Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 15 of 15

Thread: Flip-phone-ul nu a murit!

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Flip-phone-ul nu a murit!

    Pentru toti cei care ati fost fani ai telefoanelor de tip flip-phone (sau asa numitele clamshells) si care in ultima perioada v-ati intrebat daca au murit cu adevarat (sau eventual nu mai gasiti decat low end cheap flip-phones), am in sfarsit o veste buna. De fapt chiar doua! Samsung a anuntat nici mai mult nici mai putin de doua model de tip flip-phone, care sa concureze cu smartphone-urile din ziua de azi. Mai exact avem modelul Samsung Galaxy Golden si Samsung Hennessy, doua flip-phone-uri interesante. Voi incerca mai jos sa vi le prezint pe amandoua cat mai succint (inca nu avem toate detaliile tehnice).

    Samsung Galaxy Golden: acesta are doua ecrane de 3.7" Super AMOLED, Android 4.2 Jelly Bean, un procesor dual core la 1.7Ghz si o camera de 8Megapixeli. Printre functiile interesant avem un "easy mode" (pentru optimizarea home screen-ului), un pedometru (care functioneaza cu aplicatia S Health), un cititor de business card-uri... si avem chiar si FM Radio. Pretul ar fi undeva in jur de 700$.

    Samsung Hennessy: vine cu doua ecran de 3.3" in rezolutii de 320 x 480, Android 4.1, un procesor quad core la 1.2Ghz. Bateria este de 1500mAh, avem un slot microSD si o camera frontala de 5 Megapixeli. Totodata avem supor pentru dual SIM, GPS, Bluetooth si WiFi. Aici inca nu avem nici macar un pret estimativ.

    Nu stiu despre voi, dar mie imi place ca au inceput sa apara si alternative la clasicele "brick"-uri.
    Attached Images Attached Images samsung_galaxy_golden_vs_hennessy.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    That's funny. Am ras una buna, ce-i drept.

  3. #3 SP
    Senior Member CSergiu's Avatar
    Doua ecrane... talkin' 'bout eco-friendly

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by CSergiu View Post
    Doua ecrane... talkin' 'bout eco-friendly
    Fiind Super AMOLED, se pot face chestii interesante. De exp. pe cel din exterior, daca se tine ecranul pe negru si se afiseaza doar notificari, missed calls si ora/data... nu consuma aproape deloc baterie.

  5. #5 SP
    Junior Member Landa13's Avatar
    Cred ca o sa faca furori acest telefon... O sa le dea sigur, sigur lovitura de gratie celor de la Apple cu el... Urmeaza modelul mini si mega cumva? Daca vor sa inoveze cu adevarat ar trebui sa scoata si un model cu slide ... Sa aiba si feature-uri noi gen ...nush ... SmartSmell sa simta daca am mancat ceapa atunci cand vorbesc la el. Sau orice "useful" ca mai toate feature-urile care incep cu Smart...

  6. #6 SP
    Member Inuhanyou's Avatar
    Intrebarea e... cat de rezistent va fi ecranul exterior. Asta era partea frumoasa la aceste telefoane nu se zgaria de nici o culoare ecranul.

  7. #7 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    Cand am citit titlul nu ma asteptam la asa ceva.
    Eu sunt curios cat il va tine acumulatorul.

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Inuhanyou View Post
    Intrebarea e... cat de rezistent va fi ecranul exterior. Asta era partea frumoasa la aceste telefoane nu se zgaria de nici o culoare ecranul.
    Teoretic fiind vorba de Samsung probabil vom vedea tot Gorilla Glass x. Practic la fel de rezistente la zgarieturi ca orice alt smartphone.
    Quote Originally Posted by Bizzare View Post
    Cand am citit titlul nu ma asteptam la asa ceva.
    Sunt curios la ce anume te asteptai
    Quote Originally Posted by Bizzare View Post
    Eu sunt curios cat il va tine acumulatorul.
    Multi se gandesc ca va tine mai putin pentru ca are 2 ecrane. Practic insa, nu vei folosi niciodata ambele ecrane in acelasi timp... In cazul lui Hennessy vorbim de un ecran de 3.3" in 320 x 480, cpu quad core la 1.2Ghz. Cu o baterie de 1500mAh, cred ca va tine linistit cateva zile.

  9. #9 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    Imi imaginam ceva in genul n97 dar ala e mai mult slide, in nici un caz nu ma asteptam sa fie cu 2 ecrane mari pe clapita.

    Quote Originally Posted by Inuhanyou View Post
    Intrebarea e... cat de rezistent va fi ecranul exterior. Asta era parea frumoasa la aceste telefoane nu se zgaria de nici o culoare ecranul.
    O folie pe ecran face minuni pe orice telefon.

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Bizzare View Post
    O folie pe ecran face minuni pe orice telefon.
    N-am folosit niciodata folie... si cu toate astea nici nu am reusit vreodata sa zgarii un ecran. Nici macar pe vremea cand Gorilla Glass si alte minuni din astea nici nu existau. Totul tine de cum il porti... mie tocul la curea mi se pare sfant.

  11. #11 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    Eu il tin in husa insa probabil ca un toc e mai util, abea nu te jeneaza telefonul in buzunar...si eviti complet situatia cand bagi din graba telefonul si cheile in acelasi buzunar.

  12. #12 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Legat de ce ai spus in primul post, pot zice ca desi apreciez in general existenta alternativelor, eu cataloghez jucariile astea drept o tentativa nereusita a celor de la Samsung de a readuce pe piata un tip de produs caruia i-am pus cruce cu totii acum multi ani. Totusi, nu mai traim in 2002. Vorba lui Landa13, ce urmeaza, un telefon cu slide ? Daca nu ar avea telefoanele din clasa superioara ( Galaxy S si Galaxy Note ), aparitia unor astfel de minuni ar insemna regres.

    Inchei cu ideea de la inceput : bine ca exista alternative.

  13. #13 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Mie, sincer, imi place. Am fost fan al genului inca de la V3 incoace, telefon pe care inca il folosesc, dupa mai bine de 7 ani. Partea proasta este ca genul asta de telefon era mai ieftin decat alternativele. Aici nu e cazul...

  14. #14 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Hehehe, la japonezi se pare ca e o adevarata manie cu flip-phones: Japan: the country where flip-phones refuse to die.

  15. #15 SP
    Senior Member Zero's Avatar



Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Windows Phone 8 By MonkY in forum GSM
    Replies: 3 Last Post: 15-05-2014, 23:47
  2. Replies: 8 Last Post: 10-03-2014, 13:33
  3. Windows Phone 7 By siNcE in forum GSM
    Replies: 11 Last Post: 10-01-2012, 20:45

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts