Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 8 of 8

Thread: Ghid Conexiune optima Internet - Consola

  1. #1 SP
    Member Iulian's Avatar

    Post Ghid Conexiune optima Internet - Consola

    Howdy tuturor.
    �n ultima vreme am avut numai probleme �n legătură cu conectarea PSN, găsirea serverelor �n anumite jocuri, plus altele. N-am avut timp de ajustări și toate cele, afl�ndu-mă �n toiul restanțelor. Tot am trecut pe un router nou, deci a trebuit s-o iau de la 0 cu modificările, așa că m-am g�ndit să alcătuiesc un mic ghid cu această ocazie.

    Notă de �nceput
    • Nu stau să descriu fiecare opțiune ce reprezintă, aveți Google pentru treaba aceasta
    • Acest ghid se adresează tuturor consolelor
    • Majoritatea soluțiilor rezultate din acest ghid vor trebui introduse prin setarea manuală a conexiunii pe consola proprie
    • Minim de cunoștințe pentru navigarea �n setările routerului personal, dacă acesta este prezent
    1. Valoarea maximă MTU
    Primul pas constă �n aflarea valorii maxime MTU corecte, corespunzătoare ISPului dumneavoastră.
    Va fi necesar accesul la un calculator.

    Deschideți un CLI specific platformei pe care vă aflați și folosiți următoarele linii. Vom �ncepe cu valoarea 1492:

    Pentru Windows - command prompt
    Code:
    ping -f -l 1492 www.google.ro
    Pentru MAC OS - terminal (liniile �n UNIX sunt case sensitive, deci atenție)
    Code:
    ping -D -s 1492 www.google.ro
    Ar trebui să primiți �napoi următorul răspuns
    Code:
    Packet needs to be fragmented but DF set.
    • Micșorați valoarea "1492" din 10 �n 10 (ex: 1472, 1462 etc.) p�nă nu veți mai obține linia descrisă mai sus.
    • Măriți cu 1 valoarea obținută, p�nă veți obține iarăși linia descrisă mai sus. Valoarea dinaintea obținerii liniei este cea care ne trebuie. Pentru mine a fost �ndeajuns 1452, fără să mai adaug +1.
    • Adunați numărul 28 valorii obținute mai sus. Aceasta va fi valoarea maximă MTU specifică ISPului dumneavoastră.
    • Aceasta va trebui setată direct �n consolă dacă nu aveți un router �n rețea sau prin setarea acestei valori in proprietățile routerului ce comunică cu consola.

    2. Setări DNS

    �n ultimele săptăm�ni am avut numai probleme cu adresele DNS oferite automat de RDS. Browsingul mergea normal, ca și pe PC de altfel, dar consola �ntorc�nd erori peste erori c�nd �ncercam să mă conectez la PSN. Atunci c�nd reușeam să mă conectez, apăreau tot felul de probleme la sync de informații, vizionarea propriului profil/avatar sau al altor persoane, time out-uri g�rlă, unele jocuri arăt�nd că nu este nici un server disponibil (Fat Princess, Crysis 2, AC Revelations Beta, Homefront Demo și altele). Toate aceste probleme au rămas și după trecerea consolei pe DMZ/deschidere porturi, ating acest punct puțin mai jos.
    Am scăpat de toate aceste probleme trec�nd pe serviciul DNS oferit de Google.

    Adresele sunt următoarele:
    Code:
    8.8.8.8
    8.8.4.4
    Puneți una cu primary, cealaltă ca secondary.

    3. Port forwarding/DMZ
    Secțiune dedicată utilizatorilor de routere.

    �nainte să mergeți mai departe, va trebui să rezervați o adresă dată de serverul DHCP al routerului, ce va fi utilizată doar de către consolă. Această adresă va trebui setată manual �n consolă �n timpul configurării conexiunii.


    Porturi necesare unei conexiuni optime pentru rețelele PSN/LIVE/WII, luate de pe paginile de suport deschise oficial.
    Code:
    PSN TCP: 80, 443, 5223
    PSN UDP: 3478, 3479, 3658
    
    LIVE TCP: 53, 80, 1863, 3074
    LIVE UDP: 53, 88, 1863, 3074
    
    WII TCP: 28910, 29900, 29901, 29920, 80, 443
    Aceste reguli vor trebui stabilite pentru adresa rezervată consolei dumneavostră.


    Alternativ, puteți să treceți consola (mai exact adresa rezervată consolei) �n modul DMZ (De Militarized Zone), aceasta fiind și opțiunea recomandată. Toate porturile vor fi deschise. Opțiunea nu este indicată pentru calculatorul personal, �nsă pentru o consolă este inofensivă. Nu există viruși/metode de intruziune pentru sistemele de operare destinate consolelor actuale.


    Din păcate, fiecare adresă/pagină de setări diferă pentru fiecare router �n parte, așa că va trebui să găsiți singuri elementele descrise mai sus. Mai toate routerele apărute după epoca de gheață au aceste opțiuni.

    Notă de final
    • �n acest moment, consola conectată prin router ar trebui să indice un NAT Type 2, iar �n jocurile ce arată informația, NAT: OPEN.
    • Consola ar trebui să se conecteze fără probleme la rețeaua proprie (LIVE/PSN/WII) și să găsească servere disponibile �n toate jocurile ce vă creau probleme anterior.
    • Dacă există ceva scris greșit/lipsă, vă rog să scrieți aici. Textul a fost finalizat cu un ochi deschis și celălalt aproape adormit, undeva pe la 4-5 dimineața.

    Exemple (aș face și pentru celelalte console, dar din păcate, nu le dețin)






  2. #2 SP
    Member Witchalok's Avatar
    Felicitari pentru scrierea ghid-ului.

    Eu unul n-am avut deloc probleme cu router-ul, dar stiu ca ma dadeam cu capul de pereti daca era cazul

  3. #3 SP
    Member Iulian's Avatar
    Cu fiecare router prin care am trecut am avut probleme. Nat Type 3, �n jocuri NAT: Moderate, nu servere, nu nimic, asta fără să fac absolut nici o modificare, doar introdus datele PPPoE. Norocul meu cred.

  4. #4 SP
    Member MENTATAL0R's Avatar
    Ms frate chiar aveam probleme cu rds la consola

  5. #5 SP
    Member SepticEye's Avatar
    Quote Originally Posted by Iulian View Post
    Cu fiecare router prin care am trecut am avut probleme. Nat Type 3, �n jocuri NAT: Moderate, nu servere, nu nimic, asta fără să fac absolut nici o modificare, doar introdus datele PPPoE. Norocul meu cred.
    Daca faci un internet test pe ps3 cu setarile tale de mai sus ~ ce viteza iti da wired si ce conexiune ai?

  6. #6 SP
    Member Iulian's Avatar
    Quote Originally Posted by SepticEye View Post
    Daca faci un internet test pe ps3 cu setarile tale de mai sus ~ ce viteza iti da wired si ce conexiune ai?
    Ești a doua persoană care pune o �ntrebare asemănătoare, așa că o să �ncerc �n a explica c�t mai pe scurt care este treaba cu DNS/MTU și de ce aceste valori n-ar trebui să influențeze vitezele de DL/UL.

    DNS - un server ce transformă un domain name �ntr-o adresă IP.
    Exemplu: tu vrei să accesezi "consolegames.ro". Introduci adresa, apeși ENTER. Informația fuge către un server DNS. Acesta caută �n memoria sa dacă are adresa IP asociată cu informația descrisă de tine. Dacă o are, trimite informația cu IP-ul respectiv �napoi către calculatorul tău, tu put�nd să accesezi acest site. Deci mai exact, ori ai legătură către serverul ce ține de testul de viteză din PS3, ori NU. Mie �mi dădea mai tot timpul "time out" la acel test/conectare PSN cu serverele DNS oferite de RDS.
    Am recomandat Google DNS deoarece �l testez de c�teva săptăm�ni bune pe PC, așa că am zis să-l �ncerc și pe consolă, rezolv�ndu-mi majoritatea problemelor existente. Desigur, există alternative mult mai flexibile, precum OpenDNS, dar intram prea mult �n ghid.

    MTU - reprezintă un standard de rețea, indic�nd mărimea celui mai mare pachet de date ce poate zbura prin rețea, măsurat �n octeți (byte).
    Exemplu: �n testul din ghid am zis să �ncepem prin trimiterea unui simplu ping test cu un pachet �n valoare de 1492 octeți. Observăm că primim �napoi un răspuns că pachetul trebuie fragmentat, mai exact prin ISPul nostru nu pot trece pachete așa mari. Prin operațiunea de găsire a valorii MTU corecte, asigurăm o stabilitate ușor ridicată �n conexiune. Această valoare are un efect aproape inexistent asupra vitezelor. Un MTU normal este undeva �ntre 1400-1500. Dacă pare prea complicat găsirea acestei valori, puteți să treceți peste această parte, este o chestie de genul "dacă tot mi-am băgat capul �n modificări, de ce să nu o rezolv și pe asta".


    Ca să-ți satisfac totuși curiozitatea. Rezultatele sunt pe wireless, semnal 75-80%, nu stau de mutat consola.

    Download: 11.2 Mbps
    Upload: 2.8 Mbps
    RDS Fiberlink 1
    Attached Images Attached Images 2011-09-28-00.55.54.jpg

  7. #7 SP
    Senior Member boga's Avatar
    Super ghid Iulian, felicitari pentru efortul depus Mi-au adus si mie baietii azi un router de la Romtelecom. Sper sa ma descurc cu el Era totusi mai elegant daca mi-l instalau ei.

  8. #8 SP
    Member Moromete's Avatar
    ...frumos gand bv. apreciez efortul depus pt informarea maselor...eu aleg varianta cea mai grea... scot cablul de la calculator si il pun la Ps3...semnal maxim

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Xbox One necesita conexiune la internet By Dant3 in forum Console News
    Replies: 24 Last Post: 09-06-2013, 08:39
  2. Configurare optima router tenda w308r By kkkotto07 in forum Hardware
    Replies: 2 Last Post: 21-01-2013, 22:56
  3. Probleme Conexiune Internet Ps3 By hock3yboy in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 6 Last Post: 14-06-2010, 20:16
  4. Replies: 2 Last Post: 01-03-2010, 00:18
  5. Conexiune internet By maniac360 in forum Offtopic
    Replies: 26 Last Post: 14-04-2009, 19:13

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts