Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 11 of 11

Thread: Samsung incepe productia de procesoare pentru AMD

  1. #1 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar

    Samsung incepe productia de procesoare pentru AMD

    Conform ultimului raport, Samsung va incepe in curand productia de procesoare pentru AMD, in principal pentru a creste profitabilitatea diviziei de productie a cipurilor dar si de a contracara scaderea profitului pe segmentul telefoanelor mobile. Stirea ma mira oarecum deoarece stiam ca procesoarele AMD sunt produse de catre GlobalFoundries, o "fosta" divizie AMD, acum detinuta de catre o entitate din Abu Dhabi. Orientarea catre Samsung pare sa fie de natura tehnologica, noile procesoare AMD numite "Greenland" pentru GPU si "Zen" - CPU urmand sa fie fabricate in procesul de 14 nm, fiind mai reci, mai eficiente energetic si mai performante decat vechea generatie.

    AMD a avut in ultima perioada prea multe pierderi, nereusind sa castige in fata celor de la Intel si nVidia. Marea lor "salvare" a venit dinspre segmentul consolelor, reusind sa incheie contract de furnizare a procesoarelor pentru consolele Playstation 4, Xbox One si Wii U.

    Daca AMD si Samsung vor reusi sa continue aceasta colaborare si in anii urmatori atunci AMD ar putea avea un avantaj in fata rivalului Intel deoarece Samsung se pregateste sa treaca la productia de chip-uri pe 10 nm pe cand Intel nu are planificata aceasta trecere decat in "late 2017".
    Attached Images Attached Images samsung-amd-2015-12-22-01.jpg

  2. #2 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Pacat de AMD, cu cat sunt mai multi pe piata cu atat e mai puternica concurenta si cu atat avem noi mai mult de castigat. De cand piata nu mai e impartita relativ egal intre AMD si Intel nici tehnologia nu a progresat atat de mult. Diferenta intre procesoarele de top de la Intel de exemplu nu au suferit modificari atat de mari de la o generatie la alta in ultimii ani de cand AMD nu mai e ce a fost.

    Sper sa fie de bun augur miscare cu Samsung si sa le aduca profituri incat sa revina mai puternic pe piata de CPUs.

  3. #3 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Si AMD si Samsung ar putea avea de castigat de pe urma acestei colaborari. Plus Know-how, plus ca fabrica produce constant, plus tehnologia sa poata evoluat si mai mult! Cine stie, poate anii urmatori vom vedea chiar colaborarea transformandu-se in alianta constanta si asociere.

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Samsung sta foarte bine la productie... si poate reusesc sa optimizeze ceva ce AMD nu a reusit de-a lungul timpului. Pe partea de development insa, nu-mi fac iluzii. Poate as indrazni sa-mi fac ceva sperante daca ar fi vorba de o colaborare pentru un nou CPU/GPU mobil...

  5. #5 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    Sa fie de bun augur !
    Cred ca am scris si pe "threadul Zen", sper ca AMD sa miste ceva anul asta, altfel INTEL / NVIDIA ne vor lua de prosti.

    Greenland ca nume pentru GPU btw ?! :/ Sper sa nu ajunga si pe PC-uri tot cu "nume de cod" d-astea "verzi".
    De n-au zapacit astia de la AMD produsele de n-au mai stiut de ele ..

  6. #6 SP
    Junior Member ShadowSid's Avatar
    Salut.
    Defapt va fii Polaris, GCN succesor.
    Iar numele familiei, Arctic Islands.

  7. #7 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    Mersi ShadowSid !

    Am gasit si eu intre timp comunicatul oficial, sa fie de bine zic ! Multa lume are asteptari de la ei.
    INTEL-ul s-a lasat pe tanjeala (asa e cand nu prea ai concurenta) ... in principiu de cand s-au lansat "i-urile" de la o "generatie la alta" diferentele in mare au fost marginale.
    Acolo unde au fost nu prea te puteau convinge sa treci pe "urmatoarea generatie".

    Iar pe partea de placi grafice, NVIDIA face si desface piata (sper sa nu ma insel, cu o cota de piata de peste 80%).
    Sunt destul de curios ce-or sa scoata, mai ales ca vor merge pe un un procedeu de fabriatie 14nm. De aici si Arctic Islands .. denumire buna din partea lor, dupa toate "insulele alea calde"

    Daca nu ar fi batut palma cu $ony de exemplu pentru PS4, cifrele ar fi aratat mult mai rau pentru ei.
    Aud ceva ziele astea ceva legat de un parteneriat si cu Micro$oft pentru o "posibila XBOX ONE LIGHT / LITE or smth ??" (nu intru in detalii pentru ca e este oarecum off-topic si nu stiu prea multe lucruri, dar sunt foarte curios ce le-or fi percutat neuronii alora si cum/in ce conditii va prinde contur o atfel de consola).

    In sfarsit, cine stie, poate anul asta trec inapoi pe PC de pe laptop si mi-ar placea sa am si optiunea AMD !

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Stai un pic, asa in urma a ramas AMD-ul (sorry, n-am mai stat upto date cu hardware-ul lately)? Adica AMD de-abia vor trece pe proces de fabricatie de 14nm? Am procesor Intel pe 14nm de cateva luni totusi... Daamn!

  9. #9 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    Dap.. destul de in urma (au pe 28nm si 32nm pe generatia curenta).
    Cota de piata nu prea faci cu un numar mic de OC-eri entuziasti, politici de marketing proaste si lansari de produse neinspirate (grabite, cu probleme serioase de stoc).
    Si la capitolul SW / support pentru ale lor produse AMD este deficitar dar nu are rost sa mai intru in detalii.

    Concluzionand, dupa mine, problema mare pentru ei este reprezentata de faptul ca nu dispune de resursele necesare (nu doar financiare) bataliei cu NVIDIA / INTEL (iar acest lucru este evident in cifrele raportate).
    Odata cu acest parteneriat (cu gigantul SAMSUNG) lucrurile ar trebui sa se schimbe (pana unde nu stim, ramane de vazut, sper insa ca va fi in beneficiul nostru).

  10. #10 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    AMD va lansa spre vanzare noile procesoare ZEN in cadrul expozitiei de la Taipei intre 31 Mai - 04 Iunie.
    Si noutati AMD Will Only Be Fabricating Octa-Core Dies For Zen x86 Processors - No Dual Core or Quad Core Flavors Initially

  11. #11 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    Mi-ai luat-o inainte @djleo666
    Se anunta vremuri foarte interesante pentru AMD si pentru industrie in general.

    Si ca tot fi vorba, am dat din greseala peste 2 video-uri, saptamana trecuta,
    aveti partea a 2-a cu niste concluzii (bineinteles puteti gasi si prima parte pe canalul baiatului). Cel putin interesant.. daca astia de la AMD au o asa lucratura fina, palaria jos!
    Am fost surprins sa aflu ca de fapt AMD are/va avea o cota de piata (per ansamblu) foarte mare.. toate par a fi interconectate (ca tot mentiona @Monky pe threadul PS4.5 ca vom avea chip-uri semicustom pe PS, XBOX si NX).
    Sa vedem ce fac anul acesta si cu Polaris (GPU).. cred ca in vara/toamna vom vedea la vanzare placi video pe segmentul low/mid (cel putin).

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 2 Last Post: 27-05-2015, 22:36
  2. Samsung va avea procesoare 64-bit in telefoane By tudyniuz in forum Tech News
    Replies: 33 Last Post: 22-09-2013, 01:49
  3. Replies: 84 Last Post: 23-02-2012, 21:00
  4. Replies: 0 Last Post: 12-09-2008, 11:57

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts