Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 10 of 10

Thread: Sunete scoase de ps4

  1. #1 SP
    Junior Member Zekriel's Avatar

    Question Sunete scoase de ps4

    Salut si sarbatori fericite!

    Am si eu doua intrebari legate de zgomotele scoase de consolele voastre, ca sa stiu daca e nevoie sa o returnez dupa sarbatori. Sper sa primesc cat mai multe raspunsuri, ca sa vedem daca este o problema generala sau nu.

    1. Atunci cand consola mea este oprita (nu in standby), si cu cablul de alimentare conectat, se aude din spate (si din partea dreapta prin aerisire) un zumzet incet, foarte ascutit. Exact ca in filmuletul asta:
    (de la 00:20 se aude mai ok, insa trabuie sa ascultati cu sunetul dat foarte tare). Vi se intampla si voua chestia asta?

    2. Atunci cand sunt in jocuri se aude un bazait in zona dreapta a consolei, iar daca apas pe butonul PS si merg pe dashboard zgomotul se mareste in intensitate, pana in momentul in care revin in joc sau il inchid. daca nu am nici o aplicatie deschisa si tin apasat pe butonul PS (ca sa ajung la meniul cu stand by, turn off, etc.) zgomotul dispare complet. In urmatorul filmulet se observa frumos cum zgomotul se modifica in functie de ce face consola (joc vs dashboard). Aveti si voi treaba asta?



    Scuze pentru povestea lunga, sper ca ma puteti ajuta. Multumesc.

  2. #2 SP
    Banned tacconi's Avatar
    Pt mine asta cu sunetul este fix vax, pt ca eu am un ps3 fat care de 4 ani face ca un elicopter si tot merge!

    ---------- Post added 30-12-2014 at 14:36 ----------

    Daca postez un filmulet cum se aude consola mea va puneti casti de protectie! Si totusi joc zilnic pe ea si nu a patit nimic.

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    La primul filmulet eu nu aud decat un "click" care face periodic... habar n-am daca e de la consola sau are ceva omul prin camera care face asa, dar nu ar trebui sa se auda absolut nimic. Banuiesc ca sunt probleme cu sursa. Iar la al doilea, se aude ventilatorul care se tureaza in functie de ce load e pe CPU/GPU... lucru absolut normal.

  4. #4 SP
    Junior Member boyfromthemooon's Avatar
    Quote Originally Posted by tacconi View Post
    Pt mine asta cu sunetul este fix vax, pt ca eu am un ps3 fat care de 4 ani face ca un elicopter si tot merge!

    ---------- Post added 30-12-2014 at 14:36 ----------

    Daca postez un filmulet cum se aude consola mea va puneti casti de protectie! Si totusi joc zilnic pe ea si nu a patit nimic.
    D'aia ca traiesti in ignoranta... dar esti norocos... altfel iti murea de mult consola... poti trai cu cancer ani multi...

  5. #5 SP
    Junior Member Zekriel's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    La primul filmulet eu nu aud decat un "click" care face periodic... habar n-am daca e de la consola sau are ceva omul prin camera care face asa, dar nu ar trebui sa se auda absolut nimic. Banuiesc ca sunt probleme cu sursa. Iar la al doilea, se aude ventilatorul care se tureaza in functie de ce load e pe CPU/GPU... lucru absolut normal.
    Intr-adevar in al doilea filmulet se aude si cooler-ul, insa variatia aceea de sunet nu vine de acolo. Spun asta pentru ca la mine se aude foarte clar ca este un sunet separat de cooler, si vine dintr-o sursa diferita. Se pare ca are o cauza destul de urata: calitatea materialelor folosite la procesor, placa video si sursa.

    Cam asta ar fi cauza din ce am citit, si multi sustin ca toate ps4 sunt afectate : Coil noise - Wikipedia, the free encyclopedia

  6. #6 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    Tine-o doua zile intr-o incinta cu spatiu mai ingust sa se tureze bine ventilatorul, eu am facut asta cu a mea cand am luat-o si apoi nu am mai intampinat probleme, e silentioasa, de-abia daca se aude ventilatorul dupa cateva ore bune de shadow fall sau bf4. Daca prezinta defecte de fabricatie sau probleme care au aparut in timp, de la incalzire se vor accentua si vei avea motiv intemeiat sa o duci la garantie. Din ce vad eu sunt lucruri la care nu vei avea castig de cauza la garantie.

  7. #7 SP
    Junior Member Zekriel's Avatar
    Am gasit un filmulet in care se aude mult mai clar sunetul despre care vorbesc, incepand de la minutul 3 si 3:50 (cand merge cu camera pe partea dreapta a consolei) :


    V-as ruga sa verificati daca si la voi se aude acest bazait cand sunteti intr-un joc sau pe dashboard daca se poate, multumesc si un an nou fericit va urez!

  8. #8 SP
    Junior Member godlik30's Avatar
    Si la mine am sesizat azi dimineata ca se aude "ceva" cand consola e oprita si alimentata la curent. Un fel de carait foarte incet ... cred ca de la PSU.

    Nu mi-as fi dat seama daca nu trebuia sa rearanjez un cablu si sa ma apropii foarte mult de consola.
    La tine cum se comporta? Ai gasit vreun raspuns?

  9. #9 SP
    Junior Member Sergiu012's Avatar
    Salut .. Ai rezolvat problema cu PS4 ? Deoarece am si eu aceeasi problema , daca ai rezolvat , imi zici te rog cum ai facut ? Mersi mult !

  10. #10 SP
    Junior Member Zekriel's Avatar
    Salutare, din ce m-am documentat cred ca e o chestie generala, sursa scoate anumite zgomote la toate consolele ps4. Nu am avut ocazia sa verific alta, in magazin sau la vreun prieten, dar sunt multi pe diverse forumuri sau chiar in comentariile din youtube care spun ca au returnat consola, chiar de mai multe ori, si cele primite in loc aveau aceeasi "problema". Nu cred ca e motiv de ingrijorare bafta!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts