Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 288 of 903 FirstFirst ... 188 238 278 286 287 288 289 290 298 338 388 788 ... LastLast
Results 5,741 to 5,760 of 18053

Thread: Clubul PlayStation 4

  1. #5741 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Quote Originally Posted by flightcrank View Post
    Voi ce ati selectat la audio:linear pcam,dolby.dts???
    Linear PCM e folosit cand vrei ca semnalul audio din consola sa nu fie procesat de catre aceasta ci de un device extern care iti preia sunetul, gen sistemul audio. Insa pentru a folosi acel format al sunetului si sa poti beneficia de el cu adevarat trebuie obligatoriu folosita o conexiune digitala, optic sau hdmi. Este si varianta preferata ce cu PCM pt ca e cea mai "curata", cum zicea si Monky, in sensul ca un receiver sau chiar sistem 5.1 Logitech Z5500 va face intotdeauna o treaba mai buna in a decoda sunetul decat o va face componenta integrata a consolei. Folosirea acestui standard ia practic durerea de cap de pe consola si o transfera extern.
    Daca luam insa DTS sau DD atunci e fix invers de ce am scris sus, consola se ocupa si de procesat audio pe langa video trimitand componentei externe semnal audio comprimat insa de aceeasi calitate ca si PCM. Receiver-ul sau sistemul audio in cazul asta va prelua semnalul audio si doar il va reda dupa ce il decodifica, fara sa-l mai proceseze.
    Chestii tehnice...

  2. #5742 SP
    Member dtancu's Avatar
    Singura problema in cazul lui z5500 e ca dacă scoti PCM din PS4, nu detectează corect Dolby-ul si ți-l pune in Prologic in loc de DD.
    Așa ca, teapa.

  3. #5743 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Z5500 are un decodor de "jucarie". Normal ca in cazul unor astfel de boxe, e de preferat ca decodarea sa se faca de catre consola (unde PS4 chiar se poate lauda ca are un chip audio dedicat TrueAudio).

    Departe de mine gandul ca Z5500 ar fi slabe, insa calcaiul lui Achile la ele a fost intotdeauna decodorul (ce nu se poate compara nici macar cu ce exista in cel mai slab receiver de pe piata). De aceea Z5500 a facut intotdeauna echipa buna cu o placa de sunet serioasa care sa faca decodarea. Nu mai am Z5500, dar cei care au asa ceva (dtancu?) si pot testa, poate recomanda cea mai buna optiune pt. ele via PS4.

  4. #5744 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Quote Originally Posted by dtancu View Post
    Singura problema in cazul lui z5500 e ca dacă scoti PCM din PS4, nu detectează corect Dolby-ul si ți-l pune in Prologic in loc de DD.
    Așa ca, teapa.
    Tocmai, ce rost are sa scoti PCM?

    @Monky, pariu ca rulam prin PCM o coloana sonora de la un joc cu DTS prin Z5500 si apoi luam boxele de la Z5500 si le conectam la un receiver Onkyo low budget si cu acea coloana sonora n-o sa faci diferenta intre ele? Problema la Logitech sunt boxele, nu decodorul incorporat. Recunosc ca nu se compara cu decodarea receiver-urilor insa boxele il trag in jos, nu au inalte, doar medii si un woofer exagerat de puternic. Limitarea vine din ele. Oricum, pt ce a fost gandit, Z5500 e prea bun.

  5. #5745 SP
    Member dtancu's Avatar
    Singura opțiune care merge la Z5500 e Dolby scos din PS4.
    PCM nu e detectat corect iar DTS e detectat insa face probleme in jocuri ( in special Killzone).

    Am cedat nervos si eu cu Z5500, am luat Onkyo HTX22.

  6. #5746 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Nasol. Inseamna ca PS4 e downgrade pe partea de audio fata de PS3. La PS3 n-am avut problema asta niciodata, merge perfect si DTS si DD.

  7. #5747 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Eu am un Z5500 de vreo 5 ani si nu am avut probleme cu DD sau DTS pe PS3, ciudat ce se întâmpla cu PS4

  8. #5748 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Ce recomandati pentru jocuri? DD sau DTS? Pana acum am stat in DD, dar am citit pareri ca ar fi mai bun DTS...

  9. #5749 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by mark View Post
    Nasol. Inseamna ca PS4 e downgrade pe partea de audio fata de PS3. La PS3 n-am avut problema asta niciodata, merge perfect si DTS si DD.
    Quote Originally Posted by Dant3 View Post
    Eu am un Z5500 de vreo 5 ani si nu am avut probleme cu DD sau DTS pe PS3, ciudat ce se întâmpla cu PS4
    E simplu. Inainte foloseau un SPU Sony, acum e unul AMD. Welcome to the Evolution!

    P.S. E posibil sa se rezolve si dintr-un update de driver audio... so stay tuned!

  10. #5750 SP
    Member Mazzaxx's Avatar
    Quote Originally Posted by Rasko View Post
    Ce recomandati pentru jocuri? DD sau DTS? Pana acum am stat in DD, dar am citit pareri ca ar fi mai bun DTS...
    Peronal recomand DTS, mi se pare ca efectele de surround sunt mai accentuate decat pe Dolby! Eu pe PS3, Xbox One si pe Media Player doar DTS folosesc.

  11. #5751 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Dolby True Sound > Dolby Digital

  12. #5752 SP
    Member MSlv's Avatar
    dar nu pe optic

  13. #5753 SP
    Senior Member Tekken's Avatar
    DTS n-are legatura cu Dolby, sunt 2 companii diferite (DTS=Digital Theatre Systems). DD este intr-adevar inferior DTS-ului care suporta un bitrate mai mare uneori chiar dublu. Insa ambele formate sunt lossy adica exista pierderi de calitate fata de PCM-ul original. PS4 suporta formate lossless (fara pierdere de calitate) doar pe hdmi - Dolby TrueHD si DTS-HD MA unde iar DTS e mai bun decat Dolby.

    Daca aveti un receiver care stie LPCM setati pe PS4 audio format priority pe Linear PCM si uitati de DTS/Dolby.

  14. #5754 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Da, eu spuneam de DTS simplu fata de DD simplu. Ca DTS e mai calitativ si ca merge ft bine de pe un PS3 pe un sistem Logitec capabil optic in, gen Z5500 sau succesorul sau Z906.

  15. #5755 SP
    Member dtancu's Avatar
    Pe PS3 îmi mergea si mie fără probleme Z5500. Pe PS4, canci.
    In plus a început sa îmi zbarnaie un satelit la Z5500 si asta a pus capac.

  16. #5756 SP
    Senior Member mark's Avatar
    E foarte bine de stiut, mersi de info. Deocamdata, daca nu vor schimba prin software ceva la capitolul asta, eu raman la old gen. Nu se merita. Daca vrei sunet pe noile console trebuie acum sa cumperi si receiver + boxe (sunet HD ma refer). No thanx!

  17. #5757 SP
    Senior Member Tekken's Avatar
    Oricum intre un receiver+boxe chiar si low-end si sisteme 5.1 de duzina exista o diferenta calitativa a sunetului enorma. Vorbesc din experienta, am avut Z5500 timp de 4 ani pe PS3.

  18. #5758 SP
    Junior Member Ghassan's Avatar
    OFF-TOPIC cu ce vorbiti momentan : Stie cineva daca o sa avem pana la urma PS Store in RO in 2014 ?

  19. #5759 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ghassan: au existat niste zvonuri, unele venind chiar din partea unor "oficiali"... insa nu vom sti nimic sigur decat dupa lansarea oficiala a consolei PS4 in Romania. Am un feeling ca Sony va astepta sa vada numarul consolelor vandute (probabil in prima luna or so), iar daca numarul va fi extrem de mic (asa cum e si de asteptat dealtfel)... eu unul cred ca nu vom avea PS Store in RO. Daca printr-o minune vor vinde al naibii de bine... avem sanse sa ne vada cu alti ochi.

    Din pacate cei care au fost cu adevarat maniaci au umflat numarul consolelor vandute la unguri, nemti, britanici...

  20. #5760 SP
    Member MSlv's Avatar
    crezi ca nu au statistici exacte cu IP-uri de Romania care acceseaza PS Store?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Clubul PlayStation 5 By nelutzzu in forum Sony PlayStation 5
    Replies: 4277 Last Post: 29-04-2024, 09:55
  2. Clubul PlayStation 1 - PSX By steauacroitoru in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 148 Last Post: 09-04-2024, 10:45
  3. Clubul PlayStation 3 By MonkY in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 23485 Last Post: 09-04-2024, 10:42
  4. Clubul PlayStation 2 - PS2 By EvilG in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 994 Last Post: 17-09-2022, 09:32
  5. Clubul PlayStation TV - PS TV By MonkY in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 51 Last Post: 15-04-2019, 15:57

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts