Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 141 of 903 FirstFirst ... 41 91 131 139 140 141 142 143 151 191 241 641 ... LastLast
Results 2,801 to 2,820 of 18053

Thread: Clubul PlayStation 4

  1. #2801 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Dj Mo View Post
    Ceva este putred la mijoc. Babulu, fanul inrait al sony, dupa ce a primit devkit-ul xbox one, a vandut ps3 si nu mai vrea ps4.
    Babulu oricum e "Canuta om sucit". El nu se pune
    Quote Originally Posted by Dj Mo View Post
    @Monky... pentru gaikai sigur va fi un fel de OS. Posibil si pentru Eye care cica filmeaza in 3D si totusi comunica si cu controllerul (vezi roboteii aia agitati).
    Nu e necesar sa fie la nivel de OS. Pot fi doar API-uri pentru aplicatiile/jocurile care folosesc PSEye sau gaikai.

    ---------- Post added 30-07-2013 at 10:49 ----------

    Quote Originally Posted by Dj Mo View Post
    PS - si nu ma astept sa intelegi. Nu intelegi nimic niciodata.
    I know... i know. Adica nu... nu inteleg

  2. #2802 SP
    Member cipvas's Avatar
    @Monky, eu zic sa stai linistit. Poate dupa cateva luni, chiar si un an, cei de la Sony vor scoate cateva update-uri care vor reduce considerabil RAM-ul folosit de OS, la fel cum a fost si la PS3.

  3. #2803 SP
    Member MSlv's Avatar
    eu unul sunt ferm convins ca acele 15 minute vor sta in RAM. Ma gandesc ca daca ar face constant read/write pe hdd ar creste timpii de acces si s-ar reduce semnificativ viteza de transfer, fiind vorba de un HDD la 5400 rpm, ori asta ar distruge performanta la jocurile bazate la greu pe streaming de pe HDD. Mai ales ca acum probabil ca toate jocurile vor copia in background de pe disc pe hdd pentru a evita limitarile mediului optic.

  4. #2804 SP
    Senior Member JeNeI's Avatar
    Eu cum fac videouri pe YT (gameplay) nu ma deranjeaza,ba chiar mi se pare o functie ingenioasa sa filmez 15 minute.Acum ca sunt partner TGN,voi folosi functia asta din deplin.Acum doar sa lasa functia de export pe HDD in versiunea finala,ca cele dev/debug il au.

  5. #2805 SP
    Senior Member OlBlueEyes's Avatar
    Party Chat Won't Cost You a Penny on PlayStation 4 - Push Square

    If you absolutely must update your friends on your non-existent social life while you’re beavering away in Watch Dogs, platform holder Sony has confirmed that Party Chat will be available for free on the PlayStation 4. The snippet was confirmed as part of a PlayStation Access video, which also revealed the system’s gigantic friends count.
    We already know that you’ll need a PlayStation Plus subscription to take advantage of multiplayer on the next generation console, but the Japanese giant’s being smart about its implementation. Unlike on the Xbox 360, you won’t need to stump up to access entertainment applications such as Netflix, free-to-play games, or the aforementioned Party Chat.

  6. #2806 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Wow, party chat pe xbox e pe bani?
    Pana si cu Vita pot face aia.

  7. #2807 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Pe Live trebuie sa ai gold. Sony spune ca nu iti trebuie plus ca sa ai party chat. Dar nu vad cu ce te ajuta sa faci party chat daca nu atunci cand joci multiplayer. Total deplasat sa joci ceva single player si in acelasi timp sa stai in party chat cu alti 2-3 oameni. S-a dus pe apa sambetei imersiunea, atunci cand unul vorbeste de mancare, altul de eu mai stiu ce. Asa, in multiplayer, da. Si surpriza ca pentru multi iti trebuie plus. Asta este marketing de doi lei.

  8. #2808 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    O singura data cred ca l-am folosit si nici mie nu mi se pare prea folositor.
    Dar mi se pare incredibil sa ceri bani pentru ceva.

  9. #2809 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Nu pricepi. Nu cer bani separat pentru asa ceva. Doar trebuie sa ai gold. Party chat-ul nu a fost gandit pentru a sta la o sueta cu prietenii de pe live in timp ce vrei sa intelegi povestea din eu stiu ce joc. Si nu, nu este inutil. Am scris ca nu este folositor cand te joci single player. Pe live este foarte folosit atunci cand se joaca multiplayer. In primul rand pentru a ne auzi atunci cand incarca jocul, apoi pentru a nu mai auzi americanii cum se plang ca nu inteleg ce vorbim. Si nu in ultimul rand, este bun impotriva camperilor. Amicii din party iti pot spune unde se afla ascuns mormolocul.

  10. #2810 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Inteleg ca nu cer bani separat separat pentru el dar este in spatele paywall-ului deci nu poti sa-l folosesti fara sa platesti.
    Si faptul ca mie nu mi se pare folositor nu inseamna ca nu inteleg pentru ce l-ar folosi alti oameni.

  11. #2811 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Ai rabdare sa il ai pe PSN si o sa vezi ce folositor devine.

  12. #2812 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    este extrem de folositor si asta am vazut dupa ce am jucat 2 luni halo in MP si dupa am regretat mult ca nu exista asa ceva pentru PS3, mai ales cand jucam KZ2

  13. #2813 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    de aici rezulta ca PS4 > decat X1





    iar pe hartie cam asa iese

  14. #2814 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Rezulta exact nimic. Cei de la digital foundry au uitat de optimizare? Au uitat de compatibilitatea amd cu ati? Vad un procesor i7 nicidecum un A10. Total degeaba acest test.

  15. #2815 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    da ai dreptate cu imperecherea intel -ati..insa ma gandesc ca nu au imperecheat chiar asa , degeaba, in fine

    cand nu ai materialul pe mana se fac tot felul de experimente, de plictiseala probabil

  16. #2816 SP
    Member MSlv's Avatar
    daca ai fi citit articolul (fara idei preconcepute) ai fi descoperit ca ei au incercat sa vada cam care ar fi diferenta neta dintre 1.8 si 1.2 tflops caeteris paribus (cum ii placea lui profu de micro si de macro sa spuna ).

    scrie si in subtitlul articolului:
    Digital Foundry on the reality of teraflops vs. the gameplay experience.
    si prin testele respective au ajuns la o rezultate interesante, care pot avea sau nu sens si la iarna cand discutam cu hardware-ul final in fata:
    Also, we find that despite having a 50 per cent boost in computational power, average frame-rates on our PS4 equivalent are only 19.3 per cent ahead of our "Xbox One".
    On the face of it, the specs look like a wash, but it seems clear that one of those advantages - the 50 per cent increase in compute power - doesn't result in the stratospheric boost to performance you might imagine. Clearly the PS4 is more powerful, but the evidence suggests that quality tweaks and/or resolution changes could help produce level frame-rates on both platforms running the same games.
    The results pretty much confirm the theory that more compute cores in the GCN architecture doesn't result in a linear scaling of performance. That's why AMD tends to increase core clock and memory speed on its higher-end cards, because it's clear that available core count own won't do the job alone.
    ultimul citat confirma posibilitatea ca M$ ar putea sa creasca frecventa la GPU inainte de lansare pentru a se apropia de ps4.

  17. #2817 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Si revin iar la optimizarea de pe console. Nu o sa accept niciodata testele pe pc-uri cu resurse apropiate de console.

    Astea sunt experimente demne de mentorica si ma lasa rece ce vor ei sa arate cu teraflops, micro, macro etc. Iau jocul, il bag in consola si ma bucur de el fara a avea in coltul ecranului numarul de frame-uri pe secunda. Atata timp cat ruleaza fara sacadari, intreruperi, totul este ok.

  18. #2818 SP
    Member MSlv's Avatar
    micro si macro = microeconomie si macroeconomie (m-a terminat ASE-ul, am mai ramas si eu cu cate o amintire)

    teoretic, cineva care are ambele console poate fi interesat sa vada ce versiune a jocurilor multiplatform e cea mai buna inainte sa cumpere. In rest, de acord cu tine, de-aia sunt fan al consolelor, ca pun jocul si merge si nu ma mai intereseaza setari, placi video, rami, etc.

    si apropo de optimizare, in testul respectiv nu conteaza deloc numarul efectiv de frame-uri ci diferenta dintre cele 2 configuratii (unde un GPU e "asemanator" cu ce ar avea ps4 si altul cu ce ar avea X1) care ar putea avea ca implicatii versiuni sub-1080p ale jocurilor x1 multiplatform. dar inca nu se stie de ce e in stare memoria aia eSRAM si cum se poate profita de ea prin optimizare (dupa cum insisti tu, pe buna dreptate).

    cu alte cuvinte, testul respectiv e doar o ipoteza, scopul principal fiind sa umple statistica de vizualizari in lipsa de alte stiri.

  19. #2819 SP
    Member Caponescu's Avatar
    Quote Originally Posted by Dj Mo View Post
    Rezulta exact nimic. Cei de la digital foundry au uitat de optimizare? Au uitat de compatibilitatea amd cu ati? Vad un procesor i7 nicidecum un A10. Total degeaba acest test.
    Care compatibilitate AMD cu ATI?
    Sa nu imi spui ca Procesoarele AMD merg mai bine cu placile video ATI fata de CPU-urile Intel.

  20. #2820 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Hmmm. Este Intel-Ati si nu stiu eu?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Clubul PlayStation 5 By nelutzzu in forum Sony PlayStation 5
    Replies: 4276 Last Post: Yesterday, 10:06
  2. Clubul PlayStation 1 - PSX By steauacroitoru in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 148 Last Post: 09-04-2024, 10:45
  3. Clubul PlayStation 3 By MonkY in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 23485 Last Post: 09-04-2024, 10:42
  4. Clubul PlayStation 2 - PS2 By EvilG in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 994 Last Post: 17-09-2022, 09:32
  5. Clubul PlayStation TV - PS TV By MonkY in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 51 Last Post: 15-04-2019, 15:57

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts