Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 28

Thread: Intel amana procesoarele Broadwell pentru inceputul lui 2014

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Intel amana procesoarele Broadwell pentru inceputul lui 2014

    Pentru cei care asteptau a doua generatie a chip-urilor Intel bazate pe arhitectura Haswell am o veste mai putin buna. Noua generatie (denumita Broadwell), desi trebuia sa fie lansata undeva la sfarsitul anului 2013, a fost amanata cu aproape un trimestru. Cu toate acestea Intel va fi cu un pas inaintea concurentei, fiind dealtfel singura companie capabila sa produca procesoare in tehnologia de 14 nanometri.

    De fapt intarzierea se datoreaza fix acestei miniaturizari (care se apropie de limitele fizice ale fab-urilor actuale), miniaturizare ce a dat batai de cap in linia de productie. Mai exact, se pare ca datorita densitatii, o mult prea mare cantitate de chip-uri neutilizabile ies pe banda rulanta. Din fericire am inteles ca acest lucru s-a remediat, dar a impins lansarea pentru anul viitor.

    Va reamintesc faptul ca Broadwell se vrea a fi cel mai folosit chip de la Intel, acesta fiind produs in nici mai mult nici mai putin de 4 variante: D, M, ULT si ULX. D va fi pentru desktop, M pentru Mobile, ULT pentru ultrabooks si ULX pentru tablete. Broadwell va fi compatibil la numarul de pini cu Haswell (prin urmare upgrade-ul pentru desktop PC's totul se va rezolva cu un update de BIOS). Cu ajutorul tehnologiei de 14 nanometri Intel spera sa reduca extrem de mult consumul de curent, sa micsoreze thermal power-ul si totodata sa aduca un plus de performanta intr-un pachet cat mai mic.

    Mai jos aveti cateva din declaratiile lui Brian Krzanich (CEO Intel):
    We have confidence the problem is fixed because we have data it is fixed. This happens sometimes in development phases like this. That's why we moved it a quarter. Intel and its PC customers have a strong desire to get Broadwell to market. If I could, there'd be nothing slowing me down. This is a small blip in the schedule, and we'll continue on from here.
    Attached Images Attached Images intel_broadwell.jpg

  2. #2 SP
    Member Snake's Avatar
    Hai ca nu e o amanare asa de grava. Eu sper sa termine odata cu optimizarea asta pentru baterie/consum si sa treaca la optimizarea pentru performanta, in special pentru desktop PC.

  3. #3 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Nu cred ca vom vedea imbunatatiri spectaculoase in ceea ce priveste performanta prea curand.

  4. #4 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by Snake View Post
    Eu sper sa termine odata cu optimizarea asta pentru baterie/consum si sa treaca la optimizarea pentru performanta, in special pentru desktop PC.
    Din pacate cam bat pasul pe loc la performanta, eu de la Core2 n-am mai vazut nimic care sa ma impresioneze... Ar trebui sa schimbe tot, sa mearga pe quantum computing sau chiar pe DNA computing, altfel vor stagna si mai "evident" ca pana acum.

    Imi amintesc de adolescenta mea, cred ca a fost o perioada de aur atunci, mai ales in 3D, dar si la procesoare... atunci simteai cand treceai de la un Pentium MMX la un Pentium II sau de la un Pentium II 333 (sa zicem) la un P III 500. Acum... si daca treci de la un i7 din prima generatie la ultima generatie de i7 (deci sari vreo 3 generatii) nu mai simti aproape nimic...

  5. #5 SP
    Member Hitman's Avatar
    Ba da, simti diferenta de pret dintre ele

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Lasa-i sa bata pasul pe loc (si AMD si Intel)... ca vin procesoarele mobile din urma. Si sa-i vezi dupa aia cum incearca sa repare problema (dar probabil prea tarziu)...

  7. #7 SP
    Junior Member zyx1141's Avatar
    Oricum majoritatea 70-80% din consumatori folosesc PC-urile pentru distractie: multimedia, jocuri si internet. Nu stiu la ce e necesara atata putere de calcul pentru asa ceva. Deschizi PC-ul in 2 sec si?! ai aruncat o caruta de bani care peste 2 ani nu mai valoreaza nici 40%....asta e industrie de consum...capitalism.
    Cred ca se poate lucra mai mult programe, sa fie optimizate mai bine, ca manaca resurse aiurea de exemplu flashul....cu al lui HD pe core2duo.
    Eu de exemplu as fi multumit cu un procesor core2duo sa consume 10w, pt internet si multimedia, iar pt HD sunt cipuri dedicate... restu e corporate.


    Calculatoarele cuantice sunt o ideologie momentan, pentru armata cel mult..cine stie daca vom apuca sa le vedem in actiune...
    Pentium I II...era perioada inceput....acum e saturatie, cresterea nu poate fi continua mereu, tre sa existe si un echilibru... mai rar din pacate.


    Intel deja intentioneaza sa intre pe mobile...nu cred ca bat pasu pe loc, doar mai trag bani cat se poate din nisa actuala...

  8. #8 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    Din pacate cam bat pasul pe loc la performanta, eu de la Core2 n-am mai vazut nimic care sa ma impresioneze... Ar trebui sa schimbe tot, sa mearga pe quantum computing sau chiar pe DNA computing, altfel vor stagna si mai "evident" ca pana acum.

    Imi amintesc de adolescenta mea, cred ca a fost o perioada de aur atunci, mai ales in 3D, dar si la procesoare... atunci simteai cand treceai de la un Pentium MMX la un Pentium II sau de la un Pentium II 333 (sa zicem) la un P III 500. Acum... si daca treci de la un i7 din prima generatie la ultima generatie de i7 (deci sari vreo 3 generatii) nu mai simti aproape nimic...
    Sa nu exageram, exista o diferenta, nu s-au facut salturi de performanta extraordinare, dar ele au existat. Plus ca a scazut foarte mult consumul procesoarelor si placile integrate au devenit mult mai performante. Cam asta este directia in care s-a indreptat Intel, grafica integrata si consum, cam ceea ce-ti trebuie pentru tablete.

  9. #9 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Da, se vede foarte clar ca Intel se simte amenintata de piata ARM (care a expodat in ultimii ani). Si nu amenintata pentru desktop cat pentru tot ce inseamna mobile computing. Si cum in aceiasi ultimii ani piata desktop-uri a scazut in timp ce piata de mobile a crescut, e normal sa vrea si ei o bucatica din ea (daca se poate, o bucata cat mai mare chiar). Ca dovada sta Atom Bay Trail si toate incercarile de a reduce consumul.

    Si luam cel mai bun exemplu: Surface a fost un fail datorita unui i5 ne-optimizat pentru Windows 8 si tabletele. La 2-3 autonomia era un fel de gluma. A venit Haswell care duce pe la 5 ore. Daca sunt corecte calculele cu Broadwell va sari de 6-7 ore. Inca nu se apropie de ARM care se duce linistit la 10-12 ore... insa nu trebuie sa uitam faptul ca vorbim de un OS Full... de "desktop".

    De ceea ce se teme Intel cel mai mult (AMD nu prea mai are problema asta pentru ca s-a "aranjat" extrem de bine cu console precum Nintendo Wii U, Sony PlayStation 4, Microsoft Xbox One - unde daca e sa facem calculele si estimarile ajungem linistit la cateva sute de milioane de chip-uri in urmatorii 5 ani), este faptul ca o firma precum Apple a venit cu un procesor pe 64 bits specificat clar ca fiind "desktop class"... pe un device mobil. Pentru multi nu pare o mare chestie, insa pentru cel care isi da seama de posibilitati... e crazy stuff. Nu de alta, dar daca Apple ar trece pe cod ARM (remmember PowerPC?) astfel incat sa poata executa orice multiplatform, Intel mai pierde un mare client. Si sunt ferm convins ca nu vrea asta.

  10. #10 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Si pe langa ARM, Intel incearca, cel putin din punctul meu de vedere, sa combata APUurile de la AMD. Si un alt motiv pentru care nu vom vedea prea curand procesoare mult mai performante este lipsa concurentei pe segmentul high end. Practic AMD nu are un procesor capabil sa concureze cu solutiile high end de la Intel.

  11. #11 SP
    Banned DeMons's Avatar
    Eh,nu e chiar asa.. sa nu fim chiar atat de rai. OC much better AMD.(Notele find:9.9 AMD si intel 8.2) Ca na.. haswell e un refresh o.o
    Intel Core i5 3570K vs AMD FX 8350
    "Practic, 14nm este gata de ceva timp si livrarea va incepe la sfarsitul anului,(cum a spus Monky mai sus) 10nm si 7nm sunt in fazele finale de testare si optimizare iar acum tehnologia pe 5nm este in lucru si o vom putea vedea pe piata in 2019-2020."
    Evolutia Intel:



    Broadwell ne promite DDR4?

    Samsung:
    samsung-20ddr4-580-90.jpg

    Samsung announced the completion and release for testing of a 2 GB DDR4 DRAM module based on a process between 30 and 39 nm. It has a maximum data transfer rate of 2133 MT/s at 1.2 V, uses pseudo open drain technology (adapted from graphics DDR memory) and draws 40% less power than an equivalent DDR3 module.
    In July 2012, Samsung Electronics Co., Ltd., announced that it has begun sampling the industry's first 16 GB registered dual inline memory modules (RDIMMs) using DDR4 SDRAM for enterprise server systems.

  12. #12 SP
    Banned DeMons's Avatar
    AMD are numai de castigat din urma colaborarii cu Microsoft in cadrul consolei Xbox One. Iar primele roade apar acum, la lansarea versiunii 8.1 a sistemului de operare Windows. Pentru ca procesoarele AMD cu GPU integrat au avut parte de optimizare suplimentara, ce le asigura un spor de performanta in medie de 9.5%. Din pacate acest beneficiu este valabil doar pe partea grafica, unde AMD oricum statea destul de bine. Si numai daca folosim un driver putin mai vechi. Cu ltimele Catalyst-uri instalate insa sporul este de 3.5%, deloc neglijabil, dar sensibil mai mic.

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    DeMons: cu alte cuvinte a fost necesar un update major de OS si colaborarea intre 2 mastodonti ca sa se intample in sfarsit ceea ce face nVidia la fiecare versiune noua de driver?

  14. #14 SP
    Banned DeMons's Avatar
    Radeon™ is faster. Radeon is immersive. Radeon is gaming.

    AMD Gaming Evolved

    Culoriile de mai sus reprezinta evolutia.(Poate se prind unii)

    Si raspuns pentru Nvidia Experience,este AMD Gaming Evolved App with RAPTR. Download AMD Gaming Evolved App Powered by Raptr - Raptr (pentru userii AMD,care nu stiu de el,mult mai folositor de cat varianta nvidia experience pentru nvidia-logic)
    Sa nu uitam ca ar trebui sa le dam in cap lu nvidia pentru cei 150euroi in plus la un monitor,for ****ing **** G-SYNC.
    Mantle API for GCN Arhitecture,console optimization for GPU. AMD TrueAudio,care scuteste procesorul de un efort.

    Monky,nu cred. Este doar pentru APU-uri. Si stirea de mai sus e proasta,sorry,take this.(mai jos link,semiaccurate) Si seria de la AMD A10,respectiv 5800K "Trinity"(record mai vechi) si Richland 6800k. Aduce inca un nou record mondial,dupa cum ziceam,oc e mai "smecher" la procesoarele AMD.(link mai jos)
    Si nu,nu e nevoie,AMD are driverii foarte buni,unii aduc performante mai sporite,fata de driverii nvidia.(Supportul pentru 2x/4x/8xAA e mai fluent in driverii AMD,cand AA e on si e mare la nvidia scade fps-ul mult,in unele cazuri drastic,a da+ ca pe partea 4k AMD are support mai bun)(Nu traim in trecut,in anii 20xx)
    Nvidia mai are mult de invatat. In primul rand sa lase "invidia" la oparte. Dupa partea performantei,al tehnologiei,al supportului si preturiile. Si multe altele,a da: Acum parca intelegi de ce departamentul vanzari Nvidia recurgea la mituirea OEM-urilor sa renunte la placile AMD si la declaratii care sa terfeleasca consolele, doar-doar o sa iasa ei mai in fata.

    AMD-urile chiar daca sunt calde sunt placi strong inclusiv vrm-urile + din cate stiu VRM-ul de la AMD chiar daca pare firav in unele cazuri face fata fara nici o problema. Era si un review la 7990 daca nu ma insel in care VRM-ul a fost supus unoi voltaj masiv si nu a patit nimic. La nvidia treaba sta altfel, aveau tendinta (nu stiu daca o mai au) sa puna petarde de VRM-uri pe GPUurile de top, vezi problema clasica cu GTX580 care picau pe capete.

    The AMD Radeon R9 290X graphics cards are available on Oct. 24, 2013 at a starting price of $549 USD and €399 (excluding VAT)5.

    Un pumn in fata pentru nvidia sau un bitchslap. O merita. Nvidia are noroc cu fanboyy,ca na scrie Nvidia pe placa,hai sa dam 3000E,ca scrie nvidia domnule,dar in cazul precedent e 1000Euroi. Cat timp exista asemenea oamenii,nvidia si intel isi vor permite numai preturi mari.
    Mai bine iei un R9 290x sau Radeon HD 7990 si l-ai umilit. Scalarea crossfire este mult mai fluida acum,pana la 1.8x,se vede si din review-urile de pe internet,techopowerup de exemplu sau single-gpu,romanasii nostri: lab501.
    (Suportati adevarul, lu nvidia nu prea ii pasa de voi,ci doar de money.)

    Ce poti spune Monky? Sau userii nvidia de pe forum,ca sa nu ii numesc altcumva.


    Si ceea cea spus un USER:
    Am citit un articol destul de interesant in care ne spune cum Nvidia (a se citi iNvidia) avea un program numit “Tier 0″, clocit de departamentul de vanzari Nvidia, cu care vroiau sa tavaleasca AMD-ul in ochii publicului, prin itermediul OEM-urilor ca Origin PC si altii.
    Le promiteau despagubiri pt pierderile cauzate de faptul ca nu mai vindeau produse AMD. Plus acces mai devreme la urmatoarele placi cu chip Maxwell si inca niste chestii. In schimb ei trebuiau sa renunte la produsele AMD si sa faca conferinte de presa pe tema asta in care sa dea de inteles ca OEM-urile s-au saturat de AMD si renunta la produsele lor.
    Pana i-au dat pe goarna unii de la Semiaccurate.com.
    Dupa aia consiliul de directori i-au luat pe aia de la vanzari la rost si au incercat sa o dea cotita si ei si Origin PC.
    Cititi aici daca vreti povestea completa Nvidia's program to get OEMs like Origin PC to dump AMD called "Tier 0" | SemiAccurate


    Windows 8.1 Makes AMD's APUs Faster | SemiAccurate
    ASRock FM2A88X Extreme6+ Sets New World Records in CPU-Z and 3DMark11 | techPowerUp

  15. #15 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Cainii latra... caravana trece. Daca statea AMD atat de bine atunci n-ar fi fost pe punctul de a da oameni afara datorita vanzarilor extrem de proaste din ultimii ani. Singurul moment in care AMD a iesit in sfarsit pe plus, a fost acela in care au batut palma cu Nintendo (pt. Wii U), cu Sony (pentru PS4) si Microsoft (pt. X1). Daca s-ar fi bazat doar pe PC-ul unde spui tu ca statea asa bine, in maxim un an intrau in faliment. And that's a fact!

    Cat despre faptul ca bat recorduri... asta a fost intotdeauna aberatia AMD/Ati. N-a zis nimeni ca n-au facut produse rapide. Problema lor a fost intotdeauna calitatea si suportul oferit. Eu am renuntat la AMD la o zi dupa ce au anuntat ca nu mai suporta chipsetul oficial pe care de-abia il lansasera cu o luna in urma. Si pe care dadusem o caruta de bani. Am trecut la Intel + nVidia, si de atunci am scapat de tone de incompatibilitati si probleme.

    La firma acum cativa ani am decis sa renuntam complet la sisteme AMD pentru ca insemnau aproape 90% din probleme la service, si ne saturasem sa ne pacalim clientii (asa cum vad ca te pacalesc si pe tine diverse articole). Unora nu le pasa ca AMD a batut nu stiu ce record... insa in momentul in care memoria cutare nu e compatibila, cand crasheaza sistemul pt. ca chipsetul AMD are probleme de compatibilitate cu nu stiu care pe USB... cand driverul de la Ati consuma mai mult RAM decat tot restul sistemului de operare... cand jocul cutare nu merge deloc daca nu pui driverul cutare... atunci le pasa.

    Legat de "au driverii foarte buni" ma bufneste rasul. La ultimul lor flagship, isi cumparase Webpredator cea mai "smechera" placa Ati. Nu conteaza ca a dat o caruta de bani pe ea... conteaza ca in momentul in care vroia sa se joace, ii aparea pe ecran un cursor IMENS (care-i ocupa cam tot ecranul) si aia era. Nu putea face nimic. Am incercat sa-l ajut sa caut pe site-ul AMD/Ati un driver mai nou. Nu exista decat unul... si pe pagina de support scria ceva de genul "Momentan sunt in concediu, fac surfing. Cand ma intorc peste 2 saptamani, vom da resume la suportul pentru noile drivere". I was like... wtf? Genul de tech support la care te astepti la o "firma de garsoniera" si nu la un mastodont ca AMD.

    Anyway... nu vreau sa intru in polemici. Poti sa stai linistit cu AMD si sa bati recorduri in continuare. Pentru noi (ca firma) AMD/Ati nu mai exista decat ca o posibila concurenta, si cam atat. Nu doar ca am renuntat de cativa ani la AMD, dar nici nu cred ca am avut mai mult de 2 clienti (din cateva sute) care au cerut AMD doar pentru ca aveau impresia ca ies mai ieftin.

    In concluzie... AMD/Ati mai exista in momentul de fata doar pentru ca vand in draci chip-uri pentru Nintendo, Sony si Microsoft. Pe piata laptop-urilor, a mobilelor, a tabletelor... sunt inexistenti. Pe PC sunt in cadere libera... si daca erau asa buni cum ii vezi tu, poate ar fi facut Apple vreun sistem cu procesor si chipset AMD. Insa spre deosebire de tine, unii nu sunt fanboys AMD si vad ce sta in spatele gardului vopsit.

    In final... dupa fiasco-ul cu Nintendo Wii U (unde se vede clar ca promisiunile AMD au fost desarte - unul din motivele pentru care se si vinde atat de prost este hardware-ul la pamant si toti developerii mari gen EA fug de consola respectiva, care culmea, a fost lansata la multi ani dupa Xbox 360 si PS3), tare mi-e ca AMD o sa o faca lata si pe PS4 si X1. Pe X1 deja e varza... au inceput sa faca overclock pentru ca si-au dat seama ca AMD nu le-a oferit next-gen-ul promis. Si stati ca inca n-au inceput problemele. Ce a fost RRoD-ul in trecut, va fi mic copil pe langa ce probleme poate genera AMD/Ati. Eu sper sa nu se intample asa... dar uitandu-ma la trecut, nu pot sa nu fiu pesimist. Si daca se va intampla asa si consolele next-gen vor esua din vina AMD/Ati, probabil in cativa ani le vom spune bye-bye definitiv (ceea ce ar fi rau - concurenta e intotdeauna buna, indiferent cat de slaba este)...

    P.S. Sper ca Google si Apple sa vina si ei cu console proprii... care sa se bazeze pe Intel + nVidia. Eu unul vreau calitate si performanta, nu recorduri de overclock...

  16. #16 SP
    Banned DeMons's Avatar
    Un client educat cumpara dupa raportul PRET / PERFORMANTA + CALITATE! - AMD GPU

    Am uitat sa adaug,la conferinta amd hawaii,chat-ul a fost oprita,ca erau oameni trimis de nvidia sau invidia fanboys care faceau spam.
    Spor la citit,daca nu ai lene in tine. Dute sus inapoi,dupa aceea vino aici si read it.
    Photoshop 6 nu mai foloseste CUDA, face ca placile AMD sa castige in fata Nvidia.
    Si asa multi aleg AMD.
    Sapphire pe cine a ales? Pe AMD.

    Omule, tu traiesti in trecut? Daca ai traii in trecut nici pc-ul n-ar exista. Si daca tot vrei sa traim in trecut,ti-am dat un exemplu despre invidia mai jos. Textul e mai jos "Tu vorbesti de calitate?"
    "Eu sper sa nu se intample asa... dar uitandu-ma la trecut, nu pot sa nu fiu pesimist. Si daca se va intampla asa si consolele next-gen vor esua din vina AMD/Ati, probabil in cativa ani le vom spune bye-bye definitiv (ceea ce ar fi rau - concurenta e intotdeauna buna, indiferent cat de slaba este)..."
    Asta chiar numa un fan infocat ar spune-o,esti de pus pe forum, sincer.
    Nvidia stii ce face? Numa pagube,exemplu acest G-Sync ce aduce pretul monitorului cu 100-150 euro mai mult. AMD TrueAudio scuteste procesorul de o treaba,ca na intel scot numa copy/paste. Si mai bine sa-i ajute GPU-urile de la AMD.

    Cum mai compensezi psihic cei 2500 de lei dati in plus pe TITAN(sau mai mult), lasand la o parte faptul ca AMD obisnuiesc sa vina cu driveri noi care aduc sporuri frumoase de performante de la o versiunea la alta? Vezi situatia HD7970 GHZ vs 680!


    R9 290X=349,500 euro. Titan=1000-1300 EURO / GTX 780=700/650 euro / GTX 690=1000-1300 EURO. Radeon HD 7990= 700Euro + 8 jocuri gratis.

    349,cca 500(datorita taxelor vamale si europene+tva RO si foamea) vs 1000-1300 Euro(Are un pret exagerat titanu si e sub performanta lui 500 euro).
    700-650 euro vs 500 euro(e peste 700-650 euro la performanta )
    680-700 euro vs 1000-1300 euro-gtx 690(680-700 euro e peste 1000-1300 la performanta)
    Daca si acuma zici iara nush ce,e clar,esti o cauza pierdute. Dar intr-o zi te vei trezii la realitate. Dar te rog eu,viziteaza lab501(.ro) si vezi acolo oameni seriosi si maturi. Te invit tare mult,daca e s-o luam asa deschidem si un thread.

    Pot sa cred ca esti un fel de linustech si amicul lui? - Ati nu exista,e fuzionarea de multii ani. Consuma multi ramii? Ma faci sa rad.))
    Tu spui ca iNvidia face calitate?) Isi bate joc de voi,dar fara sa va dati seama,cer pe un Single GPU 1000E. Cand poti lua un R9 290X cu 349Euro,dar din pacate sunt taxe si placa video ajunge la 500 euro. Dar tot e mai bine. Si sa nu uitam, Titan e de 6 lunii pe piata si are acelas pret. Radeon HD 7990 nu e de mult,si imediat a primit o reducere generoasa de la AMD+dita mai bundle-ul. Radeon HD 7990(dual-gpu) e peste Titan si GTX 690. Si e mult ma ieftin si foarte rezistent. R9 290X e peste GTX 780 si peste Titan,de aia nvidia vine cu 780TI. Lasa,ramai la petardele lor,ok?
    Iti doresc sa ramai la nvidia,si sa le dai banii fara numar,dar intr-o vreme majoritatea din fanii nvidia o sa se trezeasca la realitate,si atunci nvidia o va duce rau.
    Tu vorbesti de calitate?
    AMD-urile chiar daca sunt calde sunt placi strong inclusiv vrm-urile + din cate stiu VRM-ul de la AMD chiar daca pare firav in unele cazuri face fata fara nici o problema. Era si un review la 7990 daca nu ma insel in care VRM-ul a fost supus unoi voltaj masiv si nu a patit nimic. La nvidia treaba sta altfel, aveau tendinta (nu stiu daca o mai au) sa puna petarde de VRM-uri pe GPUurile de top, vezi problema clasica cu GTX580 care picau pe capete.

    "Mda, AMD le-a facut 780-ul tandari cu 290X, de asta iNvidia o sa lanseze in scurt timp 780Ti-ul ca sa il aduca putin peste 290X. Oricum, 290X-ul e best buy la categoria entuziast asta daca nu esti inversunat sa le dai bani celor de la Nvidia cum am vazut pe unul mai sus, nu dau nume.(Monky *cough*)"

    Negi totul,negi ce-am spus mai sus despre nvidia si R9 290X - Radeon HD 7990. - Asta nu-mi place la nvidia fans,am unul pe mess,care nu prea supporta sa-i spun ceva despre AMD. First DirectiX 10.1,11,11.1,11.2 au fost pe placiile AMD prima oara,first GDDR5,first 28nm.
    Esti fix ca LinusTech si amicul lui,care au aratat niste bechmarkuri fake,cica R9 290X nu depaseste nici gtx 780. Adevarul este ca e peste Titan si nu depaseste 780? You don't say.
    Acesta este marketing-ul nvidia,si oamenii lor care ii ajuta sa fie doar in puf. Despre TIER 0 ai citit?
    Pe mine ma bufneste rasul,cand vad asemenea oamenii,pe lab501 se discuta despre asa ceva. Te rog sa-l vizitezi,si sa vezi review-ul,e romanesc. Dar poti sa te duci si pe techpowerup sau altele.

    Nintendo,e tot vina lor,daca au cerut ceva inferior,daca nu sau gandit la optimizari. De ce x360 sta mai bine cu acel ATI in interior? Aici nu ai ce comenta.

    Mersi pentru warn,imi place ca voi,nvidia nu suportati adevarul. AMD le putea oferii ceva peste,dar daca asta au cerut asta au primit. Repet,nu traim in trecut,stiu poveste cu driverele,dar acum sunt mult mai bune. Dupa cum ziceam,si tu esti 100% fan nvidia. Stau putin prost pe piata pc-urilor,pentru ca,sunt din astia ca tine,care aude la unu de la altu,"ia bai gtx,nvidia,e rupere totala." Si asa e logic,omu cum e prostut,da mai multi banii pentru o placa video care cica e ce-a mai buna,cand ar putea da mai putini banii si sa ea ceva care e si peste si are si anumite tehnologii.
    Tu nu esti de loc expert in zona IT.
    Daca nici acum nu intelegi,merita deschis un thread pe lab.

    "Sper ca Google si Apple sa vina si ei cu console proprii... care sa se bazeze pe Intel + nVidia."
    Speri prost,vor alege AMD,cum si Steam a facut-o,datorita performantei si chiar a driverelor,scrie si in articol.


    TheBrain(e varianta pentru cristi,dar ți se potrivește și ție):
    @Monky: My man, AMD nu ii urmeaza pe Nvidia, ci as spune ca in ultima vreme Nvidia simte morcovul la poarta pt ca AMD incepe usor sa se impuna. Intra pe semiaccurate.com sa vezi ce trucuri foloseste departamentul de vanzari Nvidia contra AMD si ce declaratii fac despre consolele next-gen care or sa aiba APU-uri AMD.
    Seria 7000 era best buy chiar si dupa ce au scos nvidia seria 700. Iar Titanul era out of reach si nu a fost decat o demonstratie de forta, nu o placa care sa le aduca vanzari serioase. De aia nici AMD nu s-au obosit sa vina cu un raspuns la Titan, pt ca era incredibil de scumpa. Bine, 7990 era o optiune, mai performanta si chiar mai ieftina chiar daca era multi-gpu.
    Verzii stiu inca de cand AMD a luat deal-ul cu consolele ca o sa treaca prin momente grele pe durata de viata a acestora. Zic asta pt ca grosul platformelor de gaming world-wide o sa fie, evident, consolele. Deci inseamna ca majoritatea jocurilor or sa fie optimizate in special pt console. Care console or sa aiba hardware AMD.
    De asta iNvidia au inceput cu declaratii care sa faca consolele de rahat si sa tipe in stanga si in dreapta ca nu sunt decat niste PC-uri mediocre cu alte haine (asta e adevarat ).
    Iar departamentul de vanzari Nvidia avea un plan (Tier 0) sa mituiasca OEM-urile sa renunte la placile video AMD (la procesoare nu ) si sa mai faca si gargara pe tema asta, doar-doar mai pun cativa wizzmani botul si zic ca daca OEM-urile fac asta, stiu ei ce fac si deci ar trebui sa faca si ei la fel.
    In concluzie, mie imi miroase a disperare, poate e doar impresia mea. Dar e clar ca AMD pe partea de placi video e in crestere. Sa speram ca si pe partea de procesoare o sa se ridice.

    AMD sunt calare pe situatie, nu ii urmaresc pe Nvidia. De fapt in ultima vreme, Nvidia pare destul de disperata pt ca AMD incet-incet incep sa ia conducerea si ei sunt constienti de asta. Conducerea bineinteles ca or sa o ia prin intermediul consolelor next-gen care o sa alcatuiasca grosul platformelor de gaming. Deci peste 1-2 ani, grosul platformelor o sa fie echipate cu hardware AMD adica toate consolele noi si partea de PC-uri care foloseste GPU-uri AMD. Care si asta din urma e in crestere datorita politicii de vanzari AMD care se axeaza pe value/money. Primesti placi la fel de performante ca cele ale competitiei, mai primesti si niste jocuri moca si toate astea la un pret putin mai mic. Nvidia, pe de alta parte, are impresia ca o sa vanda in continuare placi scumpe doar in baza faptului ca scrie Nvidia pe ele.
    Pe urma e problema jocurilor care sunt pe cale sa apara si cele care sunt in productie acum. Cele mai multe or sa fie multi-platform pt ca toti producatorii vor sa vanda pe toate platformele. Asta inseamna ca or sa fie optimizate in special pt console. Adica in special pt hardware AMD. Acum parca intelegi de ce departamentul vanzari Nvidia recurgea la mituirea OEM-urilor sa renunte la placile AMD si la declaratii care sa terfeleasca consolele, doar-doar o sa iasa ei mai in fata.
    Am urmarit tot razboiul asta al consolelor inca de cand au anuntat ca or sa fie echipate cu hardware AMD. Era clar de pe atunci ca o sa influenteze mult piata jocurilor si a hardware-ului de PC chiar.

    Dreamcatcher(era pentru Wizzman,dar e buna si pentru tine ca sunteti din aceeiasi oala):La momentul actual AMD are cea mai buna placa video single GPU,cea mai buna placa video cu 2 nuclee si un raport calitate pret cu mult superior celor de la nVidia(cel putin in partea de sus), deci bineinteles ca Wizzmani d-astia o sa rasara tot timpul sa spuna de fapt NIMIC doar ca sa inflameze.Ignorance is bliss, scuze pentru offtopicul partial dar am vazut framantarile unor oameni care chiar stiu cu ce se mananca domeniul asta in legatura cu ce-a zis “nima-n drum”.
    Sincer la ce preturi practica nVidia, cred ca se bazeaza foarte mult pe faptul ca si-a adunat in ani, multi Monkyy.

    La final pot sa spun ca AMD/Radeon e gaming,iar iNvidia/GTX e marketing,more $$$,adica pe romaneste,nvidia inseamna bani.


    (Si sa stii ca eu nu sunt pupincurist,2 fetze, ca restul de forum,ai tu Administrator,dar pentru mine nu insemni nimic,respectul meu il primesc doar oamenii care o merita.)

    Uite-l pe linsutech,care un noobist nvidia. Acuma spune-mi tu daca asta nu inseamna favorizare,spune-mi,ca acuma sunt dovezi,un video care spune el cu gura lui,pardon, amicul lui. Dovezi sunt peste tot,despre influenta nvidia,nvidia fanboys.



  17. #17 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Pe piata laptop-urilor, a mobilelor, a tabletelor... sunt inexistenti. Pe PC sunt in cadere libera... si daca erau asa buni cum ii vezi tu, poate ar fi facut Apple vreun sistem cu procesor si chipset AMD.
    Foarte de acord cu asta, eu unul exact asa vad situatia.

    Eu personal am mers pe o solutie AMD pentru GPU si intr-un fel imi regret decizia. Nu am avut niciun fel de problema pana acum, dar regret uneori ca nu am mers pe o placa NVIDIA. Au drivere mai multe, jocurile sunt mai optimizate pentru placile NVIDIA, iar preturile nu mi se par mai mari deloc. La mine nu a fost deloc bugetul problema, ci pe moment am considerat AMD drept solutia optima.

    E ca la masini. Placile AMD sunt ca un Mustang, multa putere pe foaia de specificatii, dar daca nu ajunge toata puterea pe asfalt cum trebuie, un amarat de Clio Sport zboara pe langa el.

  18. #18 SP
    Member Merdiso's Avatar
    Cred ca video-ul ala e singurul in care AMD-ul pierde, in rest, peste tot castiga lupta cu 780.
    Daca pe 1.85 Tflops se poate face ce vedeti mai jos, imaginati-va ce s-ar putea realiza pe 5.6Tflops (cat are 290X).
    Bine, e partea a 2-a ca doar R9 290X costa 550$, in timp ce "tot" PS4 e 400$, iti cumperi inFamous, Killzone si Assassin's Creed sa ajungi la aceeasi suma.



    tudyniuz: nu chiar, eu am trecut de la 5750 la 7770 (care nu-i un monstru) si diferenta de stabilitate dintre cele doua e mare, 5750-ul mai o comitea cu cate un crash in jocuri si avea stuttering in destule titluri, cu 7770 nu am mai avut nimic de genul, ambele fiind testate pe aceeasi configuratie cu acelasi driver. AMD se descurca tot mai bine pe parte de GPU-uri si va prelua initiativa in cativa ani, daca Nvidia nu face ceva.
    Un GTX 860 cu performante de Titan, consum de 175W (pe 20nm) si un pret de cel mult 1500 RON ar fi un inceput bun !

    DeMons: n-am stat sa citesc tot ce-ai scris, deoarece asta ar fi insemnat sa-mi fi batut capul mai mult decat am facut-o pentru BAC (), dar partea cu placile overpriced (in special Titan) nu functioneaza chiar asa. Da, sunt mai mult decat supraevaluate, dar cred ca oricine a cumparat Titan stia lucrul asta, acel om care a achizitionat Titan a dorit performanta maxima/coroana de cel mai tare pe plantatie (single GPU) inca de la bun inceput, nu l-a interesat pretul sub nicio forma, sa nu mai spun ca niciodata nu-i prost ala care cere, ca doar nu te ameninta companiile ca daca nu le cumperi produsele nu mai vezi ziua de maine. In plus, daca mi-ai oferi 7990 si 7970 la acelasi pret, as prefera 7970, macar as stii ca jocurile ruleaza cursiv, fara stuttering, ceea ce nu se prea poate spune despre celalalt model, nici macar cu ultimele drivere. AMD se descurca foarte bine pe single-GPU acum, dar in Crossfire/Multi-GPU inca mai au de lucrat mult. Defapt, n-as lua 7970/R9 280X de la bun inceput, as cumpara 7990, as vinde-o, mi-as achizitiona R9 280X si as mai ramane si cu ceva bani.

    Nici pe partea de procesare treaba nu-i asa rea, FX-8320 e un chip ieftin care ruleaza la o frecventa dubla in comparatie cu modelul de pe PS4/One, avand si acelasi numar de nuclee, nu prea vad de ce ar fi nevoie de mai mult in cazul asta, un refresh pe 14nm (daca l-ar putea face AMD, pare imposibil de realizat la momentul asta pentru ei) care sa vina cu imbunatatiri pe parte de consum/temperaturi ar fi de ajuns.

  19. #19 SP
    Banned DeMons's Avatar
    Radeon HD 7990 nu mai are probleme,a fost fixat cu driverul 13.8,de aia si pe gpuboss.com are 9.2 sau 9.3 si 690 9.0 nota. Si e overall the king... dual gpu.
    Merdiso te rog sa citesti tot,si atunci vei intelege absolut totul.
    Si cica AMD are drivere proaste,Monky..daca nu stii,nu vorbi. - Nu traim in trecut. Ei nu lanseaza 3-4 drivere ca nvidia,ca la nvidia debea la al treilea vezi performanta scrisa de ei. La AMD e direct din primu driver,nu trb sa scoata 100 ca sa deie performanta promisa.



    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Foarte de acord cu asta, eu unul exact asa vad situatia.
    Eu personal am mers pe o solutie AMD pentru GPU si intr-un fel imi regret decizia. Nu am avut niciun fel de problema pana acum, dar regret uneori ca nu am mers pe o placa NVIDIA. Au drivere mai multe, jocurile sunt mai optimizate pentru placile NVIDIA, iar preturile nu mi se par mai mari deloc. La mine nu a fost deloc bugetul problema, ci pe moment am considerat AMD drept solutia optima.
    E ca la masini. Placile AMD sunt ca un Mustang, multa putere pe foaia de specificatii, dar daca nu ajunge toata puterea pe asfalt cum trebuie, un amarat de Clio Sport zboara pe langa el.
    Nu e adevarat,drivere mai multe? Ia vezi si la AMD,si nvidia baga driverele rapid,dar nu optimizate complet,chiar daca ei spun nu e adevarat,au fost facute teste,debea la al doilea sau chiar al treilea driver se simnte performanta,pe cand la AMD e direct optimizare,din prima. Jocurile sunt mai optimizate pentru nvidia? Aici gresesti,mai verifica odata si revin-o. AMD Gaming Evolved si-a facut aparitia in mai multe jocuri. Si ei daca isi fac aparitia nu isi fac aparitia doar pentru optimizare,ci ajuta inginerii sa scoata un joc excelent,cu tehnologiile lor sau cu experienta lor.
    Multi au ales si vor alege AMD/AMD Gaming Evolved.
    Photoshop CS6 nu mai foloseste Cuda Cores,si acuma pierde detasat.
    Sapphire a ales AMD.
    Doar cateva exemple.
    Exemplu,bioshock infinite e in 2 tabere si rosu dar si verde.
    In BF3 cu driverele au scos peste 20-25% performanta,din toate driverele desigur.E confirmat si pe lab501.(un exemplu)
    Preturiile nu ti se par mari? Glumesti,nu? Diferenta dintre preturiile de la AMD si nvidia e foarte mare.
    Si sa nu regreti,pentru ca nu ai de ce sa regreti.

  20. #20 SP
    Member MENTATAL0R's Avatar
    Eu nu am auzit de amd sa fie pt jocuri decat acum la noile console.Se stia ca fac lucruri ieftine si proaste(nu aveau suport serios ca nvidia pt gaming).Poate si de asta au mers consolele pe amd-ieftineala(nu mai zic si proaste).In 2013 inainte ca o consola sa apara pe piata se face overclock si nu poate sa duca niste jocuri in 1080

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Steam Machines se amana pentru 2015 By MonkY in forum Stories & Other News
    Replies: 2 Last Post: 06-06-2015, 01:57
  2. Replies: 2 Last Post: 25-05-2014, 13:20
  3. Intel trece procesoarele mobile pe 64bits! By trickz in forum Tech News
    Replies: 0 Last Post: 09-04-2014, 08:37
  4. Replies: 6 Last Post: 04-06-2009, 19:34
  5. SOCOM in Europa amanat pentru inceputul lui 2009 By istrategie in forum Console News
    Replies: 3 Last Post: 04-12-2008, 21:51

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts