Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 4 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 62

Thread: Viteza foarte mica de download PS4

  1. #1 SP
    Junior Member mihaipiratu's Avatar

    Viteza foarte mica de download PS4

    Salut. Am un Ps4 nou nout. L-am setat automat ptr Wi-Fi. Intr-o singura noapte mi-a downlodat doar 1.5 gb din updateurile ptr. jocuri. Am calculate o medie de 100-150kb/sec ca viteza de download. Mentionez ca am psn+ Romania. Ce se intampla? Wi-Fi-ul e printr-un router. Pe pc, din acelasi router viteza de down ajunge pe la 1.2 mb, deci care e baiul?

  2. #2 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Ps4 slim sau modelul vechi? Pe modelul vechi e cam praf wifi, cel mai bine cu cablu. Iar daca joci mp, cablul e sfânt, orice model de ps4 ai. Dacă o lasi peste noapte pune-o in rest mode, ziceau colegii de forum ca merge download-ul mai bine. Se poate sa fie si de la PlayStation Network, uneori mai scad vitezele.

  3. #3 SP
    Junior Member mihaipiratu's Avatar
    Este modelul slim 500 gb si l-am lasat la download in modul rest.

  4. #4 SP
    Member Kratos666's Avatar
    Inceara sa conectezi prin cablu si fa un test

  5. #5 SP
    Junior Member mihaipiratu's Avatar
    La fel facea. Acum imi da o eroare: WS-37397-9. Din ce am vazut pe net zice ca mi-at fi banat ip-ul din motive de Securitate. Voua va merge acum psn Romania? I-am dat restart cu reinitializare user. Tot nu ma lasa sa ma loghez, imi da eroarea mai sus mentionata. Ce pisici e de facut? Am pierdut si toate downloadurile de pe hdd, alea din noaptea trecuta...

  6. #6 SP
    Junior Member Laurentiu88's Avatar
    recomandarea mea e sa nu o lasi in rest mode peste noapte desi eu de 1 an jumate tot asa o tineam.
    recent am gasit consola moarta iar acum am de inlocuit sursa.

  7. #7 SP
    Member Kratos666's Avatar
    Pai ce treaba are erroarea cu rest mode?

  8. #8 SP
    Junior Member mihaipiratu's Avatar
    Deci ce e cu eroarea mai sus mentionata?

  9. #9 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Eroarea aia e destul de nasoala. E plin netu de oameni cu problema asta. Printre solutii am vazut: restart de router sau lasat routerul oprit câteva minute/ore(sa ti se schimbe ip-ul, daca nu e fix), sunat la firma de net sa il schimbe ei dacă e fix. Sau poti da un mail la Sony, sa le spui care-i faza. Am si eu un prieten in UK cu aceeasi eroare. Pana acum a apărut de doua ori, dar s-a rezolvat de la sine pana la urma. Nu a apucat sa sune la firma de net.

  10. #10 SP
    Junior Member mihaipiratu's Avatar
    S-a rezolvat dupa fix 48 de ore si dupa ce am depus o sesizare la PSN Romania. Am dat telefon si mi-au explicat ca e banat ip-ul meu. Cei de la PSN Romania au facut mai departe sesizarea la centru in UK si vad ca mi-au dat drumu la retea dupa 48 de ore. Nicio solutie gasita pe net nu a mers, decat cea de HOT SPOT dupa telefonul mobil, care s-a tradus prin tocarea sistematica si de buna voie a datelor mobile. Ceea ce ma nelinisteste acum este viteza extraordinar de mica a downloadului. Am aproximativ 50KB. Noaptea se simte o oarecare ameliorare a vetezei in sensul in care se downlodeaza aproximativ 4 GB/7-8 ore de noapte.

  11. #11 SP
    Member Kratos666's Avatar
    Suna iara la ps ro, sa vezi ce zic si ei

  12. #12 SP
    Junior Member VladS's Avatar
    Una dintre solutiile care merge la mine pentru cresterea vitezei e sa verific conexiunea la internet(din setarile consolei). Dupa verificarea respectiva revine la viteza de download obisnuita.

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ce fel de router ai? La ce distanta? Ai spus ca pe PC ai 1.2mb. Sigur ai doar atat? Poate ai vrut sa spui 1.2MB/s... Chiar si asa, 1.2MB/s = aprox. 10Mbps, ceea ce este extrem de putin. Am un feeling ca ori ai un router slab, ori ai interferente sau pozitionat aiurea routerul. Ca idee, pe WiFi am prins pe telefon (si nu e ultima generatie) 455Mbps, adica aprox. 57MB/s. Nu o spun ca sa ma laud, ci sa-ti demonstrez ca e ceva prea slab la tine acolo.

    Mai tine cont si de faptul ca PS4 Pro-ul nu are nici cine stie ce super chipset WiFi, prin urmare vezi si cum ai asezata consola - daca poti repozitioneaza-o mai aproape de router, fara multe interferente intre ele.

    Asta pentru WiFi. Pentru cablu, nu am inteles... dupa ce ti s-a rezolvat problema cu IP-ul blocat, tot asa slab a mers si pe cablu? Daca da, atunci din nou suspectez router slab + provider/abonament slab. Asta plus faptul ca oricum de pe PSN nu o sa ai niciodata vitezele pe care le prinzi pe calculator...

  14. #14 SP
    Junior Member mihaipiratu's Avatar
    Routerul este de generatie noua.(Asus rt-12n+). Viteza maxima a internetului pe care am prins-o a fost de 2.1 MB. Routerul este la 2 m distanta fata de consola, fara interperii. Tocmai am primit raspunsul official de la PSN: ip-ul dvs a fost blocat, iar apoi deblocat din cauza securitatii. S-a detectat in atac de tip botnet (ce o fi ala?) din reteaua dumneavoastra. Reteaua e mare (300 de utilizatori), din care vreo 10 au si ei ps3/ps4. Aceasta retea iese in reteaua internet printr-un unic ip. Deci, implicit, daca cineva are asa ceva pe clientul sau, sunt si eu bagat in aceeasi vina fara vreun fel de implicare.

  15. #15 SP
    Senior Member keanustar's Avatar
    Dar unde stai de ai netul asta? Nu iti poti pune ceva mai de Doamne ajuta?
    2.1 MB/s e foarte putin pt 2017, prin cablu. E putin chiar si pt acum 10 ani.
    Prin afara am vazut ca inca se poarta viteze mici la internetul prin cablu.

  16. #16 SP
    Member JohnConstantine's Avatar
    Pai aici vine vorba de altceva, daca sunteti in "retea de bloc". Cum se imparte viteza daca folositi toti un ip. E o "cota" ptr fiecare sau e la gramada? Ziua viteza va fi mica, ptr ca sunt toti pe net, iar noaptea va fi evident mai mare. Mai pui si faptul ca placile de retea din ps nu sunt prea stralucite...

    Eu zic sa treci singur la un provider cunoscut (nu dau nume, sa nu fac reclama). Cu 20-30 lei ai net cu max 100mbps (~12 MBps). Chiar daca nu merge la max totusi si pe jumatate e mai bne decat ai acum.

  17. #17 SP
    Junior Member mihaipiratu's Avatar
    Stau undeva in provincie, unde UNIC furnizor de internet este o firma ce imi da prin 5k ghz. Nu este o problema de viteza, atat poate sa imi ofere , atat imi da. Revenim la ontopic: de ce e prea mica viteza de download pe ps4 slim prin Wi-Fi?

  18. #18 SP
    Senior Member keanustar's Avatar
    Pentru ca ii oferi putin net in primul rand. La mine e conectat prin banda de 5Ghz la un net de 1Gbps.
    Pe laptop downloadez si cu 40MB/s pe wifi, dar pe PS cu o viteza cuprinsa intre 4 si 12 MB/s.
    Tu daca iei pe PC cu 1.2 MB/s, la ce viteza te astepti?
    Exista si posibilitatea ca furnizorul tau de net sa iti limiteze viteza de download pe anumite porturi, cum ar fi cel folosit de PS.

  19. #19 SP
    Junior Member mihaipiratu's Avatar
    M-am gandit si eu la schema asta. PS4 are net in momentul in care PC-ul e inchis, deci dupa logica mea at trebui sa beneficieze de toata largimea de banda pe care o am eu. Este intr-adevar posibil sa fie o limitare pe segmental de porturi. Dar pana la Dumnezeu, te mananca sfintii...

  20. #20 SP
    Senior Member keanustar's Avatar
    Nu poti sa iti pui net prin Romtelecom? Am inteles ca vin cu banda ok chiar si prin sate.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 4 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. Viteza de internet recomandata pentru PS4 By gabytro in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 31 Last Post: 29-04-2017, 19:20
  2. Rds limitare viteza By nina in forum Software
    Replies: 6 Last Post: 07-01-2016, 08:41
  3. Viteza si Adrenalina By sirAdrian in forum Offtopic
    Replies: 60 Last Post: 10-04-2013, 20:01
  4. Viteza download PlayStation Store By MonkY in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 6 Last Post: 19-08-2008, 23:26

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts