Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 10 of 28 FirstFirst ... 8 9 10 11 12 20 ... LastLast
Results 181 to 200 of 550

Thread: RCS & RDS lanseaza cel mai rapid internet din Romania la 1Gbps!

  1. #181 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by cipvas View Post
    Sincer nu stiu. Dar atunci la ce i-au pus retea gigabit?
    Poti sa folosesti reteaua gigabit pt. streaming (cu cache in RAM)... insa HDD-ul de 5400 RPM sigur nu are cum sa ajunga la 128MB/s la scriere. Daca atinge 50-60MB/s or so la scriere, sa zici merci (adica maxim 500Mbps).

    Dar asta nu-i lucru rau. Daca routerul chiar poate 1Gbps (ma cam indoiesc)... macar stii ca PS4-ul nu iti mananca toata banda, si mai ramane si pt. PC, laptop, tablete, smartphone-uri sau ce mai ai prin casa. Adunate, pe un router bun, ai sanse sa ajungi la Gigabit.

    PS4 nici cu SSD nu cred ca va atinge gigabit. Chipul de retea e gandit pt. low latency mai mult decat pt. high bandwith. In plus, un chip de retea gigabit totusi consuma ceva timp din procesor... si ma indoiesc ca Sony isi permite sa lase sa se intample asa ceva.

    ---------- Post added 16-11-2013 at 23:04 ----------

    Quote Originally Posted by HollowMan View Post
    Da, este arhi suficient daca este de 7200RPM.
    Nu e suficient decat daca ai HDD de 7200 RPM capabil sa tina sustinut 128MB/s (si placa de retea serioasa + router serios). Un HDD decent de desktop (sa luam ca exemplu ST3000DM001 de 3TB 7200RPM) va avea o medie de scriere de 80MB/s (cu varfuri de maxim 100MB/s). Deci nu, nu e "arhi suficient".
    Quote Originally Posted by HollowMan View Post
    Viteza intre server si laptopul meu prin LAN este de 90-100MB/s (adica aproximativ 800Mbps) iar pe laptop am un SSD si un HDD si pe server am 2 hdd-uri de 7200rpm de 1TB fiecare. Deci este suficient si nu, nu am folosit SSD-ul cand am copiat, de pe SSD sare de 100MB/s.
    Eu am fix 125MB/s (reali) intre 2 placi de retea Intel (una e server grade si alta e desktop)... pana acum nu am vazut Realtek-urile sau alte "jucarii" onboard sa mearga sustinut 125MB/s... Si asta chiar si fara jumbo frames.

  2. #182 SP
    Member HollowMan's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Nu e suficient decat daca ai HDD de 7200 RPM capabil sa tina sustinut 128MB/s (si placa de retea serioasa + router serios). Un HDD decent de desktop (sa luam ca exemplu ST3000DM001 de 3TB 7200RPM) va avea o medie de scriere de 80MB/s (cu varfuri de maxim 100MB/s). Deci nu, nu e "arhi suficient".

    Eu am fix 125MB/s (reali) intre 2 placi de retea Intel (una e server grade si alta e desktop)... pana acum nu am vazut Realtek-urile sau alte "jucarii" onboard sa mearga sustinut 125MB/s... Si asta chiar si fara jumbo frames.
    Qualcomm Atheros AR8151 PCI-E Gigabit Ethernet Controller (NDIS 6.30) - laptop (Asus G75VX), routerul mentionat anterior si 10/100/1000 Gigabit Lan by Realtek (Placa de baza Gigabyte GA-E350N Win8 - PC Garage).

  3. #183 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Well, au instalat si la mine... insa m-am lovit de 2 dude. Prima a fost faptul ca by default mi-au desfiintat postul telefonic (unde aveam un telefon Dect) si l-au inlocuit cu un telefon 3G de birou (e o ditamai palalaia de telefon de birou, insa are avantajul ca poti sa-l scoti din priza si poti vorbi cu el oriunde ai 3G). N-am comentat prea mult pt. ca ma bate gandul sa folosesc cartela respectiva pt. internet (mi-a soptit o "pasarica" faptul ca are si net by default, chiar daca e SIM pt. telefon).

    A doua duda... a fost routerul. RT-AC66U, pe care l-am vazut ducand linistit 850Mbps pe functia de routing... se pare ca are probleme cu PPPoE-ul de RDS. Ori nu este accelerat, ori Dzeu stie ce belele are... pt. ca mai mult de 130 Mbps nu sare. Am inteles ca s-ar rezolva cu un firmware mai vechi, care are accelerare pe PPoE. Anyway, pe direct (pe placa de retea) am vazut 800Mbps DL si 110Mbps UL. Not bad... dar nu pot inca sa ma bucur... stiind ca am unul din cele mai tari routere si e degeaba... Revin cu infos si screenshots dupa ce aflu mai multe.

  4. #184 SP
    Member biagyydog's Avatar
    Sunt curios cum va fi dupa ce vor fi mai multi useri cu acest tip de internet.. la mine in bloc nu prea am vazut pe nimeni (bine, e si bloc mic).
    Partea cu telefonul nu o consider prea avantajoasa, ocupa si spatiu si ma simt ca inainte de '90 (bine, eu sunt satul sa vad un asemenea telefon de la bioru).
    Cat priveste internetul, intr-adevar se simte viteza (mai ales la navigare - download de 2 ori mai mic decat ceea ce are Monky, iar upload similar). La download si upload (indiferent de program) am observat de asemenea o imbunatarire, insa nu extraordinara.
    Per total, este mai bine fata de ceea ce aveam inainte.

  5. #185 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu m-am interesat, si la mine pe scara este un singur router capabil de Gigabit... si acela are doar 2 porturi, din care unul este de intrare. Prin urmare, presupun ca daca mai vrea cineva Gigabit de la mine din bloc, ori se aduce alt router, ori i se spune ca nu se poate.

    Intre timp, am reusit sa rezolv situatia (temporar, si greu de tot) cu Asus RT-AC66U. Voi posta aici solutia (repet, temporara - cel putin pana mi se raspunde de la Asus cum de e posibil asa ceva) pentru cei care au dat o caruta de bani pe cel mai bun router Asus si nu reusesc sa prinda mai mult de 130Mbps.

    Pasul 1: Descarcati fisierul de aici (atentie, il voi tine hostat doar temporar - daca-l poate urca cineva pe undeva, let me know si voi schimba link-ul)
    Pasul 2: Dezarhivati fisierul .zip intr-o locatie (sa zicem pe Desktop) - ar trebui sa aveti fisierul FW_RT_AC66U_3004354.trx
    Pasul 3: Deconectati cablul din portul WAN (cel de la RDS)
    Pasul 4: Mergeti pe router la Administration - Restore/Save/Upload Setting si dati Restore la Factory default
    Pasul 5: Intrati pe router (de obicei pe 192.168.1.1) la Administration - Firmware Upgrade si dati Choose File la New Firmware File, apasati butonul Upload si selectati fisierul dezarhivat (FW_RT_AC66U_3004354.trx)
    Pasul 6: Asteptati sa faca update-ul (ar trebui sa dureze 3 minute or so)
    Pasul 7: Setati conexiunea PPoE de la RDS (sa aveti la indemana userul si parola), precum si conexiunea WiFi
    Pasul 8: Mergeti si testati viteza aici si aici.

    Mai jos aveti ceea ce am reusit eu prin aceasta metoda. Atentie, la fiecare reset (power-on si power-off) la router, va trebui sa repetati operatiunea (cel putin momentan nu am gasit alta modalitate).

    Nu e chiar Gigabit... dar tot e ceva de la 100Mbps... Bafta!
    Attached Images Attached Images 3109226439.png 2013-11-18_173242.png

  6. #186 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Deja a trecut Romania pe locul 4 la Download Index (cel mai bine a stat pe locul 5, de unde cazuse in ultima vreme).
    Attached Images Attached Images 2013-11-18_175755.png

  7. #187 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Si cam atat a dat pe laptopul de test (pus pe direct). 881Mb/s DL si 104Mb/s UL. Not bad at all!
    Attached Images Attached Images rds_instalare_gigabit_test_laptop.jpg

  8. #188 SP
    Admin MonkY's Avatar
    A venit si raspunsul foarte rapid al celor de la Asus (minune, in limba romana):
    Buna Ziua,

    Va multumesc pentru încrederea acordata suportului tehnic global ASUS.

    Numele meu este xxxxxxxxx si voi face tot posibilul sa va fiu alaturi si sa va sprijin pe tot parcursul procedurilor cu serviciul nostru tehnic ASUS.

    In urma mesajului dumneavoastra, inteleg ca router-ul wireless ASUS RT-AC66U nu atinge viteza indicata de producator in reteaua tip Gbit.

    Va informez ca limitatia/incompatibilitatea anumitor routerere ASUS cu reteaua recent implelentata in Europa, inclusiv Romania, de tip Gigabit, este una cunoscuta. Informatiile legate de problema au fost deja trimise mai departe si conform indicatiilor de la ASUS Global sunt in curs de rezolvare prin actualizari de Firmware.

    În cazul în care aveţi nevoie de informaţii suplimentare mă puteţi contacta.

    Cu stimă, xxxxxxxxxxx, reprezentant al departamentului tehnic Asus Romania.

    SAV Asus Romania
    ro.asus.com
    ASUS

  9. #189 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    m-au sunat si pe mine..vin azi..tot Bucuresti

  10. #190 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Eu am cateva nelamuriri le arunc toate aici (un semi-offtopic):
    • eu in casa am 2 ISP (RDS si ROMTELECOM)
    • RDS-ul e mai bun (in sensul ca abonamentul e mai bun) iar ROMTELECOM-ul e mai slab
    • Eu fac ocazional live stream-uri, pe twitch, si folosesc DOAR RDS-ul
    • De cateva zile totul a luat-o razna si orice setare fac stream-ul merge oribil (sacadeaza)
    • Am schimbat setarile softului (folosesc OBS - e excelent nu ne legam de el) si tot asa merge (am schimbat max bitrate, buffersize, etc)
    • Am pus, de test, netul de la ROMTELECOM -> instant a mers ca lacrima, desi e inferior celui de la RDS (si inca am pus si cateva setari extreme sa vad - rezultatul a fost acelasi => impecabil)
    • Din ce cauza se intampla asta? SI Pai daca-mi face asa atunci mai are rost sa trec la noul abonament? (1000)
    *p.s.


    Mentionez ca doar cu stream-ul am probleme, In rest netul de la RDS merge perfect.

    *p.s. 2

    Acum am vb. cu Renegade si si el are probleme asemanatoare (tot RDS mi-a zis ca are). Initial am crezut ca-i de la mine, ceva setare aiurita (ca no le mai fac uneori ) dar NU! Eu cred ca e ceva problema de peering...

    Acuma serios, cum e posibil sa mearga totul impecabil (cu un net slab de 50 ADSL) si pe un net mai bun (de 100 aka fiber link 2) sa mearga CA FANU?! Cand inainte cu 2-3 zile a mers bine).

    Daca vreti va fac o demonstrarie LIVE dar nu cred ca are nimeni chef sa stea sa se uite.

    ---------- Post added 20-11-2013 at 18:38 ----------

    *p.s. 3

    Am facut cateva teste, Renegade a fost un drgut si mi-a dat feedback-uri, dar se pare ca problema e una mai speciala . Totul merge bine (si de pe RDS si de pe ROMTELECOM) doar ca de pe RDS nu-mi merge MIR bine previzionarea (live). Am intrat de pe tel. si totul e ok (inclusiv 3G). Deci, daca e sa tragem linie, totul merge ok...cu acel mic amanunt: ca de pe ROMTELECOM imi merge bine si previzionarea (live). Unde e problema? De ce e problema? Cum se rezolva problema? Pe mine ma depasesc astea...

    Am reinstalat flash player (am zis ca poate-i de la el - desi din nou daca era de la el de ce a mers pe romtelecom si nu pe rds) si nimic, tot asa.

  11. #191 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    l-au montat si la mine..revin cu rezultate.pana acum am "imprumutat" AC 4 Black flag de PC ptr benchmark(am jocul deja pe ps3) si trage cu 35mb/s(si creste)
    partea proasta e ca routerul meu nu suporta decat max 100mbps si trebuie sa-mi iau unul gigabit.

  12. #192 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    apropo de router.
    ce-mi recomandati ?
    un dlink 826 sau un tplink 1043nd ?parca as merge pe tplink ptr ca are acele antene....adica nu stiu cat de bun ar fi semnalul de la dlink prin 2-3 pereti

    sau sa merg pe tplink-ul de la ei ?am vazut ca in magazin este in jur de 280 ron dar de la rds se poate cumpara cu 180 sau inchiria cu 5 ron..

  13. #193 SP
    Senior Member pooaul's Avatar
    Si eu am nevoie de o recomandare de router bun. Am nevoie de o viteza cat mai mare pe wireless. Ruterul actual zice ca poate 300Mbps pe Wi-Fi dar cu 5 deviceuri in casa e jalnic.

  14. #194 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Din pacate nu prea pot sa va fac multe recomandari pentru gigabit pe RDS... pt. ca se pare ca majoritatea routerelor au probleme cu hardware acceleration via PPoE. Cu alte cuvinte, nu pot sa va recomand gigabit care nu poate gigabit pe WAN...

    Daca vreti sa nu riscati, luati cu chirie routerul TP-Link de la ei. In felul acesta aveti si suport tehnic oferit de ei, iar daca nu merge cu cat trebuie, le dati in cap cu el. Din pacate, e singurul echipament pe care ei pot garanta gigabit (best offer though) pt. ca doar pe TP-Link au testat.

  15. #195 SP
    Member cipvas's Avatar
    Am luat eu routerul de la ei. Nu stiu pe LAN cat de bine merge, caci am pus pe fir doar consola PS3. In schimb la capitolul wi-fi e praf. Dupa 2 pereti de beton abia daca mai ai semnal.Si vorbim de frecventa de 2,4 Ghz. Caci cea de 5Ghz a routerului e valabila numai in camera unde e acesta. Ce-i drept, viteza e fff ok pe frecventa asta. Testat cu o tableta Sony Xperia Z.

    Cu routerul vechi (un SMC de 6 ani) aveam acoperire ok tot apartamentul. Am rezolvat cat de cat problema semnalului cu un extender wi-fi pe care l-am pus pe la mijlocul apartamentului. Nu am cine stie ce viteza(dar nici nu prea imi trebuia, caci folosesc doar pt telefoane, tableta si putin pe laptop, iar nevestemii ii ajunge pt facebook-ul pe telefon).
    Astept PS4 sa il leg la routerul asta sa vad ce poate.

    Extenderul e asta: black friday la cel.ro

    L-am luat ca e dual-band, dar nu stiu cat de mult ajuta asta, caci tot 2,4Ghz e la baza. Plus vad ca e mai ieftin acum. Saptamana trecuta cand l-am luat eu era 200 lei.
    Aaa, e mai ieftin acum ca e treaba cu "vinerea neagra"...

  16. #196 SP
    Junior Member bambu81's Avatar
    Eu am un tp link 1043nd si nu merge decat cu 120 mega. Dintre toti cunoscutii mei care au acest tip de router, la nici unu nu merge maui mult. Deci nu merita luat acest model.
    Am mai incercat un tp link TL-WDR4300 si cu acest model mi-a urcat pana la 526 mega . Precizez ca am abonament cel de 1 giga.
    Inca o chestie ciudata cand pun direct in PC nu vrea sa mearga mai mult de 226 mega si prin router merge 526 mega. De ce ? Posibil din cauza ca am win8.1. A mai intamppinat cineva ca si mine ?
    Ce router imi pute-ti sugera ? Pretul sa fie cat mai mic. Ms mult

  17. #197 SP
    Admin MonkY's Avatar

  18. #198 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    am inteles ca 826L nu ar fi cine stie ce pe Wi-fi...l-am comandat si eu de la garaj la vreo 220 ron dar nu cred ca-l iau.
    pana la urma cea mai buna solutie e sa iau WR3600 o luna de la rds si daca e ok il cumpar...acum si la asta parerile sunt impartite..unii au avut mari probleme cu semnalul 2,4ghz iar altora le-a mers brici cu ultimul fw..

  19. #199 SP
    Senior Member pooaul's Avatar
    Care este modelul de router oferit de RDS? TP-link WR3600? Sau sunt mai multe modele?

  20. #200 SP
    Junior Member bambu81's Avatar
    Am inteles, dar toate astea duc 1 giga ? Au fost testate sau e ca si la routerul meu ca e gigabit si nici pe departe nu duce 1 giga.Eu nu sunt interesat prea tare de wireless Ms

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 10 of 28 FirstFirst ... 8 9 10 11 12 20 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 17 Last Post: 07-01-2016, 22:37
  2. Replies: 0 Last Post: 31-12-2014, 15:00
  3. Replies: 4 Last Post: 16-12-2013, 18:00
  4. Replies: 2 Last Post: 26-09-2013, 17:33
  5. Kinect-Cel mai ieftin pret din Romania By nebunu1 in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 53 Last Post: 19-01-2012, 14:53

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts