Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast
Results 41 to 60 of 73

Thread: Recomandare TV

  1. #41 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by tudort View Post
    Scuze. Am cautat sa aiba toate tehnologiile cerute de console - dolby vision - HDR 10 - etc ... Si raportul diagonala pret este relativ bun.

    Sent from my Phone 2 using Tapatalk
    Dupa cum zicea colegul Dant3, nu are Dolby Vision si nici HDR10 la banii astia. 1000% nu are panel pe 10 bits.

    Si fiind vorba de, practic, avelasi model, doar ca pentru ~300 lei are 10" in plus, as merge clar pe cel mare.

  2. #42 SP
    Member KiritoStefan's Avatar
    Salut

    Imi puteti da si mie niste sfaturi cum sa setez un televizor LG, 152 cm, 60UM7100PLB, 4K Ultra HD ?

  3. #43 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Incearca sa te joci putin cu setarile de aici (stiu ca-i oarecum alt model) pana ajungi la un numitor comun si de acolo te mai joci tu dupa caz.

  4. #44 SP
    Member KiritoStefan's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Incearca sa te joci putin cu setarile de aici (stiu ca-i oarecum alt model) pana ajungi la un numitor comun si de acolo te mai joci tu dupa caz.
    Mersi , am reusit in final .

  5. #45 SP
    Member Sepy's Avatar
    Poate nu e locul potrivit sa postez dar an nou - alta problema! Filmele pe care mi le rula televizorul acuma merg sacadat ... Ba chiar la unele filme nu imi merge nici sunetul ! Oare ce are ? Pe hardul extern am aceleași filme pe care le-am vizionat si anul trecut iar acum nu mai merg ������

  6. #46 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Sepy nu prea descri mai nimic! Ti-ai schimbat televizorul si cel nou nu iti mai reda sunetul la unele filme sau...? Ce televizor ai?

  7. #47 SP
    Member Sepy's Avatar
    Nu am schimbat televizorul … asta e foarte interesant ! Toate au ramas neschimbate doar ca nu mai merg filmele … unele merg sacadat iar altele fara sunet

  8. #48 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Ce televizor ai tot nu ne spui! Daca ai ceva Sony cu android sau alt TV cu android șterge si reinstalează aplicațiile cu care redai filmele. HDD-ul cu filme l-ai băgat la calculator sa vezi dacă nu are el ceva?

  9. #49 SP
    Member alexxx02's Avatar
    Va salut. Dețin un Smart TV Samsung 4k model UE50MU6172U. Cum pot afla rata de refresh a acestui TV? Nu găsesc pe niciun site la specificații sa fie trecuta rata de refresh. M-ar interesa sa știu dacă în condițiile în care as achiziționa un PS5 as avea ceva probleme pe acest TV sau dacă ar rula cum trebuie. Acum folosesc un PS4 slim pe game mode. Dacă îl scot de pe game mode se mișcă oarecum ciudat, pare ca in reluare. Mulțumesc anticipat

  10. #50 SP
    Member TravisPastrana's Avatar
    Salut,
    Ca si la marea majoritate a televizoarelor rata de refresh rate este de 50hz si 60hz depinde ce tip de continut merge. Deci nu vei avea probleme cu jocurile de PS5 la fel cum nu ai probleme nici cu PS4. Game mode dezactiveaza cat mai mult din procesarea tv-ului pentru a avea latency cat mai mic.
    https://www.displayspecifications.com/en/model/0646c69 aici gasesti mai multe detalii despre tv-ul tau sau oricare alt tv.

  11. #51 SP
    Senior Member keanustar's Avatar
    Probabil rata de refresh este de 60hz. Problema cu miscatul in reluare este cauzat de procesarea precara a TV-ului, acesta fiind unul low end.
    Atunci cand il treci in game mode, TV-ul va opri toate procesarile si astfel mai scapi de problemele de input lag.
    Probleme nu vei avea in folosirea unui PS5, dar nici sa nu te astepti la a beneficia de toate facilitatile pe care le poate oferi, avand in vedere ca TV-ul nu are panou pe 10 biti, iar daca are HDR, acesta e acolo doar cu numele.
    Ca nu are panou de 120hz, nu cred ca e mare problema, avand in vedere ca jocurile care vor suporta asta este si va fi foarte scazut.
    Recomand sa te orientezi spre achizitionarea unui TV mai capabil in viitor, daca vrei sa beneficiezi de tot ce ar putea sa ofere noile console.

  12. #52 SP
    Member morphine's Avatar
    Nu am reusit sa gasesc exact informatiile care ma intereseaza asa ca va intreb pe voi. Pana la urma, care sunt criteriile care fac un tv sa aiba hdr de calitate? luminozitatea, contrastul? la ce trebuie sa ma uit cand caut un tv cu hdr ? de ce difera hdr de gaming fata de cel de movies?

  13. #53 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Peak brightness cat mai mare, ecran 10 sau 12 bit, contrast cat mai bun. Zone cat mai multe de local dimming la LCD-uri (indiferent ca sunt QLED, LED, Nanocell sau ce denumiri au mai inventat ăștia).
    La un OLED, chiar daca peak brightness e mai mic fata de LCD/LED-uri, efectul HDR e foarte bun datorita contrastului aproape perfect. Asta datorita faptului ca se poate controla individual luminozitatea fiecărui pixel. Deci fiecare pixel e o zona de local dimming. Chestia asta accentuează si mai mult HDR-ul.

  14. #54 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Am căutat și eu informații de genul asta, dar concluzia la care am ajuns e că trebuie să cauți reviews la fiecare TV in parte, și preferabil sa mergi in showroom și să te uiți cu ochii tai la ce cumperi. Specificațiile televizoarelor sunt la mișto, nu e ca la un PC unde daca vezi 16Gb RAM știi că e mai mult decât unul cu 8Gb.
    Din fericire nu ai foarte multe opțiuni pentru HDR bun și gaming. LG BX/CX daca ai bani și vrei oled, Sony XH90 daca nu ai bani sau nu vrei oled, Samsung Q80/Q90 dacă ai bani si ești fanboy Samsung.

  15. #55 SP
    Member mladin86's Avatar
    @morphine nu ai cum sa gresesti cu un OLED LG BX- CX sau B9-C9 .
    Sunt si oferte f bune acum ca urm modele de anul asta( daca nu iei acum, de BF poate mai prinzi asa oferte)

  16. #56 SP
    Senior Member 077danyel's Avatar
    După 1 an jumate de când am cumpărat oled lg c8 mi-a apărut dungile astea
    A mai pățit cineva?
    Attached Images Attached Images img-20210427-wa0002.jpeg

  17. #57 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Joci mult FIFA? Pare sa fie locatia scorului si player name/stamina imprimate in ecran - burn in.
    Oricum se vede foarte greu, pentru ca poza are o rezolutie foarte mica, dar cu siguranta e burn in.

  18. #58 SP
    Senior Member 077danyel's Avatar
    Am jucat ,asa m-am gândit și eu ca e în aceeași zona
    Am vorbit cu reprezentanții de la lg, le-am trimis și poze au zis ca trimit pe cineva acasă ( oare se mai poate face ceva )

  19. #59 SP
    Member Antiohh's Avatar
    La un an jumate? daaamn. Sa inteleg ca asteptam NeoQLED-urile de la Samsung Ma gandeam ca poti pati asa ceva doar dupa mai multi ani si sa ramana zilnic o imagine statica pe o parte a ecranului (gen bara de jos de la windows daca il folosesti pe post de monitor)

  20. #60 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Mai contează si cat de tare e OLED backlightu setat. FIFA are HDR? Ca atunci sta la maxim backlightu si posibil de aia sa fi facut burn. Dar totuși, tre sa joci destul de mult FIFA să-ți rămână urmele alea.
    Am si eu un OLED de peste 3 ani si am jucat o grămadă de jocuri in HDR și SDR. Uneori mereu acelasi in reprize de cate 3-4 ore fara oprire. Si n-am avut probleme.
    Sa ne spui daca rezolvi ceva cu LG. E bine de știut ce zic si ei in cazurile astea.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast

Similar Threads

  1. Recomandare TV By zappo in forum HiFi
    Replies: 4 Last Post: 02-06-2018, 19:28
  2. Recomandare TV By Metaf in forum HiFi
    Replies: 6 Last Post: 02-04-2015, 20:29
  3. Recomandare By claudiutk in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 15 Last Post: 30-08-2010, 15:16
  4. Recomandare By erik95 in forum Hardware
    Replies: 8 Last Post: 24-05-2010, 22:00
  5. Recomandare TV. By tsuby in forum Hardware
    Replies: 4 Last Post: 28-03-2010, 11:35

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts