Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast
Results 21 to 40 of 91

Thread: Samsung lanseaza noul smartphone Galaxy S 4

  1. #21 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu vorbeam strict de text (unde chiar sunt sute de aplicatii de traducere - atat offline cat si online). De voce tradusa in timp real, vorba ta, mi se pare Star Trek... si sunt ferm convins ca fiind vorba de Samsung, va iesi o varza.

    Cat despre "review impartial", poate nu ai observat... dar este o stire, nu un review.

  2. #22 SP
    Senior Member SublimingSun's Avatar
    Spilul e cu vocea in timp real, nu cu textul. Nu stiu de ce ar trebui sa fie varza daca e Samsung. Pana una-alta, cel putin in domeniul interactiunii cu device-ul, e la ani lumina fata de concurenta. N-am vazut nimic sa nu functioneze exact asa cum trebuie pe S3, de exemplu, n-am nici un motiv sa cred ca S4 va fi altfel.

    Ok, e stire, poate ar fi sa fie completa. Si S Translator e mult prea important sa nu fie mentionat, tocmai pentru ca e prima implementare ever a unui asemenea serviciu (parerea mea).

  3. #23 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by SublimingSun View Post
    Spilul e cu vocea in timp real, nu cu textul.
    O fi. Doar ca eu pana nu vad personal cat de bine merge, nu cred. Si in plus, ca un om care mai am nevoie de asa ceva cand plec pe-afara, sincer... faptul ca nu functioneaza si offline ma face sa-l desconsider total. Nu de alta, dar mai repede ma bazez pe un dictionar offline, decat sa dau din umeri in fata unui vames nervos... incercand sa-i explic (din umeri, desigur), ca nu am net deci nu ma pot intelege cu el.
    Quote Originally Posted by SublimingSun View Post
    Nu stiu de ce ar trebui sa fie varza daca e Samsung.
    Pentru ca pana acum nu am vazut software facut de Samsung care sa si functioneze bine (si sa nu fie plin de bug-uri sau mancator de resurse in exces).
    Quote Originally Posted by SublimingSun View Post
    Pana una-alta, cel putin in domeniul interactiunii cu device-ul, e la ani lumina fata de concurenta.
    Intr-adevar, daca tu consideri interactiunea cu plasticul ieftin ca fiind la ani lumina fata de concurenta care foloseste unibody de aluminiu (si nu ma refer aici la iPhone cum probabil ai putea spune, ci la concurent direct cu Android: HTC One), atunci ai dreptate.

    In rest, sa fim seriosi... ce interactiune? Faptul ca imi face pauza la film cand misc ochii in alta directie? No offense, dar va fi o functie pe care o dezactivez din start. Sunt ferm convins ca e inca un gimmick Samsung care va consuma baterie (sa stea sa-mi urmareasca mie ochii). Unde mai punem ca probabil nu va functiona pe intuneric, sau lumina puternica, sau...

    Sau... faptul ca daca suntem mai multi cu GS4, activam Group Play si ne folosim smartphone-ul pe post de boxe surround. Really?!? Oare s-au gandit mult la functia asta? Probabil va fi bestiala pentru manelisti... parca-i vad pe strada: "Frate, n-ai si tu un GS4? Sa ascultam impreuna Gutza surround". Fara gluma acum, dar cine sta sa asculte muzica la un smartphone scump, sper ca mai are niste "rest" sa-si cumpere ceva casti serioase.

    Sau... Smart gestures. Mi se pare la fel de util cum imi este si Kinect-ul (pe care l-am scos de mult din functiune). Poate unora le-o place, ca in felul asta nu-si mai ating "tzipla" de pe touchscreen si nu mai trebuie schimbata des. Si nu se mai murdareste nici "ecranul".
    Quote Originally Posted by SublimingSun View Post
    Ok, e stire, poate ar fi sa fie completa. Si S Translator e mult prea important sa nu fie mentionat, tocmai pentru ca e prima implementare ever a unui asemenea serviciu (parerea mea).
    Se vede ca nici macar nu ai citit stirea. Ti-am dat citat mai devreme, unde se vorbea de S Translator in comunicatul oficial de la Samsung (care este in continutul stirii, desigur). Daca nu vrei tu sa citesti ceva, asta nu inseamna ca nu exista. La fel, este si in filmuletul de prezentare o mica parte unde e prezentat S translator-ul. Mai multe, dupa ce-l vom vedea in actiune.

    P.S. A nu se intelege gresit: GS4 nu e un telefon rau. Insa de aici si pana la a-l ridica in slavi, e distanta mare! Din punctul meu de vedere e un alt plastic ieftin (care se va vinde la preturi apropiate de Apple) marca Samsung (marca ce mi-a mancat multi bani si multi nervi in ceea ce priveste tabletele si smartphone-urile), cu un hardware bun (dar nu suficient de bun - vezi pentile issues), cu foarte mult bloatware (cine are un Android stock stie despre ce vorbesc), si in final... ramane in continuare o LOPATA! Sau PALETA de ping-pong, daca preferati. Urasc moda asta cu telefoanele din ce in ce mai mari... nu am ce-i face... Daca as avea de ales maine intre un HTC One si un Samsung Galaxy S4 (ca design si performanta), as alege HTC-ul cu ochii inchisi. Chiar daca e la "ani lumina distanta" si e tot lopata. Ca si ergonomie insa (si fiabilitate), raman la iPhone 5 pe care-l pot folosi linistit in orice situatie cu o singura mana. Nu pot sa joc ping-pong cu el, dar...

  4. #24 SP
    Senior Member SublimingSun's Avatar
    Monky, tu ai un S3? Interactiune: nu ma refer la materialul din care e facut (care este, intr-adevar, plastic) ma refer la Smart Stay, de exemplu: nu consuma baterie in mod sesizabil si e unul dintre motivele pentru care sunt super multumit de telefon. Iarasi, cata baterie vor consuma functiile de interactiune noi ramane de vazut - nu stiu de ce presupui automat ca iti vor manca bateria.

    Cat despre Group Play, stii foarte bine ca potentialul lui este in jocuri, nu in aplicatii mai manelistice.

    Nu ma apuc sa raspund altor puncte, dar check it: am citit stirea. Unde am vazut ca vorbeai despre niste functii ale TW mult mai putin inovatoare (sper sa nu aiba Apple tm pe cuvantul asta pt. ca nu-mi permit un proces cu ei) decat S Translate. Intr-adevar, este in comunicatul de presa atasat, dar nu in stirea pe care ai scris-o.

    Cu unibody-ul de aluminiu ok: eu, unul, prefer sa pot schimba bateria si sa am sd card. Suntem vreo 2-3 in lume. De gustibus. Sense 5 nu m-a impresionat deloc, din ce filmulete am vazut pe net. Iarasi de gustibus. Nu mai vorbesc de iOS, pentru ca nu vreau sa compar mere cu roboti.

    Cat despre marime, ecranul e cu .2" mai mare decat S3, la aceleasi dimensiuni. Nu e chiar phablet, nu?

    Te enervez cu comment-urile astea? Serios nu vreau sa troll-ez thread-ul, dar telefonul mi s-ar fi parut un fel de S3s daca nu ar fi existat S Translator; asta e game changer-ul pentru mine (toata suita S Health chiar nu ma intereseaza, de exemplu).

  5. #25 SP
    Admin MonkY's Avatar
    HTC One tot o lopata e, dar macar e una cu un design deosebit, e mult mai fiabil (unibody will always do that)... Din pacate, si HTC One este un telefon scump... spre foarte scump. Poate aici va castiga Samsung daca va reusi sa vina cu un pret mai bun.

    SublimingSun: am avut Galaxy S3 cam o luna. Galaxy Note cateva luni. Galaxy Note II cam 2 saptamani. In rest, imi vin clientii cu n feluri de probleme pe ele (stai linistit, nu doar Samsung-uri), si deh, ma lovesc mai mereu de ele. Repet, nu sunt cele mai proaste telefoane, dar pentru cat plastic au pe ele, si pentru faptul ca aproape totul e facut in-house (chip-uri, memorii, flash) sunt incredibil de scumpe.

    Ca termen de comparatie sa luam un Nexus 4. La fel de mult plastic, ceva mai mult bun simt la design (da, nu scrie mare GOOGLE sau LG pe fata lui)... insa are pretul la jumatate. Si nici macar nu e facut in-house. Si are si un Android stock care fuge, nu alta!

    La partea cu microSD, tind sa-ti dau dreptate. E un lucru bun ca l-au pastrat cei de la Samsung. Chiar daca eu consider ca 64GB e extrem de mult pentru un smartphone... mai mult spatiu nu strica niciodata.

    Cat despre schimbat bateria... as prefera sa nu. Ma uit ca la Note ajunsesem sa ma car cu 3-4 baterii dupa mine... O aberatie. Mai bine o baterie mai buna si un management mai bun al bateriei, decat sa stau sa merg cu baterii de rezerva dupa mine. Parerea mea (chestie de gustibus, dupa cum zici tu).

    Nu, nu ma enervezi cu comment-urile (ca daca ma enervam nu mai postam). Doar ca am stat sa scriu atat, si lumea vrea mai mult. Well, daca-l aveam in mana, poate scriam mai mult. Asa, m-am luat si eu dupa ce am vazut pe live stream, dupa ce am mai vazut prin filmulete, previews, etc... Nimeni nu-i perfect.

  6. #26 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Eu am înţeles ca ambele vor avea cam acelaşi preţ, 600 euro

  7. #27 SP
    Senior Member LucKos's Avatar
    Din comparatia initiala lipseste Sony Xperia Z - cred ca mai degraba isi avea locul acolo, fata de blackberry.

  8. #28 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by LucKos View Post
    Din comparatia initiala lipseste Sony Xperia Z - cred ca mai degraba isi avea locul acolo, fata de blackberry.
    Nu prea mai aveam loc... dar o sa incerc sa gasesc o solutie. Din pacate, "experienta" mea cu Xperia e extrem limitata (aproape ca nu mai stiu pe nimeni cu telefon Sony).

    ---------- Post added 15-03-2013 at 06:19 PM ----------

    Deja a aparut pe evomag, cu toate accesoriile cu care poate fi cumparat (de la Samsung). Fara pret, desigur: evoMAG.ro - Selectii produseSamsung-Galaxy-S4

  9. #29 SP
    Member Snake's Avatar
    Vai cum arata plasticul de pe margini. Parca erau niste telefoane chinezesti care aratau in halul asta.
    Attached Images Attached Images iphone5_vs_galaxy_s4.jpg

  10. #30 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Mda... cam urat. Dar, asta este. Daca oamenilor le place... Gusturile nu se discuta.
    Totusi, din cate concept render-uri am vazut legate de Galaxy S4, ma asteptam si eu la ceva mai special.
    Attached Images Attached Images samsung_galaxy_s4_concept_1.jpg samsung_galaxy_s4_concept_2.jpg samsung_galaxy_s4_concept_3.jpg samsung_galaxy_s4_concept_4.jpg samsung_galaxy_s4_concept_5.jpg samsung_galaxy_s4_concept_6.jpg samsung_galaxy_s4_concept_7.jpg samsung_galaxy_s4_concept_8.jpg

  11. #31 SP
    Member RELOADED9's Avatar
    Nu stiu ce tot aruncati cu pietre in Samsung. Ce daca arata ca S3? Dupa mine S4 la momentul actual este cel mai sexy telefon. In legatura cu displayul nu inteleg ce tot faceti glume gen " o sa ajunga la un display de 6,3" la galaxy S8". Hai sa fim seriosi! Au facut o treaba foarte buna. Alt lucru enervant: i-ati pupat in dos pe cei de la Apple ca vai ce frumos e Iphone 5. E un Iphone 4 mai inalt, mai subtire, ceva mai performant si cu un spate metalic, ATAT! Poate ca sunteti platiti sa faceti asta...

  12. #32 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Daca S4 e sexy insesmna ca htc one e super hot (ca sa nu zic altfel)

  13. #33 SP
    Member RELOADED9's Avatar
    E frumos si ala dar e prea gros(fata de competitori) si nu prea imi plac difuzoarele alea. In rest e super.

  14. #34 SP
    Junior Member dIAs's Avatar
    prea gros ? (1 mm diferanta fata de competitori ) hai sa fim seriosi daca chiar vrei sa gasesti nod in papura da, dar nu asta
    sa fim realisti diferenta este prea mica sa zici lucrul asta .

  15. #35 SP
    Junior Member dark.deejays's Avatar
    Sincer, eu am avut Samsung Galaxy S3 timp de aproape 2 luni...Sunt foarte dezamagit de el...Softul ( Android ) este foarte prost optimizat pt. el..Cred ca singurele telefoane care au Android-ul optimizat bine sunt cele din gama Nexus...Camera este foarte praf pe S3..Smart Stay functioneaza cand vrea ...am dat S3 pe un iPhone 4S de 64Gb deoarece Softul este optimizat mult mai bine, merge mai bine...Imi cam lipseste ecranul de 4.8 inch ...dar cel de la iPhone este acceptabil. In concluzie astept sa apara iPhone 5S...Si nu sunt Apple Fan Boy ...Imi place foarte mult Android-ul dar nu pe S3..Pe Nexus 4 este de vis! ...

  16. #36 SP
    Junior Member afganistanu's Avatar
    Samsung Galaxy S4 ... este foarte lent , are lag , se misca prost in browser si aplicatii . Iphone 5 si HTC ONE sunt cele mai rapide , il bate sigur pe s4 la viteza .

  17. #37 SP
    Senior Member Alexandru's Avatar


    comic.

  18. #38 SP
    Member Snake's Avatar
    Quote Originally Posted by RELOADED9 View Post
    Nu stiu ce tot aruncati cu pietre in Samsung. Ce daca arata ca S3?
    Pai comentam si noi pentru ca reprezentantii Samsung se tot bateau cu pumnul in piept spunand ca Galaxy S4 va fi un 'game changer', ca va fi ceva 'diferit'. Diferit pe naiba, e fix acelasi design. Acelasi plastic. Asta au reusit ei sa scoata intr-un an de 'drawing boards'? Sincer mie mai mult imi placea Galaxy S2-ul. Dupa el, au dat-o in 'rotunjimile' alea oribile. Macar vad ca HTC, Sony, Blackberry, vin cu chestii originale. Samsung daca nu mai are pe cine sa copieze (de frica sa nu fie iar dati in judecata), scoate acelasi lucru. Pacat, ca bani au. Poate ar trebui sa angajeze si un designer.
    Quote Originally Posted by RELOADED9 View Post
    In legatura cu displayul nu inteleg ce tot faceti glume gen " o sa ajunga la un display de 6,3" la galaxy S8". Hai sa fim seriosi! Au facut o treaba foarte buna.
    Asa e, au facut o treaba buna! Galaxy Note II va avea display de 6.3". Cand nu poti sa inovezi, baga ecran mai mare! Sa nu mai vorbim de faptul ca au tablete de 7" si 8" cu functii de telefon. WTF? De-abia astept sa vad pe cineva cu tableta la ureche. Va ajunge imediat pe YouTube ca 'dork of the year'.
    Quote Originally Posted by RELOADED9 View Post
    Alt lucru enervant: i-ati pupat in dos pe cei de la Apple ca vai ce frumos e Iphone 5. E un Iphone 4 mai inalt, mai subtire, ceva mai performant si cu un spate metalic, ATAT! Poate ca sunteti platiti sa faceti asta...
    Nu cred ca-i pupa nimeni in fund, dar macar ei stiu ce-i aia design, ergonomie, stabilitate. Nu degeaba s-au vandut cu 131 de milioane mai multe iPhone-uri decat Samsung-uri in ultimii 2 ani. Eu ma asteptam ca Samsung cu S4 sa vina cu ceva care sa rupa iPhone-ul pur si simplu. Tocmai au dovedit ca nu au cu ce. Prin urmare eu le zic PASS.

  19. #39 SP
    Senior Member CSergiu's Avatar
    Quote Originally Posted by afganistanu View Post
    Samsung Galaxy S4 ... este foarte lent , are lag , se misca prost in browser si aplicatii . Iphone 5 si HTC ONE sunt cele mai rapide , il bate sigur pe s4 la viteza .
    Daca taceai filozof ramaneai.

  20. #40 SP
    Member OxygeN's Avatar
    Mie unul mia placut S2-ul si S3-ul intr-o oare care masura, insa S4 mi se pare deja oribil, acum ca e mai mare telefonul trebuie sa-mi fac si mana mai mare? Cand ziceau fanii Android ca cei de la Apple nu mai au idei si toate telefoanele sunt similare acum sa-i vad ce zic de S3, S4.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 47 Last Post: 10-03-2015, 23:09
  2. Samsung lanseaza Galaxy S5! By tudyniuz in forum Tech News
    Replies: 42 Last Post: 23-05-2014, 14:06
  3. Replies: 13 Last Post: 09-09-2013, 07:22
  4. Samsung lanseaza Galaxy S4 Mini By MonkY in forum Tech News
    Replies: 24 Last Post: 01-06-2013, 01:39

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts