Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

View Poll Results: Iti vei cumpara PS4 Pro?

Voters
377. You may not vote on this poll
  • Da, voi cumpara cu siguranta!

    140 37.14%
  • Nu, sigur nu voi cumpara!

    111 29.44%
  • Probabil voi cumpara anul viitor

    56 14.85%
  • Nu stiu inca

    70 18.57%
Page 96 of 155 FirstFirst ... 46 86 94 95 96 97 98 106 146 ... LastLast
Results 1,901 to 1,920 of 3086

Thread: PS4 Pro

  1. #1901 SP
    Junior Member lamur's Avatar
    Quote Originally Posted by Minimize View Post
    Care dintre cei care si-au cumparat Pro pot spune ca momentan trecerea de la ps4 merita toti banii pe un display 1080p ? Sincer si din punct de vedere strict obiectiv.
    Intreb pentru ca cine a cumparat consola si inca joaca pe un 1080p nu este vreun fitos, altfel juca pe 4k
    Eu spun ca merita. Overall in timpul jocurilor este mai silentioasa.

    - Black Ops 3 - testat in zona in care stiam clar ca agata / are fps drop pe PS4, merge absolut fluid pe PS4 Pro. (mentionez ca BO3 are patch, nedocumentat)

    - Far Cry 4 si Far Cry Primal - senzatia mea este ca jocul ruleaza mai fluid (nu au niciun patch nicunul)

    - Killzone Shadow Fall - la fel, senzatia ca jocul ruleaz mai fluid, tintesc mai usor.

    Cred ca este un avantaj pentru toate jocurile care aveau la un moment dat caderi de framerate pe PS4 vanilla. Procesorul dupa parerea mea ruleaza la 2.1Ghz pentru toate jocurile, asta inseamna 500Mhz in plus, lucru care poate sustine un framerate minim mai stabil, fara niciun patch.

    De asemenea, au spus ei official ca taie jumatate de GPU si fac downgrade la frecventa, astfel incat sa mearga identic cu un PS4 vanilla. Eu personal nu cred lucrul asta, si daca taie jumatate din GPU, e alta arhitectura (Polaris) rulata la frecvente mai mari. Sigur, daca jocul e locked la 30 fps, nu vom avea fps-uri in plus, insa in jocurile in care, pe PS4, existau locuri unde aveam frame drops sau lag, pe PS4 Pro, fara niciun patch, problema asta nu mai exista.

    A mai existat in istoria SONY o chestie relativa identica. Cand au scos prima revizie de CELL pentru PS3, dupa ce au lansat originalul. Am sustinut atunci ca procesorul ala este ceva mai rapid decat originalul. Desigur ca nimeni nu a crezut, fiind o prostie, insa, am testat pe atunci Genji Days of the Blade pe PS3 initial si pe PS3 cu prima revizie de CELL, iar pe PS3 vanilla in aceeasi locatie sacada in timp ce pe PS3 cu revizia noua de CELL mergea fluid. Sigur ca diferentele erau mici insa erau suficiente incat sa faca jocul fluid in locatiile in care pe vechiul CELL sacadau.

    Eu cred ca acum se repeat povestea. Eu cred ca acelasi joc rulat fara patch pe PS4 Pro va rula mai bine decat pe PS4 vanilla. Far Cry 4 si Primal nu au niciun patch si ruleaza sensibil mai bine, simt la fluiditatea miscarii.

    Chiar ar trebui sa testam lucrul asta. Jocuri care stiti ca au avut locuri in care au sacadat sau ati observat frame drops, sa le rulam pe Pro in aceeasi locatie si sa vedem daca teoria mea sta in picioare.

  2. #1902 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Iar incepeti cu 1080p @60fps? Jesus, voi nu ati priceput ca treaba aste tine de developer si nu de Sony? Uitati-va la jocurile care acum merg in 1080p @60fps, sunt cateva, iar ele exista pentru ca le-a vrut developerul. Nu are Sony nicio treaba, cu hardware-ul Pro se poate 1080p @60fps, dar cand developerul prefera 4K @30fps sau supersampling in 1080p, ce treaba are Sony cu asta?

    Nu puteau nici cei de la Sony sa impuna unele lucruri, ca atunci nu mai facea nimeni development separat pentru Pro si ramaneam la 1080p la 30fps chiar si pe Pro.

  3. #1903 SP
    Junior Member lamur's Avatar
    Quote Originally Posted by cryyo View Post
    Nu merita. Eu am schimbat pt ca cea veche avea celebrul defect de a ejecta discul, altfel nu cumparam.
    Posibil sa vezi diferente daca pui side by side doua TV-uri. Sau in viitor la o exclusivitate.
    Acu ma joc Deus Ex, are niste caderi de framerate de moare lumea. Producatorii de jocuri au un cuvant greu de spus. Poti sa ai teraflopi, peste teraflopi, daca ei fusaresc, pa si pusi!
    Recomand tuturor sa nu judecam Pro-ul din prisma jocurilor care au trebuit "patch-uite". Hai sa vedem doar jocurile noi, care au fost gandite din timp pentru Pro, iar singurele jocuri de genul asta sunt Battlefield 1 si COD IW.

  4. #1904 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    N-a încercat nimeni The Evil Within? Avea un framerate de tot rasul. Sunt curios daca e vreo diferența pe pro.

  5. #1905 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Terminati cu versusurile cu PC sau mai stiu eu ce combinatii. Vi s-a mai atras atentia, nu continuati ca nu e bine.

  6. #1906 SP
    Banned asperas's Avatar
    Am dreptul sa ma ''plang'' atunci cand o fac pe banii mei my friend ? Macar atat pot pot face cu ps4 pro si 4k tv luate ca dee sa fiu in pas cu tehnologia !? Si ce treaba are Microsoft (nu detin apple, iPhone ,xbox) cu ce spun eu..?Tu iti vei lua Pro pt ca Sony are grija de asta..ce poti face tu atunci cand ei vin cu update cu care rezolva () tot ! Dupa upd firm 4.0 nu am mai putut utiliza psn,a venit 4.1 si a reusit performanta de a nu imi mai recunoaste cardurile de debit(bla bla litera mare,litera mica,blocare psn din banca ) cand colo era de la ei si updatele lor deoarece dupa ultimul update oficial treaba cu psn sa rezolvat de la sine! Eee dar acum acest ps4 interface e aproape identic cu cel de ps3 (lag,freeze..ia zi tre sa ne luam PRo?) Atunci cand ai o librarie de jdee mii de jocuri digitale, fizice,dlcee,seasonpasuri crap crap oare poti renunta asa pur si simplu?..poate numai o chestie din asta sa rezolve treaba in locul meu si gata ..?
    Attached Images Attached Images cxi29i6ucaecdrl.jpg

  7. #1907 SP
    Member televizor's Avatar
    Quote Originally Posted by lamur View Post
    Eu spun ca merita. Overall in timpul jocurilor este mai silentioasa.

    Eu cred ca acum se repeat povestea. Eu cred ca acelasi joc rulat fara patch pe PS4 Pro va rula mai bine decat pe PS4 vanilla. Far Cry 4 si Primal nu au niciun patch si ruleaza sensibil mai bine, simt la fluiditatea miscarii.
    Nu se intampla asta, nu are cum, e efectul placebo, e creierul tau care vrea sa se simta bine ca ai spart banii pe PS Pro asa ca le zice ochilor ca se misca jocurile (alea fara patch, facute sa se miste identic) mai fluid.

    Am testat pe Pro urmatoarele jocuri cu Patch (pe un display de 1080p, 60", plasma).
    - Smite - nu l-am jucat inainte asa ca nu ma pot pronunta dar jocul nu e un technical marvel oricum.
    - Paragon - acum merge in 60 fps. Se simte lucrul asta, normal
    - Infamous - First Light. Are on/off switch pentru 60 fps. Pe un televizor de 60", diferenta intre 1080p 60fps si 1080p 30fps dar cu downsampling, nu pot vedea nicio diferenta grafica intre cele doua dar 60fps face toti banii.
    - HellDivers - Nu am observat nicio diferenta.
    - Super Stardust Ultra - Nu am observat nicio diferenta.

    Parerea mea e ca in afara de 1080 (sau poate mai putin, daca jocul are dynamic resolution scaling) mode cu 60fps, diferentele grafice sunt destul de mici si pot fi observate doar daca ai jocurile side by side.
    Asa ca astept sa scada preturile la panel-urile 4K, sa ma pot juca cu HDR. Am pus ochii pe un Samsung KS7000, ar fi cel mai rezonabil panel si are si input lag mic.

  8. #1908 SP
    Senior Member Minimize's Avatar

  9. #1909 SP
    Member xenocid's Avatar
    Quote Originally Posted by televizor View Post
    Nu se intampla asta, nu are cum, e efectul placebo, e creierul tau care vrea sa se simta bine ca ai spart banii pe PS Pro asa ca le zice ochilor ca se misca jocurile (alea fara patch, facute sa se miste identic) mai fluid.
    Coooorect! M-am chinuit tot weekend-ul sa gasesc o diferenta clara intre PS4 si PS4PRO si iata, in sfarsit, cu mana pe inima pot spune ca am gasit una minora: Pe MGSV nu mai am texture pop-in. Nu ca era ceva extrem de deranjant dar stiai ca e acolo la fiecare deployment cand vedeai cum rasare iarba de peste tot. Diferenta provine mai degraba de la extra-RAM si de la HDD decat de la CPU/GPU dar e o diferenta care ma face sa dorm linistit

  10. #1910 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Dacă sunteți dezamăgiți de Pro aveți drept de retur, nu rezolvați nimic dacă vă plângeți. Retur, bănuții înapoi si gata, ați încercat consola acasă, nu e un capăt de lume.
    Spunea cineva pe aici ca se poate face un PC care duce jocuri in 1080p@60 fps cu 400€. Eu m-am chinuit să-i fac un sistem din ăsta unui prieten, nu cred că mă pricep, am ajuns cu el pe la vreo 900€. Dacă mă poate ajuta colegul cu un sfat dau o bere. Am cerut sfatul undeva pe topicul cu Recomandări componente PC, se poate muta acolo jumate din această postare. Mulțumesc anticipat!
    Quote Originally Posted by Minimize View Post
    Cred ca faci o confuzie, poate voiai sa spui ca la 400Eur nu faci un PC de 4k , absolut , dar 1080p/60 faci lejer. "(la care mai adaugi monitor si periferice)" , un TV te ajunge mai mult decat monitor si periferice..
    http://www.consolegames.ro/forum/sho....php?p=1364592

  11. #1911 SP
    Junior Member ticaaa's Avatar
    Quote Originally Posted by Dant3 View Post
    Dacă sunteți dezamăgiți de Pro aveți drept de retur, nu rezolvați nimic dacă vă plângeți. Retur, bănuții înapoi si gata, ați încercat consola acasă, nu e un capăt de lume.
    Spunea cineva pe aici ca se poate face un PC care duce jocuri in 1080p@60 fps cu 400€. Eu m-am chinuit să-i fac un sistem din ăsta unui prieten, nu cred că mă pricep, am ajuns cu el pe la vreo 900€. Dacă mă poate ajuta colegul cu un sfat dau o bere. Am cerut sfatul undeva pe topicul cu Recomandări componente PC, se poate muta acolo jumate din această postare. Mulțumesc anticipat!

    Recomandari si sfaturi pentru componente si calculatoare - Page 9
    1080p/60 cu toate la low poate si nici atunci nu se stie
    dar sa ai si grafica pe care o are ps4 pro nu se poate

  12. #1912 SP
    Banned Templier's Avatar
    gameboy-ul clasic ruleaza la 60 fps

  13. #1913 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Asa am si eu un Nokia 3310 rătăcit, tot în 60fps rulează Snake.
    Hai sa întreb aici, vad ca pe celălalt topic nu mă bagă nimeni în seamă Ați reușit să cumpărați garanție extra pentru consolă, eu nu găsesc opțiunea pe site-ul Altex/MG?

  14. #1914 SP
    Member mircoid's Avatar
    Quote Originally Posted by Dant3 View Post
    Asa am si eu un Nokia 3310 rătăcit, tot în 60fps rulează Snake.
    Hai sa întreb aici, vad ca pe celălalt topic nu mă bagă nimeni în seamă Ați reușit să cumpărați garanție extra pentru consolă, eu nu găsesc opțiunea pe site-ul Altex/MG?
    Nu am fost interesat sa cumpar, dar am intrebat eu in magazin daca se poate si raspunsul a fost afirmativ.

  15. #1915 SP
    Member vladthegamer's Avatar

  16. #1916 SP
    Member cipvas's Avatar
    Vad ca Pro e ceva mai lata in partea de jos. Oare ii mai trebuie neaparat stand vertical din asta ?
    Stand vertical PlayStation 4 Slim/Pro. E ciudata culoarea la standul asta. Macar daca era la culoarea consolei.

  17. #1917 SP
    Senior Member DeathOfArt's Avatar
    Quote Originally Posted by bicky1310 View Post
    N-a încercat nimeni The Evil Within? Avea un framerate de tot rasul. Sunt curios daca e vreo diferența pe pro.
    deci a incercat cineva? si eu sunt curios

  18. #1918 SP
    Member Kupy's Avatar
    Ps4 pro merita doar dacă ai TV 4k HDR. Eu mi-am cumpărat joi ps și sâmbătă un Samsung ks7000 care are Hdr, 10 bits, 21 ms input lag, tot ce trebuie, la vreo 1100€ în Spania. Am aprins consola și din meniu m-a lovit direct, o claritate și un "luciu" superb. Nu am nici un joc cu Hdr încă, dar am jucat skyrim, Smite, fifa, si battlefield campania la început în tranșee. Nu pot sa zic despre cum se vede pana nu vedeți în fața voastră, nu ai cum sa convingi pe cineva ca merita decât daca îi arati pe viu. De-aia le e și greu sa facă reclama la consola și la Hdr, pentru ca trebuie sa vezi ca sa crezi. Însă e adevărat, SE MERITA Nu e un zvon sau o chichița de la Sony sa mai scoată niște mălai. Am arătat jocurile și la alții care nu sunt chiar asa sensibili la detalii ca noi gamerii , și le-au curs niște bale pe jos. Și toate astea fără sa am vreun joc HDR.
    Am dat drumul la YouTube, un video 4k, mod HDR enabled, de proba. Acolo am rămas și eu cu gura pe jos într-adevăr. Nu știu cum sa explic dar e adevărat tot ce se zice de Hdr, e incredibil. Cel mai impresionant e când apare o raza de lumina în video și pur și simplu te orbește de zici ca e un soare în spate la TV, sau stropii de roua care au lumina aia pe ei și se vad ca niște stele.. Abia aștept sa vad la jocuri care e treaba însă sunt mulțumit pana acum.
    Însă e doar părerea mea, dar am vrut sa se înțeleagă ca trebuie sa vezi ca sa crezi. Spor la debate în continuare

    Sent from my SM-G935F using Tapatalk

  19. #1919 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    ca tot intreba Monky , mie mi se pare ca meniul ruleaza mai greu fata de PS4 standard, adica daca sunt intr-un joc si dau sa vad interfata meniului , totul se misca mult mai greu fata de ps4 standard(se incarca mai greu interfata aia).. nu stiu de ce, asa ca treaba cu 1gb pt asta nu prea se justifica in cazul meu , sau poate consola mea nu are acel 1 gb

  20. #1920 SP
    manfurismojive kobayashi's Avatar
    Fu**ing HDR, nu ma enervati ca de Craciun ma duc si ma scald in HDR

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 96 of 155 FirstFirst ... 46 86 94 95 96 97 98 106 146 ... LastLast

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts