Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 19 of 903 FirstFirst ... 9 17 18 19 20 21 29 69 119 519 ... LastLast
Results 361 to 380 of 18053

Thread: Clubul PlayStation 4

  1. #361 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    Quote Originally Posted by gugukalimero View Post
    RSX din PS3 are la baza un GeForce 7800, care la standardele de azi este un GPU varza DAR uite ca poate duce in spate jcuri precum Uncharted 3 (intradear in simbioza cu Cell dar tot GPU'ul duce greul). Pe un PC nu ar face fata insa pe console este cu totul alta poveste, este optimizat, nu ai dezavantajul driverlor etc.

    Un 7670 (6670) este la standardele de azi un GPU respectabil (pe PC), de aprox. 4 ori mai performant decat 7800 (potrivit punctajelor PassMark) ceea ce ma face sa cred ca pe o consola, optimizat, se va descurca mai mult decat suficient pentru ani buni (sincer cred ca de acum incolo generatiile de console vor fi mai scurte dacat cele in trecut, doar dupa cum evolueaza tehnica in ultimii ani).

    Ideea e sa accepti ca o consola nu va putea concura, cel putin la nivel grafic, cu un PC cu o placa video high-end. Cei care nu pot accepta asta de aia au PC si il upgradeaza an de an. Cei care vor sa faca o investitie initiala muuuuult mai mica intr-un device de gaming (decat un gaming PC) si pe care sa se poata juca toate jocurile care vor aparea in urmatorii 5-10 ani, isi iau o consola. Avantaje - dezavantaje.
    da..insa G70 era cel putin un med spre high-end cip in 2006...insa e clar ca nu se mai poate face un salt comparabil cu PS2-PS3..

  2. #362 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Quote Originally Posted by gugukalimero View Post
    Parerea mea...putin probabil. in North America 78% din populatie are acces la internet, in Europa 61%, in Asia 26% (iar la nivel global putin sub 33%). Daca as face o media doar intre cele 3 piete principale mentionate mai sus, logica mea mi-ar spune sa nu exclud din start ~50% din potentialii consumatori.
    Pai eu ce zic? Vanzarile vor scadea.

  3. #363 SP
    Member Quasivasi's Avatar
    Quote Originally Posted by mark View Post
    Pai eu ce zic? Vanzarile vor scadea.
    Tocmai de asta cred ca nu vor implementa asa ceva.

  4. #364 SP
    Senior Member mark's Avatar
    E singura modalitate de a scapa de piraterie.


    Sent from my iPad using Tapatalk HD

  5. #365 SP
    Member Dasani's Avatar
    ce adevar trist

  6. #366 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ultimele zvonuri despre PlayStation 4 hardware: Sony PlayStation Orbis processing specs leak - SlashGear

    The custom chips to be used in the next-gen console are based on AMD’s A8-3850 APU and Radeon HD 7670 GPU, combining the performance of both integrated and discrete graphics processors.


    The AMD A8-3850 APU features a quad-core 2.9GHz processor with integrated graphics. It will work with the dedicated Radeon HD 7670 GPU, the HD 7670, and a DirectX 11-enabled card clocked to 1GHz with up to 1GB of dedicated VRAM. The HD 7670 is the same card that will reportedly be used in the Xbox 720, which is expected to compete head-to-head with the Orbis in discrete graphics.
    The Sony PlayStation Orbis is rumored to arrive in time for the holiday season in 2013. Select game developers have already begun working on titles for the console. The Orbis is said to not be backwards compatible with PS3 games and will be capable of displaying 4096 x 2160 resolution and play 3D games at 1080p.

  7. #367 SP
    Member Witchalok's Avatar
    Nu am timp acum sa caut, asa ca intreb si eu aici, poate se pricepe careva sa-mi raspunda.
    Care e faza cu "will be capable of displaying 4096 x 2160 resolution"?

    Exista televizoare care sa aiba rezolutia asta? Cat de mare va trebui sa fie televizorul (ce diagonala in inchi) ca sa se vada diferenta intre 1080p si 2160p de la o distanta de 2-3 metri?
    Si cand spune ca fi capable, inseamna ca vor aparea si jocuri care sa suporte rezolutia asta? Ca PS3 "poate" sa ruleze jocuri in 1080p dar le numeri pe degetele de la o mana (figurat vorbind binenteles).

    Si cum ramane cu PC gaming-ul? Va fi lasat in urma masiv? Adica PC-ul meu pe care am dat cam acum jumatate de an 4000 de lei nu cred ca poate "duce" rezolutia asta. I5 cu un GTX 560 ti. Sau poate?
    Exista monitoare care sa scoata aceasta rezolutie?

    Stiu ca sunt intrebari la care pot afla usor raspunsul pe google, dar as vrea un raspuns mai "elaborat" care sa atinga toate aspectele astea.

    Multumesc.

    L.E.: am cautat un pic pe wikipedia (stiu ca nu e cea mai buna sursa) si imi spune ca 2160p e de fapt a resolution of 3840�2160 (16:9)"

    Daca astia au 4096 x 2160 atunci care naiba e formatul imaginii?

    Me confused

  8. #368 SP
    Member Quasivasi's Avatar
    Rezolutia aia e specificata acolo dintr-un singur motiv: marketing. Si GTX 560'le tau duce rezolutie de 2560x1600 (GeForce GTX 560 Ti - GeForce) dar joci jocuri la rezolutia aia? Nu prea cred. Si daca ai vrea, nu gasesti monitor care sa iti duca rezolutia aia (cel putin intr-o configuratie single display). Asa e si cu rezolutia in cazul PS4, GPU'ul ar duce dar ca o sa se faca jocuri care sa ruleze la rezolutia aia sau o sa existe / permite tu TV cu rezolutia aia...asta e cu totul alta poveste, poate in cativa ani.

  9. #369 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Witchalok, avand in vedere ca un amarat de tablet a sarit la 2048 x 1536, ies telefoane cu 1920 x 1080, deja TV-urile in 4K au fost lansate la CES-ul de anul acesta... e normal ca o consola sa fie future-proof... prin urmare sa suporte o rezolutie mare. Altfel, peste un an, doi... se vor vedea obligati sa scoata alt hardware. Iar celor de la Nintendo asa ceva nu le convine...

    PC-ul... nu stiu ce se va intampla cu el. Probabil vor apare monitoare cu astfel de rezolutii si la PC... insa nu vad folosul la un 4K pe ceva mai mic de 30" (de la distanta mica, pana in 1m) si peste 50" (de la distanta mare, de peste 2-3m). In plus, sper ca urmatorul Windows va avea ceva gen HiDpi or something, pentru ca actualul DPI changer face cam useless o astfel de rezolutie pe monitoare mici.

    Dar... ramane de vazut cum vor evolua lucrurile. Asta daca nu vine sfarsitul lumii anul asta, nu?

  10. #370 SP
    Member Witchalok's Avatar
    Deci aia e limita maxima teoretica?
    Banuiesc si eu ca multi ani (2-3 poate chiar 4) de zile chiar daca apare PS4 multi vor juca doar in 1080p ca doar nu or mai da nspe mii de lei si pe televizor nou (si tehnologia fiind noua probabil ca or sa coste mult in primii an).

    Naiba sa-i ia, nu-mi mai bat capul. E mai simplu asa.
    Vad la momentul respectiv ce jocuri apar si daca ma atrage ceva.

    Cine stie, la sfarsitul lui 2013 poate ma joc diablo 3 non-stop si vine si trece lansarea PS4 fara sa stiu macar

    L.E.: pai da MonkY dar ce ma incalzeste pe mine ca un telefon scoate 1080p daca are un ecran de... habar n-am cat are, 4-5 inchi?
    Daca il scot pe HDMI pe un televizor da, conteaza.
    De asta ma si legam, nici macar nu stiam ca sunt in plan televizoare de 2160p.
    Nu are sens zic eu sa-mi iau televizor 2160p (cand o sa apara) daca nu-mi iau ceva peste 50" pentru ca de la 2-3 m cat ma joc eu (mai degraba 2 decat 3) nu cred sa vad diferenta pe un 42" de exemplu intr 1080p si 2160p (sau ma rog, e foarte mica).

    L.L.E: am inceput sa citesc thread-ul alalalt, de la sectiunea de stiri, poate ma mai dumiresc acolo

  11. #371 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Cred ca ai informatii din surse diferite... sau 2160P ala e la misto. Pai 7670 (aka 6670) nu duce nici macar 1080P (la detalii OK, ca nu vorbim de ultra low), cum sa duca 2160P (de 4 ori mai multi pixeli)? Ceva e aiurea, ori consola va avea un super GPU, ori rezolutia ramane creste la 1080P.

  12. #372 SP
    Member Witchalok's Avatar
    Eu m-am luat doar dupa ce e in quote-ul lui MonkY.
    Bold-uirile sunt ale mele

    The Orbis is said to not be backwards compatible with PS3 games and will be capable of displaying 4096 x 2160 resolution and play 3D games at 1080p.
    Ce spune acolo de procesor si placa video pentru mine e fix zero. Habar nu am ce limba vorbesc ei acolo. Sunt doar niste cifre pentru mine 7670, 6670, naiba sa le ia.

  13. #373 SP
    Member Quasivasi's Avatar
    7670/6670 poate rula Crysis 2 in 1080p cu detalii mexime la ~ 30 fps (ceea ce nu poate actuala generatie de console). Daca iei in calcul optimizarea pt. console, faptul ca va lucra in simbioza cu GPU'ul integrat din A8-3850 (ceva asemanator procesului actual prin care RSX din PS3 mai descarca din load catre SPE's) cred ca va fi OK...sau se asteapta cineva la un salt tehnologig la fel de mare ca intre generatiile PS2->PS3? Ma astept ca toate jocurile viitoare sa fie perfect jucabile in 1080p si doar cele gen Arcade / Racing / Fighting sa aiba suport pentru rezolutii 2kp.

    Further rumours of PS4 specs reveal quad core 2.9GHz processor - VideoGamer.com

  14. #374 SP
    Member faxiu's Avatar
    4096 este rezolutia nativa a 3Dului fullSBS. Va fi unlucru benevenit, intrucat TV-ul meu nu poate duce decent la capat un astfel de 3D. Sacadeaza cumplit. SBS sau side-by-side este tehnica prin care ai 2 imagini alaturate, distorsionate pe latime. 3Dul iti suprapune cele 2 imagini (stanga peste dreapta) si creeaza finalul. Care indiferent cat 1080 are in forma 3D, proceseaza 2 1080 in acelasi timp. Defapt 2048-ul. ca ala e latimea.
    Deci da, nu este ceva deja pe toate drumurile iar tehnologia 3D pt. sufragerie tinde sa se indrepte catre acest SBS. In forma neprocesata 4096x1080 sau vertical SBS 2048x2160.

  15. #375 SP
    Member Witchalok's Avatar
    Quote Originally Posted by gugukalimero View Post
    7670/6670 poate rula Crysis 2 in 1080p cu detalii mexime la ~ 30 fps (ceea ce nu poate actuala generatie de console). Daca iei in calcul optimizarea pt. console, faptul ca va lucra in simbioza cu GPU'ul integrat din A8-3850 (ceva asemanator procesului actual prin care RSX din PS3 mai descarca din load catre SPE's) cred ca va fi OK...sau se asteapta cineva la un salt tehnologig la fel de mare ca intre generatiile PS2->PS3? Ma astept ca toate jocurile viitoare sa fie perfect jucabile in 1080p si doar cele gen Arcade / Racing / Fighting sa aiba suport pentru rezolutii 2kp.

    Further rumours of PS4 specs reveal quad core 2.9GHz processor - VideoGamer.com
    Mda, nu-s in intregime de acord.
    Eu am cumparat PS3-ul in 2007 (ma rog, fost-ul PS3, grasutul de 60 a crapat, acum am unul la regim). Pe vremea aia erau destul de "mainstream" sau de "raspandite" TV-urile full HD.
    Mai dese erau cele HD compatible sau nu mai stiu cum le zicea, care aveau 720p si 1080i (dar nu 1080p).
    Mi se pare culmea ca in momentul de fata PS3-ul meu nu ruleaza jocurile in 1080p. Pe bune, mi se pare de-a dreptul jalnic.

    Daca ma intrebai ieri, as fi zis ca tot ce vreau de la PS4 e sa ruleze 1080p la 60 FPS si cu AA etc (4x, 8x, habar nu am oricum)... cam cum imi merge mie BF3 pe PC. Si care se vede demential (din pacate ma joc mult mai mult pe PS3 350 de ore fata de 8 pe PC... deh pe PC joc singur pe consola joc cu prietenii de pe PSN).
    Acum insa ca am citit si eu despre 2160p, si ca ar fi posibil sa apara in curand primele televizoare, ma gandesc ca poate pana la finalul lui 2013 sa am si o nascocire din asta de vreo 50".

    Si acum stau si ma intreb, daca in Decembrie 2013, as avea de ales intre a-mi reinnoi placa video de la PC si a juca full 2160p, sau in a da banii pe un PS4 si sa joc in 1080p, nu-mi va fi greu de ales. Nu-mi va fi chiar deloc greu.

    Ce-mi doresc eu acum de la PS4? Sa fie ieftin (pana in 2.000 de lei, stiu ca asta e subiectiv), sa fie la lansare comparabil cu ce se poate pe PC, si sa ramana acolo cel putin vreo 2 ani (adica sa scoata jocuri super mega optimizate pe hardware-ul asta incat sa fie comparabile cu ce se va putea pe PC). Normal ca la un moment dat PC-ul o va lua iar mult inainte, dar macar sa nu se intample din start.

  16. #376 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Din pacate consolele nu mai sunt ce erau odata. Nici saltul tehnologic nu le mai aduce in atentia fanilor pt ca piata asta a gaming-ului s-a marit foarte mult si parca a ingropat-o pe cea a consolelor, doar exclusivitatile le mai tine pe linia de plutire. De exemplu piata tabletelor si a smartphone-urilor a crescut intratat incat acum poti juca de pe un iPhone 4S Real Racing 2 la rezolutie HD pe un LCD de 1 metru de zici ca e consola nu alta, si asta fara fire direct prin WiFi. Asta ca un exemplu, sunt echivalente si la Android, nu ma apuc sa le enumar pe toate.
    Ca sa impresioneze din nou consolele trebuie sa vina (din nou) cu ceva revolutionar ce nu se gaseste pe PC-uri/tablete/smartphone-uri/etc, ceva in genul bluray care nu era introdus inca pe vremea aparitiei PS3.


    Sent from my iPad using Tapatalk HD

  17. #377 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    Quote Originally Posted by Witchalok View Post
    Si acum stau si ma intreb, daca in Decembrie 2013, as avea de ales intre a-mi reinnoi placa video de la PC si a juca full 2160p, sau in a da banii pe un PS4 si sa joc in 1080p, nu-mi va fi greu de ales. Nu-mi va fi chiar deloc greu.
    eu as alege consola..si asa la 1080p se vede cristal..sincer n-as investi 2-3000E sa se vada si mai bine de atat..

  18. #378 SP
    Banned isis's Avatar
    Quote Originally Posted by Witchalok View Post
    Nu am timp acum sa caut, asa ca intreb si eu aici, poate se pricepe careva sa-mi raspunda.
    Care e faza cu "will be capable of displaying 4096 x 2160 resolution"?

    Exista televizoare care sa aiba rezolutia asta? Cat de mare va trebui sa fie televizorul (ce diagonala in inchi) ca sa se vada diferenta intre 1080p si 2160p de la o distanta de 2-3 metri?
    Si cand spune ca fi capable, inseamna ca vor aparea si jocuri care sa suporte rezolutia asta? Ca PS3 "poate" sa ruleze jocuri in 1080p dar le numeri pe degetele de la o mana (figurat vorbind binenteles).

    Si cum ramane cu PC gaming-ul? Va fi lasat in urma masiv? Adica PC-ul meu pe care am dat cam acum jumatate de an 4000 de lei nu cred ca poate "duce" rezolutia asta. I5 cu un GTX 560 ti. Sau poate?
    Exista monitoare care sa scoata aceasta rezolutie?

    Stiu ca sunt intrebari la care pot afla usor raspunsul pe google, dar as vrea un raspuns mai "elaborat" care sa atinga toate aspectele astea.

    Multumesc.

    L.E.: am cautat un pic pe wikipedia (stiu ca nu e cea mai buna sursa) si imi spune ca 2160p e de fapt a resolution of 3840�2160 (16:9)"

    Daca astia au 4096 x 2160 atunci care naiba e formatul imaginii?

    Me confused
    Degeaba e GPU-ul capabil de o rezolutie, problema este daca poate randa un joc complex in acea rezolutie, tine de puterea lui de calcul. Cum ramane cu PC-ul? Cum sa ramana cu PC-ul? Stii ce placa grafica se vehiculeaza a fi in PS3? Un Radeon 6670, intr-o solutie crossfire cu GPU-ul din A8 3850, care impreuna scot vreo 2400 de puncte in testul Performance al 3DMark 11. Placa ta video scoate 4311. Cum sa ramana cu PC-ul, Alan Wake a iesit pe PC din exclusivitate Xbox 360, Darkness 2 a iesit si pe PC [primul fiind exclusivitate console], EPIC lucreaza la o exclusivitate PC pe motor de Unreal 4. Cum ramane cu PC-ul? E bine mersi.

    Problema mare este daca la lansare, Orbis nu va putea rula Battlefield 3 in DirectX11, 1080p si 60fps la detalii maxime. Atunci batalia e pierduta din start si multi vor fi dezamagiti.

  19. #379 SP
    Member Quasivasi's Avatar
    Ne-am mutat frustrarea referitoare la zvonurile de pe thread'ul http://www.consolegames.ro/forum/f7-...denamed-orbis/ pe acesta? Nu toti isi iau console pentru a rula BF la 60 fps si 1080p. Cine nu va fi multmit de PS4 nu-l va cumpara si vice-versa. Nu stiu de ce batem apa-n piua atata pe tema asta. Consola =/= PC si cei care stiu asta nu se plang.

  20. #380 SP
    Banned isis's Avatar
    Quote Originally Posted by gugukalimero View Post
    Ne-am mutat frustrarea referitoare la zvonurile de pe thread'ul http://www.consolegames.ro/forum/f7-...denamed-orbis/ pe acesta? Nu toti isi iau console pentru a rula BF la 60 fps si 1080p. Cine nu va fi multmit de PS4 nu-l va cumpara si vice-versa. Nu stiu de ce batem apa-n piua atata pe tema asta. Consola =/= PC si cei care stiu asta nu se plang.
    Pai man toate jocurile AAA se vand pentru grafica in primul rand. Asta e si primul aspect pe care il scot toti in evidenta la fiecare lansare, ce grozav arata. Uncharted 2 si 3, Killzone 3 sunt atat de apreciate din pricina graficii man. Peste tot [inclusiv aici] se vorbeste numa ce bine arata Uncharted si Killzone 3. Ca la urma urmei ce story deosebit are Killzone 3? E joc care se vinde si care se joaca pentru grafica, ca multe altele. Toti vor ca jocurile sa arate bine, doar ca nu toti recunosc.

    Vreau grafica de anul 2014 cand se lasneaza Orbis, care e problema? Sa bage hardware calumea in consola sa nu se ... pe ei.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 19 of 903 FirstFirst ... 9 17 18 19 20 21 29 69 119 519 ... LastLast

Similar Threads

  1. Clubul PlayStation 5 By nelutzzu in forum Sony PlayStation 5
    Replies: 4289 Last Post: 13-06-2024, 10:18
  2. Clubul PlayStation 1 - PSX By steauacroitoru in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 148 Last Post: 09-04-2024, 10:45
  3. Clubul PlayStation 3 By MonkY in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 23485 Last Post: 09-04-2024, 10:42
  4. Clubul PlayStation 2 - PS2 By EvilG in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 992 Last Post: 17-09-2022, 09:32
  5. Clubul PlayStation TV - PS TV By MonkY in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 51 Last Post: 15-04-2019, 15:57

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts