Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 24

Thread: Nu ma lasa sa ma joc online

  1. #1 SP
    Junior Member TeoKnowsBest's Avatar

    Question Nu ma lasa sa ma joc online

    Buna! Acum cateva saptamani mi-am schimbat internetul complet. Acum am de la RCS/RDS plan cu 1 gbps si cu cablu si wireless. Am router kaon.



    De atunci nu imi merge sa joc nimic online pe Xbox. Imi arata ca ma conecteaza intr-un meci si dupa imi da timeout.


    Spre exemplu, in Mortal Kombat X, imi da "Looking for Opponent" si dupa "Joining Match" pentru vreo 30 de secunde si dupa sare iar la "Looking for Opponent".
    Pe PUBG imi gaseste meci, ma lasa cam un minut intreg in loading screen si dupa imi da connection timeout cu o eroare pe care nu am putut sa o gasesc in tot internetul asta larg.


    Am incercat sa ma conectez pe internetul meu vechi si merge ok, cum mergea inainte. Dar chiar vreau sa ma pot juca si de pe cel nou, pentru ca e mult mai rapid.



    Sunt convins ca e o problema cu configurarile router-ului sau ceva, asa ca raman recunoscator daca ma puteti ajuta sa il configurez ca lumea, ca apare imediat beta-ul de la Mortal Kombat 11.


    Multumesc!

  2. #2 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Eu as incerca sa sun la Digi si sa le spun problema.

  3. #3 SP
    Junior Member TeoKnowsBest's Avatar
    Din pacate nu cred ca o sa inteleaga nici macar ce e ala Xbox. Pe PC imi merge struna.

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Incearca intai prin a seta in DMZ IP-ul consolei (DMZ = demilitarized zone). Asta o va scoate direct in afara routerului (mai exact inaintea firewall-ului). Daca merge asa, stii care e problema si ori lasi asa (ca nu prea sunt sanse sa atace/sparga cineva console online), ori te apuci si faci reguli de firewall pentru Xbox (e mai complicat, trebuie sa cauti toate porturile pe care le foloseste XBOX-ul si sa la faci port routing). Daca nu merge asa, atunci scapa de routerul lor (le spui sa ti-l seteze in bridge mode) si iti iei un router decent.

  5. #5 SP
    Manager paul's Avatar
    Solutia lui MonkY cu DMZ o folosesc si eu si functioneaza. Daca pui IP-ul, intai trebuie sa ii setezi unul static consolei. Eu am pus direct MAC-ul in DMZ ca e mai putin de lucru.
    Daca ai nevoie de ajutor in a seta routerul, spune-ne!

  6. #6 SP
    Junior Member TeoKnowsBest's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Incearca intai prin a seta in DMZ IP-ul consolei (DMZ = demilitarized zone). Asta o va scoate direct in afara routerului (mai exact inaintea firewall-ului). Daca merge asa, stii care e problema si ori lasi asa (ca nu prea sunt sanse sa atace/sparga cineva console online), ori te apuci si faci reguli de firewall pentru Xbox (e mai complicat, trebuie sa cauti toate porturile pe care le foloseste XBOX-ul si sa la faci port routing). Daca nu merge asa, atunci scapa de routerul lor (le spui sa ti-l seteze in bridge mode) si iti iei un router decent.



    Din pacate am facut port forwarding (cred ca la asta te referi, sunt praf la asta) si nu a mers. O sa incerc sa setez IP-ul in DMZ.

    ---------- Post added 21-03-2019 at 10:45 ----------

    Quote Originally Posted by paul View Post
    Solutia lui MonkY cu DMZ o folosesc si eu si functioneaza. Daca pui IP-ul, intai trebuie sa ii setezi unul static consolei. Eu am pus direct MAC-ul in DMZ ca e mai putin de lucru.
    Daca ai nevoie de ajutor in a seta routerul, spune-ne!

    O sa incerc acum sa fac setarile si daca nu le dau de cap va anunt.

    ---------- Post added 21-03-2019 at 10:48 ----------

    Ok eu nu gasesc setarea aia. Ma poate ajuta cineva?



    Nu imi place acest router.

  7. #7 SP
    Manager paul's Avatar
    Este modelul Kaon AR-4010N AP?

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Teo: eu am routerul de la ei pus in mod bridge, nu am cum sa intru in setari. Insa, fiind routerul lor, cel mai simplu e sa ii suni sau sa le dai un email la [email protected] (de obicei e chiar mai rapid decat telefonic) si sa le spui fie sa ti-l treaca ei direct in DMZ (dar sa le spui care e IP-ul intern al consolei), fie sa-ti spuna de unde.

    P.S. Port forwarding-ul este cu dus si intors... in DMZ nu mai ai niciun fel de limitare.

  9. #9 SP
    Manager paul's Avatar
    Ai acces la unele setari, dar se pare ca nu are DMZ.

    Pozele sunt luate de pe Router Wireless AC Gigabit KAON AR4010 DigiNet – Configurare / Instalare / Review – politicos.ro .
    Attached Images Attached Images kaon-ar4010-login-account-politicos.ro_.png kaon-ar4010-setup-wizard-politicos.ro_.png kaon-ar4010-operation-mode-politicos.ro_.png kaon-ar4010-time-zone-settings-politicos.ro_.png kaon-ar4010-lan-interface-setup-politicos.ro_.png kaon-ar4010-wan-interface-setup-politicos.ro_.png kaon-ar4010-wireless-band-politicos.ro_.png kaon-ar4010-wireless-5ghz-basic-settings-politicos.ro_.png kaon-ar4010-wireless-5ghz-security-setup-politicos.ro_.png kaon-ar4010-wireless-2.4ghz-basic-settings-politicos.ro_.png kaon-ar4010-wireless-2.4ghz-security-settings-politicos.ro_.png kaon-ar4010-finish-wizard-wait-boot-politicos.ro_.png kaon-ar4010-wireless-band-menu-politicos.ro_.png port-forwarding-kaon-ar4010a-digi-politicos.ro_.jpg set-static-dhcp-kaon-ar4010.jpeg kaon-ar4010-usb-setup-politicos.ro_.jpg

  10. #10 SP
    Junior Member TeoKnowsBest's Avatar
    Multumesc tuturor pentru ajutor, dar nu cred ca vreau sa ma complic cu Digi...


    Cred ca cel mai bine e sa ma joc pe Xbox de pe internetul vechi.


    Totusi, multumesc. Again!

  11. #11 SP
    Manager paul's Avatar
    No problem, man! Ideea e ca e pacat de viteza aia de 1 Gbps. Cel "vechi" de cat si de la cine e?

  12. #12 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pai nu e nimic "complicat". Suportul e inclus in pretul pe care il platesti... inclusiv chiria routerului. Ei au obligatia de a-ti rezolva... iar asta cu DMZ-ul chiar e o treaba usoara. Crede-ma ca mie imi rezolva via email nebunii de-ti sta mintea in loc. Dar, cat timp ti-a luat sa postezi aici, te rezolvau baietii de mult. Din pacate noi (si probabil nici tu) nu avem acces la acele setari oricum...

  13. #13 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Las aici si parerea mea, este posibil sa nu fie de la asta dar merita sa incerci. Daca s-a discutat deja scuze.

    Datele problemei: Xbox One/PS4 + router Kaon AR*something de la RDS cu abonament Fiberlink 1000.

    Am avut o problema similara la Xbox One, cat si la PS4 in 2017 in perioada cu ME Andromeda.
    Am jucat MP fara probleme si peste noapte nu a mai mers nimic. NIMIC. Fifa 17, Mass Effect, Battlefield 1, nimic, aveam internet si eram conectat la PSN si la Xbox Live dar nu se mai conecta in nici un joc la nici un server de online nici Xbox-ul nici PS4.
    Cum imi dadeam la console net din telefon prin hotspot cum se rezolva problema, mergea tot.

    Dupa ce-am trecut prin chinurile mortii ca si tine, am facut setari peste setari din router am dat drumul la porturi etc nimic, nici un rezultat.
    In cele din urma i-am intrebat pe cei de la RDS daca au facut vreun update la soft-ul routerului si mi-au spus ca da, coincidenta, in noaptea respectiva cand a picat totul.
    In momentul in care am facut downgrade la versiunea de soft de la router s-a rezolvat tot. Din momentul ala i-am rugat in mod expres sa nu mai umble, sa imi lase versiunea aia grobiana care vine instalata default pe router si nu am mai avut niciodata probleme.

    Concluzia, sunt anumite versiuni de soft la aceste routere default de la RDS care incurca ceva, cumva la conectivitatea consolelor. Nu ma pricep mai mult ca sa intru in detalii de networking dar 200% la mine asta a fost cauza.
    Am tot zis ca-l schimb dar sunt comod si daca nu am mai avut probleme l-am lasat in pace.
    Bafta!

  14. #14 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Vedeti ca de la o vreme RDS (cu ajutorul acelor update-uri de care spunea si Xander), au inceput sa blocheze anumite porturi (in special cele pe care se face SPAM - atasez un screenshot cu ce am gasit in cazul meu). Puteti intra in contul pe digiromania si sa le activati. Nu stiu daca vreunul din ele are legatura. Oricum, eu n-as rezista nici macar o zi cu routerele lor...
    Attached Images Attached Images 2019-03-22_193719.png

  15. #15 SP
    Manager paul's Avatar
    Microsoft spune ca:
    Xbox Live requires the following ports to be open:
    • Port 88 (UDP)
    • Port 3074 (UDP and TCP)
    • Port 53 (UDP and TCP)
    • Port 80 (TCP)
    Note If you can’t chat with someone using Video Kinect, you might need to open port 1863 (UDP and TCP).
    Xbox 360 Network Ports and Router Configurations for Xbox Live
    These ports must be open for Xbox Live to work:
    • Port 88 (UDP)
    • Port 3074 (UDP and TCP)
    • Port 53 (UDP and TCP)
    • Port 80 (TCP)
    • Port 500 (UDP)
    • Port 3544 (UDP)
    • Port 4500 (UDP)
    Note Some game developers require you to open additional ports.
    Xbox One Network Ports | Xbox Live Network Ports

  16. #16 SP
    Junior Member TeoKnowsBest's Avatar
    Quote Originally Posted by Xander Ro View Post
    Las aici si parerea mea, este posibil sa nu fie de la asta dar merita sa incerci. Daca s-a discutat deja scuze.

    Datele problemei: Xbox One/PS4 + router Kaon AR*something de la RDS cu abonament Fiberlink 1000.

    Am avut o problema similara la Xbox One, cat si la PS4 in 2017 in perioada cu ME Andromeda.
    Am jucat MP fara probleme si peste noapte nu a mai mers nimic. NIMIC. Fifa 17, Mass Effect, Battlefield 1, nimic, aveam internet si eram conectat la PSN si la Xbox Live dar nu se mai conecta in nici un joc la nici un server de online nici Xbox-ul nici PS4.
    Cum imi dadeam la console net din telefon prin hotspot cum se rezolva problema, mergea tot.

    Dupa ce-am trecut prin chinurile mortii ca si tine, am facut setari peste setari din router am dat drumul la porturi etc nimic, nici un rezultat.
    In cele din urma i-am intrebat pe cei de la RDS daca au facut vreun update la soft-ul routerului si mi-au spus ca da, coincidenta, in noaptea respectiva cand a picat totul.
    In momentul in care am facut downgrade la versiunea de soft de la router s-a rezolvat tot. Din momentul ala i-am rugat in mod expres sa nu mai umble, sa imi lase versiunea aia grobiana care vine instalata default pe router si nu am mai avut niciodata probleme.

    Concluzia, sunt anumite versiuni de soft la aceste routere default de la RDS care incurca ceva, cumva la conectivitatea consolelor. Nu ma pricep mai mult ca sa intru in detalii de networking dar 200% la mine asta a fost cauza.
    Am tot zis ca-l schimb dar sunt comod si daca nu am mai avut probleme l-am lasat in pace.
    Bafta!

    Cred ca asta ar putea fi problema. Sa nu mai spun ca atunci cand mi-au montat internetul si toate cele a trebuit sa cumpar un al doilea router pentru ca nu puteau accesa setarile router-ului de pe telefonul lor. Cand am incercat eu, a mers. :/



    In fine si cum sa le spun? Ce sa ii intreb exact?

    ---------- Post added 22-03-2019 at 22:30 ----------

    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Pai nu e nimic "complicat". Suportul e inclus in pretul pe care il platesti... inclusiv chiria routerului. Ei au obligatia de a-ti rezolva... iar asta cu DMZ-ul chiar e o treaba usoara. Crede-ma ca mie imi rezolva via email nebunii de-ti sta mintea in loc. Dar, cat timp ti-a luat sa postezi aici, te rezolvau baietii de mult. Din pacate noi (si probabil nici tu) nu avem acces la acele setari oricum...

    Nu ma pricep, asa ca mai bine intreb, chiar daca s-ar putea sa ma fac de cacao.


    Daca faci smecheria cu DMZ, nu e router-ul si tot expus la hackeri? Eu folosesc router-ul pentru toata casa.

    ---------- Post added 22-03-2019 at 22:31 ----------

    Quote Originally Posted by paul View Post
    No problem, man! Ideea e ca e pacat de viteza aia de 1 Gbps. Cel "vechi" de cat si de la cine e?



    E de la Clicknet, si cred ca e de 100mbps sau cv...

  17. #17 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Teo le spui ca ai probleme in a accesa serviciile online de gaming.
    Doamna de la primul suport layer va crede ca o consola se foloseste la facut selfiuri dar o rogi respectuos ca in inutila sesizare sa treaca neaparat ca nota sa fi sunat de la departamentul tehnic.
    E, cand te suna acei baieti ei vor intelege. Lor le spui fix asta, ca prin nici o metoda clasica nu ai reusit, le ceri respectuos sa nu pierdeti iar timpul inutil cu scoate-cablu-baga-cablu si in mod expres ii rogi sa faca downgrade la softul routerului.

    La mine asa s-a rezolvat. Am aplicat metoda la un alt prieten cu ps4 si la fel, a functionat.
    Acolo este problema ta, la softul actual al routerului care gatuie ceva ce nu place consolelor, 200%.
    Nu mai pierde vremea cu porturi si setari ca nu il faci, problema e behind a wall unde tu nu ai acces.

    Te rog sa revii cu feedback.

  18. #18 SP
    Junior Member TeoKnowsBest's Avatar
    I-am sunat si nu m-au ajutat cu absolut nimic.


    Mi-au spus ca downgrade la softul routerului este imposibil de facut si ca problema nu este de la ei, ci de la Xbox. Mi-au spus si ca port forwarding nu se face din setarile routerului, ci de pe site-ul lor, Digi. Mi-am facut cont si ce surpriza! Nu este adevarat.



    Sunt atat de nervos.

  19. #19 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Mai suni odata, le spui ca Microsoft e una dintre cele mai mari companii din lume si ca trebuie sa fii o maimuta imbecila sa crezi ca problema e de la xbox (cand nu se manifesta la nivel global) si ceri sa trimita un angajat la tine acasa ca sa rezolve problema.


    Ma rog, inlocuiesti maimuta cu ceva care nu e jignitor dar care tot da de inteles ca afirmatia e cretina. Te descurci tu.

  20. #20 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by TeoKnowsBest View Post
    Daca faci smecheria cu DMZ, nu e router-ul si tot expus la hackeri? Eu folosesc router-ul pentru toata casa.
    Din contra, cand faci treaba cu DMZ-ul, practic consola este cea care raspunde in extern, nu routerul. Practic routerul iti scoate consola in fata, in afara firewall-ului. Nu am auzit de cazuri cu console Xbox hackuite, dar... daca iti este frica, atunci nu cred ca ai de ales decat fie port forwarding pt. toate porturile postate mai sus, fie un alt router al tau, pe care sa-l configurezi cum vrei, fara sa depinzi de RDS (iar pe al lor sa-l seteze in mod bridge).
    Quote Originally Posted by TeoKnowsBest View Post
    I-am sunat si nu m-au ajutat cu absolut nimic.

    Mi-au spus ca downgrade la softul routerului este imposibil de facut si ca problema nu este de la ei, ci de la Xbox. Mi-au spus si ca port forwarding nu se face din setarile routerului, ci de pe site-ul lor, Digi. Mi-am facut cont si ce surpriza! Nu este adevarat.

    Sunt atat de nervos.
    Eu ti-am zis sa le scrii direct pe adresa de email. Acolo iti raspund niste baieti de la tech support, nu o tanti care citeste de pe foaie niste intrebari si bifeaza ce sa dea mai departe la tech support. Pe email chiar iti raspund de la tehnic oameni care stiu despre ce este vorba, nu un "robot" din call center. Desigur, puteai avea norocul ca "robotul" sa te paseze la cineva de level mai mare... Prin urmare, nu te enerva, scrie-le frumos de problema pe email, si se va rezolva. Bafta!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Vand joc Elder Scrolls Online Gold Edition Ps4 By flaviud in forum Bazar Sony: Jocuri Console
    Replies: 7 Last Post: 21-12-2017, 23:49
  2. Replies: 23 Last Post: 17-11-2015, 23:51
  3. Replies: 9 Last Post: 12-04-2014, 21:58
  4. Replies: 5 Last Post: 24-12-2012, 01:13
  5. Cum pot sa joc jocuri online pe ps2 By sergiuk1995 in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 11 Last Post: 06-12-2010, 22:30

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts