Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 5 of 5 FirstFirst ... 3 4 5
Results 81 to 97 of 97

Thread: Apple dezvaluie noul iPhone 6 si iPhone 6 Plus

  1. #81 SP
    Member AngelOfPain's Avatar
    Nu ca ar avea vreo relevanta numarul de unitati vandute cu calitatea, probabil stii si tu ca nu tot ce se vinde bine e si cel mai bun produs pe segmentul respectiv. Publicitatea e aur curat, multi producatori investesc mult mai mult in aceasta decat in produsul propriu-zis( nu ma refer la Apple, vorbesc in general).

    Niste exemple ar fi: Beats, Royal Canin, Pedigree, Bose, Colgate, etc.

    Pe mine ma deranjeaza grandomania multor "utilizatori" de smartphones, din ambele tabere. Stiu o gramada de persoane pentru care telefonul de ultima generatie e doar un accesoriu vestimentar, nu conteaza ca nu stiu sa il utilizeze cum trebuie, important e sa poata etala un telefon de +2000 lei, chiar daca nu si-l permit si il achizitioneaza in rate sau cu abonament de 40-50euro.

    Oricum, felicitari celor de la Apple, se pare ca iar au starnit interesul publicului.

  2. #82 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Tocmai, ca de la o firma gen Apple nu te astepti decat la un produs de calitate (chiar daca unora nu le place design-ul sau principiile din spatele lor), prin urmare din ce in ce mai multi comanda stiind ca nu risca la calitate. E si motivul pentru care eu unul l-am precomandat fara sa astept macar sa vad un reviews. Eu si alti vreo 4 milioane (in prima zi). Oricum, asa "urat" cum este, cred ca o sa bata iar niste recorduri.

    Referitor la grandomani... hehe, mai bine nu comentez. Sunt probabil aceiasi care isi cumpara BMW si-l lasa in fata blocului (sa se dea mare), pentru ca oricum n-are bani de benzina si CASCO pentru el

  3. #83 SP
    Junior Member pitagora's Avatar
    Eu nu am Casco la bmw, asta nu inseamna ca sunt grandoman/sărăcie. Il țin frumos in curte, nu la gard cum fac unii țărani, chiar daca au loc in curte. Eu am cu cei care stau la bloc si conduc masini noi/sh mai scumpe decat casele in care stau, vorba lui nea puya'. Nu as face Casco la nicio masina, pur si simplu sunt bani aruncați pe geam

  4. #84 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    Pentru Cine zicea ca telefoanele apple sunt deosebit de bine construite si de calitate.
    Attached Images Attached Images untitled.png

  5. #85 SP
    Junior Member pitagora's Avatar
    stim. si 5s sufera de aceeasi problema. cu cat le fac mai subtiri cu atat o sa creasca riscul sa fie si mai indoite.

  6. #86 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Mayhem, se discuta deja despre asta pe threadurile dedicate: http://www.consolegames.ro/forum/f81...38-iphone-6-a/ si http://www.consolegames.ro/forum/f81...iphone-6-plus/. Da, e vorba despre iPhone 6 Plus, care fiind atat de subtire, daca ii aplici o forta prea mare, se indoaie. Asa cum o fac si alte telefoane... N-a inventat Apple aluminiul.

    Daca vrei sa te simti bine totusi, uite un test de indoit la un Samsung Galaxy S4. Care nu doar ca se indoaie, dar mai si crapa ecranul. Enjoy!



    Si Samsung Galaxy S5 e foarte bun la partea asta:


  7. #87 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    Am Samsung dar pot spune ca Apple este peste samsung din orice pozitie, a trebuit sa pun CM11 pentru a-l folosi cum trebuie pe al meu.

  8. #88 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Culmea e ca si eu tot un Samsung am... Asta nu inseamna ca stau sa ma "inchin" la Samsung, chiar daca atunci cand a aparut Note 3-ul nu s-a agitat nimeni sa-i faca "bend test" si alte alea. Initial ma distra cand se intampla treaba asta doar la Apple... acum sa fiu sincer, a devenit obositor. Dar, e probabil "propaganda" si ar trebui sa invat sa ignor, mai ales dupa atatia ani de "mocking"...

  9. #89 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    Oricum hatingu asta e stupid, am fost mereu de parere ca e bine ca exista asa multi producatori de telefoane pe piata pentru ca avantaj TU, ai de unde alege, alegi ce iti place, ce iti convine si la cat iti permiti. Eu unul daca mi-as putea permite mi-as lua si un device ios si un device android si un device windows.

  10. #90 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Quote Originally Posted by Mayhem View Post
    Pentru Cine zicea ca telefoanele apple sunt deosebit de bine construite si de calitate.
    Nimeni nu zice asta...nici cei care au cel putin eu am si n-am zis niciodata.

    ---------- Post added 26-09-2014 at 14:43 ----------

    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    chiar daca atunci cand a aparut Note 3-ul nu s-a agitat nimeni sa-i faca "bend test" si alte alea.
    ...pai asta din cauza ca nu "s-a indoit", nu? (sau poate au existat cazuri izolate) Nu asa functioneaza logica? nimeni nu facea atata tam tam daca nu se intampla la scara larga. In cel mai bun caz se faceau cateva mistouri de genu: "haha, ia si la ala ce fraier ca o reusit sa indoaie telefonu in buzunar" si gata.

  11. #91 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    Acuma, la banii pe care ii cere Apple pe device puteau sa-l faca din titan si aliaj crom vanadiu, si tot se putea scoate rata de profit pe care apple o doreste.

  12. #92 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Daca nu e adamantium tot degeaba

  13. #93 SP
    Admin MonkY's Avatar
    LOL: 1 Million iPhone 6 and 6 Plus Devices Preordered From Chinese Carriers in First 6 Hours
    6小时预订量破百万_财经_腾讯网

  14. #94 SP
    Senior Member Danny's Avatar
    在苹果获得国内“放行证”后,三大运� ��商以及各家电商开始摩拳擦掌。据悉 ,iPhone6/6 Plus将于10月10日在中国内地开卖,首� ��铺货量达650万部。售价方面,预计iPhon e6起售价将为5288元(人民币),iPhone6 Plus 的起售价格为6288元,届时,苹果官网及� �营商版本产品将同时上市。

      而在宣布苹果新品的内地销售时� �后,据不完全统计,在三大运营商接受� �订后的6个小时内,预订量已经超过了10 0万部。

      运营商争夺iPhone用户

      苹果公司表示,用户可于10月10日(� �期五)在苹果中国官网预订,还可在10月 14日预约,17日到苹果店提取。

      “苹果的两款手机是iPhone有史以� �最大的革新。”中国电信广东分公司� ��面对记者表示,电信方面将于10月17日� ��全国超过6700家门店发售iPhone6和iPhone6  Plus。

      中国电信广东分公司方面表示,新i Phone手机具备全网通4G功能,不仅可以通 过中国电信天翼4G极速网络体验丰富的 互联网应用,还可以通用于境内外其他� ��营商的4G网络。

      中国联通方面也表示,预约iPhone 6/6 Plus,无需换号就能续办新的合约计� �。

      而移动则推出了裸机和合约机两� �版本,其中裸机属于全网通型号,选择� �买裸机的用户将会获得2个月每月2GB的 流量,而今年12月底前在移动授权的分� �付款渠道中购买裸机的客户则可以享� ��分期付款购机实惠。合约机方面,移� �提供12、18、24、36个月的合约期,让用� ��在58至588元的套餐中选择。

      有消息指出,在苹果首批铺货的650� ��部iPhone 6/6 Plus中,中国移动的定制机就超过了50 %的比例,再加上中国移动还公开出售裸 机,并对裸机用户提供大量流量补贴,可 以预见,中国移动将会一改在3G时代初� �的尴尬。

      从2007年开始,中移动就开始与苹果 接触,希望能直接引入iPhone。但是,乔布 斯对中移动提出的一连串疑问,显示了� ��时他对TD-SCDMA技术以及产业成熟度完全不看好,� �方的谈判在2009年一度中断。

      4G时代中移动明确转向TD-LTE标准,并从一开始就推动TD-LTE与FDD的融合。这从技术上给了中移� �和苹果双方再度回到谈判桌前的基础� ��库克接任苹果CEO之后,他与中移动的� �流也更加频繁。

      此外,目前国内除了移动、联通以� ��电信三大运营商接受用户预订iPhone  6外,苏宁、迪信通和京东等社会渠道也 可以直接预订新的iPhone。

      苹果仍为最大赢家

      虽然内地缺席首发,但苹果的销量� ��然强劲。据悉,iPhone6和iPhone6 Plus两� �机型在开售3天之后就突破1000万部的� �关,这也刷新了此前iPhone系列的销售纪 录,而第三方信息表明,截至目前iPhone6� �iPhone6 Plus的销量已经达到了2100万部� ��

      在过去的两周时间里,iPhone6与iPhone 6 Plus的销售势头并没有丝毫减缓的态 势,并且从销量数据来看,iPhone6要比iPhon e6 Plus的销量更大。这样的销售情况� �于国内三大运营商来说是一个好消息, 但值得注意的是,无论在任何时候,iPhone 对于任何一家运营商来说都是一把双� �剑。

      一位电信行业业内人士向记者表� �,在电信市场和语音业务进入缓慢增长 的阶段后,看上去明星终端策略使运营� ��在高端用户争夺战以及自身的战略转 型中找到了一条“捷径”,不过在用户� ��高增长的背后却是亏损的现实。

      在2010年,中国联通跟苹果合作的第 一年就因为高额3G补贴而利润下滑,销� �亏损32.3亿元,其中3G终端销售因为补贴 过高而带来的亏损就达到31.7亿,iPhone补 贴占了相当大比重。但iPhone明显提高� �联通手机用户的ARPU值(每月平均用户� �献收入),从40元多元提高到100多元,并� �中国移动手中抢到了不少高端用户。

      而对于三大运营商来说,今年形势� ��生变化,受“营改增”以及OTT等影响,� ��营商收入增加但利润下滑的趋势无可 避免。从中国移动8月份公布的中期业� ��报告来看,中国移动上半年营收为3247� ��元,同比增长7.1%,股东应占利润为577亿 元,同比下降8.5%。

      “运营商传统业务都在萎缩,新的� ��入增长主要靠流量实现,但现在流量� �面的投入比收益大。”独立电信分析� ��马继华此前接受记者采访时表示。

      而中国移动内部人士也对记者表� �,苹果的最大贡献在于带来高ARPU值的� �户,这是未来运营商竞争的关键因素之 一。

      本报综合
    Interesant.

  15. #95 SP
    Admin MonkY's Avatar

  16. #96 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pfoai, ce nebunie! Deci totalul precomenzilor la iPhone 6 si iPhone 6 Plus DOAR in China este de (tineti-va bine) 20 de milioane de unitati! Comparativ cu US/UK si alte cateva tari unde precomenzile au ajuns la 4 milioane de unitati.

    Detalii pe Bigger Than Bigger: iPhone 6 And iPhone 6 Plus Pre-Orders In China Top 20 Million Units | Redmond Pie (no Google Translate needed)

  17. #97 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Mda, 100mil cu totul intr-un an? Eu zic foarte posibil.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 5 of 5 FirstFirst ... 3 4 5

Similar Threads

  1. iPhone 6 Plus By MonkY in forum Apple
    Replies: 98 Last Post: 08-04-2015, 12:29
  2. Replies: 97 Last Post: 04-10-2013, 12:12
  3. Apple iPhone 4 anuntat By naz in forum Stories & Other News
    Replies: 0 Last Post: 07-06-2010, 20:51

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts