Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 4 of 5 FirstFirst ... 2 3 4 5 LastLast
Results 61 to 80 of 91

Thread: Samsung lanseaza noul smartphone Galaxy S 4

  1. #61 SP
    Senior Member SublimingSun's Avatar
    Quote Originally Posted by RaverX View Post

    Iar S4 se incadreaza perfect in tiparul asta, totul mai rapid, dar nimic cu adevarat revolutionar, nu vezi un design super slim (sau super usor sau mai deosebit macar), nu vezi o baterie foarte puternica, nu vezi o functie software mai speciala (ceva recunoastere de amprenta sau de retina, orice cat de cat mai special, nu neaparat ceva nemaivazut, dar ceva mai... special).
    Ce inseamna super usor? Ti se pare greu un telefon care cantareste 130g? "Functie software mai speciala": S Translator. Daca nici asta nu e speciala nu stiu la ce te referi... Apropo, asta e si "nemaivazut" - ca sa te citez - i.e. S4 e primul device pentru uz civil care vine cu asa ceva.

    Chiar crezi ca marketing-ul Samsung targeteaza cocalari si bizoni? Ai vazut seria de reclame cu Unicorn Apocalypse? Pe cea de la Super Bowl ai vazut-o?

    Ai vreo parere a ta sau practici si tu sportul national - ala cu opinii formate din auzite dar exprimate din rarunchi?

  2. #62 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu n-am ce sa-i reprosez la greutate. La 130 grame pentru un 5", e chiar super OK. Ba eu unul as zice ca ar putea sa-l duca linistiti la 150 grame daca ar pune baterie mai mare. Macar 3000mAh (daca tot nu vor sa puna 3300mAh ca pe RAZR Maxx).

    Oricum, au un plus pentru ca nu merg pe baterie fixa. Din pacate, din experienta de pana acum, toate bateriile third party mai puternice, fie au fost prea mari (vin cu un alt back cover si iti fac telefonul o caramida), fie doar se lauda cu mii de mAh in plus (pt. ca tin la fel).

  3. #63 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Eu nu inteleg nebunia asta cu bateria. De cand am telefoane mobile nu am schimbat bateria niciodata. Niciodata nu a fost un inconvenient ca nu pot schimba bateria. Acum 15 ani tineam telefoanele mai mult, 1 an sau chiar doi, si nici atunci nu schimbam bateria. Iar acum ma tine perfect bateria pentru sub 12 luni cat tin acum un telefon. Asa ca de unde nebunia cu bateria?

  4. #64 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by SublimingSun View Post
    Ce inseamna super usor?
    Simplu: inseamna ceva considerabil mai usor fata de ce exista deja pe piata.

    Quote Originally Posted by SublimingSun View Post
    Ti se pare greu un telefon care cantareste 130g?
    Deloc. Al meu are 175 si cu husa cauciucata pe care am tras-o peste el bate spre 200 grame si mi se pare foarte ok. Insa eu altceva ziceam, vezi mai sus.


    Quote Originally Posted by SublimingSun View Post
    Ai vreo parere a ta sau practici si tu sportul national - ala cu opinii formate din auzite dar exprimate din rarunchi?
    Nu, n-am parere a mea, doar opinii formate din auzite. Wait... care e diferenta din parerea personala sau opinia formata din auzite? Eu stiam ca parerea e acelasi lucru cu opinia si n-are cum fi 100% "personala", inevitabil vei fi influentat de factori externi (chiar daca nu realizezi asta in mod constient).

    S Translator e intr-adevar ceva special, greseala mea. Insa hai sa vedem si cat de bine functioneaza in viata reala, eu am mari dubii... Si Siri se anunta a fi foarte "smechera", dar in final intreaba orice posesor de iphone care suporta functia cat de utila e Siri si cat de bine functioneaza.

  5. #65 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Eu nu inteleg nebunia asta cu bateria. De cand am telefoane mobile nu am schimbat bateria niciodata. Niciodata nu a fost un inconvenient ca nu pot schimba bateria. Acum 15 ani tineam telefoanele mai mult, 1 an sau chiar doi, si nici atunci nu schimbam bateria. Iar acum ma tine perfect bateria pentru sub 12 luni cat tin acum un telefon. Asa ca de unde nebunia cu bateria?
    La iPhone 4 nu am simtit nici eu nevoia. Si tine si in ziua de azi aproape ca in perioada de inceput. Nici la iPhone 5 n-am simtit nevoia (ma tine fara probleme 2-3 zile). La Galaxy Note deja insa am ajuns sa cumpar 5-6 baterii, charger dedicat, am cumparat softuri de optimizat bateria... aveam perioade in care nu ma tinea jumatate de zi (si-l foloseam la fel ca pe iPhone, nu faceam ceva special).

    Deci vezi tu, cand nu ai probleme cu bateria/consumul... nu prea e mare nebunie, pentru ca nu doare. Cand nu mai stii ce sa optimizezi si sa faci ca sa mai "storci" macar cat sa te tina pana la sfarsitul zilei... atunci doare. Si devine chiar enervant ca zi de zi nu care cumva sa uiti sa-l pui la incarcat... Mi-e dor de vremurile in care ma tinea amaraciunea de Nokia cate 2 saptamani bateria, de uitam pe unde am pus incarcatorul... Sper sa ajungem intr-un an-doi la aceeasi performanta (dar cu hardware-ul actual).

  6. #66 SP
    x2z
    Senior Member x2z's Avatar
    Solutia e...sa il folosesti ca pe un Nokia. Adica doar la telefonie.

  7. #67 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by x2z View Post
    Solutia e...sa il folosesti ca pe un Nokia. Adica doar la telefonie.
    Ai sa razi... dar nu tinea. La un moment dat stateam cu 5-10% luminozitate si toate cele oprite (cu exceptia WiFi-ului si a GSM-ului)... doar doar o reusi sa reziste ceva mai mult de o zi.

    Nu zic ca nu se poate, pentru ca am reusit intr-un final sa-mi fac Samsungul sa tina cam 12 zile. Vreti sa stiti cum am facut asta? Am oprit WiFi-ul, GSM-ul si toate cele. Am scos SIM-ul, l-am taiat si l-am pus intr-un iPhone 5.... Galaxy Note-ul bagat in sertar si gata! Problem solved! Dovada aici: http://www.consolegames.ro/forum/f10...cs/#post924582

  8. #68 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Asa ca de unde nebunia cu bateria?
    De la faptul ca nu toti sunt asa bogati ca tine.

  9. #69 SP
    Senior Member SublimingSun's Avatar
    Cateva features (printre care si S Translator).

  10. #70 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by SublimingSun View Post
    Cateva features (printre care si S Translator).
    LOL: Iata cateva functii ale Samsung Galaxy S4 pe care le poti obtine si pe iPhone | iDevice.ro

    ---------- Post added 19-03-2013 at 06:35 PM ----------

    Din pacate acum vad, articolul de mai sus e furat de pe 7 Galaxy S4 Features You Can Get On Your iPhone Today
    Not nice, zaone!

  11. #71 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    off: zaone copiaza toate articolele, cam pacaleste oamenii, am vazut articole cuvant cu cuvant de pe iDownloadBlog • iPhone • iPad • iOS Blog, cam 70% de articole sunt de acolo chiar nu a observat nimeni chestia asta... eu am vazut ca are succes mare si judecand dupa numarul reclamelor castiga si ceva banuti...

  12. #72 SP
    Senior Member CSergiu's Avatar
    Pai daca afiseaza sursa articolului nu se considera copiere, multe alte site-uri de stiri fac la fel.

  13. #73 SP
    Senior Member SublimingSun's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    LOL: Iata cateva functii ale Samsung Galaxy S4 pe care le poti obtine si pe iPhone | iDevice.ro

    ---------- Post added 19-03-2013 at 06:35 PM ----------

    Din pacate acum vad, articolul de mai sus e furat de pe 7 Galaxy S4 Features You Can Get On Your iPhone Today
    Not nice, zaone!
    S Translator nu este egal cu Google Translate. GT nu face traducere simultana, și aici e toată diferența. Dammit, ce bine ar fi dacă toți tech bloggers astia autohtoni s-ar documenta și ei puțin înainte sa scrie!... N-am mai citit restul, nu cred ca are sens.

  14. #74 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by CSergiu View Post
    Pai daca afiseaza sursa articolului nu se considera copiere, multe alte site-uri de stiri fac la fel.
    Nu, site-urile serioase nu fac asa ceva... copy/paste. Eventual citeaza partial un articol si dau pun sursa. Oricum, zaone nici macar sursa nu o pune, daramite sa mai arate ca e citat. In fine, treaba lui... eu m-am simtit prost ca v-am dat un link la un copy/paste si nu la articolul original.
    Quote Originally Posted by SublimingSun View Post
    Dammit, ce bine ar fi dacă toți tech bloggers astia autohtoni s-ar documenta și ei puțin înainte sa scrie!... N-am mai citit restul, nu cred ca are sens.
    Ce sa mai se documenteze... ca a folosit S Translator (sau Google Translate) si gata articolul

  15. #75 SP
    Banned DeMons's Avatar
    Fata 2.1MP, Spate 4MP* HTC ONE

    Oh.. da parca avea Ultra Pixeli nu? UP nu MP ..
    Totusi nu pare o mare diferenta, ma rog..
    "UltraPixel Camera"

    What Is an UltraPixel?

  16. #76 SP
    Admin MonkY's Avatar
    O sa scriu acum ceva ce probabil o sa-mi puna in cap toti fanii Samsung... dar, uitandu-ma la designul chinezilor de la Oppo, care tocmai au lansat Oppo Find 5 in varianta neagra... si desi vorbim tot de plastic, mie unul imi da impresia ca e la ani distanta fata de Samsung S4. But, maybe it's just me...
    Attached Images Attached Images oppo_find_5_black_1.jpg oppo_find_5_black_2.jpg oppo_find_5_black_3.jpg oppo_find_5_black_4.jpg oppo_find_5_black_5.jpg

  17. #77 SP
    Ex-Studentul :D Ovidiu's Avatar
    Nu stiu de ce, dar eu am oroare de telefon fara butoane fizice ...

  18. #78 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Cam jenante rezultatele pe care le-a primit Galaxy S4 fata de "vechitura" de iPhone 5 (pe Anandtech). Cu 4 ore de WiFi browsing mai putin?!? Cu 3 ore de browsing pe EVDO mai putin decat iPhone 5 pe LTE?!? Parca aveau Super AMOLED, super baterie... De benchmark-uri in 3D nu mai zic nimic. Pacat de hardware-ul ala... am asa un feeling ca Samsung vrea sa demonstreze ca poate sa adauge n features, super hardware, super baterie, super de toate... pentru ca la sfarsit, dupa ce aduni atatea plusuri, sa-ti dea cu minus. Si sa spui: "Why does it suck so much?" (atat la propriu cat si la figurat).

    P.S. Ca sa nu creada lumea ca sunt rautacios, voi spune si ceva de bine (referitor la benchmark-urile de la Anandtech): Samsung Galaxy S4 e superb ca un WiFi Hotspot!
    Attached Images Attached Images samsung-galaxy-s4-vs-iphone-5-performance.png samsung-galaxy-s4-vs-iphone-5-performance-1.png samsung-galaxy-s4-vs-iphone-5-performance-2.png samsung-galaxy-s4-vs-iphone-5-performance-3.png samsung-galaxy-s4-vs-iphone-5-performance-4.png samsung-galaxy-s4-vs-iphone-5-performance-5.png samsung-galaxy-s4-vs-iphone-5-performance-6.png samsung-galaxy-s4-vs-iphone-5-performance-7.png samsung-galaxy-s4-vs-iphone-5-performance-10.png samsung-galaxy-s4-vs-iphone-5-performance-11.png

  19. #79 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Si cam 5 ore in plus de talktime, fata de acelasi minunat si extraordinar iPhone. Bateria tine mai putin (daca stai in browser) datorita ecranului, e deja destul de cunoscut faptul ca Amoled-ul consuma mai mult pentru a reda albul, si cum majoritatea paginilor web au fundal alb...

  20. #80 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by erik95 View Post
    Si cam 5 ore in plus de talktime, fata de acelasi minunat si extraordinar iPhone.
    Ce-i corect e corect. In cazul asta insa, S4 ar fi bun ca un phone (cu ecranul inchis) sau ca un hostspot (tot cu ecranul inchis), pentru ca el ca smartphone se pare ca e dezastru. Si nu chiar fata de "minunatul si extraordinarul iPhone" ci chiar fata si de "chinezariile" gen Oppo, care tot 5" au si totusi tin mult mai bine ca baterie. Oricum, comparatia la un telefon de-abia lansat in 2013 ca fiind "cel mai bun smartphone" cu unul lansat in 2012... mi se pare un pic jenanta. Sigur n-ar trebui sa fie invers scorurile?
    Quote Originally Posted by erik95 View Post
    Bateria tine mai putin (daca stai in browser) datorita ecranului, e deja destul de cunoscut faptul ca Amoled-ul consuma mai mult pentru a reda albul
    Ce-mi place mie treaba asta la Samsung. Cat de frumos explica ei faptul ca AMOLED-ul nu consuma deloc cand reda negrul (pentru ca se inchid pixelii), ca negrul e perfect, contrast perfect, etc... Dar cand e vorba de alb... ne trimit la Ariel...
    Quote Originally Posted by erik95 View Post
    ... si cum majoritatea paginilor web au fundal alb...
    In cazul acesta eu propun ca toate site-urile sa treaca la fundal negru (sau cum e pe CG), ca sa aiba si Galaxy S4 autonomie mai mare. La fel si cartile...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 4 of 5 FirstFirst ... 2 3 4 5 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 47 Last Post: 10-03-2015, 23:09
  2. Samsung lanseaza Galaxy S5! By tudyniuz in forum Tech News
    Replies: 42 Last Post: 23-05-2014, 14:06
  3. Replies: 13 Last Post: 09-09-2013, 07:22
  4. Samsung lanseaza Galaxy S4 Mini By MonkY in forum Tech News
    Replies: 24 Last Post: 01-06-2013, 01:39

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts