Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 50

Thread: MWC 2016: Samsung Galaxy S7 si S7 Edge

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    MWC 2016: Samsung Galaxy S7 si S7 Edge

    Asa cum era de asteptat in cadrul Mobile World Congress 2016, Samsung a venit si si-a lansat noile smartphone-uri flagship: Galaxy S7 si Galaxy S7 Edge. Acestea vin ca upgrade-uri la S6 si S6 Edge, intrucat se bazeaza pe design-ul anterior, dar cred ca avem suficiente modificari incat sa fim atrasi de noua serie. Ambele modele vin acum echipate cu un procesor octa-core Qualcomm Snapdragon 820 (care de fapt este un procesor quad-core la 2.15Ghz + un procesor la 1.6Ghz), au 4GB RAM, 32GB de storage intern si in sfarsit Samsung a ascultat reactia fanilor si a re-introdus suportul pentru cardurile microSD.

    Ambele modele au parte de un mic "downgrade" pe partea de rezolutie a senzorului foto, trecand de la 16Mpx la 12Mpx, dar au un upgrade major pe partea de captare a luminii cu lentile f/1.7 si pixeli mai mari (de 1.4µm). In total Samsung ne spune ca vom avea parte de o capacitate de captare a luminii cu 95% mai mare... ceea ce inseamna ca in sfarsit veti putea folosi un mobil pentru low light photography. Ce mi se pare ciudat este insa faptul ca senzorul a trecut de la formatul 16:9 la cel traditional de 4:3. Camera frontala este de 5Mpx.

    Atat S7 cat si S7 Edge vin cu Android 6.0 Marshmallow instalat si TouchWiz peste (sper sa vedem si o varianta untouched), si se pot lauda ca acum indeplinesc standardul IP68 (rezistenta la praf si apa - 1.5 metri adancime pana la 30 de minute). De aici incolo insa, incep diferentele dintre cele 2 modele. Daca S7 merge pe o diagonala de 5.1" si quad HD Super AMOLED ca si predecesorul sau, S7 Edge urca la o diagonala de 5.5" (tot cu quad HD Super AMOLED). Desi inca nu avem baterii inlocuibile, S7 vine cu o baterie de 3000mAh (fata de 2550mAh la S6) iar S7 Edge cu o baterie incredibila de 3600mAh (fata de 2600mAh la S6 Edge). Desigur, ambele modele suporta adaptive fast charging si fast wireless charging.

    In cadrul conferintei Mark Zuckerberg a venit si a prezentat avantajele lui tehnologiei VR care in momentul de fata pe mobile este cel mai bine reprezentat de Gear VR pe S7 si S7 Edge. Gear VR-ul va fi vandut la pretul de 99$ si va exista o oferta prin care va fi oferit gratuit impreuna cu unul din cele doua S7-uri.

    Atat Galaxy S7 cat si Galaxy S7 Edge vor fi disponibile incepand cu 11 Martie (in US, desigur). S7 va fi disponibil pe negru sau auriu, iar S7 Edge va fi disponibil pe negru, auriu sau argintiu. Pret inca nu avem, dar sunt sigur ca acesta se va incadra ca si anii trecuti in gama "premium".

    Va las in compania unui intro si a catorva filmulete "first look" si sunt curios cum vi se par noile S7-uri...







    Attached Images Attached Images samsung_galaxy_s7_s7_edge.jpg

  2. #2 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    700 $ pentru S7 si 800 $ pentru S7 Edge. In Lei avem 3.299 lei la S7 si 3.699 lei pt. Edge la Flanco.

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Corect! Plus Gear VR inclus la preorder (la Flanco)!
    Attached Images Attached Images 2016-02-22_095739.jpg

  4. #4 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Corect! Plus Gear VR inclus la preorder (la Flanco)!
    Si Altex/Media Galaxy le au dar au adaugat 100 de lei extra la pret. Si Orange practica politica de bonus la preorder dar au preturile recomandate in euro.

  5. #5 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Dubios ca si la flanco si la orange, e disponibil cu 3 zile inaintea lansarii oficiale

  6. #6 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Dubios ca si la flanco si la orange, e disponibil cu 3 zile inaintea lansarii oficiale
    Nu chiar, probabil ca la precomanda ii ajuta Samsung sa poate livra primele comenzi in avans cu 3 zile.

  7. #7 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    Ma intrebam la un moment dat, in ceea ce priveste telefoanele astea, cat banet.. dar de fapt pentru ce ?
    Totodata piata e in scadere, astia in continuare spera marea cu sarea.
    Macar Samsung parca mai vine cu ceva nou de la o generatie la alta spre deosebire de Apple care schimba putin forma device-urilor si aia e (cu toate ca si aici pana unde poti ajunge cu un smartphone.. stagnarea / saturatia este inevitabila).
    Ramane de vazut ce va fi si cu VR asta si acest parteneriat (si incotro se indreapta industria VR, ce nisa isi va gasi de fapt).
    Dar la cat ma pricep eu la telefoane..

    PS: 3600mAh, interesant, astept sa devina mainstream acest tip de baterie, nu doar pe "flagship". Eventual si inlocuibila

  8. #8 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Bateriile de Li-Poli rezista bine in timp. Nu vad de ce ar trebui sa ajungi sa o inlocuiesti, mai ales ca dupa 2-3 ani inlocuiesti telefonul cu totul deoarece este invechit.

  9. #9 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    @Encman pregătește-te, vine iarna!

  10. #10 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    @djleo666
    Pentru cazurile in care ti-ai facut telefonul praf (scapandu-l, aruncand dupa caini sau anumiti bastinasi, etc) si macar bateria sa o poti salva.
    Al meu Windows Phone are deja peste 2 ani si sincer nu prea ma grabesc sa-l schimb.
    Parca pe Android totusi tinzi sa-l schimbi mai repede.

    @Dant3
    My goodness.. se intampla asa-i ? VR? Cloud? End is nigh ?!

    PS: si LG parca vine cu niste solutii similare, device VR, etc.

  11. #11 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    La altceva făceam referire, să sperăm că mă înșel

  12. #12 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    Aha, aliens.

  13. #13 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    i like it mie chiar mi s-a pus pata pe edge, inca de la s6, pacat ca l-au facut de 5,5 inch cat un note aproape. nu sunt un mare fan al ecranelor mari, dar daca e adevarat ce se spune ca este cel mai "mic" telefon de 5,5 si ca se poate utiliza destul de usor cu o singura mana, as putea trece cu vedere. imho daca iphone nu vine cu o schimbare radicala atat pe partea de hw cat si soft, cred ca mai multa lume va alege samsung in viitorul apropiat, ma refer la cei indecisi (ca si mine)

  14. #14 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Da, nici eu nu inteleg de ce schimbarea asta la Edge... aluneca el din mana si la 5.1", daramite la 5.5"... Probabil vor sa diferentieze mai mult produsele intre ele, ca se cam suprapuneau. Acum ai S7 mai mic, S7 mai mare si mai rotunjit, si cel mai mare Note-ul.

    Ca tot s-a facut referire la Windows Phone mai devreme... pe mine deja a inceput sa ma calce pe nervi. Aplicatiile mai mult dispar decat apar, update-uri din parti... A devenit mai mult Phone decat Windows, il tin pt. telefonie si cam atat. Pentru asta imi era suficient si un non-smartphone si am un feeling ca in curand o sa dispara din colectia mea.

  15. #15 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Imi plac foarte mult ambele telefoane. Mi-a displacut Samsung mereu dintr-o gramada de motive, dar au ajuns intr-un punct in care eu unul consider produsele lor extrem de fiabile. Camera pare superba, au readus Micro SD-ul, telefonul arata bine (cu toate nebuniile imprumutate de la iPhone 6), iar faptul ca e rezistent la apa fara porturi acoperite mi se pare o inovatie in sine. Sper doar ca TouchWiz e mai pus la punct de data asta, ala mi se pare acum singurul aspect unde ar mai fi de lucrat. Nu stiu ce sa spun, eu sunt foarte impresionat. Si G5 e o nebunie totala, abia astept sa vad ce vor face HTC, Google si altii.

    Si mi-as dori sa vad ca si Apple face ceva semnificativ anul asta, separat de design nou, procesor nou + un singur port pentru casti si incarcator, care oricat de tare as incerca, nu o pot privi ca pe ceva pozitiv. Mi se pare ciudat sa vad compania care a schimbat telefoanele pentru totdeauna stagnand la modul asta. Singura chestie legata de iOS din ultimii ani pe care am considerat-o revolutionara a fost Touch ID si ulterior Apple Pay. In rest, upgrade-uri cat se poate de mici, baby steps pentru orice + un marketing absolut dement care ii ajuta sa vanda in fiecare prim trimestru cate 75 de milioane de telefoane.

    Chiar daca nu cred ca suntem foarte departe de punctul de saturatie in industria asta, sunt unele chestii care inca nu sunt facute cum trebuie. Cum ar fi faptul ca trebuie sa le incarcam zilnic, faptul ca daca le scapam, se fac praf, daca nu ne punem o husa pe ele, se fac ca porcu' intr-o saptamana si alte mici chichite pe care cu timpul, am ajuns sa le acceptam. Chiar si daca vom atinge punctul acela in care telefoanele vor fi perfecte, va fi nevoie de o sclipire de geniu, asumarea unor riscuri majore si resurse uriase pentru ca o companie sa poata face din nou cu smartphone-ul ceea ce a facut Apple in 2007. Parerea mea.

  16. #16 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    am citit niste zvonuri cum ca touchwizz va fi o versiune lite, va avea doar cateva apps sau functii care sustin ei ca sunt cele mai folosite, restul le putem instala din app store dintr-o sectiune speciala samsung. daca ar fi asa, ar fi genial.

    Samsung Galaxy S7 Will Be Light On Pre-Installed Software: Report | Gizmodo Australia
    Exclusive: Samsung is cleaning up software for the Galaxy S7 | TalkAndroid.com

    But this time things are different because the company has really worked on getting rid of the software features users have no use for unless intentionally seeking them out … Samsung-made apps pre-installed on the Galaxy S7 and Galaxy S7 Edge include a browser, file manager, music player, video player, gallery, and voice recorder. It seems like we’re going to get “TouchWiz-lite” at last.
    la xperia de exemplu m-am ingrozit sa vad cate programele vin preinstalate...

  17. #17 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Au lucrat mult in ultimii ani la TouchWiz, dupa parerea mea LG are skin-ul cel mai obositor urmat apoi de Sony si abia apoi Samsung, asta dintre cei mari. Au avut insa mereu o aplicatie de fitness foarte buna, poate chiar cea mai buna de pe orice platforma, aplicatie de camera excelenta cu zeci de functii si nebunii si o tastatura printre cele mai comode.

    De TouchWiz nu m-as mai plange atat de mult, la altii e problema mult mai mare la capitolul asta.

  18. #18 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Si chestia asta cu Lite-ul, are parti pozitive si parti negative. De exp. LG-ul a devenit atat de Lite incat nici macar un App Drawer nu mai ai... totul se pune ca la iOS, in foldere. O fi bine, o fi rau... nush...

    La S7 si S7 Edge cel mai tare ma deranjeaza spatele... de ce le-o place asa mult sa mearga pe sticla, nu stiu...

  19. #19 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Mie-mi place spatele si-mi place foarte mult designe-ul la ele. Bine, mi-a placut la S6, dar aici pare la fel + putin imbunatatit. Abia astept sa pun mana pe ele, sa ma joc putin. Deja calitatea materialelor folosite este la fel ca la Apple.

    Pentru mine, singurul minus ramane android-ul...

  20. #20 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Cred ca Samsung o sa creasca in ochii mei in secunda in care cineva din echipa de design se decide sa renunte la logo-ul firmei (de fapt numele) de pe fata telefonului. Serios acum, nu e nevoie ca de cate ori ma uit la telefon sa vad mare SAMSUNG. Stiu deja ca am un SAMSUNG, si cred ca toti ceilalti stiu. Puteau sa-l puna pe spate frumos, si sa fie fata clean & cool looking. Dar nah... koreans...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. MWC 2016: LG G5 By AfyLynx in forum Tech News
    Replies: 7 Last Post: 27-03-2016, 23:59
  2. Samsung Galaxy S6 Edge Plus By Dant3 in forum Android
    Replies: 3 Last Post: 14-08-2015, 18:52
  3. Replies: 47 Last Post: 10-03-2015, 23:09
  4. Replies: 0 Last Post: 04-09-2014, 08:53

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts