Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 11 of 395 FirstFirst ... 9 10 11 12 13 21 61 111 ... LastLast
Results 201 to 220 of 7884

Thread: Clubul Xbox One

  1. #201 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar
    Pai nu, backwards compatibility se refera la compatibilitatea urmatoarei generatii cu actualul Xbox 360. Zvonurile vorbesc despre un Xbox (mini si/ sau integrat intr-un alt device) cu un pret redus care ar permite rularea unor aplicatii/ jocuri disponibile online la pret derizoriu. Asta ar permite accesul Microsoft catre anumite categorii de consumatori care nu s-ar orienta, probabil, catre o consola de gaming stand alone dar care ar putea sa-si doreasca un TV care contine si asa ceva.

  2. #202 SP
    Member raptorscream's Avatar
    Stiu ce e 'backwards compatibility', dar ma refeream doar la faptul ca si detinator de 360 de ce ai mai da 150-200 euro in plus pt ceva ce oricum detii.
    Cum ai zis si tu, paote avea alt target de clienti, dar in momentul actual SmartTv-urile sunt destul de ieftine (Samsung 101cm - 2000 ron) si indeplinesc destule conditii/aplicatii (chiar mai bine coparativ cu 360) pe care acel mini le'ar avea. (gen YT, Zune, Netflix, Browsing, etc).
    'Problema' pe care o am e pretul in plus, backwardsu ar trebuii sa fie gratis, cum a fost la PS3 (desi pt marketing si ei l'au scos)

  3. #203 SP
    Senior Member Scofield91's Avatar
    Xbox mini este pentru acele persoane care nu-și permit să dea 2000 de lei pe un tv (și cred că un asemenea tv costă mai mult...).

    O să vezi că acesta este și pentru americani care folosesc decodoare (precum avem noi prostia aia de la Digi pentru a prinde HBO și alte canale) și o să fie oferite la prețuri f mici de companiile de cablu din SUA și UK.

    Practic o să fie un "decodor" dar care poate rula și jocuri (dar acest lucru nu este în prim plan/important pentru publicul larg).

  4. #204 SP
    Member raptorscream's Avatar
    In privinta TV-urilor, exemplul dat de mine il gasesti pe emag (si ai avut dreptate, e 2400 nu 2000 cum am zis):
    Televizor LED Samsung, 101 cm, Full HD 40ES5500 UE40ES5500WXXH - eMAG.ro

    Referitor la Xbox-mini, din punctul meu de vedere sunt mai multe 'minusuri' decat plusuri pt asa ceva..
    -pret (appletv e 100$ aparent)
    -aplicatii: le are si xboxul actual (presupun ca si PSu le are) + SmartTV (da, nu toata lume la are. dar cine vrea un gadget d'asta presupun ca are si un tv pe masura - 150$ nu e chiar pret mic indiferent de tara)
    -networking: tara noastra se afla in primele 5 tari cu internet bun si am constatat ca pe xbox downloadul nu depaseste 2MB/s (e constant pe la 1.5MB/s). G
    andestete ce servere ar trebuii sa aiba M$ doar pt xbox mini ca utilizatorii sa aiba viteze de download si stream acceptabile (cu rata de download actuala, stai jumatate de zi sa iei un joc de 7-8GB), tocmai d'aia Sony au ales varianta cu 'play while downloading'

    Majoritatea unitatilor vandute vor fi cu consola mai mult ca sigur, dar uitativa la WiiU, daca nu vor exista jocuri sa atraga lumea (Exclusive bune) nu vor exista clienti pe masura indiferent de ce poate consola.
    Vor fi oameni ce vor cumpara ambele console, dar cumparatorii de baza tot Core-gamer-ii vor fi si vanzarile vor fi in functie de jocuri.

    Eu vreau un Console War (dar nu intre fan-boys), unde studiourile sa aleaga tabere si sa scoata ce e mai bun din fiecare consola, jocuri exclusive si noi ... nu Gears 6 si GoW 5. Forza 5 va aparea pe next-gen si suny foarte curios cum va arata (la gameplay nu au ce sa faca decat sa rezolve anumie 'probleme' din actualul) dar asa nu o ma v'a determina sa cumpar o alta consola doar pt un joc.

    Deocamdata Blizzard si Ubisoft au contracte cu Sony, ar ramane EA si Activision cu M$ (ceea ce nu'mi suna bine, la ce foame de bani au cele 3 companii)

  5. #205 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Umbla un zvon cum ca pe Xbox 3 (sau 720), datorita integrarii mai stranse cu serviciile Live, din tarile care nu au suport oficial nu va mai putea fi accesat. Daca acest lucru se va intampla, cred ca Romania va spune PASS noii console (pana se va gasi o solutie). Din pacate, petitiile se pare ca nu au efect asupra celor de la Microsoft (decat poate daca te numesti Africa de Sud).

    Vom trai si vom vedea. Eu unul insa daca nu voi vedea (din nou) Romania in lista... nu cred ca voi mai investi in Microsoft. Ma uit la sutele de jocuri si accesoriile cumparate pentru Xbox 360 si ma gandesc cum de fapt Microsoft ma ignora doar pentru ca sunt roman. Well, nu-i bai... poate e momentul sa dau banii mei altora, daca ei nu-i vor

  6. #206 SP
    Junior Member sergiuvl's Avatar
    Bine punctat MonkY. Si eu iti impartasesc punctul de vedere. Totusi ar trebui sa mai avem putin rabdare sa vedem cu ce vine nou urmatorul xbox. Abia apoi vom putea compara cele 2 console. Eu unul asa o sa fac. Nu sunt fanboy xbox si nici ps. O sa aleg ce e mai bun dupa ce vom analiza la rece ambele console! Sper totusi ca Microsoft sa introduca Live si ptr Romania. Asa este normal

  7. #207 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    ^ If Rumors Are True Xbox Could Be Doomed

  8. #208 SP
    CG Editor Dant3's Avatar

  9. #209 SP
    Member St Mael's Avatar
    This is not pure as it was for OnLive cloud gaming, where all the computational load had been covered by the servers, but something in between. That is to say that the Xbox NEXT will have its own computing power that will be given a greater and further expansion via dedicated servers. In this way, it would really be the most powerful gaming console on the market and goodbye dreams of glory for PS4 users. But all this is assuming you have a broadband internet connection.
    Fooooarte interesant... S-a gandit cineva la asta? Altfel observ ca s-a tot plans, criticat si aruncat nemultumiri in legatura cu zvonurile legate de o necesitate continua a unei conexiuni la internet pentru functionare. Dar ideea aceasta chiar ar explica in mod perfect zvonurile acestei necesitati la folosirea consolei.

    Asta explica si mesajul ala ambiguu "petaflops > terraflops"... Eu chiar ma intrebam ce propaganda ieftina ar mai putea fi si aia pentru ca ar fi imposibil ca hardwareul dedicat dintr-o consola sa atinga asemenea floating-point-uri, insa supercomputerele utilizate pentru cloud computing ar face-o cu siguranta.

    Pareri?

  10. #210 SP
    Admin MonkY's Avatar
    St Mael: ideea e ca nu ne-a intrebat nimeni daca vrem o "cloud console". Daca ei asta vor sa faca, si sa randeze jocurile pe server, treaba lor. Eu unul nu voi cumpara asa ceva, sa depind de Microsoft... care daca se plictiseste inchide jocul X si Y (asa cum o face acum la multiplayerul pt. anumite jocuri). Eu vreau ca peste 20 de ani, daca am jocul cumparat, sa am pe ce sa-l joc... nu sa ma rog de M$ sa-mi dea si mie drumul la server.

    Mai mult, chiar daca am "broadband", poate nu vreau sa mi-o consum in timp ce ma joc... Una e cand pt. multiplayer ai nevoie de cativa KB/s... si alta e cand imi vor cere 20Mbps pt. streaming.

  11. #211 SP
    Member St Mael's Avatar
    Pai Monky, lengat de aspectul cel din urma care te nemultumeste, nu a zis nimeni nimic de streaming propriu zis. Chiar s-a specificat ca nu e vorba de ceva chiar ca OnLive, ci ceva intre asta si o consola dedicata. Uite.
    In practice this would take advantage of the console as a client while the server is managed by an infrastructure used to remotely send data to the console already calculated so as to bring the same reach of PetaFlops!
    Deci cu siguranta nu va consuma o latime de banda de 20 Mbps sau cat ar presupune un stream efectiv in full hd. Ci se pare ca e vorba doar ca o parte din calculele de procesare sa fie facut in mod remote pe server de supercompueterele lor iar in momentul in care toate datele sunt la dispozitia hardwareului dedicat al consolei atunci randarea efectiva presupun ca este facuta strict acasa prin intermediul gpu-ului dedicat. Ma indoiesc ca acest sistem va necesita o latime de band foarte mare.


    Insa primul aspect care te nemultumeste cu siguranta pot sa il inteleg, dar pana la urma nu putem stii niciodata nivelul de dedicatie la care se gandeste Microsoft sa il ofere cu suportul pentru un asemenea sistem. Pana la urma cert ar fi ca orice joc cumparat pe acest Xbox sa poata fi jucat cel putin pe intreaga duarata de viata a consolei, asa ca nu ar trebui sa iti faci griji ca in cazul suportului pentru multiplayer al unor jocuri pentru care s-a taiat in mijlocul ciclului de viata accesul pe serverelele de multiplayer probabil din lipsa de activitate. Iar dincolo de durata aceasta de viata, teoretic daca urmatoarele console ar fi backwards compatible atunci le-ai putea juca la nesfarsit pe hardware-ul lor dedicat care ar putea fi suficient cat sa substituie si complementarea de procesare obtinuta prin cloud a acestei generatii. Sau s-ar putea cauta o solutie prin emulare... cine stie?

    Cel mai bine asteptam si vedem ce are Microsoft de zis despre toate astea si cum exact ar fi abordat un astfel de sistem pentru ca acum nu stim mai nimic pana la urma. Sfatul meu e ca nu ar fi rau sa priviti si voi ideea asta fara preconceptii negative si sa ziceti ca nu veti cumpara asa ceva orice ar fi fiindca pana la urma poate ca toate aceste nemulturi ale voastre legate de idee vor fi adresate in moduri satisfacatoare. Cert e ca pentru moment nu stim nici intr-un fel nici in altul.

  12. #212 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Chiar daca nu va fi streaming, voi fi legat de "provider" (aka Microsoft). Acum, ramane de vazut ce si cum. Ma enerveaza la maxim ca nu anunta si ei ceva oficial... chiar daca anuntul va insemna o amanare de 6 luni or more. Nu de alta, dar momentan e atat de "in aer" situatia, incat am impresia ca asteapta sa vada si consola PS4 ca sa se hotarasca exact ce sa scoata... Parca imi si imaginez ca stau acolo cu 5-6 prototipuri pe masa si spun "Daca vin cei de la Sony cu asa ceva, scoatem pe piata prototipul 2, iar daca e altceva, mergem pe 3. In cel mai rau caz, bagam 5-ul".

  13. #213 SP
    Member Viteza's Avatar
    Afaik, noul xbox se va lansa/anunta oficial la E3 in vara si lansa spre publicul larg in iarna. Cat despre suportul pentru Ro...nu cred ca o sa fie mai rau decat este in momentul asta. In cel mai rau caz, un VPN Uk e 5$ pe luna, dar gasesti si la 3-4$.

  14. #214 SP
    Senior Member CSergiu's Avatar
    WOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO

    Pe 21 Mai se anunta urmatorul XBOX, e oficial

  15. #215 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Sunt fraieri ca nu anunta la E3. Daca anuntau la E3, cea mai mare noutate era Xbox3, nu PS4. Furau show-ul. Proasta miscare.

  16. #216 SP
    Senior Member calin_kalf's Avatar
    Let's see what they got
    Attached Images Attached Images xbox.jpg

  17. #217 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu cred ca e mult mai bine asa. La show-ul lor propriu isi permit sa arate ce vor, cat vor, cum vor... si mai mult sa invite pe cine vor. La E3 ar fi putut fi eclipsat de PS4... asa nu-i "deranjeaza" nimic. Mai mult, eu cred ca e bine sa fie anuntat cat mai devreme... pentru ca pana la E3 se vor strange multe intrebari (si sper ca si raspunsuri). Si ca exemplu putem lua PS4, unde asteptam sa se lamureasca toate cele la E3.

  18. #218 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Pai dupa E3 vor imparti presa cu Sony, daca prezentau doar atunci noul Xbox, presa era a lor. Reclama si hype pana la lansare.

    The next Xbox announcement stream will require an always-online connection to watch.

  19. #219 SP
    Banned haosman's Avatar

  20. #220 SP
    Senior Member Scofield91's Avatar
    Da, dar dacă vor să lanseze anul acesta le trebuie mai mult de cele 2 ore de la E3 pentru prezentare.
    Vor fi multe vorbe goale la început, ca și la Sony. Așa că e mai bine să fie acele cuvinte de buisiness pe 21 mai și la E3 să vedem exact ceea ce vrem!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 11 of 395 FirstFirst ... 9 10 11 12 13 21 61 111 ... LastLast

Similar Threads

  1. Clubul Xbox One S By MonkY in forum Microsoft Xbox One
    Replies: 199 Last Post: 25-11-2023, 06:13
  2. Vand Abonamente Xbox Live Gold Xbox One/Xbox 360 si EA Access Xbox By siemens123 in forum Bazar Microsoft: Jocuri Console
    Replies: 187 Last Post: 16-02-2021, 14:37
  3. Clubul Xbox One X By Dant3 in forum Microsoft Xbox One
    Replies: 1658 Last Post: 25-08-2020, 17:57
  4. Vand Controller Xbox One Elite pentru Xbox One si PC By Chazy90 in forum Hardware PC & Mac
    Replies: 4 Last Post: 25-08-2017, 18:15
  5. Vand Controller Xbox One Elite pentru Xbox One si PC By Chazy90 in forum Bazar Microsoft: Console & Accesorii
    Replies: 2 Last Post: 25-08-2017, 18:14

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts