Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 11 of 11

Thread: Sunet 5.1 via HDMI la tv Samsung via optic out la Logitech z906

  1. #1 SP
    Junior Member Dude's Avatar

    Question Sunet 5.1 via HDMI la tv Samsung via optic out la Logitech z906

    Nu reusesc sa primesc sunet 5.1 dintr-un PS4 slim via hdmi la TV Samsung Smart FULL HD si mai departe la Logitech z906 ci doar stereo. Setarile din TV si PS4 le puteti vedea in folder-ul share-uit de mai jos (am setat in ps si dolbi si dts cu acelasi rezultat). Am incercat si film blueray si jocuri... tot numai sunet stereo. Suspectez ca tv-ul nu stie sa trimita mai departe semnal catre decoder-ul sistemului de boxe.

    https://www.dropbox.com/sh/6qxhgje7r...wNpVsQora?dl=0

    Exista vre-o solutie ? Mentionez ca pot scoate din tv sunet 5.1 atunci cand urmaresc canale hd sau vizionez filme hd pe usb-ul tv-ului.

    Multumesc

  2. #2 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Probabil TV-ul nu stie passthrough, adica nu transmite mai departe prin optic sunetul 5.1 primit prin hdmi de la ps4, il face stereo si ti-l scoate asa. Din ce am citit, puține televizoare stiu sa faca treaba asta. Daca vrei sunet 5.1 din ps4 in boxele alea o soluție ieftina e ceva de genul:
    https://www.amazon.co.uk/gp/aw/d/B01...?ie=UTF8&psc=1

    O folosește un prieten de cateva luni. Pana acum nu s-a plans de ea. Tot z906 si ps4 slim are si el.

  3. #3 SP
    Junior Member Dude's Avatar
    Multumesc bicky1310 pentru raspuns si pentru sugestie. Asa banuiam si eu insa nu inteleg de ce din alte surse (usb, semnal tv) televizorul poate scoate dolbi sau dts.

  4. #4 SP
    Senior Member cosminbad's Avatar
    De ce nu incerci sa scoti pe optic sunetul din PS4 catre Z906?. Eu am Z5500 si asa am sunetul 5.1. Tv-ul nu stie sa transfere sunetul brut si il decodeaza singur de capul lui.


    Edit: acum am vazut ca au eliminat iesirea optical audio la Slim. Ce porcarie. In cazul asta, ce ti-a dat colegul mai sus e solutia

  5. #5 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    PS4 slim nu are optic

  6. #6 SP
    Junior Member Dude's Avatar
    Exact. Nu am optiunea asta

  7. #7 SP
    Member gabytzu16's Avatar
    Ca sa nu deschid un topic nou, voi posta aici.

    Mi-am cumparat recent de pe emag un soundbar pe care l-am conectat ulterior la ps4 prin optic (recomand tuturor un soundbar in combinatie cu consola, daca nu aveti deja un sistem audio. Orice ati cumpara e la 10 clase peste tot ce ar putea scoate un tv, dpdv calitativ). Problema e ca, desi am selectat din setarile consolei Optic ca primary, nu Hdmi, sunetul este transmis si prin soundbar, si prin tv. Ce fac gresit?

  8. #8 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Asa face si la mine. Singura solutie a fost sa pun mereu volumul tv-ului pe 0

  9. #9 SP
    Member flightcrank's Avatar
    Uitati va prin meniul tv ului la sound.La mine apare optiunea difuzor extern ceva de genul.

  10. #10 SP
    Senior Member keanustar's Avatar
    Nu e vorba de difuzor extern, dar PS4 da sunet in acelasi timp pe HDMI cat si pe Optic.
    Din cate am observat eu, cand schimbi din meniul PS in HDMI sau Optic, asta conteaza doar la modul in care proceseza sunetul pe canalul respectiv.
    Ca exemplu (TV prin HDMI, receiverul castilor wireless prin Optic):
    - Daca setezi din PS4 sunetul prin HDMI si DTS, acesta va trimite doar in TV sunetul in DTS. In acest caz, receiverul meu de la casti imi indica Dolby Digital, iar TV-ul DTS.
    - Daca setezi Optic, sunetul se va duce in optic ca DTS sau ce ai selectat ca decodare, iar in TV prin HDMI ca PCM.

  11. #11 SP
    Member flightcrank's Avatar
    dsc_0004.jpgEu despre asta vb,selectez audio sistem sunetul venit prin hdmi se oprește.Mai poți încerca să schimbi portul hdmi, vezi sa nu fi conectat consola la cel cu functia ARC.

    Trimis de pe al meu E2303 folosind Tapatalk

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Networking - crossover via USB 3.0 By MonkY in forum Hardware
    Replies: 0 Last Post: 20-05-2013, 22:05
  2. Replies: 0 Last Post: 12-01-2012, 10:06

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts