Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 21 to 36 of 36

Thread: Error PBR9002

  1. #21 SP
    Senior Member nina's Avatar
    unnybolt o sa cumpar tour de france 2016 dar mai e 1 luna sau 3 saptamani pana apare pre order

  2. #22 SP
    Junior Member alexulq's Avatar
    am reusit sa cumpar ceva dupa ce am folosit un vpn de US

  3. #23 SP
    Member Sir Dinu's Avatar
    Am luat azi Heart Of Stone la W3, dar cu cardul nu merge, cu eroarea asta, si merge cu tunnelbear fara probleme cu cardul.

  4. #24 SP
    Junior Member UnnyBOlt's Avatar
    Am mai facut cateva teste. Deci... Cu contul meu, care este pe regiunea US, am incercat sa cumpar de pe fiecare magazin digital website (atat de pe marketplace.xbox.com, cat si de pe store.xbox.com), ambele setate pe regiunea US (coltul din jos-stanga), cate un joc care stiam sigur ca nu este IP sau region locked. Am incercat mai intai sa cumpar, cu cardul cel de toate ziliele, fara VPN. Pe marketplace.xbox.com a dat "Your purchase cannot be completed right now. Try again later.", iar pe store.xbox.com a dat cu dragutul PBR9002. In ambele cazuri, imediat cum m-am conectat la un VPN de US si am incercat din nou tranzactia, la doar cateva minute fata de esecul anterior, a functionat atat pe marketplace.xbox.com, cat si pe store.xbox.com imediat.

    Inca mai vreau sa testez pe console in sine care e treaba pe moment, dar asta cand mai fac rost de niste banuti . Tot ce stiu din ultimele teste e ca pe Xbox 360, tranzactiile merg fara VPN (si cu VPN, de altfel, la nevoie), atata vreme cat jocul nu este IP locked. Cat despre Xbox One, tranzactiile NU merg deloc fara VPN (eroare PBR9002).

    tl;dr: Daca incercati sa cumparati de pe Xbox Store, setat pe aceeasi regiune cu cea a contului vostru Microsoft, folosind un card emis in Romania, trebuie sa aveti si adresa IP corespunzatoare acelei regiuni in momentul tranzactiei, ca sa aveti vreo sansa sa mearga. Despre orice alta combinatie (de exemplu, tranzactii din alta regiune decat cea a contului vostru MS, folosind VPN din acea regiune diferita), habar n-am.

  5. #25 SP
    Junior Member costimanea's Avatar
    Confirm cele de mai sus. Am contul setat pe US si nu am reusit sa cumpar decat prin VPN, am folosit TunnelBear. Spor!

  6. #26 SP
    Junior Member costinilie's Avatar
    Am patit si eu acceasi problema. Nu mai pot sa cumpar nimic de pe consola. Xbox One cu cont de US. Am card VISA la Raiffeisen. Am vorbit si cu Xbox Support si cu Raiffeisen. Nimeni nu stie care este problema. Fiecare vede o incercare de tranzactie care la un moment ramane blocata la o anume "verificare".

    Am rezolvat problema in alt mod. Cumpar GIFT CARD de pe linkul de mai jos, cu ce valoare vreau eu.
    Primesc codul, incarc contul cu banuti, dupa care cumpar tot ce am nevoie.
    https://www.microsoftstore.com/store...ctID.289171900

    E putin mai complicat, dar in felul acesta merge fara nici o problema.
    Din punctul meu de vedere, problema este la XBOX.COM caci la MICROSOFT.COM pot sa cumpar linistit cu cardul. Iar Gift cardul il cumpar de la Microsoft, nu de la Xbox. Chiar daca este aceeasi companie, sunt sisteme diferite.

  7. #27 SP
    Member ingerulol's Avatar
    Am pus eu card de transilvania , direct PBR9002 , insa a ramas salvat si pot sa cumpar diverse (dar doar ce vrea M$ - nu pot sa explic).
    Cu toate astea , mi-am cumparat $ credit direct de pe site M$ cu direct pay si a functionat ok . Am 20$ in cont si daca e nevoie de ceva iau de acolo . Aveti idee cardul se poate scoate / schimba de acolo

  8. #28 SP
    Member Svart's Avatar
    Ieri am cumparat un joc , a fost ok, da azi m-am lovit si eu de faimoasa eroare, incercand sa cumpar Thomas Was Alone. Am contul pe Ungaria, si nu am avut absolut nici o problema pana acum la achizitii, indiferent ca a fost vorba de live, ea acces sau jocuri. Vad ca nu mai vrea nici cu Hola, cu VPN de Ungaria.

    Oamenii astia par ca fac tot ce la sta in putinta sa ne convinga sa trecem pe alta platforma. Nu-i inteleg, eu incep sa imi pierd rabdarea cu rahaturile lor. Incepe sa devina o aventura sa iti cumperi ceva de la ei.

    ---------- Post added 25-06-2016 at 21:39 ----------

    Quote Originally Posted by Svart View Post
    Ieri am cumparat un joc , a fost ok, da azi m-am lovit si eu de faimoasa eroare, incercand sa cumpar Thomas Was Alone. Am contul pe Ungaria, si nu am avut absolut nici o problema pana acum la achizitii, indiferent ca a fost vorba de live, ea acces sau jocuri. Vad ca nu mai vrea nici cu Hola, cu VPN de Ungaria.

    Oamenii astia par ca fac tot ce la sta in putinta sa ne convinga sa trecem pe alta platforma. Nu-i inteleg, eu incep sa imi pierd rabdarea cu rahaturile lor. Incepe sa devina o aventura sa iti cumperi ceva de la ei.
    Dupa ce mi-au mancat nervii, si mi-a dat eroarea succesiv la Thomas Was Alone, Metal Gear Solid 5, Fallout New Vegas, am luat ceva de pe g2a, intru verificarea cardului. A mers, am activat codul fara probleme. Dupa care am incercat sa iau Recore direct de pe consola. A mers si ala. Si in final sunt si fericitul posesor al Thomas Was Alone, fi-miu va fi bucuros. Tot de pe consola. Cum ziceam, e o adevarata aventura sa cumperi ceva de la MS.

  9. #29 SP
    Member blondutzu's Avatar
    folositi carduri valorice si scapati de bataile de cap. Xbox nu este lansat in Romania, de aici si problemele pentru cardurile de RO

  10. #30 SP
    Member Svart's Avatar
    Eu nu scap de batai de cap folosind carduri valorice sau mai stiu eu ce cai cotite sau alternative.

    As scapa daca as putea plati oricand cu cardul. Cu acelasi card cu care am achizitionat office 2016 de pe site-ul Microsoft, de exemplu,daca intelegi ce vreau sa zic.

  11. #31 SP
    Member ingerulol's Avatar
    Am discutat azi cu suport @ xbox .com referitor la problemele generate de PBR9002 si faptul ca-mi apare cardul inregistrat acolo , dar nu pot sa cumpar nimic , nici luna moca nu mi-au dat nimic . Operatorul mai avea doar sa-mi zica despre M$ ca sunt niste zdrente si ca am dreptate . Imi place XBOX-ul , dar M$ nu face nimic pentru fani . In schimb PSN este prezent nu numai la noi ci peste tot . Singura conditie prin care-mi cumpar diverse la M$ este sa cumpar vouchere valorice direct de pe site-ul lor , la curs direct leu - dolar si imi pare decent . Am dat 82lei pe 20$ .

  12. #32 SP
    Senior Member nina's Avatar
    Quote Originally Posted by ingerulol View Post
    Am discutat azi cu suport @ xbox .com referitor la problemele generate de PBR9002 si faptul ca-mi apare cardul inregistrat acolo , dar nu pot sa cumpar nimic , nici luna moca nu mi-au dat nimic . Operatorul mai avea doar sa-mi zica despre M$ ca sunt niste zdrente si ca am dreptate . Imi place XBOX-ul , dar M$ nu face nimic pentru fani . In schimb PSN este prezent nu numai la noi ci peste tot . Singura conditie prin care-mi cumpar diverse la M$ este sa cumpar vouchere valorice direct de pe site-ul lor , la curs direct leu - dolar si imi pare decent . Am dat 82lei pe 20$ .
    asta e man raspunsul si au mai postat si alti useri despre aceasta solutie
    ia tunnelbear ca e simplu de utilizat.ai pe youtube video tutorial
    Quote Originally Posted by UnnyBOlt View Post
    Tocmai mi-a mers din nou cardul !!! (vedeti cateva postari mai sus care este situatia mea cu PBR9002) Chiar acum cateva momente am mai incercat sa cumpar de pe store.xbox.com (folosind un PC desktop), ca un test periodic (in vaga speranta ca o sa-mi mearga din nou cardul dupa un timp), jocul Gunworld: Xbox One Edition (costul este de 1.99$). Am folosit VPN de SUA cand am cumparat. Am mai avut pe contul Microsoft 0.77$, i-am folosit si mi-a cerut o metoda de plata ca sa deduca diferenta si am ales cardul meu, cel de toate zilele. Dupa ce am dat confirmarea finala, eram deja pregatit sa inchid ferestra [inevitabila] cu PBR9002, dar ce sa vezi, "All done! Thank you for your purchase". Primesc emailul cu confirmarea cumparaturii si citesc ca mi-a dedus 1.22$ de pe card, diferenta, deci a mers complet in regula. Deci, nu-mi vine sa cred. Totusi, sa nu ma bucur prea timpuriu, e posibil sa fi mers asa aleatoriu dintr-un motiv sau altul, asa ca pe viitor, voi mai posta in acest thread cum a evoluat situatia mea. Voi incerca dupa ce mai trece ceva timp sa cumpar fara VPN tot de pe store.xbox.com si daca nu merge, incerc imediat cu VPN si vad ce-mi da. Catre cei care ati intampinat eroarea asta, incercati sa cumparati ceva direct cu cardul vostru de pe store.xbox.com cum am prezentat mai sus (cu VPN de regiunea pe care aveti contul). Va urez mult noroc.

  13. #33 SP
    Member Svart's Avatar
    Pai intreb si eu ca Dorel: daca nu a mers cu Hola, de ce ar merge cu tunnelbear? In cazul meu nici macar nu stiu daca tunnelbeear e de vreun folos, aplicatia de pe android nu are si Ungaria pe lista de vpn-uri.

    La mine chestia a fost foarte random, la ora opt jumate nu mi-a mers achizitia, la noua jumatate totul a fost in regula. Ori e un bug in sistemul lor, ori o face MS intentionat si aleatoriu, dracu' stie din ce motive, ca dau in paranoia cu modelul lor de bussiness.

  14. #34 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Salutare baieti, personal cred ca aveti probleme de incompatibilitate intre date. Sa luam exemplu unui joc de Xbox One (nu de 360 ca acolo mai sunt blocari de regiuni).
    Avem:
    - cont de Paypal.com cu adresa de Romania (aceasi cu cea a cardului bancii - BCR), cardul atasat si verificat, plati facute pe Paypal...etc, contul de Paypal este atasat contului de Xbox Live
    - cont de Xbox Live cu adresa de US -Address line 1
    NH 132 North Main Street
    Address line 2
    City
    CONCORD
    State/Province
    NH
    Country/Region
    United States
    Zip/Postal code
    03301
    Telephone
    (603) 228-6363

    Acum daca intru pe consola Xbox One, incerc sa cumpar un DLC, joc....etc totul merge ok, ca pe roate etc.... singura cerinta fiind sa am fonduri pe card. Singura problema referitoare la achizitii blocate (unele) fiind jocurile de Xbox 360 backward compatible care mai sunt blocate pe regiuni. Acolo intru pe PC cu Tunnel Bear activat pe US, dau Purchase la joc si il gasesc la Ready to Install pe X1.

    PS am observat ca la Games with Gold jocurile trebuie downloadate dupa ora US, adica cam la o zi diferenta la noi, altfel dau erori de achizitie. Aici e de vina time zone, e de inteles si se rezolva cu putina rabdare.

  15. #35 SP
    Member blondutzu's Avatar
    Quote Originally Posted by Svart View Post
    Eu nu scap de batai de cap folosind carduri valorice sau mai stiu eu ce cai cotite sau alternative.

    As scapa daca as putea plati oricand cu cardul. Cu acelasi card cu care am achizitionat office 2016 de pe site-ul Microsoft, de exemplu,daca intelegi ce vreau sa zic.
    Divizia Xbox nu exista oficial in Romania, Windows si softurile aferente sunt in schimb. Imi e teama ca nu exista o cale mai simpla de atat. Mi se pare mai complicat VPN + restul artifciilor decat 2 clickuri pe amazon.
    my 2 cents

  16. #36 SP
    Member solaru's Avatar
    Quote Originally Posted by djleo666 View Post
    Salutare baieti, personal cred ca aveti probleme de incompatibilitate intre date. Sa luam exemplu unui joc de Xbox One (nu de 360 ca acolo mai sunt blocari de regiuni).
    Nu e asta.
    Si la mine a aparut problema asta de vreo 3 saptamani, si nu am modificat nimic la detalii plati de ani de zile. Au schimbat ei ceva. Banuiesc ca sunt in curs de unificare a store-urilor si apar tot felul de situatii.
    Personal am rezolvat-o cu metoda sugerata de colegi cu cumpararea de credit: https://www.microsoftstore.com/store...ctID.289171900

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2

Similar Threads

  1. Error 0x876c0001 By Rasko in forum Microsoft Xbox One
    Replies: 10 Last Post: 31-10-2014, 17:24
  2. PSN error By roberthotean in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 0 Last Post: 03-12-2013, 14:15
  3. PS3 Error![help] By DIAVOLINO in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 1 Last Post: 25-01-2011, 20:54
  4. Error 80020148 By boracash in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 1 Last Post: 06-10-2009, 11:01

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts