Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 13 of 13

Thread: HDMI 2.0 este oficial: 4K la 60FPS!

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    HDMI 2.0 este oficial: 4K la 60FPS!

    Desi specificatiile pentru ultima iteratie a celui mai folosit standard audio/video au scapat prin media, deabia cu ocazia prezentarii la IFA 2013 a noului Panasonic LCD de 65" cu HDMI 2.0, acestea au fost facute oficiale. Prin urmare, incepand de astazi vom avea oficial noul standard HDMI 2.0. Primul lucru (si cel mai important dealtfel) care trebuie observat este acela ca mufa HDMI si-a pastrat forma si compatibilitatea. Bandwith-ul a crescut la 18Gbps, suficient pentru transfer video la rezolutii UHD (3840 x 2160 pixeli) la un framerate de 60fps. Totodata avem si suport pentru pana la 32 de canale audio, un nou "dynamic auto lipsync" precum si extensii noi CEC.

    Printre noile features, The HDMI Forum a listat si alte nebunii, cum ar fi faptul ca HDMI 2.0 e capabil sa sa redea audio la frecventa de 1536kHz, si dual video streams la useri multipli, sau multiple streamuri audio (pana la 4 useri simultan). Totodata a fost anuntat si suportul oficial pentru display-uri cu ratio 21:9.
    Attached Images Attached Images hdmi_connector_male.jpg

  2. #2 SP
    One Man Army Cristy's Avatar
    Bani sa fie

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Sa speram ca atat Xbox One cat si PlayStation 4 vor veni cu HDMI 2.0... Din pacate atat Microsoft cat si Sony nu au prezentat absolut nimic legat de asta (decat faptul ca ambele console vor fi capabile sa redea 4K videos).

  4. #4 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar
    S-ar putea ca atat Sony cat si Microsoft sa fi prevazut compatibilitatea, dedicand procesarea pe partea de semnal digital in asa fel incat compatibilitatea sa fie asigurata printr-un simplu update software. Cat despre raportul 21:9, eu in afara de Philips nu stiu pe nimeni care sa fi produs asa ceva in trecut, insa compatibilitate pentru viitor inseamna intentia de a produce TV-uri UHD in raportul asta. Hmmm... Intr-un fel e bine, pentru ca ne-am apropia de formatul cinematografic 2.35:1 (16:9 insemnand 1.77:1 iar 21:9 ar insemna 2.33:1), ceea ce inseamna eliminarea barelor negre orizontale din majoritatea filmelor blu ray.

  5. #5 SP
    Member MihneaWii's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Sa speram ca atat Xbox One cat si PlayStation 4 vor veni cu HDMI 2.0... Din pacate atat Microsoft cat si Sony nu au prezentat absolut nimic legat de asta (decat faptul ca ambele console vor fi capabile sa redea 4K videos).
    Pai daca sunt capabile, nu e nevoie de un cablu si un slot care sa poata face conexiunea intre consola si TV, si care sa fie si el la randul lui capabil sa transmita in 4k ?

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by MihneaWii View Post
    Pai daca sunt capabile, nu e nevoie de un cablu si un slot care sa poata face conexiunea intre consola si TV, si care sa fie si el la randul lui capabil sa transmita in 4k ?
    Normal ca iti trebuie TV in 4K sa afiseze asa ceva. Insa pentru 4K nu aveau nevoie neaparat de HDMI 2.0. Pentru ca ar putea sa mearga pe HDMI 1.4 care poate 4K la 30fps. Iar HDMI 1.4 are cam oricine in ziua de azi.

  7. #7 SP
    Junior Member tomitza's Avatar
    Si cu ce te-ar ajuta sa ai aspect ratio de 21:9? Abia ce au reusit unele televiziuni din Romania sa treaca pe format 16:9 si tu vrei deja 21:9 ( sa nu mai vorbim de full hd) . Nu vad rostul letterboxului inutil atat timp cat nu vezi un video special filmat letterboxed.

  8. #8 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    Ce nu-mi plac mie titluriile astea...GATA,e Oficial,Viitorul este AICI....va fi oficial cand majoritatea va beneficia de ele..asta inseamna preturi decente..pana atunci prea putin cred ca-i intereseaza pe consumerii de rand..

  9. #9 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by tomitza View Post
    Si cu ce te-ar ajuta sa ai aspect ratio de 21:9? Abia ce au reusit unele televiziuni din Romania sa treaca pe format 16:9 si tu vrei deja 21:9 ( sa nu mai vorbim de full hd) . Nu vad rostul letterboxului inutil atat timp cat nu vezi un video special filmat letterboxed.
    Cum adica cu ce te ajuta aspect ratio-ul 21:9? Te uiti la orice film (majoritatea sunt in format CinemaScope sau anamorphic, adica 2.37:1) fara black borders. Sunt cinefili pentru care exista TV-uri si monitoare in 21:9 (si cu ocazia asta ii raspund si lui AlanPoe). Uitati cateva exemple (gasiti o gramada daca chiar va doriti asa ceva):
    VIZIO XVT 3D CinemaWide� Razor LED� Smart HDTV | VIZIO
    LG showing 29-inch 21:9 IPS monitor at IFA | The Verge
    Philips Cinema 21:9 58PFL9955H/12 review - TV - Trusted Reviews
    Dell UltraSharp U2913WM 29" monitor details | Dell
    Quote Originally Posted by darkpaul13 View Post
    Ce nu-mi plac mie titluriile astea...GATA,e Oficial,Viitorul este AICI....va fi oficial cand majoritatea va beneficia de ele..asta inseamna preturi decente..pana atunci prea putin cred ca-i intereseaza pe consumerii de rand..
    Faptul ca pe tine nu te intereseaza (ca si consumator de rand) e irelevant (probabil n-am mai scris 75% din stiri daca am dori sa acoperim doar ce vrea un anumit "consumator de rand"). HDMI 2.0 nu este nici pe departe viitorul, ci era un upgrade de mult asteptat. Ar trebui sa fie chiar trecutul, avand in vedere ca deja exista pe piata TV-uri in 4K ce nu vor beneficia de HDMI 2.0. Chiar ma gandesc cu groaza la cel care a dat 10000 EUR (sau chiar mai mult) pe un 4K si si-a dat seama cava trebui sa foloseasca DisplayPort daca va conecta PC-ul, pt. ca HDMI-ul nu e suficient.

  10. #10 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar
    Quote Originally Posted by tomitza View Post
    Si cu ce te-ar ajuta sa ai aspect ratio de 21:9? Abia ce au reusit unele televiziuni din Romania sa treaca pe format 16:9 si tu vrei deja 21:9 ( sa nu mai vorbim de full hd) . Nu vad rostul letterboxului inutil atat timp cat nu vezi un video special filmat letterboxed.
    Pai momentan, cu mai nimic. Se vorbeste insa despre standardizarea suportului pentru un astfel raport de aspect (21:9) si nu de adoptarea obligatorie, iar asta este un avantaj. De ce? Pai simplu: 99% din titlurile mari ale filmelor comerciale sunt lansate in format 16:9 insa folosind material letterboxed. Asta inseamna ca am degeaba un ecran panoramic daca am in continuare dungi negre. Iar daca as face parte din acel procent de nisa care si-a luat pana acum 21:9, as putea avea imaginea pe tot ecranul doar cu zoom, ceea ce inseamna oricum o degradare a rezolutiei, eventual imposibilitatea de a vedea subtitrarea (evident, vorbesc de blu ray-urile si dvd-urile actuale). Daca formatul este standardizat, asta inseamna ca am posibilitatea implicita de a alege (sau de a mi se configura automat) imaginea pentru tipul de display pe care-l am.

    Oricum, cine isi va lua UHD in primii ani cu siguranta nu si-l ia pentru transmisiile TV (dupa cum nici the early adopters ai LCD-urilor sau plasmelor nu si le-au luat pentru asta), asta fara sa mai discutam ca vorbim despre UHD in conditiile in care televiziunile nu transmit over the air la rezolutii mai mari de 720p (1080i este oricum un oversampling, ai fix la fel de multe detalii pe ecran ca si in 720p). Sigur, sunt cateva exceptii notabile la televiziunea satelitara digitala, dar sunt fix acele exeptii care confirma regula.

  11. #11 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Neah, eu nu cred ca vreodata va ajunge 21:9 un standard mai folosit decat 16:9. Pur si simplu 16:9 s-a impus mult prea mult si e imposibil de detronat. Dar va exista in continuare pentru maniaci. Iar HDMI 2.0 permite asta, chiar daca ne place, chiar daca nu. Eu credeam ca va bucurati ca in sfarsit veti putea vedea 4K la 60fps... ceea ce e mare lucru (avand in vedere ca deja exista ceva monitoare 4K pe piata).

  12. #12 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post

    Faptul ca pe tine nu te intereseaza (ca si consumator de rand) e irelevant (probabil n-am mai scris 75% din stiri daca am dori sa acoperim doar ce vrea un anumit "consumator de rand"). HDMI 2.0 nu este nici pe departe viitorul, ci era un upgrade de mult asteptat. Ar trebui sa fie chiar trecutul, avand in vedere ca deja exista pe piata TV-uri in 4K ce nu vor beneficia de HDMI 2.0. Chiar ma gandesc cu groaza la cel care a dat 10000 EUR (sau chiar mai mult) pe un 4K si si-a dat seama cava trebui sa foloseasca DisplayPort daca va conecta PC-ul, pt. ca HDMI-ul nu e suficient.
    Ma intereseaza ca fapt divers..ca pasionat de tehnologie..dar ca si consumator de rand consider ca nimic nu e OFICIAL pana nu este raspandit worldwide in lumea civilizata..

    Si eu nu i-as plange pe cei care au dat 10k euro pe un tv 4k...daca au asemenea sume disponibile ptr entertainment vor investi in continuare..

  13. #13 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar
    @MonkY: pfff, eram atat de absorbit de redactarea propriului post ca nici nu l-am observat pe al tau. Oh well, sa zicem ca te-am completat .

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. E oficial: noul standard TV este UHD By MonkY in forum Tech News
    Replies: 57 Last Post: 12-02-2015, 03:18
  2. GameCase este primul controller oficial pentru iOS 7 By MonkY in forum Stories & Other News
    Replies: 7 Last Post: 25-09-2013, 11:38
  3. Replies: 14 Last Post: 01-02-2013, 00:47
  4. PSN Premium este "oficial" By FPS Marius in forum Console News
    Replies: 23 Last Post: 15-06-2010, 02:33

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts