intamplate si sunt curios daca vor face ceva, dar la ce experiente am avut cu ei pana acum nici nu ma astept sa imi raspunda.

    Cred ca trebuie sa zic merci ca nu au trimis alt telefon

    Ideea ramane, daca mai vreti vreun device Nexus, de oriunde luati-l dar nu direct de la Google.

  11. #11 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Aproape o luna a durat pana mi-a raspuns Google la mail, isi cer scuze pentru ca nu am primit mail dupa plasarea comenzii si ca problema e mai mult ca sigur de la contul meu. Ei nu isi asuma nicio vina, doar sunt prea boieri.

    In fine, macar telefonul a fost ok pana acum

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Nexus 9 By tudyniuz in forum Android
    Replies: 23 Last Post: 01-05-2015, 16:31
  2. Nexus 6 By trickz in forum Android
    Replies: 30 Last Post: 26-11-2014, 21:43
  3. Nexus 5 By trickz in forum Android
    Replies: 111 Last Post: 17-04-2014, 18:00
  4. Replies: 0 Last Post: 21-11-2012, 11:53

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts