Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 10 of 10

Thread: Huawei anunta primul smartphone cu ecran din safir

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Huawei anunta primul smartphone cu ecran din safir

    Desi multi ma considera "fanboy" Apple (de ce oare nu stiu, avand in vedere ca in momentul acesta detin mai multe device-uri cu Android decat iOS si mai multe device-uri cu Windows decat MacOS), nu pot decat sa ma bucur cand vad ca in sfarsit si ceilalti producatori de smartphone-uri incep sa introduca elemente premium in propriile produse. Incepand cu unibody, continuand cu folosirea aluminiului, a senzorului de amprenta, flash-led color, ajungem la ultima nebunie in materie: ecranul din safir. Safirul, dupa cum se stie, are o duritate de 9 din 10 pe scala Mohs. Cu alte cuvinte nu prea poate fi zgariat decat de cateva elemente pe lumea asta (cum ar fi diamantul). Un ecran din safir ar fi astfel aproape imposibil de zgariat in mod uzual (de niste chei de exp.).

    Din momentul in care au aparut zvonurile legate de fabricile de safir (in caz ca nu stiati, safir-ul se poate gasi in natura, dar poate fi si produs in laborator), m-am intrebat daca nu cumva o sa reuseasca altcineva sa "fure startul". Si iata ca acest lucru s-a intamplat. In cadrul IFA Berlin 2014, cei de la Huawei au venit cu smartphone-ul Ascend P7 in varianta Sapphire Edition. Acesta este "vechiul" Huawei Ascend P7 care insa vine cu cateva imbunatatiri: in primul rand, ecranul este din safir (doh). In al doilea rand, sticla de pe spate a fost inlocuita de ceramica. Totul incastrat in aluminiu, desigur. Mare pacat insa ca partea de jos (cea rotunjita) a ramas din plastic (meh).

    Astfel, Ascent P7 Sapphire Edition devine unul dintre cele mai "premium" smartphone-uri de pe piata. Huawei chiar a pus la indemana vizitatorilor de la stand-uri cateva cutite si tot felul de instrumente cu care fiecare a incercat din rasputeri sa zgarie ecranul. Nu are rost sa mai spun ca fara folos.

    Asa cum ne asteptam insa, pentru ca Huawei nu are la indemana fab-uri de safir atat de mari precum Apple, Ascent P7 Sapphire Editiion se va produce in numar limitat, si va fi lansat initial in China la sfarsitul acestei luni. CEO-ul Huawei (Richard Yu) nu a facut public pretul insa a spus ca au loc discutii cu partenerii pentru a putea face posibila distributia pe plan international. Vom trai si vom vedea. Pana atunci insa, ma bucur sa vad ca incep smartphone-urile sa devina din ce in ce mai solide, mai premium... astept si baterii pe masura!

    Update: cred ca ar trebui mentionat ca este primul smartphone accesibil (desi inca nu-i stim pretul), avand in vedere ca totusi Vertu a anuntat acum ceva vreme Vertu Signature Touch cu ecran de safir. Problema este ca pretul sau sare de 10.000$, ceea ce-l face innacesibil pentru majoritatea utilizatorilor. Sa speram ca Huawei va merge pe ceva mai apropiat de noi, pamantenii.
    Attached Images Attached Images huawei_ascend_p7.jpg

  2. #2 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Sunt curios, o sa spunem ca s-a luat Apple dupa ei sau in cazul asta nu se pune?

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu as zice ca in ziua de azi toti incearca sa-i copieze (si eventual sa fure startul) pe cei mai buni (indiferent daca vorbim de Apple, Samsung, Sony, etc. - vezi recent cazul in care Samsung a acuzat LG ca i-a "canibalizat" produsele la IFA). Apple cred ca a facut o alegere nefericita in a pune conferinta la cateva zile dupa IFA 2014, dar cine stie, poate au cativa asi in maneca si nu le pasa...

    Pe de alta parte, inca nici nu stim daca noul iPhone va avea ecran din safir sau nu. Vezi tu, marea diferenta este ca daca Huawei va reusi sa produca peste o luna (pentru China) doar cateva mii de unitati cu safir, Apple cand face ceva, trebuie sa o faca la o scala gigant. Ei au nevoie sa scoata 50-100 de milioane de unitati pe an... nu doar cateva mii sau zeci de mii.

    Prin urmare, pentru mine ca si cumparator, Huawei imi va face imposibila achizitia, pe cand Apple n-a venit niciodata cu chestii gen: "O sa-l lansam, dar nu stim cand" sau "Avem un super smartphone, dar nu stim la ce pret va fi". La ei ce-i in mana, nu-i minciuna. Sau cel putin asa a fost pana acum. Au venit si-au zis clar "se gaseste in magazin din data x, poti face preorder din data y, costa a, b si c si se va lansa in tarile g, h si i". Simplu si la obiect.

    In concluzie, atat la Huawei cat si la Apple discutam de produse teoretice... deci n-am cum sa-ti spun cine s-a luat dupa cine

  4. #4 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    In concluzie, atat la Huawei cat si la Apple discutam de produse teoretice... deci n-am cum sa-ti spun cine s-a luat dupa cine
    Ce nebunie si cu copiile astea. Eu o sa ma intreb: "Ce avem noi aici!?" Daca imi raspund 'adevaraciune'..uite banu.
    -Da mai cryyo, dar e copie. Ma doare in cot !

  5. #5 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    In concluzie, atat la Huawei cat si la Apple discutam de produse teoretice... deci n-am cum sa-ti spun cine s-a luat dupa cine
    Pai nu sunt teoretice. Chiar daca au lansat telefonul doar in anumite regiuni, el exista. Deci e clar primul telefon cu ecran de safir. Dar prin raspunsul tau mi-ai raspuns la intrebare.

  6. #6 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Sony anunta ca noua consola va avea 8GB Ram. Microsoft pune tot 8GB Ram, ca nu are cum sa ramana in urma. La Sony e de admirat ca au imbunatatit considerabil memoria consolei, Microsoft sunt niste abjecti pentru ca au copiat de la ei. Daca ar fi pus 7,5GB Ram, in schimb, nimeni nu ar fi copiat pe nimeni.

    Chiar au rost discutiile astea? Cumperi produsul care este mai potrivit pentru nevoile tale, indiferent de cine a fost "primul". In fond, nu e mare stiinta, asta inseamna inovatie: iei ce au facut ceilalti pana acum si adaugi ceva in plus. Daca fiecare om ar sta acum sa descopere focul si roata, evolutia ar fi imposibila.

    In alta ordine de idei, ma bucur sa vad ca si alti producatori pe langa Apple incep sa foloseasca materiale premium. Incet, incet, parca apar produse care ma conving sa trec inapoi la Android. Da, la OnePlus One fac referire.

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Pai nu sunt teoretice. Chiar daca au lansat telefonul doar in anumite regiuni, el exista.
    Poti sa-mi spui te rog in ce regiuni au lansat cei de la Huawei telefonul cu ecran de safir, daca tot "exista"? Au anuntat ca va fi peste o luna or so in China... asta e o alta mancare de peste. Daca ar fi sa ne luam dupa cum zici tu si sa consideram ca "exista" orice produs "de laborator", atunci inseamna ca exista si PlayStation 9... pentru ca l-au prezentat acum vreo 5-6 ani. Din punctul meu de vedere Huawei asta si-a facut: reclama. Ca si cumparator, pentru mine telefonul acela nu exista.


    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Deci e clar primul telefon cu ecran de safir.
    Gresit! Telefoane cu ecran de safir au mai fost si in trecut, iar acum cateva luni a fost prezentat Vertu Signature Touch, care are si el ecran de safir (si este smartphone cu Android) - am si modificat in stire dealtfel. Cu alte cuvinte, nici Apple si nici Huawei nu vor putea fi primii cu asa ceva. Dar ar putea fi primii care sa ofere ecran de safir la un smartphone, worldwide si la un pret decent. Vom trai si vom vedea cine va putea face acest lucru. Prezentarile "de laborator" pe mine ma cam lasa rece, atata timp cat nu pot achizitiona un asemenea produs.

  8. #8 SP
    Member Hitman's Avatar
    De obicei se intampla in felul urmator :
    - Producatorul x anunta cu ce o sa apara pe piata - ecran de safir - la data nu stiu care si se pregateste sa scoata produsul respectiv in serie.
    - Vine producatorul y si scoate cu 2 saptamani inainte un telefon cu respectivele specificatii, dar din incapacitatea de a putea produce in masa spune ca o sa fie serie limitata si scoate 10 device-uri.
    Acum vine intrebarea : Producatorul y ar trebui sa fie laudat si toata lumea sa i se inchine ca a scos primul produsul, iar producatorul x sa fie blamat ca a copiat?
    Partea asta cu copiatul si cine a inventat roata deja a devenit un subiect tabu care se discuta de 'nspe mii de ori. Hai sa ne bucuram de produsul celui care ni se potriveste cel mai bine.

  9. #9 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Da, si pe mine a ajuns sa ma oboseasca treaba asta cu "cine a copiat pe cine"... Chiar discutam cu cineva azi-noapte si-am ajuns la concluzia ca poate sa copieze cine vrea pe cine vrea, atata timp cat in final castigam cat mai mult noi, cumparatorii. Din partea mea, sa faca toti cu ecrane din safir, diamant, gorilla whatever... important e sa fie cat mai solid ecranul, sa nu se zgarie, sa reziste la impact si sa nu coste o avere. Eu stiu ce inseamna sa dai o mica avere pe un screen replacement - am patit-o cu un Asus P525 (unul dintre cele mai frumoase telefoane/pda-uri pe care le-am avut) care a sarit intr-o Dacie si s-a infipt (la propriu) in ceva metalic de sub scaun. La vremea respectiva replacementul a fost undeva la 70% din pretul telefonului... I don't want that anymore!

    P.S. Mi-aduc aminte ca aveam un Nokia vechi (cred ca un 6310) cu care ascultam la radio in timp ce alergam dupa un tramvai. Mi-a sarit telefonul pe jos, s-a desfacut in vreo 3 bucati... Am ridicat repede bucatile de pe jos, am prins tramvaiul, l-am asamblat la loc... not a scratch! Ce viata!

  10. #10 SP
    Member Hitman's Avatar
    Chiar ca aia era viata. Mi-am scapat iPhone-ul o singura data si a fost cea mai lunga secunda din viata mea )

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Sony anunta noul smartphone Xperia Z4 By MonkY in forum Tech News
    Replies: 6 Last Post: 26-04-2015, 10:01
  2. Primul smartphone cu 4GB RAM! By tudyniuz in forum Tech News
    Replies: 8 Last Post: 30-03-2014, 12:04
  3. Replies: 9 Last Post: 03-09-2013, 14:40
  4. LG prezinta primul smartphone LCD Quad HD By MonkY in forum Tech News
    Replies: 0 Last Post: 21-08-2013, 17:59
  5. Replies: 26 Last Post: 10-11-2012, 02:55

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts