Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 16 of 16

Thread: Apple update: iPad Air 2, iPad mini 3, iMac Retina 5K & more...

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Apple update: iPad Air 2, iPad mini 3, iMac Retina 5K & more...

    Asa cum ne-a obisnuit, Apple tine 3 mari conferinte pe an prin care isi prezinta noile produse. Doua din ele deja au fost (ultima fiind cea de lansare a noilor iPhone 6 si iPhone 6 Plus), iar cu 10 minute in urma s-a finalizat ultima pe acest an. Ca de obicei, voi incerca sa fac un mic rezumat si sa prezint parerile personale la cald. Dar nu pot face acest lucru inainte de a multumi celorlalti consolisti care au fost alaturi pe ChatBox si au comentat fiecare produs in parte. So, let's get this thing started!

    Expectations. In primul rand, eu speram ca Apple sa vina cu urmatoarele anunturi: 1. Update la iPad Air - eventual un iPad Pro - si iPad Mini cu Retina (lucru care s-a intamplat in fiecare an). 2. Update la Mac Mini (lucru care nu s-a mai intamplat de ceva vreme). 3. Update la Apple TV (care iarasi a ramas in urma). 4. Un nou MacBook Air cu Retina. Primele 2 s-au indeplinit, ultimele 2 nu. Apple insa a plusat cu un nou iMac cu Retina 5K Display, OS X Yosemite final si a anuntat iOS 8.1 pentru saptaman viitoare. So, it's not bad, right?

    iPad Air 2. Pentru mine iPad Air-ul a fost cel mai folosit gadget atat din casa cat si la birou in ultima perioada. Viteza, design-ul, fiabilitatea, au fost cateva din elementele care m-au facut sa ma "indragostesc" de Air. Incet-incet am inceput sa fac productivitate pe el, iar gaming-ul a devenit din ce in ce mai bun (nu mai zic eu console quality ca sa nu se mai supere nimeni). Well, Apple a venit cu un iPad Air 2 si cu clasicele improvements:
    • Noul CPU A8X este cu 40% mai rapid decat procesorul A7 din iPad Air
    • Noul GPU este de 2.5x mai rapid decat cel din iPad Air
    • iPad Air 2 este cu 18% mai subtire (are doar 6.1mm grosime)
    • iPad Air 2 este cu 32 grame mai usor in varianta WiFi si cu 34 grame mai usor in varianta 4G
    • Avem acum coprocesorul M8 (cel existent si in iPhone 6 si 6 Plus)
    • Avem TouchID si Barometer
    • Avem o noua camera iSight imbunatatita (8Mpx vs 5Mpx la iPad Air) care e capabila de Burst Mode si Slo-mo (la 120fps si nu 240fps ca pe i6)
    • WiFi-ul a fost si el updatat, trecand la 802.11ac MIMO (upto 866Mbps)
    • Ecranul a fost imbunatatit si avem acum "fully laminated display" si pentru prima oara pe o tableta Apple "antireflective coating"
    Cu alte cuvinte a fost imbunatatit in toate punctele esentiale. Pentru mine iPad Air-ul era deja al naibii de rapid... acum cred ca voi putea trece la urmatorul nivel. Nu mentionez de faptul ca Apple a mentionat "console quality graphics" iar demo-urile facute pe ceva image si video processing m-au facut sa zic "Wow, Photoshop & Premiere are obsolete?". Ca de obicei insa, nu stim daca e vorba si de un upgrade la RAM, insa zvonurile spun ca de data aceasta am avea 2GB RAM. In rest, este clasicul iPad Air, cu aceleasi culori disponibile (white, silver si gold).

    Preturile raman la acelasi nivel cu cele de anul trecut, desi difera capacitatea. Astfel vom avea 16GB - 499$, 64GB - 599$ si 128GB - 699$ in varianta WiFi, si 16GB - 629$, 64GB - 729$ respectiv 128GB - 829$ in varianta WiFi+4G. Poate fi facut pre-order incepand cu 17 Octombrie (maine) si livrarea incepe de saptamana viitoare.

    iPad mini with Retina 3. Aici m-am mirat de faptul ca Apple a trecut foarte rapid peste noul iPad mini si nu am inteles de ce. Asta pana am vazut specificatiile. Well, iPad mini 3 este fix acelasi iPad mini 2, dar care are TouchID. Pana si procesorul este acelasi (A7 + M7). Probabil ca singurul avantaj este acela ca automat preturile la iPad mini 2 vor fi reduse cu 100$ pentru fiecare varianta. Ah, si trebuie mentionat ca mini 3 va trece la aceeasi capacitate ca si iPad Air 2: 16GB, 64GB si 128GB.

    iOS 8.1. Apple a trecut rapid in revista cateva din facilitatile disponibile pe iOS 8.1 (gen Apple Pay si Continuity) si a specificat ca aceasta se doreste a fi o versiune care sa repare problemele aparute pe iOS 8. iOS 8.1 va fi disponibil incepand cu ziua de luni (20 Octombrie). Ah, si sa nu uit... Apple aduce Camera Roll inapoi! Ole!

    OS X Yosemite. Tot astazi Apple a anuntat versiunea finala a sistemului de operare pt. Mac-uri. Nu cred ca mai are rost sa discutam despre tonele de modificari aduse de Apple (de la interfata complet modificata, noi aplicatii, improvements, etc.), mai ales ca o puteti deja downloada si este FREE!

    iMac with Retina 5K display. Surpriza mare cred ca a fost acest nou iMac anuntat astazi. Care vine cu un ecran complet regandit, cu nici mai multi nici mai putin de 14 milioane de pixeli (5K display si rezolutie 5120 x 2880 pixels) pe o diagonala de 27". Desi ajunge la aceasta nebunie de rezolutie, noul iMac consuma cu 30% mai putin si va permite echiparea ultimelor procesoare i7 de la Intel si a placilor video AMD din seria R9 M290X si R9 M295X. Partea frumoasa este ca pretul incepe de la 2499$ cu 5K display... personal credeam ca numai display-ul o sa sara de 3000$. Deci e de bine!

    Mac mini. Well, Mac Mini-ul ca si Apple TV-ul nu a mai fost updatat de ceva vreme. Fiind ceea ce initial multi au numit ca fiind "clasic desktop pc killer", pe mine m-a mirat acest lucru. Adica e mic, consuma putin, ocupa putin... de ce oare nu vedem un update? Iata ca Apple pana la urma a facut si acest pas, si avem acum un Mac Mini care suporta procesoare cu 50% mai rapide (pana la i7 3Ghz dual core) si GPU cu 90% mai rapid decat in generatia anterioara. Avem totodata 2 porturi Thunderbolt 2, pana la 16GB RAM, 1TB Fusion drive, 4 porturi USB 3.0, 802.11ac WiFi, Bluetooth 4.0, Gigabit Ethernet... si culmea este ca pretul nu doar ca nu a crescut (sau ramas acelasi specific Apple), ci a SCAZUT! Astfel, de la 599$ acum un Mac Mini poate fi achizitionat de la 499$. Ceea ce il trece intr-o clasa greu de batut (la acest pret primiti un i5 cu HD Graphics 5000, 4GB RAM, HDD 500GB, OS X Yosemite).

    Acestea fiind spuse, sper ca nu am ratat nimic important. Puteti urmari keynote-ul pe pagina oficiala Apple: Apple - Apple Events - Special Event October 2014.
    Attached Images Attached Images apple_new_products_october_16.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pentru mai multe detalii (si poze) legate de iPad Air, va astept pe threadul oficial: http://www.consolegames.ro/forum/f81...a/#post1173931.
    Apple a introdus si un tabel comparativ cu toate modelele de iPad disponibile: Apple - iPad - Compare iPad models..

  3. #3 SP
    Member BLAUPUNKT's Avatar
    ipod classic cu SSD ramane doar un vis
    RUSINE APPLE !

  4. #4 SP
    OEE
    VIP Member OEE's Avatar
    Damn, speram la ceva mai consistent la noul mini...

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Fun fact: Apple a vandut 225 de milioane de iPad-uri pana acum

  6. #6 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    OEE: Mac Mini sau iPad Mini?

    Eu sunt dezamagit de iPad Mini. Am fost extrem de fericit anul trecut cand ambele tablete aveau aceleasi specificatii. Au fost singurii care aveau acelasi hardware pe toate dispozitivele. Daca vroiai cea mai buna tableta a lor de 10 inch luai Air, daca o vroiai una mai mica aveai Mini. Diferenta era doar marimea ecranului. Acum insa nu au facut nimic cu Mini 3. Nici macar design-ul nu e schimbat. Nu e mai subtire sau mai usor, are doar Touch ID in plus. Complet dezamagit de alegerea lor, Air-ul nu e indeajuns de portabil pentru mine si astfel ma vad nevoit sa ma uit in alta parte.

    iMac-ul ala se zvonea de ceva timp, eu unul credeam ca e un basm. Pacat ca nu au anuntat si un Thunderbolt display nou.

    Overall, pe mine m-a impresionat iMac-ul 5K. In rest, pe cat de bun pare Air sa fie, nu e pentru mine si astfel nu ma intereseaza. Cu iPad Mini m-au dezamagit, Air cu retina nu, Thunderbolt display nu, Apple TV nu. Macar au fost mai amuzanti decat de obicei.

  7. #7 SP
    OEE
    VIP Member OEE's Avatar
    Ipad mini3, vroiam ceva mai mic cu un AR spre 4:3. Daca avea specs de air 2 nu stateam pe ganduri.

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    tudyniuz: eu nu inteleg cum de spui ca Air-ul nu e indeajuns de portabil dar iti face cu ochiul Nexus 9? Ca dimensiuni si greutate sunt cam la fel. Si niciuna din ele nu o vei folosi cu o singura mana, that's for sure! Bine, acum depinde si ce ecosistem te atrage... si parca nu ti-a placut iOS-ul 7-8. Caz in care, da... probabil e mai atractiv pentru tine Nexus 9 - doar sa nu spui ca portabilitatea e factorul decisiv, pt. ca intre ele nu e diferenta asa majora... parerea mea.

    OEE: eu zic sa te orientezi spre Nexus 9 daca vrei ceva cu AR 4:3 si care sa se apropie de iPad Mini - sau renunti la 4:3 si mergi pe nVidia Shield Tablet. Si pe mine m-a dezamagit faptul ca nu au upgradat iPad Mini-ul... dar nah, probabil nu vroiau sa le canibalizeze iPhone 6 Plus-ul.

    P.S. Ti-aduci aminte tudyniuz cand te-am intrebat eu la ce ti-ai mai luat un iPad Mini cand ai iPhone 6 Plus la dispozitie? Se pare ca si Apple a gandit la fel... din pacate...

    P.P.S. Oricum, cel mai mult am simtit lipsa unui nou Apple TV. Speram si eu sa devina un adversar serios pt. Nexus Player, Amazon Fire TV si PlayStation TV...

  9. #9 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Mda, nu e bine nicicum. Eu vroiam Mini 3 cu specificatiile lui Air 2. Nu ma asteptam la asta. Nimeni nu cred ca se astepta. Nu imi convine si sunt nemultumit de optiunile pe care le am. Mini e perfect ca si dimensiuni, dar sa dau Air 1 pe un Mini 3 nu prea are nicio logica din punct de vedere financiar, sunt acelasi lucru sub capota. Asadar stau cuminte si aia e.

  10. #10 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Mda...iPad Air 2 pentru mine (care inca am iPad 2) este un must have si cu siguranta mi-l iau la anu, dupa ce termin de achitat iPhone 6 (pentru ca 4S-u deja nu mai duce).

    Am fost absolut uimit de el si tineam iPad 2-u in mana in timpul prezentarii si ziceam "frate, ce gros e, ce forma are, ce rezolutie naspa la ecran. cum naiba am stat cu el app 4 ani ?"

    Pentru mine un lucru e sigur. Daca iPad Air 2 ma tine 3 ani si se mentine in stare perfecta (inclusiv bateria care inca ma tine app 12-14h) inseamna ca merita fiecare banut.

    Cat despre iMac...well...era febletea mea si chiar m-au dat pe spate cu ce au aratat. Intr-adevar, pretul este foarte bun pentru ce ofera, dar chiar avem noi, oamenii de rand, nevoie de asa ceva ? Eu fac editare foto si video, dar parca pot sa fac si pe "vechiul" iMac de 27" (daca l-as avea, normal, ca momentan fac si pe Macbook Pro de 13" non retina ).

    Si mai e o chestie. Oare cum vor arata toate filmarile facute la "doar" 1080p ? Nu se va face un upscale urat ? Si nu numai la filme, dar OS-ul, programele cu iconite pe "stil vechi" ? Ma gandesc la Photoshop, pana o sa fie updatat, oare cat de mici se vor vedea iconitele din partea stanga ? Se mai pot vedea ?

    Oare la jocuri ce faci ? Ca banuiesc ca nu duce niciun joc la rezolutia asta.

  11. #11 SP
    Member Hansel31's Avatar
    pe mine ma interesa doar Imacul de 27 si vreau sa zic ca am ramas cu gura cascata! 5k... / este o bijuterie Imac-ul la fel si celelalte produse apple

  12. #12 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Mda...iPad Air 2 pentru mine (care inca am iPad 2) este un must have si cu siguranta mi-l iau la anu, dupa ce termin de achitat iPhone 6 (pentru ca 4S-u deja nu mai duce).

    Am fost absolut uimit de el si tineam iPad 2-u in mana in timpul prezentarii si ziceam "frate, ce gros e, ce forma are, ce rezolutie naspa la ecran. cum naiba am stat cu el app 4 ani ?"

    Pentru mine un lucru e sigur. Daca iPad Air 2 ma tine 3 ani si se mentine in stare perfecta (inclusiv bateria care inca ma tine app 12-14h) inseamna ca merita fiecare banut.

    Cat despre iMac...well...era febletea mea si chiar m-au dat pe spate cu ce au aratat. Intr-adevar, pretul este foarte bun pentru ce ofera, dar chiar avem noi, oamenii de rand, nevoie de asa ceva ? Eu fac editare foto si video, dar parca pot sa fac si pe "vechiul" iMac de 27" (daca l-as avea, normal, ca momentan fac si pe Macbook Pro de 13" non retina ).

    Si mai e o chestie. Oare cum vor arata toate filmarile facute la "doar" 1080p ? Nu se va face un upscale urat ? Si nu numai la filme, dar OS-ul, programele cu iconite pe "stil vechi" ? Ma gandesc la Photoshop, pana o sa fie updatat, oare cat de mici se vor vedea iconitele din partea stanga ? Se mai pot vedea ?

    Oare la jocuri ce faci ? Ca banuiesc ca nu duce niciun joc la rezolutia asta.
    OS-ul , aplicatile , UI pe siteuri etc sunt deja optimizate , e doar un Macbook Pro Retina cu screen estate mai mare D'asta au pastrat 5120 x 2880

    E ca si cum ai avea 2 monitoare conectate , rezolutie mai mare doar ca baza ramane acolo si castigi screen estate.

  13. #13 SP
    Member Hansel31's Avatar
    trefla , eu nu as compara totusi performantele imac-ului cu macbook.. am inteles totusi gluma cu ecranu mai mare

  14. #14 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Ceva interesant despre Mac Mini, cei de la iFixit tocmai l-au dezmembrat si asta e concluzia lor:
    After the new-but-not-very-fresh iPad mini 3, the most disappointing part of Apple's recent show-and-tell was the $499 Mac mini -- the RAM is now soldered in, making it impossible to upgrade. iFixit has just revealed that the model has other user-unfriendly features as well. While access to the RAM used to be dead simple, it's now guarded by a metal cover held in place by Torx TR6 Security screws, which require an exotic tool. Adding a second hard drive is also, er, harder, since unlike past models, there's just a single SATA port (though you may be able to install a PCIe SSD). Finally, as mentioned, both the RAM and Intel Core-i5 CPU are soldered in permanently. That's not very cricket on Apple's part, considering that past Mac minis were a breeze to access and update. Still, thanks to a lack of glue and easy disassembly with the right tools, the iMac eked a passing repairability grade of 6 out of 10.
    Attached Images Attached Images ifixit-teardown-mac-mini-2014-10-21.jpg

  15. #15 SP
    Senior Member JeNeI's Avatar
    iPad Air 3 are procesor triple-core si 2GB RAM.
    Attached Images Attached Images image.jpg

  16. #16 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Corect! Postasem si eu ieri aici: http://www.consolegames.ro/forum/f81...ml#post1175981.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. iPad Mini Retina By MonkY in forum Apple
    Replies: 37 Last Post: 14-06-2015, 02:21
  2. Replies: 15 Last Post: 23-10-2013, 15:50
  3. Replies: 95 Last Post: 11-11-2012, 13:03

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts