Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 10 of 10

Thread: O veste buna: preturile la HDD-uri isi revin!

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    O veste buna: preturile la HDD-uri isi revin!

    In sfarsit, dupa dezastrul suferit de marile fab-uri de componente in urma inundatiilor de anul trecut din Thailanda, primim vestea buna: totul a revenit la normal. Mai exact, toate fab-urile au trecut la capacitate de productie maxima, motiv pentru care ar trebui ca in sfarsit sa revedem preturile la HDD-uri scazand la cel mult valorile de acum un an. Ba mai mult, cei de la IHS iSupply sunt foarte optimisti si estimeaza ca in 2012 se vor vinde aproximativ 524 de milioane de unitati, cu 4.3% mai mult decat anul trecut, cand s-au vandut 502.5 milioane unitati.

    Practic pentru noi asta inseamna ca nebunia de preturi care se practica de aproape un an, se va opri. Chiar sunt curios cat de repede se vor redresa lucrurile si pe piata din Romania. Nu de alta, dar cand au fost anuntate inundatiile, de a doua zi deja aveam preturi aproape duble la HDD-uri.

    Sursa: Hard Drive Shipments Rebound to Record Level in 2012 - The IHS iSuppli� Memory & Storage Industry
    Attached Images Attached Images hard-disk-drive.jpg

  2. #2 SP
    Junior Member Amsterdam's Avatar
    Intr-un articol legat tot de asta se preconiza ca abia pe la inceputul lui 2014 or sa revina preturile la HDD-uri. Pe mine m-au prins exact cand mi-am cumparat noul pc si am dat o caruta de bani pe un HDD de 500GB.

  3. #3 SP
    Junior Member golby4u2008's Avatar
    Ar fi chiar bine ca in sfarsit sa scada preturile la ele, nu de alta dar in momentul de fata ideea de a avea in calculator doua hard disk-uri de capacitatea de 2tb fiecare este cam... un vis.

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Au ajuns atat de rau preturile incat au inceput importatorii sa aduca din nou HDD-uri de 160 si 320GB... capacitati care acum un an erau considerate jenante (nu se mai vindea aproape nimic sub 500GB). Ba mai mult, incepuse lumea sa ma sune sa-mi ofere HDD-uri de capacitati mari (2-3TB) la preturi bune, insa doar la negru... Tipic romanesc dealtfel...

    Anyway, aveti mai jos o imagine cu evolutia preturilor intre Octombrie 2011 (inainte de inundatii) si Noiembrie 2011 (dupa inundatii).

    Totodata, daca luam ca exemplu (de pe emag) un HDD de 1TB (model ST1000DM003) avem asa:
    13.01.2012 529,99
    10.02.2012 479,99
    16.03.2012 445,99
    01.10.2012 369,99 - HDD Seagate Barracuda 1TB, 7200RPM, 64MB, SATA3, ST1000DM003 ST1000DM003 - eMAG.ro

    Deci dupa cum se poate vedea, preturile au inceput sa-si revina!
    Attached Images Attached Images evolutie-preturi-hdd.jpg

  5. #5 SP
    Member felixanu's Avatar
    O veste foarte buna. Eu am patit-o cu un Samsung 500GB SATA-II 7200 rpm 16MB SpinPoint F3 pe care l-am achizitionat la pretul de 160 Ron. Intre timp s-a stricat iar cand l-am trimis la garantie mi-au zis ca nu poate fi reparat si ca nu-l pot inlocui deoarece pretul se dublase intre timp, prin urmare mi-au facut storno de 160 ron...... Eu aveam nevoie de alt hard, nu de banii care i-am dat pe el.

  6. #6 SP
    Member Dark Wadder's Avatar
    Quote Originally Posted by felixanu View Post
    O veste foarte buna. Eu am patit-o cu un Samsung 500GB SATA-II 7200 rpm 16MB SpinPoint F3 pe care l-am achizitionat la pretul de 160 Ron. Intre timp s-a stricat iar cand l-am trimis la garantie mi-au zis ca nu poate fi reparat si ca nu-l pot inlocui deoarece pretul se dublase intre timp, prin urmare mi-au facut storno de 160 ron...... Eu aveam nevoie de alt hard, nu de banii care i-am dat pe el.
    te-au facut din incheietura mainii. inlocuirea produsului stricat nu e optionala indiferent ca s-a dublat sau nu pretul la furnizor. te-au aburit si tu ai acceptat banii - greseala ta.

  7. #7 SP
    Member felixanu's Avatar
    Da a fost si greseala mea ca nu am mai zis nimic, deh ce sa-i faci.... Banii inca ii am in cont la firma respectiva nu dau nume sa nu fac reclama. Nu mai zic ca totalul de comenzi pe care l-am facut depaseste 9000 Ron. Uite ca si firmele care se considera cele mai serioase nu sunt.

  8. #8 SP
    Senior Member CrysMM's Avatar
    Am fost fericit in perioada asta, inainte de dublarea preturilor am avut norocul de a face stoc considerabil in special la cele de 500. Sa nu mai zic ca in perioada preturilor astronimice aveam urgent nevoie de un HDD extern de 2 tera. Norocul de partea mea, am gasit in Metro la 300 ron, cred ca era ultimul produs, dar era sigilat. Se va cunoaste un pic ieftenirea acestora, mai ales ca ajunsese la un sistem ofiice dublu ca pret fata de orice componenta. Vor deveni astfel si SSD-urile mai accesibile. asta dupa ce se vor epuiza stocurile vechi, la care vor fi nevoiti sa scape de ele. Cine le mai cumpara la banii aia, toti vom astepta sa scada pretul

  9. #9 SP
    Senior Member JeNeI's Avatar
    Eu chiar inainte de inundatii (mai precis in 2010 august),am cumparat un HDD 1TB WD10EARS cu 326RON.

  10. #10 SP
    Alx
    Junior Member Alx's Avatar
    2011 vrei sa spui.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Sony mai vine cu o veste buna! By Snake in forum Console News
    Replies: 4 Last Post: 06-03-2015, 23:50
  2. GTA V: O veste buna si una proasta By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 18 Last Post: 29-08-2013, 00:46
  3. Replies: 10 Last Post: 22-02-2013, 18:15
  4. Microsoft scade preturile la DLC-uri By Walkman in forum Console News
    Replies: 1 Last Post: 08-07-2010, 09:43

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts