Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 13 of 13

Thread: Internet pentru consola

  1. #1 SP
    Member KiritoStefan's Avatar

    Internet pentru consola

    Salut
    Mi-am cumparat consola de putin timp si am unele probleme legate de internet , eu nu pot baga wireles din cauza ca firma de internet e asa de proasta ca daca il bag imi sare netul non stop.
    Am incercat Hotspot sa bag mobilul in pc si sa dau netul in xbox one dar uneori sare pe neprevazute, mai e si alta modalitatea sa fac hotspot ?
    Am mai auzit de o modalitatea sa bag stick de net dar eu am gasit de 15 gb si 15 gb se duc foarte rapid.

  2. #2 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pai si de ce nu bagi cablu in Xbox ? Mai trage-ti un cablu din router si ai rezolvat problema.

  3. #3 SP
    Member KiritoStefan's Avatar
    Pentru ca sa bagi cablu de net in xbox trebuie sa imi dea accesul cei de la net , sti ca nu poti sa bagi cablu de net pur si simplu in unitate pana nu e inregistrat ip .Iar tantalai de la firma de net cica nu se poate da net pe consola xbox prin cablu de curiozitate m-am uitat in setari si consola are ip.
    Iar eu nu am router am cablu direct , repet nu pot sa bag wireles in casa ca ei sunt prafi la wireles si imi sare semnalul dupa.

  4. #4 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pai pune-ti un router, iti bagi setarile in router si de acolo scoti 4-6 cabluri fara sa comenteze ei. Si nu folosesti wi-fi-ul.

    Dar nu stiu de ce-ti mai bati capul cu internetu de cartier. Treci pe RDS si nu te doare capu.

  5. #5 SP
    Member KiritoStefan's Avatar
    Am un Switch dar chiar si cu ala nu merge deloc netul in consola , oricum am sunat firma de net si astept un raspuns daca nu la gunoi ca imi expira contactul la ei curand.
    Sincer imi bat putin capul pentru ca nu prea vreau sa imi iau net de la alta firma ca tatal meu e multumit de net , si eu ar trebui sa imi iau net separat si faza e ca nu stau non stop sa zic ca merita .

  6. #6 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Asta tu stii, dar sunt sigur ca oferta RDS e de 1000 de ori mai buna decat ce ai tu, inclusiv la pret.

  7. #7 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Quote Originally Posted by KiritoStefan View Post
    Iar eu nu am router am cablu direct , repet nu pot sa bag wireles in casa ca ei sunt prafi la wireles si imi sare semnalul dupa.
    Nu am idee ce spui tu acolo, probabil nici tu nu știi, dar situația sta asa: cumperi router, bagi unicul tau cablu de net in router, iar mai departe din router iti conectezi cate cabluri auxiliare vrei la orice device.

  8. #8 SP
    Member KiritoStefan's Avatar
    Quote Originally Posted by Espiritus View Post
    Nu am idee ce spui tu acolo, probabil nici tu nu știi, dar situația sta asa: cumperi router, bagi unicul tau cablu de net in router, iar mai departe din router iti conectezi cate cabluri auxiliare vrei la orice device.
    eu am un swicher gen ca cel din poza , si cablu cand il bag in consola nu merge pentru ca trebuie inregistrat ip , router pot intelege wireles ceva ce eu nu pot baga ca sunt probleme in zona mea si sare mereu.
    Attached Images Attached Images western-digital-my-net-switch.jpg

  9. #9 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pai da, cablul direct e normal sa nu-l poti baga in consola, pentru ca Mac address si pentru ca IP. Dar daca-l bagi intai in switch-u ala pe care-l ai tu in casa si din el scoti un alt cablu din portul 1 pana in Xbox-ul tau, o sa mearga fara probleme.

    Probabil ai la fel si pentru PC, daca spui ca wi-fi-ul este o problema. Desi nu pot sa inteleg cum este o problema, ca doar nu-ti aloca o alta banda, separata, pentru asta iar switch-u asta din poza sigur nu stie wi-fi, deci nu aveai cum sa incerci cu el.

  10. #10 SP
    Member KiritoStefan's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Pai da, cablul direct e normal sa nu-l poti baga in consola, pentru ca Mac address si pentru ca IP. Dar daca-l bagi intai in switch-u ala pe care-l ai tu in casa si din el scoti un alt cablu din portul 1 pana in Xbox-ul tau, o sa mearga fara probleme.

    Probabil ai la fel si pentru PC, daca spui ca wi-fi-ul este o problema. Desi nu pot sa inteleg cum este o problema, ca doar nu-ti aloca o alta banda, separata, pentru asta iar switch-u asta din poza sigur nu stie wi-fi, deci nu aveai cum sa incerci cu el.
    nu merge pentru ca tonti de la netul meu trebuie sa imi accept ip de la consola , am incercat deja , iar wireles e problema ca nu stiu ce dobitoc de vecin tot freaca toata ziua wireles si imi sare mie wireles, imi da conflict de ip , iar echipa de cate ori venea il facea un timp dupa iar probleme.

  11. #11 SP
    Senior Member raducucosmin's Avatar
    Stefane, scuze ca te intreb, tu esti roman? Sau scrii in alta limba si traduci cu google translate?

  12. #12 SP
    Member KiritoStefan's Avatar
    Puteti inchide topicul
    Rezolvare : Imi iau net de la rds

  13. #13 SP
    Senior Member raducucosmin's Avatar
    Cu siguranta cea mai buna solutie.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 4 Last Post: 14-06-2015, 17:10
  2. Replies: 26 Last Post: 12-02-2014, 17:15
  3. Replies: 10 Last Post: 04-11-2011, 11:32
  4. Ghid Conexiune optima Internet - Consola By Iulian in forum Console Club
    Replies: 7 Last Post: 05-10-2011, 16:25

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts