Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 36

Thread: Probleme internet UPC Fiber Power 500

  1. #1 SP
    Junior Member katan_10's Avatar

    Probleme internet UPC Fiber Power 500

    Salut,

    Dupa cum scrie si in titlu am internet de 500 Mbps de la UPC.Pe toate dispozitivele am o viteza foarte buna (ex: pe PC am o viteza de 525 dld si 25 upl pe speedtest.net), iar pe PS4 ajung la un maxim de 20Mbps dld si 3Mbps upl (nici macar un shareplay nu pot face).Am vorbit cu cei de la UPC de mai multe ori la telefon si nu am gasit nici o solutie, ma gandeam ca poate a mai intampinat cineva problema asta sau poate aveti vreo idee cum se poate rezolva. Mentionez ca conexiunea este prin cablu direct din router si am mai incercat o conexiune de la RDS si am viteze intre 120-300 Mbps dld si tot atata upload(in conditiile in care cablul era tras de la un vecin si era facut din 3 cabluri conectate prin mufe de prelungire si lung cam de 80m).Am incercat si schimbarea de DNS cu cele de la Google sau Open DNS si nu ajuta la nimic in cazul meu.

  2. #2 SP
    Member Ares's Avatar
    salut,aceasi problema o am si eu pe ps4 pe acelasi abonament de la upc,in rest merge brici,eu nu am apucat sa fac un test pe alta conexiune,problema este ca pe speedtest dwl si upl este super.

  3. #3 SP
    Member popteodor's Avatar
    Exact aceeasi problema o am si eu si parca merge si mai rau de la ultimul update.

  4. #4 SP
    Junior Member katan_10's Avatar
    Salut,

    Si tu tot net de 500 ai de la UPC? As vrea sa stiu daca problema e doar la pachetul asta sau la toate. Daca ar fi doar la asta atunci problema ar putea fi de la combo-ul de modem/router.

  5. #5 SP
    Member popteodor's Avatar
    UPC Fiber Power 500 + PS4 prin WI-FI --> low download speed. La test imi da 15 Mb/s down si 2 Mb/s up.
    Am incercat si eu cu DNS-ul de google fara sa apara imbunatatiri.

    Pe alte device-uri merge lux, pe steam am prins si 50 Mb/s download.

  6. #6 SP
    Junior Member katan_10's Avatar
    Alti colegi care au net de la UPC dar cu viteze diferite ne pot spune cum le merge si ce viteze au.

    Multumesc,

  7. #7 SP
    Junior Member darkkiss's Avatar
    Nu am UPC, am Fiberlink1000 de la RDS insa situatia e aceeasi. Mai mult de 20-30Mbps nu urca download-ul pe PS4

  8. #8 SP
    Junior Member katan_10's Avatar
    Ciudat, eu pe un Fiberlink de 1000 de la RDS dupa cum am scris mai sus am obtinut viteze de download intre 120-300Mbps cu cablul facut din 3 bucati si lung de aprox. 80m

  9. #9 SP
    Junior Member darkkiss's Avatar
    Da... e foarte ciudat, si enervant.
    Si conexiunea n-are nici o problema, speedtest(800-900Mbps), download pe PC impecabil etc. Eu cred ca 100% nu e de la UPC/RDS problema... dar nu stiu unde ar putea fi.

    Posibil sa aiba vreun impact regiunea pe care e creat contul PSN ?

  10. #10 SP
    Junior Member katan_10's Avatar
    Nu cred. Serverul celor de la akamai stie de unde vine IP-ul, din ce tara si din ce oras asa ca nu prea are cum sa fie aia problema

  11. #11 SP
    Member jacksonikus's Avatar
    Poate stie de unde vine IP-ul, dar asta nu inseamna ca daca ai un PSN ID de US, el va downloada de pe un server din Europa. Majoritatea jocurilor au versiuni diferite de US si EU, hostate de servere din regiuni diferite.

  12. #12 SP
    Junior Member darkkiss's Avatar
    La mine era simpla situatia ... cont de RO, si cum RDS din cate stiu chiar are colocate servere akamai .. ar fi trebuit sa ai acces la content direct din reteaua metro RDS, deci viteza maxima. Idem UPC ca doar au peering cu RDS-ul.

    Dar se pare ca lucrurile nu stau chiar asa ...

    LE : Presupunand ca avem contentul available pe serverele akamai din RO ( asta nu stiu sigur)

  13. #13 SP
    Junior Member katan_10's Avatar
    Jacksonikus, nu conteaza dacai ai cont de EU sau US, in momentul in care serverul vede IP-ul te trimite la cel mai apropiat server din regiunea ta ca tu sa ai o viteza cat mai mare. (cel putin asa stiu eu din ce am mai citit de pe forum-uri)

    Cand am avut inainte abonametul de 100Mbps de la RDS aveam viteze net superioare fata de acum, ajungeam la 65-70Mbps.

    Ceea ce nu stiu eu este de ce merge asa prost doar pe PS4, aici poate ne ajuta vreun coleg care se pricepe mai bine la IT.

  14. #14 SP
    Member jacksonikus's Avatar
    Te trimite pe cel mai apropiat server ca sa faci ce? La download, te trimite acolo unde gasesti versiunea jocului din regiunea pe care ai contul. Tocmai am zis ca o versiune de US nu va fi hostat in EU.

  15. #15 SP
    Junior Member katan_10's Avatar
    O sa mai fac un test astazi sa vad daca e vreo diferenta intre contul de US si cel de UK.Personal nu am observat vreo diferenta in bine. Ideea e ca eu ma joc pe contul de UK cu joc din zona 2 si am viteza asta , daca incerc sa fac download de pe PSN sau sa fac shareplay.

  16. #16 SP
    Junior Member darkkiss's Avatar
    Daca as reusi sa aflu exact serverele la care se conecteaza consola pt. download ... ar fi alta treaba.

    O sa incerc sa conectez consola la un router mai 'profi' ca sa pot vedea tot traficul facut.

  17. #17 SP
    Member nire's Avatar
    nslookup zeus.dl.playstation.net

    Non-authoritative answer:
    Name: a2047.d.akamai.net
    Addresses: 81.196.26.193
    81.196.26.139
    81.196.26.146
    81.196.26.152
    81.196.26.153
    81.196.26.163
    81.196.26.171
    81.196.26.178
    81.196.26.187
    Aliases: zeus.dl.playstation.net
    zeus.psn.akadns.net
    a04.cdn.update.playstation.net
    zeus.dl.playstation.net.edgesuite.net

  18. #18 SP
    Junior Member katan_10's Avatar
    Le-am cerut celor de la PS Romania serverele si nu au stiut sa mi le spuna. Au zis ca intreaba mai departe la tehnic si de 3 zile astept un raspuns

  19. #19 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu este nicio diferenta daca downloadezi ceva fiind conectat la contul de US, RO, UK, etc... Serviciile PSN folosesc (de ani buni) geolocation. S-a prins ca ai IP de UK, te va redirectiona spre cel mai apropiat server din UK. Chiar daca ai contul pe Japonia. Pe un router mai destept se pot urmari pachetele... o sa incerc (cand am timp) sa vad daca e vorba de ceva metropolitan (caz in care limitarea s-ar face de la Sony), sau daca de fapt noi downloadam dintr-o alta tara UE.

    Oricum, indiferent de net... chiar si cand veti avea 1000Mbps si va veti conecta la server cu peering maxim (sa zicem tot de 1000Mbps), PS4 nu va downloada niciodata la asemenea viteze. Din 2 motive foarte clare:

    1. 1000Mbps inseamna 120MB/s. HDD-ul intern (de 5400 RPM) nu cred ca duce mai mult de 50-60MB/s, si asta la scriere secventiala - la scriere random s-ar putea sa nu duca nici macar 10MB/s. Iar acest lucru doar cu conditia sa nu faca nimic altceva in acel timp.

    2. Orice placa/chip de retea foloseste CPU-ul (chiar si cele care au hardware acceleration). Si cu siguranta placa de retea din PS4 e limitata astfel incat sa nu faca overhead (adica nu e lasata sa foloseasca prea mult CPU). Ganditi-va la PC, unde cand incepeti sa downloadati ceva cu peste 100MB/s, deja o iau lucrurile razna (pe un PC mediu deja nu mai poti face nimic, mai ales daca ai si un firewall sau antivirus)...

    Pentru tot ce inseamna multiplayer, sunt ferm convins ca chip-ul de retea din PS4 este optimizat pentru latenta mica, si nu pentru bandwith maxim (nu le poti avea pe amandoua).

    In alta ordine de idei, Sony ar mai putea creste viteza de DL, insa de cand cu PlayStation Now... ma indoiesc ca ar face fata serverele. Asa ca, decat sa pice iar zilnic, mai bine sa le lase asa...

    P.S. La UPC avem tone de probleme cu clientii nostrii. La majoritatea problemele au disparut dupa ce au trecut la RDS. Sorry, dar pana nu-si imbunatatesc infrastructura si serviciile tehnice, sunt in urma rau...

  20. #20 SP
    Junior Member katan_10's Avatar
    Nu ma interseaza sa fac download cu 50-60MB/s (ma multumesc si cu 20), insa vreau sa am macar o conexiune decenta sa pot face un shareplay fara probleme si sa nu fac download cu 500kbs

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Internet 200Mbps UPC By pooaul in forum Software
    Replies: 9 Last Post: 27-09-2013, 20:52
  2. Replies: 6 Last Post: 08-09-2011, 13:02
  3. PS3 probleme cu conexiunea la internet!!! By onizuka_ffx in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 2 Last Post: 24-02-2011, 22:51
  4. Probleme Conexiune Internet Ps3 By hock3yboy in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 6 Last Post: 14-06-2010, 20:16

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts