Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 27

Thread: OUYA: Vom lansa cate un model pe an!

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    OUYA: Vom lansa cate un model pe an!

    S-a vorbit mult despre "consola Android" si despre viitorul sau, viitor pe care multi nu l-au vazut prea luminos, in mare parte datorita hardware-ului care deja pare obsolete (OUYA avand un Tegra 3 desi din Ianuarie 2013 a fost anuntat Tegra 4). Well, wonder no more, my elves! CEO-ul OUYA, Julie Uhrman, a spus intr-un interviu acordat recent "There will be a new OUYA every year. There will be an OUYA 2 and an OUYA 3"! Cu alte cuvinte, OUYA are un viitor "asigurat".

    Automat insa, intervine intrebarea: "Vor fi jocurile compatibile cu urmatoarele generatii, sau se va renunta la acest lucru?". Raspunsul vine clar: "all the games will be backward compatible". Mai mult, Julie Uhrman ne asigura ca "The games will be tied to you, the gamer (like Steam is now)". Prin urmare, no worries here. Practic pentru 99 USD pe an sunteti asigurati ca veti avea o consola cu jocuri Android.

    Primul OUYA se va lansa in Iunie si va veni cu un procesor Quad Core A9 Tegra 3, la 1.6Ghz. Will you buy one?
    Attached Images Attached Images ouya_gamepad.jpg

  2. #2 SP
    Member rareshica's Avatar
    Pe site-ul oficial este precizat la Pre-Order :
    OUYA Console(care vine cu un controller)-$99.99
    Extra Controller(jumatate din pretul de achizitie a consolei+un controller)-$49.99
    Ce sa intalegem prin asta?Controller-ul costa cat consola?
    Pre-Order : OUYA

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pentru 99$ primesti tot ceea ce-ti trebuie sa te joci pe OUYA: "consola" plus un gamepad. Daca mai vrei neaparat un controller (pentru multiplayer), te mai costa in 49.99$. Deci da, consola costa cat un controller. Insa tine cont de faptul ca pentru a ajunge la un asemenea pret, oamenii au primit 8,596,474$ via Kickstarter! Cu alte cuvinte, probabil au cumparat Tegra 3 la un super pret, pe cand gamepad-ul este facut "in house". Design, manopera, sample-uri, teste... toate nebuniile astea costa.

    Ca idee, la 30$ or so poti sa-ti cumperi si tu un "Android on USB stick", cu ultimul Android, procesor dual core la 1.6Ghz, 1GB RAM, 8GB storage... destul de apropiat de specificatiile lui OUYA. Si comparativ cu ce ai zis si tu legat de gamepad, te va costa un FlyMouse (controllerul pentru Android cu giroscop) in jur de 35-40$, adica mai mult decat stickul in sine. Yup, some chips are cheap these days...

  4. #4 SP
    Member MiniEmotion's Avatar
    Dupa parerea mea nu se merita... In zilele noastre pe toate gadget-urile android se poate transfera / downloada direct un joc / o aplicatie gratuit.
    Daca mai ai si 4.0 (sau cat a mai aparut) nici nu-ti mai trebuie consola pentru android, si in plus ,pot rula jocurile cu 720p ?

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by MiniEmotion View Post
    Dupa parerea mea nu se merita... In zilele noastre pe toate gadget-urile android se poate transfera / downloada direct un joc / o aplicatie gratuit.
    Daca mai ai si 4.0 (sau cat a mai aparut) nici nu-ti mai trebuie consola pentru android, si in plus ,pot rula jocurile cu 720p ?
    Doar ca gadgeturile despre care vorbesti tu, nu sunt gandite sa mearga pe TV, si nu au gamepad. OUYA se vrea o consola Android, cu un development dedicat (probabil va avea un fel de Tegra Zone, o alternativa la Play Store si un shell/interfata precum cea de la PS3 sau Xbox 360), si din cate stiu nu mai exista o alta la fel. Da, poti sa-ti iei un "Android on a stick", ajungi cam la acelasi pret pentru o chinezarie, dar sub nici-o forma nu se va compara experienta.

    Din cate stiu, Tegra 3 ruleaza cam toate jocurile chiar si in 1080P... depinde de frecventa. Tegra 4 ruleaza chiar si in 4K. Desigur, vorbim de jocuri de Android...

  6. #6 SP
    Ex: phat_sua amermofo's Avatar
    bun punct de vedere despre piata si cum s-a creat aceasta oportunitate legata de microconsole What Games Are: Why The Xbox’s $5 Problem Is Great For OUYA | TechCrunch
    din punctul meu de vedere daca esti gamer o microconsola gen OUYA e must have.

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Uite ca la denumirea asta de "microconsola" chiar nu m-am gandit. La urma urmei, cam asta e... Arunci si niste emulatoare de NES, SNES pe-acolo (parca era si de N64 pentru Android), si chiar isi face treaba. Pentru 99 dolari, nu e rea deloc.

  8. #8 SP
    Junior Member pcboy2006's Avatar
    Totul bun si frumos, dar acuma sa vedem cum va fi lansat in Europa. Din 99 $ o sa fie 99 € si asa mai departe

  9. #9 SP
    Member MiniEmotion's Avatar
    Are si memorie interna, sau jocurile apar pe cd/stick ? intreb pentru ca nu am vazut pana acum jocuri android in magazine

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by MiniEmotion View Post
    Are si memorie interna, sau jocurile apar pe cd/stick ? intreb pentru ca nu am vazut pana acum jocuri android in magazine
    Gasesti aici specificatiile complete: http://www.consolegames.ro/forum/f7-...nsola-android/
    Jocurile le vei gasi online, in store-ul dedicat.

  11. #11 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Jocurile le vei gasi online, in store-ul dedicat.

    Jocuri "digitale". Oh yeah!

  12. #12 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Eu nu cred ca o sa lanseze in fiecare an cate o consola noua. La ce fail total va fi, nu vor mai ajunge la anul 2.

    Problema mea este urmatoarea: Eu cumpar console in loc de PC-uri ca sa stau linistit cativa ani buni si sa nu trebuiasca sa fac nimic altceva decat sa cumpar jocuri. Daca ei scot consolele astea anual, ar fi exact ca niste PC-uri la care trebuie mereu sa ai cea mai noua varianta de hardware.

    Bun, acum voi ziceti, pai bine ma, nu te obliga nimeni sa o iei anual. O iei o singura data si gata. Gresit. O iau anul asta si apar 20 de jocuri pentru ea, zic si eu 20. La anul vine consola urmatoare care e mult mai puternica, ca doar deaia vine varianta noua ca sa tina pasul cu tehnologia. Toate jocurile mele vor merge pe consola noua, aproape 100%, deci aici nu e nicio problema. Problema intervine in ciclul celei de-a doua generatii. Developerii care fac jocurile, vor avea doua variante cand fac jocuri noi: 1) sa faca jocurile noi doar pentru a doua consola sau 2) sa faca jocul pentru ambele console, insemnand ca ii costa mai mult, le ia mai mult timp, etc. E destul de clar ca a doua optiune nu le prea convine, asa ca probabil opteaza pentru prima varianta. Caz in care eu am dat 100$ pe consola, am folosit-o un an si gata. Daca vreau continut nou, trebuie sa cumpar consola noua. In cazul doi, daca apare pe ambele console, e bine pentru mine, dar nu e bine pentru developer. Caruia nu ii convine sa lucreze la acelasi proiect bazandu-se pe doua aparate cu specificatii diferite si etc. In felul asta developerii vor fi descurajati sa faca jocuri pentru consola asta si jocuri de calitate nu ar aparea pe Ouya. Si nici calitatea portarilor nu va fi grozava. Exemplul bun e Android cu mii de aplicatii care merg aiurea, unele sunt scaled-up, altele down. Diversitatea prea mare a aparatelor care ruleaza Android face ca aplicatiile de pe platforma asta sa nu fie optimizate la maxim. Si exact asa ar sta treaba si la Ouya. Consola nu ar primi destule jocuri bune, si daca nu exista jocuri bune, de ce as cumpara consola asta?

    La inceput am fost si eu incantat, dar nu asa se abordeaza piata asta.

  13. #13 SP
    x2z
    Senior Member x2z's Avatar
    +1 Ouya beats the purpose. Asta daca vor scoate 1 pe an si nu se vor inghesui la optimizare.

  14. #14 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Va dati seama... ei ce sa declare acum, stiind ca Tegra 4 e "pe vine" si ei lucreaza pe Tegra 3? Daca ar spune ca nu vor upgrada, ar pierde multi clienti si developeri care vor un "viitor" asigurat. Iar Tegra 3 nu are cum sa mai reziste prea mult (vezi si Qualcomm care nu sta degeaba). Prin urmare eu cred ca au facut pasul corect prin a fi fair fata de developeri si cumparatori, afirmand ca vor veni si la anul cu un refresh. Acum, daca vorbeam de o "consola" sau mai bine zis "microconsola" de 2-300$, atunci era grav... Insa totusi, sunt 99$... echivalentul a 2 jocuri noi de consola.

    Nu inteleg ce e asa rau ca vor sa mearga pe un refresh anual, atata timp cat se pastreaza backward compatibility... Nu la fel fac si toti ceilalti (vezi Apple, Samsung, Google) lansand chiar si de 2 ori pe an produse care sunt mai rapide si au mai multe functii, si sunt compatibile cu tot ce ai cumparat pana atunci? De ce ar trebui sa fie cazul OUYA diferit?

  15. #15 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    De ce ar trebui sa fie cazul OUYA diferit?
    Pentru ca e consola? Sau cel putin asa vor ei sa-i zica. Oricum nu conteaza cate apar pe an, conteaza ce jocuri o sa apara pentru ea. Daca o sa fie fix aceleasi jocuri de android de pe telefoane si tablete... epic fail scrie pe ei. Pana si PS Vita care are exclusivitati o duce greu, asta pentru ca-s putine. Cum o sa fie atunci Ouya care n-are in spate nimic (un nume, o istorie, ceva) si nici jocuri exclusive nu ofera...

  16. #16 SP
    Admin MonkY's Avatar
    A zis bine cineva aici pe forum cand a denumit OUYA ca fiind o "microconsola". Pentru ca in principiu cam asta se vrea. Nu se va bate cu Nintendo, Microsoft sau Sony... asta e clar. Va fi o nisa, care in principiu va satisface o anumita gama de consumatori. Mie imi pare bine ca iese asa ceva, nu neaparat pentru ca imi doresc eu un OUYA, ci poate pentru ca asa exista sanse sa atraga atentia celor de la Google sau Apple, si sa puna mana sa-si scoata propria consola. Atunci ar fi competitie serioasa (mai ales daca mai intra si Steam Box-ul si Project Shield in ecuatie)... Cred ca 2013 - 2014 va fi foarte interesant din punctul asta de vedere...

  17. #17 SP
    Junior Member StefanStfu's Avatar
    am citit conversatia de mai sus si uneori am simtit nevoie sa-mi f** un facepalm... in primul rand, cei care pun intrebari de genul "jocurile le gasim in magazin?" presupun ca nu detin un smartphone android, iar principalul motiv pentru care il considerati epic fail nu este neaparat pentru ca nu ati mai vazut asa ceva si sunteti sceptici, dar voi ati ramas cu idee de Android pana la versiunea 2.3.4 sau 3.2 Gingerbread si Cyanogen sau whatever erau numele. Mentionez ca am avut diferite telefoane de-a lungul timpului, Symbian, Windows Mobile, Android si iOS. Pana in ultimii 2 ani iOS era pe departe cea mai stabila platforma. Insa odata cu lansarea Android ICS 4.0, totul s-a schimbat. Android ofera mai mult, este in sfarsit stabil desi Open Source, repet Open Source, nu precum iOS care are foarte FOARTE multe lag-uri nesimtite cand incerci sa deschizi o aplicatie care practic suge viata din procesorul ala micut al iPhone-ului... si sa fim sicneri, device-urile apple au ramas destul de in urma. Procesor de 1,2 ghz dual sau quad core de 4inch in sfarsit pe iPhone 5, cand seria noua de Xperia si Samsung va venii cu 2GB RAM, procesor QUAD-core de 1,9-2,0 Ghz... ecran de 5 inch si mai mult, sa fim sinceri, iPhone-ul a decazut! Bine inteles ca voi 'fanboy' va stiti voi, ma veti ura, insa am dreptate in ceea ce spun, si nu am nevoie de parerea voastra. Eu (chiar daca stiu ca in Romania va costa undeva la 700 ron) voi achizitiona acel OUYA, si versiunile urmatoare. As platii si pretul dublu, deoarece acele specificatii la acel pret le gasesti doar la un smartphone la mana a2a. Lasand la o parte ca Android are aceeasi galerie IMENSA de jocuri precum iOS (lasand la o parte exclusivitatiile, care honestly sunt mai multe pe Android) se adauga (si hack-uri cheat-uri restul) posibilitatea de a emula majoritatea consoleleor (yeii) de la Gameboy Pocket, Color, Advance, Nintendo DS (yep, you heard me!) PS1, (ps2 e in lucru, la fel ca si emulatorul de PSP), Atari, Megadrive, Sega series, NINTENDO 64 (highlight please) si atatea alte console.. OUYA este un proiect minunat, daca nu va place, luati-va iPhone-urile (shove it up your ass) si nu mai comentati aiurea, chiar va rog
    Nu considerati postarea ofensiva, este doar un gand, o parere a mea

  18. #18 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by StefanStfu View Post
    si nu mai comentati aiurea, chiar va rog
    Bine, nu mai comentam aiurea, te lasam pe tine sa comentezi ne-aiurea.

    Dar n-ar strica sa mai lasi si tu un rand liber, sa mai aranjezi un pic textul, asta daca vrei sa ne putem bucura de intelepciunea parerilor tale pertinente, in caz contrar o sa comentam aiurea. Si vezi ca ai o problema cu tasta "i", vad ca are tendinta sa "se apese" dublu.

    In rest ce sa zic, noi toti am ramas blocati la android-uri vechi, eu inca am 1.6, nu toata lumea isi permite android 4.x, dar e bine sa stim ca 4.x e mai bun.

    Ontopic... ce e Ouya pana la urma? Un controller "destept" pe care-l legi la TV sau are si un ecran incorporat? La 100 dolari m-ar mira sa aibe ecran, caz in care va fi chiar mega fail, asa mai bine ma joc direct pe smart tv-urile noi care vor aparea.

  19. #19 SP
    Senior Member OlBlueEyes's Avatar
    Cum sa dai 700 de lei pe un asemenea device?!Cu banii astia imi cumpar un PS vita care da ceata oricarui OUYA care se va lansa 5 ani de acum inainte.Nu-i vad rostul acestui device il iau ca sa ce?Sa joc angry birds sau alte mini joculete de genul android market...chiar nu-i vad rostul cand avem ps vita e ca si cum ar incerca cineva sa ma convinga sa-mi iau logan in loc de vw passat la acelasi pret.

  20. #20 SP
    Member Snake's Avatar
    Off-topic: @StefanStfu dupa ce am citit postul tau chiar am vrut sa-mi dau un facepalm. Din ce ai scris si dupa modul in care ai scris, nu rezulta decat ori ca esti un fanboy Android cu ochelari de cal, ori ca nu ai habar despre ce vorbesti. Dai niste exemple gen 'procesorul micut din iPhone' - care in majoritatea testelor este printre cele mai rapide de pe piata, te bucuri ca va iesi procesor la 2Ghz cu jde mii de core-uri si 4GB RAM (dovada ca Androidul e ca Windows-ul - vrea hardware mult mai rapid pentru a rula decent). Vad ca te bucuri ca vei avea smartphone paleta de 5-6". Eu iti recomand sa-ti iei o tableta de 7" si sa vorbesti cu ea la ureche. Unii prefera telefoane normale la cap. Iti voi atasa mai jos si cateva benchmark-uri de pe Anandtech, ca sa vezi cat de "slab" este "micutul" procesor fara vlaga din iPhone 5 (comparativ cu super procesorul din S3 care mai e si quad core). Si ca sa te citez, nu considera postul meu o ofensiva, dar cred ca esti prea hater sau prea fanboy ca sa postezi ceva relevant. Iar daca nu-ti convine, te citez din nou si spun 'ia-ti lopata de 6" si shove it up your ass'. Nu prea suna bine cand ti se intampla tie 'urarea', nu?

    On-topic: Din punctul meu de vedere, OUYA nu este o consola in adevaratul sens al cuvantului (a zis bine cineva mai sus de micro-consola). Ca sa fie asa, ar fi trebuit sa aiba un OS dedicat, optimizat pentru gaming. Ori OUYA merge pe Android (cu lag-urile si bug-urile de rigoare), si se bazeaza in mare parte pe titluri extrem de slabe sau pe care le-as putea numi cu usurinta 'pentru copii'. In afara de aproximativ 10 titluri ceva mai serioase (si acelea cu semne mari de intrebare pentru un consolist serios), gamingul de pe Android e la pamant. Daca vor face greseala sa vina cu prostioare gen Angry Birds, Fruit Ninja si Temple Run, doar cu suport de gamepad, atunci sa-si cumpere fanboys asa ceva si sa se spele cu el pe cap. Nu as da mai mult de 100 RON sa ma joc pe TV ceva ce am pe telefon (cam atat costa un stick cu Android - 25-30 USD).

    Eu cred ca o sa depinda foarte mult de cum vor reusi sa-si dezvolte propriul SDK, de modul in care vor reusi sa integrese un serviciu gen Gamertag sau GameCenter (care pe Android lipseste cu desavarsire), de modul in care vor reusi sa atraga developeri cu nume mari sa scoata exclusivitati (sincer ma indoiesc profund de asa ceva).

    @RaverX: nu e u controller pe care-l legi la TV. Consola/jucaria se va conecta pe TV, si gamepad-urile la consola. Nu are niciun fel de ecran incorporat (desi exista planuri pentru ca gamepad-ul sa detina un mic touchscreen, insa va fi pentru setari, nu pentru a te juca pe el). 100 dolari nu e mult. Gasiti console "chinezesti" la aceiasi bani pe piata care sunt mult mai proaste.

    Daca va ajunge la 700 RON (sau chiar 1400 cat e dispus StefanStfu sa dea), si eu cred ca va fi un mega fail!
    Attached Images Attached Images 49989.png 49988.png 49977.png 49979.png

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Cate un aforism pe zi By DeathWings in forum Offtopic
    Replies: 263 Last Post: 07-09-2015, 16:07
  2. Ouya By Dant3 in forum Android
    Replies: 20 Last Post: 17-03-2014, 01:20
  3. Replies: 4 Last Post: 11-09-2012, 20:29
  4. Replies: 0 Last Post: 01-08-2008, 17:59

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts