Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 19 of 28 FirstFirst ... 9 17 18 19 20 21 ... LastLast
Results 361 to 380 of 550

Thread: RCS & RDS lanseaza cel mai rapid internet din Romania la 1Gbps!

  1. #361 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    au venit astazi cei de la rds si mi-au schimbat netul. dar am o mica problema

    am observat ca dupa ce am pus fw dd-wrt viteza pe cablu prin router a crescut enorm, fata de fw original, atigand aceasi valoare cu cablu pus direct in pc. dar cand trec pe Wifi viteza maxima, atat cu fw original cat si dd-wrt, este de 40Mbps, testat pe doua pc, un amd si un i3. mai jos aveti si pozele. ce setari as putea face sa cresc viteza via wifi ?

    1) prin router cu cablu cu fw original
    2) wifi prin router cu ddwrt
    3) cablu bagat direct in pc
    4) prin router cu cablu dar fw dd-wrt

    LE: valorile sunt pe amd, pe i3 viteza prin cablu este de 350MBps, decent zic eu
    Attached Images Attached Images cablurouteramd.png ddwrtwifiamd.png directamd.png routercableamddd.png

  2. #362 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Incearca-ti viteza pe Testeaza-ti viteza. Sunt sanse ca pe speedtest cateodata sa dea "random".

    Cat despre WiFi, totul tine si de cat de bun ai clientul de WiFi, nu doar de router. Exemplu: majoritatea laptop-urilor (ieftine si medii) care imi ajung la test au in medie 25-100Mbps (reali, chiar daca imi arata conexiune la 300Mbps). Asta in timp ce un iPad sare de 150Mbps.

    Ce mai poti tu sa faci:
    1. Sa incerci pozitionarea routerului mai buna (nu stiu cum sta acum, dar am dat de clienti care aveau routerul in dulap).
    2. Sa cauti fie cu o aplicatie pe smartphone gen WiFi Analyzer, fie pe PC cu inSSIDer ce canal este liber (sau mai liber) in zona si sa setezi routerul FIX pe acel canal (in niciun caz Auto).
    3. Sa cresti puterea (in mW sau dB) de transmisie a antenelor - vezi ca ai la Wireless - Advanced - TX Power (grija mare sa nu-l prajesti!).
    4. Sa incerci sa renunti la compatibility mode pe WiFi (adica suport si pentru a/bg) si sa lasi pe 5Ghz doar pentru standard N.
    5. Sa te joci cu setarile de channel width (10/20/40) si sa vezi cum e mai OK.

    Bafta!

  3. #363 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    cat ar trebui sa pun la tx power ca sa nu-l prajesc? la restul am inteles

  4. #364 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu le am setate la un client pe 20dB, dar vad pe Wiki ca e mai jos: D-Link DIR-825 - DD-WRT Wiki. Well, pot sa-ti spun ca merge asa de ani buni

    Max TX Power (2.4 GHz) 19dBm
    Max TX Power (5 GHz) 17dBm

  5. #365 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Pentru cei din Cluj: Va merge netu? (zona marasti mai exact) La mine de ~ 6 ore nu mai merge, a "picat" brusc si dintr-o data (am sunat la RDS si au zis ca trimit o echipa...etc).

    Momentan sunt pe Clicknet <3 netul de backup

    ---------- Post added 31-05-2014 at 21:36 ----------

    S-a rezolvat

    ---------- Post added 01-06-2014 at 14:05 ----------

    Asa ca fapt divers problema s-a rezolvat "de la sine" aseara insa azi dimineata pe la ~ 10 am fost sunat de o echipa de interventie si au venit si au verificat cablurile. Sincer sa fiu nu m-ama steptat la asta

  6. #366 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pentru cei cu AC66U, in sfarsit au mai reparat cei de la Asus si Merlin PPoE-ul (firmware 374.43), astfel incat poate sa sara si el de 800Mbps. Nu e maximul pe care il poate routerul, dar pentru un Broadcom (cu a sa problema de Hardware Acceleration via PPoE), e bine! Cu ceva tweaks sunt sigur ca o sa ajunga la 900Mbps
    Attached Images Attached Images 2014-06-11_124518a_ac66u_merlin_374.43.jpg

  7. #367 SP
    Junior Member curentatu's Avatar
    imi poate explica cineva cum pot conecta routerul la un vpn .
    folosesc N56u ci FW padavan, am complectat corect toate casutele si scrie ca este conectat insa nu se schimba ip-ul cand intru pe web.

  8. #368 SP
    Admin MonkY's Avatar
    curentatu: ai aici ghid pentru padavan: https://code.google.com/p/rt-n56u/wiki/BuiltInVpnServer

    Later edit: hmm, asta este pentru a-ti face tu VPN. Pentru a te conecta tu printr-un VPN, cred ca e suficient sa-ti treci IP-ul de pe PC in DMZ, si iti creezi conexiunea VPN direct de pe PC. In felul acesta routerul te scoate afara direct in VPN-ul respectiv.
    Attached Images Attached Images vpnsrv-042-en.png

  9. #369 SP
    Junior Member curentatu's Avatar
    acelea sunt setarile pt vpn server, eu vreau sa ma conectez la un client vpn
    123.png

  10. #370 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Acolo toate cele ti le setezi in functie de VPN-ul de pe server. Daca vorbim de un cont de VPN platit, vezi ca trebuie sa-ti dea toate setarile, pas cu pas... Daca e vorba de un server VPN facut de tine, atunci verifica sa fie exact aceleasi setari (de exp. la unele chiar daca pui Auto la Require Encryption si serverul are asta ca obligatie, e posibil sa nu se conecteze). Bafta!

  11. #371 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    RCS & RDS dublează vitezele la Internet și reduce prețurile la serviciile cu bandă superioară

    Începând din această lună, RCS & RDS dublează vitezele la serviciul de Internet la abonamentele Digi Net Fiberlink 50 şi Digi Net Fiberlink 100 pentru clienţii rezidenţiali existenţi, gratuit, cu condiția resemnării contractelor pentru 12 luni.

  12. #372 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Si aici cam tot la fel
    GOOD STUFF!

    ---------- Post added 19-06-2014 at 16:17 ----------

    Am sunat, m-am interesat si maine merg sa semnez prelungirea de contract (azi mi-e lenesa mai trec strada). Reducerea e de 4 lei aka o bere

  13. #373 SP
    Admin MonkY's Avatar
    4 lei pe luna - deci salvezi 12 beri pe an!
    (presupun ca la abonametul de 500 - poti sa intrebi te rog cat e la cel de 1000?)

  14. #374 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Cred ca astea sunt preturile


    *** împreună cu serviciile de TV Digital şi telefonie fixă sau mobilă.
    Attached Images Attached Images uploadfromtaptalk1403189809241.jpg

  15. #375 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Acelea sunt preturile vechi... fara reducere.

    ---------- Post added 19-06-2014 at 18:25 ----------

    Mbon, mi-a zis RonanN1 ca reducerea e de 10 RON pt. abonamentul gigabit. Not bad... Mai ales ca am primit si un stick de internet moka. Buna treaba cu RDS-ul asta

  16. #376 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Pana la urma cat costa abonamentul de 1000? Mai puțin de 45 de lei nu are cum sa fie

  17. #377 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Abonamentul de 1000 costa 55 RON. Daca ai si servicii de telefonie sau TV de la ei, atunci este 45 RON.

    Noua oferta anuntata se refera la abonatii deja existenti. Daca iti reinnoiesti contractul pe inca un an, mai primesti un discount de 10 RON. Deci practic platesti 35 RON pe luna (daca ai si TV sau telefonie - daca nu, platesti 45 RON).

  18. #378 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Am verificat contul digicare si apare o noua optiune cu următoarele telefoane

    Pret bunicel pt Nexus 5
    Attached Images Attached Images uploadfromtaptalk1403192649444.jpg

  19. #379 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Nu uitati de posibilitatea abonamentului de telefone mobila cu convorbiri nelimitate, incepand de la 5 euro/luna daca sunteti abonati la 3 servicii - TV, Net, Tel. Include convorbiri nelimitate in tara cat si in principalele destinatii din UE.

  20. #380 SP
    Member Buyk's Avatar
    Quote Originally Posted by Dant3 View Post
    Am verificat contul digicare si apare o noua optiune cu următoarele telefoane

    Pret bunicel pt Nexus 5
    Este un preț bun, doar daca este varianta de 32Gb, daca este cea se 16 lucrurile se schimba.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 19 of 28 FirstFirst ... 9 17 18 19 20 21 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 17 Last Post: 07-01-2016, 22:37
  2. Replies: 0 Last Post: 31-12-2014, 15:00
  3. Replies: 4 Last Post: 16-12-2013, 18:00
  4. Replies: 2 Last Post: 26-09-2013, 17:33
  5. Kinect-Cel mai ieftin pret din Romania By nebunu1 in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 53 Last Post: 19-01-2012, 14:53

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts