Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 17 of 17

Thread: Supercard DStwo

  1. #1 SP
    Junior Member TopSOUL's Avatar

    Smile Supercard DStwo

    Intentionez sa imi cumpar un Supercard DStwo. Ce m-a atras la acest card este posibilitatea de a emula GBA pe DSi (consola pe care eu o detin) pentru ca am jucat mai de mult "The legend of Zelda: The Minish cap" dar nu am apucat sa il termin, si imi plac si multe alte jocuri GBA. Are cineva de vanzare un astfel de card ( nu vreau neaparat sa fie nou, ma intereseaza doar cardul in sine, nu si micro sd reader-ul sau cutia) sau stiti vreun site/magazin din Romania de unde as putea sa il cumpar? Am vazut o oferta pe un site din afara, dar sunt cam neincrezator: Buy Supercard DSTWO for DS xl| DSi on Ishopvideogame -Free shipping.. Mersi de raspuns.

  2. #2 SP
    Junior Member wiimancj's Avatar
    Eu iti recomand site-ul acesta: Supercard DS Two Card for Nintendo DS/DS Lite/DSi XL/DSi - Lightake.com
    Este un shop relativ nou dar laudat de multi cumparatori pt preturile mici si pentru taxe postale 0 in toata lumea.

    Am comandat de la ei un AK2i care ar trebui sa ajunga saptamana viitoare si o sa-ti spun atunci daca se merita sau nu sa cumperi de la ei.

    Apropo, functionalitatea de a emula jocuri de GBA folosind supercard dstwo nu este inca perfectionata si are o gramada de probleme cu compatibilitatea rom-urilor asa ca te sfatuiesc sa mai amani cumpararea acestui card pana ce apare un software mai stabil.
    Sau ai putea sa incerci un EZ Flash Memory Expansion Pack care am inteles ca este mult mai bun pentru ceea ce iti trebuie.

  3. #3 SP
    Senior Member Madk91's Avatar
    Quote Originally Posted by wiimancj View Post
    Apropo, functionalitatea de a emula jocuri de GBA folosind supercard dstwo nu este inca perfectionata si are o gramada de probleme cu compatibilitatea rom-urilor asa ca te sfatuiesc sa mai amani cumpararea acestui card pana ce apare un software mai stabil.
    Sau ai putea sa incerci un EZ Flash Memory Expansion Pack care am inteles ca este mult mai bun pentru ceea ce iti trebuie.

    Pai...sa fim seriosi..ala nu il poti folosi decat cu DSlite sau DS Phat...care oricum au slot pentru GBA...deci mai bine cumperi un GBA SP si un flash-card de gba...

  4. #4 SP
    Junior Member wiimancj's Avatar
    ouch, n-am vazut ca scrie DSi
    Poti ignora ultimele 2 paragrafe.

  5. #5 SP
    Junior Member TopSOUL's Avatar
    Va multumesc pentru raspunsuri. Dupa ce am studiat mai bine cardul (diferite review-uri, filmulete) am ajuns si eu la concluzia ca emulatorul acela de GBA este cam nesatisfacator. Acum mi-a venit o alta idee, sa imi iau un PSP la sh, cam la pretul dublu al cardului DStwo. Daca il modez, poate emula GBA si multe alte console mai vechi, plus ca pot juca si jocuri de PSP. Cred ca este o idee mai buna. Voi ce ziceti?

  6. #6 SP
    Senior Member Madk91's Avatar
    Asta daca tie iti convine...
    daca tot vrei cu emulatie / carduri...
    Iei un psp sh si bagi ce emulatoare vrei. + un card R4i pentru DSi (60 lei) pentru homebrew(piraterie) si te-ai scos.

  7. #7 SP
    Junior Member wiimancj's Avatar
    Mie nu-mi place deloc psp-ul asa ca nu pot sa te sfatuiesc daca sa-l cumperi sau nu.
    Decizia ta .

  8. #8 SP
    Senior Member Nariggar's Avatar
    Hombrew nu este acelasi lucru cu pirateria, sint soft-uri open-source facute de diferiti coderi. Si da poti sa-ti iei PSP sa joci jocuri de GBA, le ruleaza superb si poti folosi analog-ul sa le joci, am incercat si eu, desi mai am si acum casetele de GB si GBA e mult mai comod sa le stochezi pe toate pe un card si sa le rulezi cind ai chef.

    Parerea mea e ca merita PSP-ul si e mai putin complicat sa rulezi soft homebrew, emulatorul in cazul tau, decit pe DSi sau DS, cu siguranta il vei folosi pentru mult mai multe, daca stai sa te gindesti e un media player portabil cu ecran propriu.

  9. #9 SP
    Junior Member TopSOUL's Avatar
    Quote Originally Posted by tiberiu_sim View Post
    Hombrew nu este acelasi lucru cu pirateria, sint soft-uri open-source facute de diferiti coderi. Si da poti sa-ti iei PSP sa joci jocuri de GBA, le ruleaza superb si poti folosi analog-ul sa le joci, am incercat si eu, desi mai am si acum casetele de GB si GBA e mult mai comod sa le stochezi pe toate pe un card si sa le rulezi cind ai chef.

    Parerea mea e ca merita PSP-ul si e mai putin complicat sa rulezi soft homebrew, emulatorul in cazul tau, decit pe DSi sau DS, cu siguranta il vei folosi pentru mult mai multe, daca stai sa te gindesti e un media player portabil cu ecran propriu.
    In sfarsit mi-am luat PSP-ul ieri, si am incercat mai multe emulatoare. Sunt incantat de el, insa tot DSi-ul e mai tare. Jocurile de PSP mi se par boring, sunt mult mai multe jocuri de DSi care imi plac (jocurile din seria Mario, Zelda, Proffesor Layton, multe RPG-ri si puzzle-uri). Grafica nu este totul la un joc, si sunt putine jocuri de PSP care au un gameplay bun, dupa parerea mea. Singurul avantaj al PSP-ului este puterea grafica si de procesare mai mari, si desi exista si alte alternative pentru emulare (consola Dingoo, GPX2 Wiz), am preferat un PSP sh.

  10. #10 SP
    Senior Member Nariggar's Avatar
    Fii linistit si eu am 2 DS Lite, am luat PSP pentru media mai mult si pentru emulatoare. La partea cu jocurile tin sa mentionez, ar trebui sa incerci seria MGS, Crisis Core: Final Fantasy VII, God of War Chains of Olympus, Persona 3, Patapon (foarte distractiv), Burnout Dominator, ar mai fi avantajul ca jocurile pentru PSP sint foarte ieftine comparativ cu DS, daca vrei sa-ti mai spun vorbim pe PM sa nu se supere lumea.

    Ca si tine prefer DS-ul pentru citeva francize pe care le ador din copilarie, francize ca Zelda, Mario, Metroid, cit si pentru jocurile mai noi. Spor la butonat.

  11. #11 SP
    Junior Member TopSOUL's Avatar
    Quote Originally Posted by tiberiu_sim View Post
    seria MGS, Crisis Core: Final Fantasy VII, God of War Chains of Olympus, Persona 3, Patapon (foarte distractiv), Burnout Dominator,
    Mersi de toate aceste titluri, o sa le incerc cat de curand. Intr-adevar, jocurile de DS sunt foarte scumpe, cel putin la noi in tara.

  12. #12 SP
    Junior Member mihaiu's Avatar
    Stie cineva daca Supercard DSTWO este compatibil cu versiune 1.4.1E de firmware a dsi? Am facut prostia sa-mi updatez dsi si vechiul card R4 gold nu mai merge.

  13. #13 SP
    Senior Member Madk91's Avatar
    Google stie!

  14. #14 SP
    Junior Member mihaiu's Avatar
    google stie. Dar pe site-urile oficiale ale cardurilor nu specifica nimic. Si ma gandesc ca daca nu specifica ei atunci nush de ce as avea incredere intr-un alt site.

  15. #15 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Daca stii ca folosesti jocuri pirat de ce ai face update la consola ? sa fim seriosi tu crezi ca degeaba apar aceste update uri? Macar daca nu cumparati originale nu va mai laudati cu chestia asta este penibil.

  16. #16 SP
    Junior Member mihaiu's Avatar
    Quote Originally Posted by rodarkone View Post
    Daca stii ca folosesti jocuri pirat de ce ai face update la consola ? sa fim seriosi tu crezi ca degeaba apar aceste update uri? Macar daca nu cumparati originale nu va mai laudati cu chestia asta este penibil.

    Ti-a cerut cineva parearea? sau ai simtit nevoia sa ma critici putin? Daca nu stiai eu caut solutii acum si nu cred ca esti omul potrivit pentru asta.

  17. #17 SP
    Senior Member Madk91's Avatar
    Internetul este o vasta retea de tuburi , daca nu gasesti ceva intr-un loc , il gasesti intr-altul. Iar google te poate ajuta foarte eficient!

    @mihaiu : rodarkone nu te critica si nu isi da cu parerea , este adevarul.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts