Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 14 of 14

Thread: Abia mi-am luat PS. Intrebare card bancar.

  1. #1 SP
    Banned CobraArt's Avatar

    Abia mi-am luat PS. Intrebare card bancar.

    Sal,abia mi am cumparat si am card la Transilvania. Vreau sa fac cumparaturi de pe store si vroiam sa imi ziceti daca accepta cardul de la BT si pe ce regiune sa fac contu?
    Va multumesc.

  2. #2 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Pai e simplu, cont de România dacă vrei să folosești cardul. Dacă e Maestro nu poți. Baftă

  3. #3 SP
    Banned CobraArt's Avatar
    Pai si ma lasa daca bag pe Ro? Am facut prostia asta la xbox si nu mi a mers nimic,a trebuit sa astept 3 luni sa mut contu pe uk.

  4. #4 SP
    Junior Member Tempest's Avatar
    Poti sa iti faci n conturi. Eu am cate unul pe US, UK, RO.

    Din pacate cel putin mie cardurile de la BT (Visa Electron si Mastercard) nu imi functioneaza pe PS RO Store. Din cate am citit in alt thread cardurile BT nu functioneaza din motive de securitate, cum ca nu ar fi conforme cu cerintele Sony.

    Pentru achizitionarea de pe UK sau US store poti folosi pre payed cards, pe care cel mai usor/ieftin le poti cumpara de la amazon (care posibil sa nu fie foarte legal pentru ca trebuie sa iti pui o adresa de US/UK pt a le putea achizitiona, dar merge direct cu card de RO) sau prin intermediul altor 3rd party (cum ar fi Altex care vand si ei cards).

  5. #5 SP
    Banned CobraArt's Avatar
    Am inteles. Cardul la BT nu prea merge pentru ca trb sa ai optiunea internet banking. Eh,inainte de fiecare tranzactie care vrei sa o faci trb sa intri pe site la BT si sa iti pui o limita in lei(sa zicem 500 lei),astea sunt tranzactii nesecurizate. Daia nu merg ele asa ok.
    O sa vad,cred ca o sa aleg varianta UK si imi iau de la Altex carduri cu lire. Am vazut ca 35 lire la altex sunt 240 lei.
    Multumesc!

  6. #6 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by CobraArt View Post
    Pai si ma lasa daca bag pe Ro? Am facut prostia asta la xbox si nu mi a mers nimic,a trebuit sa astept 3 luni sa mut contu pe uk.
    Normal ca te lasă, de aceea avem Store oficial, o să îți meargă si pe Xbox când se trezesc să vină și în România pe căi oficiale.
    Referitor la BT, nu au mers cardurile de la început, acum ar trebui să funcționeze. Știu ca sunt useri care au reușit să cumpere prin BT. Nu văd de ce nu ar merge cu Master si Visa.

    LE: Nu te băga pe UK, faci cea mai mare greșeală, prețurile sunt exagerate. Mergi în paralel pe RO și US.

  7. #7 SP
    Junior Member Tempest's Avatar
    Am BT24 si pot modifica limita cand vreau, dar nici asa nu mi-a mers. Daca ii merg cuiva achizitiile de pe PS RO store cu carduri BT il rog sa posteze aici sa ne lamureasca (posibil sa fie doar o problema cu cardurile mele / contul meu).

    Poti sa iti faci un cont si pe RO pe langa cel de UK si sa joci toate jocurile de pe contul de RO... Gandeste-te la conturi ca si la users pe un PC, unde fiecare user instaleaza chestii ce pot fi accesa de oricine are access la acel PC...

  8. #8 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Daca tot suntem pe subiect, bag si eu o intrebare mai de noob. Daca am jocuri achizitionate in format digital de pe US si imi iau DLC-uri de pe store-ul de RO, cu cardul, vor functiona la jocurile respective?

  9. #9 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Din păcate nu, doar dacă erau de pe UK sau orice altă țară din Europa

  10. #10 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Ma gandeam eu, danke.

  11. #11 SP
    Junior Member lordull80's Avatar
    Quote Originally Posted by Tempest View Post
    Am BT24 si pot modifica limita cand vreau, dar nici asa nu mi-a mers. Daca ii merg cuiva achizitiile de pe PS RO store cu carduri BT il rog sa posteze aici sa ne lamureasca (posibil sa fie doar o problema cu cardurile mele / contul meu).
    Eu utilzez carduri bt fara nici o problema totul e sa ai internet banking si la sectiunea carduri dai pe cardul care vrei sal utilizezi si pui limita de bani la "Limita tranzactii nesecurizate pe Internet (fara CVV2)" unde initial e 0 lei si treci o perioada mai mare de timp (eu de exemplu am pus 350 lei pe zi pentru perioada maxima aproximativ 4 luni) si in maxim o zi lucratoare ai sa poti utiliza cardul (eu am activat seara si dupa activare nu mergea sa cumpar dar cand am incercat a doua zi a functionat)

  12. #12 SP
    Junior Member pasar3's Avatar
    Si eu am tot BT si l-am folosit fara probleme pe PS RO store. In momentul cand mi-au eliberat cardul am cerut sa imi activeze cardul si pentru plati online, m-au pus sa setez anumite limite de plati atat pentru site-uri securizate cat si pentru cele nesecurizate.

  13. #13 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Daca vrei sa cumperi carduri prepaid, nu iti irosi banii la Altex. Amazon are preturi mult mai bune.

  14. #14 SP
    Banned CobraArt's Avatar
    Maine o sa incerc sa bag cardul sa vedem.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. A luat-o razna RDS-ul? By MonkY in forum Console Club
    Replies: 95 Last Post: 03-08-2014, 03:14
  2. Windows 8.1 abia in octombrie By tudyniuz in forum Tech News
    Replies: 7 Last Post: 19-08-2013, 19:00
  3. Tomb Raider se va lansa abia in 2013 By Tudoran in forum Console News
    Replies: 4 Last Post: 04-06-2012, 09:07
  4. EndWar merita luat ? By nameless_fear in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 22 Last Post: 26-02-2009, 14:04

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts