Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 8 of 8

Thread: Vertu + Android = Irony?

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Vertu + Android = Irony?

    Nu stiu ce impresie ar trebui sa aiba asupra cititorilor o stire de genul "Vertu vrea sa produca primul sau telefon cu Android", insa mie unul mi s-a parut putin ironic. Suna un pic aiurea sa asociezi cel mai scump si mai de lux produs (Vertu) cu ceva ce ar trebui sa fie cel mai free si mai open OS (Android). Nu zic nu, cand ai mii de euro de dat pe un telefon, in principiu ar trebui sa-ti poti pune ce OS vrei, dar aici mai intervine ceva: intelegeam daca venea cu state of the art Android, customizat in draci (ca sa-si merite banii). Dar de unde, modelul despre care se vorbeste (Vertu Ti), vine cu o rezolutie de 800 x 480, cu un procesor de 1.5Ghz (care se presupune ca ar fi single core), si cu Android 4.0.4 (nici macar 4.1?).

    Eu inteleg ca Vertu (detinuta pana nu demult de Nokia) creste pretul prin design exclusivist, pietre pretioase, piele scumpa sau materiale indestructibile, dar totusi... daca vorbim de un smartphone... macar sa aiba Dzeului niste specificatii demne de pret, nu sa se faca de ras fata de un telefon pe care-l gasesti cu 10 euro. Apropos, conform acelorasi zvonuri, pretul va fi undeva intre 9.000 si 18.700 USD! I'll take two, please!
    Attached Images Attached Images vertu_android.jpg

  2. #2 SP
    Member Hitman's Avatar
    Prefer utilitatea in locul "fitelor". La banii aia ma aranjez pana la sfarsitul vietii de urmatoarele telefoane de la Apple

  3. #3 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Mie sculele de la Vertu mi se par cele mai retardate aberatii ever(scuzati-mi exprimarea). Nu sa am milioane de euro,sa am sute de miliarde de euro si tot nu mi-as cumpara. Nu as putea suporta sa le dau bani alora.

    Nu ati vazut la TV acuma vreo doi ani,cand primise Monica Columbeanu cadou un Vertu? La o luna de la eveniment,a fost vazuta cu un telefon normal. Moment in care,bineinteles,reporterii calare pe ea : "Vai,d-na Columbeanu,dar unde va este telefonul?". "Acasa,intr-un sertar. Nu merge bine."

    Nu m-ar deranja sa invart volane de Lamborghini,nici sa imi toarne doua dudui blonde Cuba Libre pe gat dintr-o cupa de aur pe o plaja in Caraibe si nici sa port Gucci. Dar am o repulsie extrem de puternica pentru mizeriile alea de la Vertu.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu prima oara cand am tinut un Vertu in mana, nu mi-a venit sa cred. Adica, nu intelegeam cine Dzeu ar da aproximativ 10.000 EUR pe un telefon care avea cam jumatate de Kg, si un ecran de 5 ori mai mic decat iPhone 3. Am inteles ca poti sa treci cu masina peste el si n-are nici pe draq, dar totusi... n-as avea unde sa tin caramida aia daca m-as duce pe undeva...

    P.S. S-ar putea sa fie bun la bataie... daca n-ai cu ce sa dai, arunci cu Vertu-ul dupa adversar.

  5. #5 SP
    Member eneea's Avatar
    Vertu mi se pare cel mai nefolositr gadget EVAH...e culmea snobismului sa dai atattia bani pe un telefon si sa-l folosesti in loc de bijuterie...

  6. #6 SP
    Member TheSpider's Avatar
    asta e telefon indestructibil Sonim XP1, cel mai rezistent telefon din lume si costa vreo 15-20 mil.
    sa dai 10 mii euro pe un tel care fara alea 2 diamante de pe spate face 30 lei mi se pare degradant din punct de vedere moral. daca stai si te gandesti ca unii oameni nu au ce manca.

  7. #7 SP
    Junior Member higara's Avatar
    Quote Originally Posted by eneea View Post
    Vertu mi se pare cel mai nefolositr gadget EVAH...e culmea snobismului sa dai atattia bani pe un telefon si sa-l folosesti in loc de bijuterie...
    dar nu e gadget, vertu e un accesoriu, un fel de ceas, lant, bratara sau haina scumpa. E snobism dar cu asta defileaza bogatii lumii iar daca acum nu ai da 10 mii de coco poate ti-ai schimba parerea daca ai ajunge in lumea snobilor unde toate ***urile astea au importanta si reprezinta cartea ta de vizita. Oricum ar fi, e ceva exclusivist si nu orice parlit isi permite chiar daca e ipocrit si spune ca nu si-ar cumpara in veci asa ceva. Tot in categoria asta intra si anumite mancaruri gen caviar, trufe etc

  8. #8 SP
    Member Dromoter's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    P.S. S-ar putea sa fie bun la bataie... daca n-ai cu ce sa dai, arunci cu Vertu-ul dupa adversar.
    Mda, am fost martor cand patronul unui club din Timisoara a aruncat cu Vert-ul intr-un barman . Poti trage concluziile imediat cam cat de mult il duce capul pe acel individ . Evident ca n-a patit nimic telefonul ca doar e o caramida .

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 146 Last Post: 29-07-2021, 21:43
  2. Clubul Android By erik95 in forum Android
    Replies: 498 Last Post: 01-06-2021, 01:00
  3. Android 4.4 KITKAT By trickz in forum Android
    Replies: 49 Last Post: 21-12-2013, 15:20

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts