Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 11 of 23 FirstFirst ... 9 10 11 12 13 21 ... LastLast
Results 201 to 220 of 446

Thread: Clubul Nintendo Switch 2

  1. #201 SP
    Senior Member IsNotMe's Avatar
    Quote Originally Posted by Papillon_ View Post
    Eu inteleg ca va place Nintendo si Switch 2 dar nu inteleg ce e cu PR-ul asta gratuit pe care il faceti.
    Uneori am impresia ca vorbesc cu un reprezentant Nintendo pe forum.

    Chiar crezi ca ma incalzeste pe mine cu ceva ca sunt "lideri pe piata in nisa lor"?
    Mie imi plac jocurile dar nu agreez politicile astea anticonsumator indiferent cine le practica Sony, Nintendo, Mircosoft etc.

    Au blocat review-urile ca lumea sa nu vada ca ecranul e praf, bateria e slaba, HDR-ul nefunctional.
    Daca tot au pus ecran LCD ma asteptam sa vina cu unul de top gen ce folosea Apple inainte sa treaca la OLED.
    Un Retina display de 8” inseamna cred ca o rezolutie de 2K minim. Nu e cazul. Ecranul este chiar bun pt ceea ce este. (Peste Steam Deck LCD si originalul switch) Iar ca avantaj al LCD-ului, mai este si riscul redus de burn-in. Oricum, pana data viitoare, ne bucuram de ce avem .

  2. #202 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Guys, la voi cu cat se incarca Switch 2-ul? Am incercat diverse chargere, am incercat si cu cel original, si pe mufa de sus, si pe cea de jos, si cu consola oprita, si cu ea pornita (numai in docked mode nu am testat), si mai mult de 18W nu am vazut, no matter what. 18W in ziua de azi, e un fel de bataie de joc. Spuneti-mi ca de fapt e doar consola mea, ca sa cer un replacement. Am vazut ca incarcatorul ei este de maxim 60W... ma asteptam sa vad si eu macar un 30-35W (in portable mode).

  3. #203 SP
    Senior Member IsNotMe's Avatar
    Am vazut la tipul ala dupa canalul Arena Digitala ca lui îi ia 23w. Dar nici el nu e sigur de toate scenariile in utilizare (min10) . Power pass through-ul de 60w de la charger, sa ofere 30w doar pt utilizare iar restul pt incarcarea bateriei?!? Mai ales docked?!? Zic si eu . Steam deck-ul are charger-ul de 45w dar nu depaseste 25w full load si cu bateria 100%

  4. #204 SP
    Manager paul's Avatar
    Getting to Know Nintendo Switch 2:

    System Transfer

  5. #205 SP
    Member VictusG's Avatar
    Vedeti ca, butoanele alea L, ZL, R, ZR, foarte foarte usor se zgarie, nu stiu daca m-am jucat 2h handheld si deja aveam urme pe ele, am dat putin asa cu unghia si deja mi-au ramas niste urme care nu mai merg jos, defapt niste zgarieturi, restul(partea din fata a JoyCon-urilor) vad ca e ok, la cum vad e sablat mai gros plasticul si de aceea nu e asa sensibil la zgarieturi unde sunt butoanele(D-pad-ul si ABYX), dar acele butoane, L, ZL, R, ZR....foarte, foarte usor se zgarie si raman urme.

    ---------- Post added 06-06-2025 at 21:00 ----------

    Nu am dat apoi decat cu o carpa cu apa sa vad daca merge jos
    Attached Images Attached Images img_2788.jpeg img_2790.jpeg

  6. #206 SP
    Member dtancu's Avatar
    Am înțeles cum se reglează HDR-ul. Sistem de rahat.

    Aviz amatorilor, înainte de a îl regla din settings, dezactivați din setările TV orice formă de tone mapping. De asemenea, dacă aveți LED și are local dimming, dezactivat complet. După reglaj le puneți înapoi, dar altfel nu vor apare/dispare simbolurile alea corect.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  7. #207 SP
    Senior Member IsNotMe's Avatar
    Sa incercati Fast Fusion-ul ala la 15 eur ! L-am jucat mai mult decat Mario !

  8. #208 SP
    Manager paul's Avatar
    iFixit Switch 2 teardown:
    00:00 Can Nintendo Do Better?
    01:01 Disassembling the New Joy-Cons
    01:34 Inside the Joy-Con 2 and a Closer Look at the Battery
    01:44 Tricky Entry Point on the Joy-Con 2
    02:03 The Drift Dilemma Returns
    03:15 How to Remove a Failing Joystick
    04:06 New Optical Sensors Explained
    04:18 Magnetic Tricks: Joy-Con Latching Mechanism
    04:31 Console Disassembly: Hidden Entry Point
    05:11 First Look Inside the Switch 2
    05:53 Battery Glue Nightmare
    07:04 Cooling, Audio, and the Modular Headphone Jack
    07:45 Nvidia SoC and Mainboard Reveal
    08:44 Removing the 7.9” LCD Panel
    09:33 Disconnecting the Joy-Con 2 Connector
    09:43 Switch 2 Repairability Score & Verdict

  9. #209 SP
    Senior Member IsNotMe's Avatar
    Quote Originally Posted by VictusG View Post
    Vedeti ca, butoanele alea L, ZL, R, ZR, foarte foarte usor se zgarie, nu stiu daca m-am jucat 2h handheld si deja aveam urme pe ele, am dat putin asa cu unghia si deja mi-au ramas niste urme care nu mai merg jos, defapt niste zgarieturi, restul(partea din fata a JoyCon-urilor) vad ca e ok, la cum vad e sablat mai gros plasticul si de aceea nu e asa sensibil la zgarieturi unde sunt butoanele(D-pad-ul si ABYX), dar acele butoane, L, ZL, R, ZR....foarte, foarte usor se zgarie si raman urme.

    ---------- Post added 06-06-2025 at 21:00 ----------

    Nu am dat apoi decat cu o carpa cu apa sa vad daca merge jos
    Nu le mai purta grija, man. Triggerele for deveni lucioase de la frecare si utilizare, bateria va scadea si sper ca nu vor face si drift. Joycon-urile sunt consumabile. Poti in schimb sa-i pui un sticker din asta dupa temu, pt portul usb-c de jos.
    Attached Images Attached Images screenshot-2025-06-07-122243.jpg

  10. #210 SP
    Member VictusG's Avatar
    Quote Originally Posted by IsNotMe View Post
    Nu le mai purta grija, man. Triggerele for deveni lucioase de la frecare si utilizare, bateria va scadea si sper ca nu vor face si drift. Joycon-urile sunt consumabile. Poti in schimb sa-i pui un sticker din asta dupa temu, pt portul usb-c de jos.
    Pai nu e vorba de purtat grija, e ca nu ma asteptam asa rapid, nici 2h, am zis pentru altii nu pentru mine, la mine nu e problema, eu pot sa mi le sablez inapoi la servici.

  11. #211 SP
    CG
    CG Avatar CG's Avatar
    E atât de praf consola, încât a bătut cam toate recordurile de vânzări (pe zona de console, desigur): Nintendo Switch 2 sales shatters records, most-sold console in 24-hour period.



    ---------- Post added 07-06-2025 at 22:12 ----------

    Vedeți dacă mai merge trucul acesta:


    ---------- Post added 07-06-2025 at 22:28 ----------

    Switch 2 LCD vs Switch OLED:

  12. #212 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Quote Originally Posted by CG View Post
    E atât de praf consola, încât a bătut cam toate recordurile de vânzări (pe zona de console, desigur)
    Si Dani Mocanu e in top pe trending cu fiecare videoclip, tot praf e din punct de vedere muzical.

  13. #213 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Espiritus View Post
    Si Dani Mocanu e in top pe trending cu fiecare videoclip, tot praf e din punct de vedere muzical.
    Comparatia e un pic fortata. In cazul de fata ar fi fost mai interesant daca ai fi comparat vanzarile la albumele lui Dani Mocanu, versus Eminem. Sau eu stiu, versus Taylor Swift.

    Ca fapt divers:
    • Nintendo Switch 2 first day sales: 3 million
    • PS5 first day sales: 2.1 million
    • XSX first day sales: 1.4 million
    • PS4 first day sales: 1 million
    • Steam Deck total sales (2002 - 2025): 3.7 million

  14. #214 SP
    Manager paul's Avatar
    Side notes:
    - estimarile Nintendo pentru Switch 1 au fost de 10 milioane console vandute in primul an
    - Switch 1 a avut vanzari de 17.79 milioane console vandute in primele 13 luni de la lansare (3 martie 2017 - 31 martie 2018)
    - estimarile Nintendo pentru 1 aprilie 2025-31 martie 2026 pentru Switch 1 sunt 4.5 milioane console si 105 milioane jocuri vandute

    - estimarile Nintendo pentru 5 iunie 2025-31 martie 2026 pentru Switch 2 sunt 15 milioane console si 45 milioane jocuri vandute
    - estimarile analistilor merg pana la 20 milioane console Switch 2 vandute (un semn e parteneriatul cu Samsung)

    Pentru prima zi e foarte bine, dar sa mai treaca timpul sa avem a bigger picture!

  15. #215 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Comparatia e un pic fortata. In cazul de fata ar fi fost mai interesant daca ai fi comparat vanzarile la albumele lui Dani Mocanu, versus Eminem. Sau eu stiu, versus Taylor Swift.

    Ca fapt divers:
    • Nintendo Switch 2 first day sales: 3 million
    • PS5 first day sales: 2.1 million
    • XSX first day sales: 1.4 million
    • PS4 first day sales: 1 million
    • Steam Deck total sales (2002 - 2025): 3.7 million
    Nu cred ca e o comparatie corecta - nu uita ca PS5 si XSX s-au lansat in pandemie si au vandut efectiv tot ce aveau produs - dar au avut productie mica. Garantat daca PS5 avea stocuri de 5 mil, vindeau tot instant.

  16. #216 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Nu cred ca e o comparatie corecta - nu uita ca PS5 si XSX s-au lansat in pandemie si au vandut efectiv tot ce aveau produs - dar au avut productie mica. Garantat daca PS5 avea stocuri de 5 mil, vindeau tot instant.
    Asta e strict problema lor, trebuiau sa se organizeze mai bine. Nintendo le-a dat tuturor o lectie despre cum sa le-o tragi la scalperi, sa ai si console pe rafturi, sa satisfaci si cererile clientilor... Sa nu uitam ca si ei au trecut prin "tariffs"-urile lui trump. Anyway, din punctul meu de vedere, e o lansare reusita. Da, cred ca ar fi trebuit mai multe jocuri exclusive din day 1, dar asta e o alta poveste.

    Anyway, dupa ceva zile de jucat cu ea... am comandat ceva mai grippy (sper sa nu ajung ca la Switch 1 si Switch OLED, sa testez pe banii mei 20 de solutii third party), pentru ca mi-e imposibil sa ma joc cu ea non-docked. Bateria e meh, tine in specificatiile Nintendo daca joci ceva super soft, 2d scrollers or something. Otherwise, daca tine 2 ore, e minune. Hai sa zic ca mai folosesc un battery pack, ceva. Insa cu ecranul ce sa-i mai faci? Sau cu speakerele? De fapt, ia sa fac eu un mini tabel cu plusuri si minusuri:


    Nintendo Switch 2 pros and cons:

    + ecranul mai mare
    + rezolutie mai mare (2x)
    + runs upto 120Hz
    + backward compatibility bun - cam orice joc de Switch 1 am testat, merge si arata mai bine pe Switch 2, no patch needed
    + joycon-urile ceva mai maricele, mai putin incomode decat la Switch 1
    + magnetic joycons - love it!
    + mouse mode pt. joycons (nu sunt mare fan, dar ma gandesc ca o sa prinda bine)
    + everything runs smoother/faster (ar fi fost culmea sa nu fie asa), inclusiv prin meniuri, store, etc.

    - ecran LCD, sunt jocuri mai dark in care totul e gri
    - prea putine jocuri dedicate pt. Switch 2
    - bateria mult prea slaba
    - incarcarea enervant de lenta (15-18W), desi are incarcator de 60W
    - speakere anemice, am auzit telefoane chinezarii ieftine cu volum de 2-3x mai mare
    - ecranul se zgarie extraordinar de usor (puneti-va protector - i hate them)
    - consola e mult mai grea si mai mare decat Switch OLED, despre primul Switch sau Switch nici nu mai discutam
    - nu are WiFi 7, la naiba, nu are nici macar WiFi 6e, la descarcat jocuri de 30-40GB chiar se simte
    - necesita un alt tip de card microSD (Express), mult mai scump si aproape de negasit in capacitati mari
    - i-a durut undeva pe Nintendo de problema cu stick drifts - folosesc fix acelasi tip
    - nu poti folosi o amarata de functie de Chat, daca nu platesti

    Daca mai imi aduc aminte de cate ceva, o sa completez aici. Concluzia o trageti voi singuri.
    Eu unul o mai tin un pic. Am Genius, am de gand ca pentru prima oara sa o tina o luna, poate chiar mai mult... si daca vad ca jocurile pt. Switch 2 tot nu vin, nu iese vreun patch ceva pt. sonorul acela anemic, nu ma obisnuiesc cu LCD-ul... sunt sanse foarte mari sa o returnez. Chiar daca pierd o groaza de bani cu accesoriile si jocurile.

  17. #217 SP
    Senior Member FuriaAlba's Avatar
    Quote Originally Posted by Xander RO View Post
    M-as arata cu degetul inclusiv pe mine pentru comentarii dar lipsa de implicare... ca daca stau mai bine sa ma gandesc, ne puteam aduna si noi 30 de oameni ca aia din poza si probabil ca daca solicitam preluarea precomenzilor din magazin si ne coordonam putin, vorbeam cu ATX-MG, ne umflau si noua 15 baloane rosii si faceam niste poze...

    Nu stiu ce ne lipseste ca si comunitate, me included, cred ca suntem pasionati dar prea comozi, ne lipseste initiativa si avem nevoie sa ne urneasca cineva.
    Ma imbolnavesc cand vad ca taranii astia din Europa centrala (trust me, they are plenty) sunt atat de angrenati si activi in industria asta si la noi ma cert in continuare cu toti cretinii de parinti la scoala care considera ca jocurile sunt un flagel, dar ii lasa la youtube cate 5 ore...
    Nu stiu de ce ai o impresie asa buna despre tara noastra in comparatie cu altele.
    Daca pun, de exemplu, jocuri pe olx mai de nisa, rpg-uri si asa nici dracu nu le cauta (mai primesc oferte in batjocora). Doar jocuri cu "batai" sau fifa, asta e nivelu.
    Pe vinted, este mai mult interes din partea strainilor pentru toate jocurile pe care le pun la vanzare etc. Nu zic ca nu sunt tarani prosti si in alte tari, doamne fereste..doar ca mai usor gasesti pasionati de gaming cu capul pe umeri in alte tari. Aici cei pasionati sunt pe pc. Cei care isi fac rig-uri de 2k-3k euro si se joaca numa dota, cs, liga...

  18. #218 SP
    Member VictusG's Avatar
    M-au sunat si pe mine pana la urma cei de la eMAG, mi-au oferit un voucher de 100 lei si mi-au explicat problema.
    Cica multe magazine s-au plans ca au fost multe plangeri de la clienti ca, consolele nu porneau si/sau aveau lovituri si chestii de gen pe ele.
    Si asa CD Media a luat decizia ca inainte sa trimita consolele la magazine sa le deschida si sa le verifice pe toate.

    LE: Console Nintendo Switch 2.

  19. #219 SP
    CG
    CG Avatar CG's Avatar
    At least it loads faster:


  20. #220 SP
    Member AngelOfPain's Avatar
    Voi ati primit voucherele respective sau doar informatia ca urmeaza sa le primiti?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 11 of 23 FirstFirst ... 9 10 11 12 13 21 ... LastLast

Similar Threads

  1. Clubul Nintendo Switch By BigBibi in forum Nintendo Switch / Switch 2
    Replies: 1222 Last Post: 19-06-2026, 10:27
  2. Vand Nintendo Entertainment System (NES) Controllers pentru Nintendo Switch By alexutzu_boo in forum Bazar Nintendo: Console & Accesorii
    Replies: 1 Last Post: 27-12-2020, 01:11
  3. Replies: 0 Last Post: 13-06-2017, 20:21
  4. Replies: 0 Last Post: 13-06-2017, 20:16
  5. Replies: 0 Last Post: 13-06-2017, 19:52

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts