Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 16 of 16

Thread: Cont PSN furat de vasilefzr

  1. #1 SP
    Junior Member 3ndr3's Avatar

    Exclamation Cont PSN furat de vasilefzr

    Buna,

    ID vasilefzr fiind in acelasi party aseara s-a oferit sa-l "ajute" pe baiatul meu sa acceseze Social Club din GTA.
    Bineinteles ca i-a solicitat datele contului(email/parola) dupa care a schimbat prima data parola si dupa adresa de email al contului.
    Azi escrocul ne-a solicitat 20 euro pentru a inapoia datele noi al contului PSN.
    Astept raspunsul de la suport sa vedem ce se poate face.

  2. #2 SP
    Senior Member solecon's Avatar
    De ce iti lasi copilul sa joace GTA?

  3. #3 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    ^ + De ce ai aceeași parola la email si la psn?

    Suna la Sony, nu scrie mail, sunt prompți la telefon și toate cazurile pe care le știu s-au rezolvat.

  4. #4 SP
    Junior Member 3ndr3's Avatar
    Azi nu au program...sun maine la ei. Va tin la curent

  5. #5 SP
    Member JohnConstantine's Avatar
    Quote Originally Posted by solecon View Post
    De ce iti lasi copilul sa joace GTA?
    de ce nu ar juca? sa nu imi zici de rating, cand gta e plin de copii.

  6. #6 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    ^Implicatia logica e eronata, doar pentru ca multi oameni fac un lucru nu inseamna ca este moral sa il faci si tu. Aka "azi am mancat un sandwich, deci nu exista foame globala."

    Sau cel mai bun motiv pentru care nu ar juca: sa nu fie nevoit parintele sa dea 20 de euro unui escroc pentru a recupera un cont PSN. Ups.

  7. #7 SP
    Junior Member 3ndr3's Avatar
    Intradevar greseala este si a mea ca erau parolele identice...putea sa se joace si Fifa, din pacate escrocului proceda la fel

  8. #8 SP
    Member JohnConstantine's Avatar
    Quote Originally Posted by Espiritus View Post
    ^Implicatia logica e eronata, doar pentru ca multi oameni fac un lucru nu inseamna ca este moral sa il faci si tu. Aka "azi am mancat un sandwich, deci nu exista foame globala."

    Sau cel mai bun motiv pentru care nu ar juca: sa nu fie nevoit parintele sa dea 20 de euro unui escroc pentru a recupera un cont PSN. Ups.
    pai daca era sa il dea il dadea si in alta situatie (a mai fost un thread pe forum cu o situatie asem, numai ca acolo copilul i-a dat datele unui prieten de al lui, tot copil, care le-a dat unui strain; s-a rezolvat). ratingul ala e degeaba. a fost degeaba si cand eram eu mic si ma jucam pe pc sau vedeam filme de actiune (sunt sigur ca si tu ai jucat jocuri violente sau ai vazut filme de astea cand erai mic). intentia ta e sa il respecti si ai vrea sa il respecte si altii, dar asta e prea mult ptr lumea in care traim, metoda nu e eficienta.

    ptr initiatorul threadului, ti-as sugera sa-i faci subaccount cu acces la jocuri. astfel mailul si parola contului le stii numai tu, el avand alta parola si mail ptr subaccount (am inteles ca iti tb un email separat). astfel poate sa dea datele la cine vrea, nu pierzi contul principal cu jocurile, wallet, datele despre card etc.

  9. #9 SP
    Junior Member 3ndr3's Avatar
    Cand am cumparat PS4 de 2 ani nu eram familiarizat cu PSN si din acest motiv am facut un cont separat pentru mine si unul pentru el. Dupa care a inceput sa stranga cupe si nu am vrut sa le piarda. Acuma fiind evenimentul acesta o sa fiu nevoit sa ii fac un cont nou(bineinteles subaccount).

  10. #10 SP
    Member esop's Avatar
    @3ndr3 Nu sunt aici sa te judec si chiar imi pare rau de cele intamplate. Dar totusi nu pot sa nu ma intreb. De ce nu i-ai spus baiatului ce pericole il pandesc pe internet. Vedeam inainte atatea cazuri pe la americani, cu indivizi pe internet care au furat conturi, bani, poze si multe altele, distrugand vietile atat a parintilor cat si a copiilor. Si imi spuneam mereu ca asa ceva nu are cum sa se intample la noi. Suntem trecuti prin prea multe, ca sa fim pacaliti in acelasi fel. Si din pacate iata ca se intampla.

    Acest vasilefzr are cont la noi? Pentru ca eu nu l-am gasit. Ma gandeam ca puteam sa aflam ceva...
    Politia poate sa intre pe fir cumva? Ai pastrat mesajul in care iti cere 20 Euro contra accesului la cont?
    Sa inteleg ca nu ai avut contul protejat prin verificarea in 2 pasi? sms prin tel, etc.
    Asa cum s-a mai spus, intra in contact cu Sony.


    @Espiritus Eu inteleg ce ai vrut sa spui. Dar totusi, a spus baiatului meu, nu a copilului. Despre ce varsta vorbim pana la urma.
    Eu unul imi aduc aminte si acum, ca pe la 13 ani vedeam filmele la video, pe ascuns, cu Rambo, Terminator, Conan, Red Sonja... La 14 ani vedeam pentru prima data filme pentru adulti. Si tot cam atunci aparuse la netcafe-uri Carmaggedon (pe langa Diablo si CS) si spulberam in joc toti oamenii care ii gaseam pe strazi cu masina.
    Totusi... nu am ajuns un pervers, delincvent si nici nu am intentii criminale la volan

  11. #11 SP
    Senior Member Clopotarul's Avatar
    Cum a mentionat colegul de mai sus, cei care nu aveti deja nu neglijati 2 Step Verification : https://www.playstation.com/en-us/ac...-verification/

  12. #12 SP
    Junior Member 3ndr3's Avatar
    Ce-i de la Playstation au fost foarte promti la apelul telefonic si au rezolvat problema. Am setat o parola noua(diferita de cea de la email de data asta) si am activat verificarea in 2 pasi.
    Probabil din cauza simplitati de recuperare a contului PSN, ce-i de la Playstation nu sunt foarte tare deranjati de escroci de genul asta.
    Din acest motiv consider totusi ca PSN este un mediu mai safe decat jocurile piratate instalate pe pc, cu toate ca tot online sunt.
    Important este sa nu cedam santajelor de genul.

  13. #13 SP
    Member JohnConstantine's Avatar
    Cum ai facut dovada ca acel cont e al tau?

  14. #14 SP
    Junior Member 3ndr3's Avatar
    Am sunat la 0358630021 si le-am povestit ce s-a intamplat.
    M-au intrebat de: email initial si data nasterii.
    Dupa care am primit parola resetata pe emailul initial.

  15. #15 SP
    Member ro_explorer's Avatar
    Dar vasilefzr ala a patit ceva? Macar o atentionare?

  16. #16 SP
    Member esop's Avatar
    Ma bucur ca ai rezolvat. Nesperat de rapid si simplu. Bravos!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Cont PSN furat..... din prostie By tazman in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 14 Last Post: 18-02-2017, 02:59
  2. Cont PSN By gabytro in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 1 Last Post: 20-09-2014, 23:19
  3. Cont furat By klausn in forum Help Desk
    Replies: 6 Last Post: 11-06-2009, 17:26

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts