Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast
Results 21 to 40 of 42

Thread: Google lanseaza Nexus 5 la 349$!

  1. #21 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Hands on TechRadar

  2. #22 SP
    Member felixanu's Avatar
    A aparut si la PcGarge. Varianta de 16gb e 2.098,98 RON....

  3. #23 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by felixanu View Post
    A aparut si la PcGarge. Varianta de 16gb e 2.098,98 RON....
    ROFL! Ar trebui pus un asterix in titlu: *De la 349$.
    In Romania, varianta cea mai cheap, in loc de 349$ (1145 RON) costa 639$. Aproape dublu, ce sa mai vorbim...

  4. #24 SP
    Senior Member iPaul's Avatar
    Pretul prezentat nu contine taxele aferente produsului.

    Nexus 5 (16GB, Black)
    Nexus 5 helps you capture the everyday and the epic in fresh new ways. It's t...
    $349.00 USD
    Shipping method:
    Ground (3-5 business days)
    $9.99 USD
    Tax $31.86 USD
    Total $390.85 USD

  5. #25 SP
    Admin MonkY's Avatar
    iPaul... eu unul nu ma mai risc de mult sa iau produse din US pt. care nu exista reprezentanta si service in Romania. Ultima oara cand am zis "enough" a fost la un Nook. M-am bucurat la super pret, si de cate ori s-a busit, am platit pe transport mai mult decat daca-mi cumparam cea mai scumpa tableta din Romania. Plus luni de zile stat pe drumuri... Si cel mai concret caz: i-am luat unui amic si i-a venit cu ecranul spart. A cazut tot pe mine sa rezolv. Not gonna happen anymore. Din UE macar e mai decent service-ul in caz ca... si dureaza cateva zile transportul ieftin...

    Prin urmare, ne orientam si noi la preturile din RO. Asa poti spune ca in US gasesti Nexus 5 la 10$ (la abonament). Ceea ce nu inseamna ca in final dai doar 10$

  6. #26 SP
    Senior Member iPaul's Avatar
    Asta am vrut sa relevez.Contrar aparentelor,pretul nu este atat de mic.

  7. #27 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu ma bucur ca Google reuseste sa scoata smartphone-uri atat de performante si ieftine... dar pe de alta parte ma intreb ce Dzeu se intampla in ecosistemul asta cu Android? Eu daca as fi Samsung, LG, HTC, Asus & Co... m-as intreba de ce mama naibii ma loveste propriul meu OS manufacturer. Serios, cine si-ar mai cumpara acum un Samsung Galaxy S4 sau LG G2 (de exp.), cand Nexus 5 e la aproape jumatate de pret, si mai performant, si cu Android curat?

  8. #28 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Pai Google isi vinde OS-ul celorlalti si atat. In rest pot face ce vor cu el. Inainte sa apara S4 se zvonea ca Samsung renunta la Android pentru un sistem propriu tocmai pentru ca vroiau sa nu mai fie concurenti directi cu produsele Google, atat la telefonie cat si la tablete.

    Norocul celorlalti este insa ca Google sta extrem de prost la marketing. A fost nebunia de pe lume la lansarea S4 si 5S anul asta. Cele doua companii s-au straduit sa creeze hype. Google in schimb a facut un mic leak si apoi l-au lansat intr-un mod foarte "silentios". Omul de rand habar n-are de Nexus si nu-l va cumpara. O sa se vanda bine Nexus 5, dar nu va afecta prea mult vanzarile Samsung pentru S4. Si vorbesc doar de Samsung pentru ca doar ei vand in cantitati mari. Sau ma rog, mult mai mult decat restul.

  9. #29 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Venom: ti-am scos postul pentru ca acolo nu era altceva decat o reclama Profitshare la emag. La acelasi pret cu PCGarage-ul despre care am vorbit mai devreme. Deh, in Romania 349$ + profit + taxe + transport = 2099 RON. Ma simt ca amaratii de brazilieni pe care-i costa 1800 USD un PS4

  10. #30 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Serios, cine si-ar mai cumpara acum un Samsung Galaxy S4 sau LG G2 (de exp.), cand Nexus 5 e la aproape jumatate de pret, si mai performant, si cu Android curat?
    Am citit un articol chiar pe tema asta, ieri. Era vorba de Samsung, care practic a ajuns sa lege doua branduri in mintea consumatorului: Galaxy = Android. Cei de la Samsung au ales sa se diferentieze de celelalte branduri prin servicii si realizarea unor "dependente" de facilitatile oferite de ei. Zilele trecute au avut o conferinta in US in care au chemat o gramada de dezvoltatori software in incercarea de a ii convinge sa vina cu continut exclusiv.

    Consumatorul standard ori este atras de functii, ori este deja fan al brandului. Compara lista de aplicatii stock cu ce ofera producatorii si vei vedea diferente (lipsesc aplicatii inutile pentru power user, dar totusi nelipsite pentru gama consumer).

  11. #31 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Daca diferentierea este data de amalgamul de functii si aplicatii Samsung pe care le dezinstalezi cum prinzi un Galaxy (ca altfel iti omoara bateria)... atunci e grav.

    Dar lasand asta deoparte trickz si considerand ca si-ar lua cineva Samsung pentru functiile extra oferite... cum se mai poate justifica o comparatie intre un Samsung Galaxy S4 cu Google Experience (adica fara functiile Samsung despre care vorbeai mai devreme) si un Nexus 5 care are Google Android Stock (adica fix acel "Google Experience")?

  12. #32 SP
    Senior Member JeNeI's Avatar
    ^^^ Samsung nu are cum sa isi explice pretul mare pentru i9505G.Faptul ca Google ii permite companiei Samsung si HTC sa comercializeze terminalele la pretul de $650,arata ca cele doua companii dau bani grei la Google.

    Fratele meu care are i9500 imi zice in fiecare zi sa fac schimb cu el cand voi avea Nexus 5 (schimb 1:1)

  13. #33 SP
    Junior Member Flavy's Avatar
    As vrea si eu sa cumpar un Nexus 5. A pus cineva mana pe el? Oare cand il baga si pe la altex/emag(magazine offline) sa pot sa il butonez si eu putin?

  14. #34 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Daca diferentierea este data de amalgamul de functii si aplicatii Samsung pe care le dezinstalezi cum prinzi un Galaxy (ca altfel iti omoara bateria)... atunci e grav.
    Eu stiu asta, la fel ca multi utilizatori ale telefoanelor lor. Totusi, ei nu isi scot banii de la consumatorii avizati ci din cele 100.000 de variante de android pe buget pe care le ofera, caz in care nimeni nu se plange, ca oricum nu au ce face. Pe domeniul asta nu prea exista fara bloatware ci doar doze mai mari sau mai mici. Apoi mai exista si nisa de "pitzipoance" care cumpara un device numai pentru ca are ecranul mare, sau pentru ca are stylus si poti desena, sau pentru ca au vazut o reclama imensa "cand clipesc inchide ecranul".

    Dar lasand asta deoparte trickz si considerand ca si-ar lua cineva Samsung pentru functiile extra oferite... cum se mai poate justifica o comparatie intre un Samsung Galaxy S4 cu Google Experience (adica fara functiile Samsung despre care vorbeai mai devreme) si un Nexus 5 care are Google Android Stock (adica fix acel "Google Experience")?
    Din punctul meu de vedere, nimeni nu ar cumpara variantele respective... Poate doar cei indragostiti de forma/brandul respectiv, care vor sa primeasca update-urile rapid. Sunt sigur ca au aparut ca un test de marketing, sa verifice cum ar reactiona piata la o unificare a aspectului/softului la toti producatorii...

  15. #35 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eh, sa stii ca tocmai am vorbit cu cineva azi... care mi-a zis ca el si-ar cumpara un S4 in loc de Nexus 5 pentru ca s-a obisnuit cu Samsung. Culmea este ca omul de obicei cauta "best bang for the buck"... caz in care ma depaseste de ce ar da aproape dublu pe un S4. Prin urmare, ce incercam noi aici sa explicam logic, nu are sens in cazul multora.

    Cine stie, poate la fel de ilogic par si eu incercand sa explic de ce mi-as lua tot un iPhone si nu un Nexus 5, chiar daca e diferenta mare de pret. Dar macar eu stiu exact de ce vreau, stiu exact in ce am bagat banii pana acum, m-am jucat cu toate cele si asta am ales... Altii insa vorba ta, sunt atrasi de chestii gen "cand intorc capul pune pauza la film". C'est la vie! Noi sa fim sanatosi!

  16. #36 SP
    Member Ma_Plictisesti's Avatar
    Ce ma seaca unii:

    " Pretul din SUA este subventionat de...Google. Destul de simplu. Ca la orice Play Store, e total alt pret, mult mai mic, caci isi asuma ei, ca buget de marketing, o parte din cat costa telefonul. Vezi si tu la alte magazine din Europa, inafara de Play Store, cat costa. O sa vezi ca in multe locuri din Anglia e mult mai scump ca la noi."
    Am dat search la primul comerciant german care mi-a venit in minte, iar pretul afisat - 400 euro X 4.5 ron = 2000 ron?

  17. #37 SP
    Junior Member Biscuite's Avatar
    Eu locuiesc in Germania iar pretul unu-i Galaxy S4 e 449EURO 16GB. daca nu apare cat mai repede si prin zona mea Nexus 5 pun mana pe un S4 cat mai de curand

  18. #38 SP
    Member COD.221's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Eu daca as fi Samsung, LG, HTC, Asus & Co... m-as intreba de ce mama naibii ma loveste propriul meu OS manufacturer
    Sunt pe treaba ... de moment merge si Android, dar ei defapt au planuri mari

    * * * consolegames

  19. #39 SP
    Member Ma_Plictisesti's Avatar
    Quote Originally Posted by Biscuite View Post
    Eu locuiesc in Germania iar pretul unu-i Galaxy S4 e 449EURO 16GB. daca nu apare cat mai repede si prin zona mea Nexus 5 pun mana pe un S4 cat mai de curand
    E de mult timp Nexus 5 disponibil in Germania.

    LG Google Nexus 5 16GB wei� [5" Display, Android 4.4, Snapdragon 800 mit 2.26GHz, 8MP] bei notebooksbilliger.de

    Google Nexus 5 Smartphone 4,9 Zoll schwarz: Amazon.de: Elektronik

    LG Nexus 5 schwarz Handy & Smartphone online kaufen bei Media Markt

  20. #40 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ma_Plictisesti: tu te-ai uitat pe link-urile acelea inainte sa le postezi? Pe toate 3 scrie ca nu e disponibil...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Google Nexus 7 By calin_kalf in forum Android
    Replies: 37 Last Post: 08-02-2014, 17:18
  2. Nexus 5 la 349$ By tudyniuz in forum Tech News
    Replies: 24 Last Post: 12-11-2013, 21:07
  3. Google Nexus 10 Help! By Radu9501 in forum Android
    Replies: 3 Last Post: 10-02-2013, 01:59
  4. Replies: 0 Last Post: 21-11-2012, 11:53

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts