Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 22

Thread: Achizitionare PlayStation 4 Ultimate Edition

  1. #1 SP
    Junior Member Okta43's Avatar

    Achizitionare PlayStation 4 Ultimate Edition

    Salut,

    Vreau sa imi achizitionez in zilele urmatoare un PlayStation 4 si tot caut informatii despre el dar din tot ce am gasit s-au nascut si alte intrebari asa ca am nevoie de ajutor din partea voastra.

    M-am uitat prin store-ul celor de la PS Romania si am vazut:
    - Pentru output HD 1080p este nevoie de PSN+
    - Pentru functia de vibrare a controllerului este nevoie de PSN+
    Chiar e nevoie de PSN+ pentru niste functii de baza ale consolei? Inteleg ca e nevoie de PSN+ pentru multiplayer dar sa limiteze consola la calitatea imaginii si la controller mi se pare prea mult.

    As merge mai mult pe partea de jocuri cumparata din store (nu imi place sa stau sa schimb DVD-uri) dar observ ca in store jocurile au pret mai mare decat pe suport digital si nu inteleg de ce avand in vedere ca nu se mai dau bani pe imprimare, carcase, dvd-uri, expeditie si restul (aici m-am uitat la GTA V). Adaug ca nici nu se pot vinde din cont cum putem face usor cu DVD-urile.

    Am observat ca primele console au avut probleme cu ejectul si au fost schimbate. Am vazut acum ca au aparut modelele CUH-1216a si CUH-1216b. Eu ma gandesc sa caut 1216b (pe principiul ultimul aparut e cel mai bun) dar as vrea sa imi ziceti daca ma insel si sa imi spuneti ce ati alege voi si de ce.

    Multumesc!

  2. #2 SP
    Member sinnombree07's Avatar
    psn iti trebuie doar pentru a te juca online si sa cumperi jocuri digitale , nu trebuie plus pentru ce zici tu cauta pe net eu zic sa iti ei consola ca iti trebuie decat un tv ful hd si atat ca sa te joci full hd

  3. #3 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    O sa te rog sa-mi dai si mie link/print screen, cu locatia unde ai vazut ca e nevoie de PS+ pt 1080p si vibratii la controller, ca m-ai facut incredibil de curios.

  4. #4 SP
    Junior Member Okta43's Avatar
    https://store.playstation.com/#!/en-...AVDIGITALDOWNL

    Aici vad la sectiunea "In-game purchases optional" treaba cu 1080p, vibratii si altele.. Din asta inteleg ca le pot cumpara optional..

  5. #5 SP
    Junior Member Laurentiu88's Avatar
    Quote Originally Posted by Okta43 View Post

    Am observat ca primele console au avut probleme cu ejectul si au fost schimbate. Am vazut acum ca au aparut modelele CUH-1216a si CUH-1216b. Eu ma gandesc sa caut 1216b (pe principiul ultimul aparut e cel mai bun) dar as vrea sa imi ziceti daca ma insel si sa imi spuneti ce ati alege voi si de ce.

    Multumesc!

    500 GB = CUH-1216A
    1TB = CUH-1216B

  6. #6 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nu. Acolo iti spune ca, optional, exista un in-game purchase store.

    Pe langa asta, iti specifica ce ofera jocul:
    1 player - faptul ca poate juca unu singur pe consola
    Network Players 2-30 - Full game requires PlayStation®Plus membership to access online multiplayer - faptul ca poti juca online
    50GB minimum save size - atata spatiu pe HDD foloseste
    DUALSHOCK®4 Vibration Function - iti vibreaza controller-ul cand joci si e cazul in joc
    Remote Play Supported - suporta Remote Play (google it)
    HD Video Output 720p,1080i,1080p - are video output de 720p, 1080i sau 1080p - in functie de TV si de rezolutia lui.
    A PlayStation®Move navigation controller or Wireless Controller will be required for motion control features. - in cazul in care vrei sa folosesti anumite functii ca si motion control, iti trebuie un controller PlayStation Move.

  7. #7 SP
    Junior Member Okta43's Avatar
    Quote Originally Posted by sinnombree07 View Post
    psn iti trebuie doar pentru a te juca online si sa cumperi jocuri digitale , nu trebuie plus pentru ce zici tu cauta pe net eu zic sa iti ei consola ca iti trebuie decat un tv ful hd si atat ca sa te joci full hd
    Inteleg ca nu pot cumpara jocuri digitale daca nu am PSN? e ciudat.. de ce ar limita asta atat timp cat platesc jocul?

    @razvanrazy, am prins ideea. Eu m-am gandit ca le pot cumpara optional din joc sau ca am nevoie de PSN pentru a le avea activate. Greseala mea.

  8. #8 SP
    Banned Templier's Avatar
    ^ razvanrazy +

  9. #9 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Quote Originally Posted by Okta43 View Post
    Inteleg ca nu pot cumpara jocuri digitale daca nu am PSN? e ciudat.. de ce ar limita asta atat timp cat platesc jocul?

    @razvanrazy, am prins ideea. Eu m-am gandit ca le pot cumpara optional din joc sau ca am nevoie de PSN pentru a le avea activate. Greseala mea.
    PSN e una, PS+ e alta.

    PSN e platforma online al Sony, cu magazinul de jocuri (PSN Store) cu serverele pentru multiplayer, etc. NU te costa nimic sa iti fac un cont pe PSN. Poti cumpara jocuri/aplicatii din Store (PSN Store) si fara a plati pentru PS+.

    PS+ e un serviciu online oferit de Sony prin care primesti niste servicii:
    1) Ai acces la serverele lor online, adica poti sa te joci in multiplayer online.
    2) Primesti lunar niste jocuri gratuite
    3) Primesti niste reduceri la achizitia anumitor produse, reduceri de care fara PS+ nu beneficiezi.

    Inca odata, PSN e una, PS+ e alta.

  10. #10 SP
    Senior Member raducucosmin's Avatar
    pe langa asta poti cumpara jocuri digitale si din alte magazine fie ele online sau nu (amazon etc), dar tot ai nevoie de un cont PSN pentru a le descarca.

  11. #11 SP
    Junior Member Okta43's Avatar
    Quote Originally Posted by raducucosmin View Post
    pe langa asta poti cumpara jocuri digitale si din alte magazine fie ele online sau nu (amazon etc), dar tot ai nevoie de un cont PSN pentru a le descarca.
    M-am uitat pe amazon si pretul pentru codul de download e acelasi cu pretul jocului din tara pe format DVD. Daca as cumpara de pe amazon joc pe DVD este mult mai ieftin, nu prea inteleg de ce.

  12. #12 SP
    Member xenocid's Avatar
    E usor sa treci de la 1216A la 1216B prin schimbarea HDD-ului, procedura care nu duce la pierderea garantiei.
    Un Hitachi de 1TB (atentia la inaltimea maxima < 9.5mm) e ~ 200 de lei, mai ieftin ca un joc.

  13. #13 SP
    Junior Member DefinedArt's Avatar
    Salutari tuturor.
    Am si eu o curiozitate.
    Bănuiesc ca e mai bine sa cumpar jocuri de pe Store pentru a nu "forja" mereu unitatea optica.
    Intrebarea e : Daca as cumpara un joc pe suport digital si l-as instala, atunci cand m-aș juca acesta ar rula pe tot parcursul jocului sau doar putin la inceput?
    Si inca ceva.
    Exista vre-o modalitate de Cloud Backup pentru jocurile cumparate din Store pentru a nu fi nevoit sa le cumpar din nou într-o eventuala situatie in care s-ar strica/schimba HDD-ul?

  14. #14 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Jocurile cumparate in format fizic pot fi instalate pe HDD pentru a nu solicita unitatea, disk-ul se va invarti doar la inceput putin.
    Orice joc cumparat in format digital de pe store iti va fi atasat contului PSN, daca il stergi poti sa il descarci oricand fara sa platesti din nou.

  15. #15 SP
    Junior Member DefinedArt's Avatar
    Perfect. Mulțumesc pentru lămurire.
    In cazul asta o sa mizez mai mult pe format digital din Store.

  16. #16 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Doua dezavantaje cu jocurile digitale: hardul consolei e destul de mic si o sa ti se umple repede, in curând n-o sa mai stii ce sa ștergi sa faci loc pt un joc nou. Plus ca dacă ți se face pofta sa joci un joc șters deja si nu ai net bun tre sa aștepți sa-l descarci ceva vreme (sunt unele jocuri care au si 50gb). Si cele de pe disc se copiază in totalitate pe hard, dar e mult mai rapid decât sa descarci de pe store.
    Al doilea dezavantaj e ca din banii investiți in jocurile digitale nu mai ai nici o șansă sa recuperezi ceva in cazul in care te saturi de colectionat jocuri.

  17. #17 SP
    Junior Member DefinedArt's Avatar
    Spatiul nu o sa fie o problema cred, pt. ca o sa cumpar consola Ultimate Player Edition si are 1TB.
    Treaba cu schimbul sau vanzarea e adevărată, dar si daca se zgarie discul sau pur si simplu peste un timp nu il mai citeste unitatea, rămâi fără joc.

  18. #18 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Daca tu reusesti sa zgarii un disc bluray, inseamna ca ai un talent. Recent mi-a ajuns unul de la curier si discul sarea liber in cutie, cand l-am deschis si l-am sters de praf nu avea nicio zgarietura.
    Eu as merge pe format fizic, jocurile sunt mai ieftine pe forum si e mult mai placut sa poti vedea jocul, fizic, sa il stii langa tine pe raft, sa poti admira coperta etc etc. Dar poate am eu o problema, cine stie.

  19. #19 SP
    Junior Member DefinedArt's Avatar
    Cu zgâriatul presupuneam doar. Nu cunosc deloc proprietățile unui Bluray. Credeam ca sunt la fel de proaste ca DVD-urile si CD-urile. De exemplu, CD-urile audio se zgarie ca naiba.
    Daca e asa, cred ca imi schimb opinia

  20. #20 SP
    VIP Member asatgmures's Avatar
    Eu am ps-u de 2 saptamani si deja s-a umplut hdd-ul de 1 tb (cu 11 jocuri pe bray pe care aparatul le stocheaza automat pe hard si cu tot ce era gratis in store + beta de la The Division mai am 100 gb).
    PS: mi-au placut demo-urile moka de la thief, uncharted, life is strange si the crew wild run (atat am apucat sa joc pana acum).

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts