Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 193 of 214 FirstFirst ... 93 143 183 191 192 193 194 195 203 ... LastLast
Results 3,841 to 3,860 of 4276

Thread: Clubul PlayStation 5

  1. #3841 SP
    Member Giogio's Avatar
    Quote Originally Posted by Espiritus View Post
    ^Nu e niciun defect in procesul de fabricație, n-are treabă cu rebuturile. Sony au pus conștient un ventilator mai prost pe anumite console pentru că nu aveau suficiente ventilatoare bune la un anume preț. Așa ceva nu se întâmplă cu alte electronice: nu te trezești că unele iPhone 12 au un difuzor de un fel, iar altele de alt fel.

    Edit: oricum au vândut un număr nesemnificativ de console (in comparație cu alte ramuri ale industriei) și nici pentru astea n-au putut lua componente. Rămânem la exemplul cu Apple - cate iPhone 12 au vândut, vreo 100 de milioane? Toate cu componente identice.
    Te contrazic referitor la iPhone, sunt rechemări în service pe bandă rulantă pentru variantele 12/12 pro, exceptând max-ul și îți spun asta că m-am tot informat. Cât despre 12 pro max au avut unele o problemă de fabricație cu alinierea display-ului,unde circulă fel și fel de filmulețe cu foaia de hârtie care intră pe lângă display și rama telefonului. Am observat chiar la telefonul meu treaba asta dar nu sunt genul care să mă afecteze. Alții ultilizatori n-au întâmpinat astfel de probleme. Exemplele pot continua și la anumite laptopuri tot de la Apple unde se schimba tastatura pe garanție. Au ridicat până la 7 ani garanția tastaturii în cazul problemei menționate.
    Concluzia este că erori inginerești chiar sunt.
    Îți mai pot da exemplu și la mașină nou nouță cumpărată și cum am apelat la garanție și înlocuirea farurilor care nu erau perfect vidate...
    Despre PlayStation aceeași șmecherie... Depinde de noroc.
    Sorry de offtopic...


    Sent from my iPhone using Tapatalk

    ---------- Post added 09-09-2021 at 07:46 ----------

    Quote Originally Posted by JohnnyUSA View Post
    Probabil comparatiile se fac cu noua generatie de Xbox.

    Mi-e greu sa cred ca un PS5 este la nivelul “aspiratorului” PS4 Pro.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Cel puțin în cazul meu îți spun că e silențioasă, nu se aude mai nimic, iar în idle sau rest mode nici măcar atât. ( B-chassis)
    PS4 pro vuia tare de tot și am avut probleme și am schimbat-o de două ori pe garanție. Odată din cauza hardului că nu puteam juca nici un joc digital că automat crăpa și se reseta și o dată că decola efectiv. Nici a treia nu a fost neapărat cu noroc că vuietul era destul de puternic dar m-am lăsat păgubaș
    Sper să fie mai cu noroc și să nu apelez la garanție prea curând....


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  2. #3842 SP
    qdx
    Junior Member qdx's Avatar
    ventilatorul se aude la toate doar ca la unele e mai zgomotos si eu am b chassis si nu e zgomotoasa insa ventilatorul e acolo.

    ---------- Post added 09-09-2021 at 23:03 ----------

    Quote Originally Posted by Encman View Post
    In sfarsit un test.. tehnic. Surpriza, CPU temp.. destul de jos comparabil cu varianta de lansare (~10 grade chiar).
    La capitolul sunet insa, confirm si eu, este exact aceeasi loterie din pacate. Depinde ce cooler prinzi.

    LE: deci racirea pare mai buna pe varianta B si aparent temperatura (mai ridicata) la exhaust este consecinta acesteia. CPU ruland mai rece overall probabil avand un air flow mai bun. Au fost destule voci care speculau exact acest lucru in urma testului initial.. parerologic.
    $ony pare sa fi impuscat 2 iepuri cu acelasi foc. Mai putin cupru / cost redus si racire (aparent) mai buna. Sper sa vedem si alte teste de genul.. aici au fost doar 2 unitati.
    am vazut pe youtube unii care au schimbat ventilatorul cu unul din cele silentioase.

  3. #3843 SP
    Junior Member mihaib1's Avatar
    S-a incheiat puternic prezentarea. Eu unul deja sunt entuziasmat pentru GoW, Spider-Man si Wolverine.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  4. #3844 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Pe mine m-a dezamăgit. In afară de Wolverine (din care n-au arătat nimic, deci ar putea fi orice fel de joc) a mai fost vreo noutate?
    GoW arată bine, nici n-avea cum altfel, da in rest? Nimic...

  5. #3845 SP
    Senior Member raduadelin's Avatar
    Dezamagitor, se duc de tot la vale. Anunti cu sule si trambite playstation showcase si in cadrul lui prezinti portari pentru PC. De ce oare n-au numit consola PC5?

  6. #3846 SP
    Member cosmin1088's Avatar
    Entuziasm foarte rezervat, as zice.
    Titlurile mari nu prea au data de lansare, ma astept la 2023, 2024 pentru majoritatea.
    Insomniac au 2 titluri in paralel, e clar ca acolo vom avea amanari.
    GoW Ragnarok mi-a dat senzatia de DLC/Expansion Pack, parca nu se apropie de anvergura primului.
    Alan Wake, GTA5, Uncharted sunt 100% cash grab, iar KOTOR remake poate pupam in iarna 2024.
    In rest, cam prea mult superhero & japanese stuff pentru mine.
    Asteptam si un raspuns la Xbox Game Pass, n-a venit..

  7. #3847 SP
    Manager paul's Avatar
    Trailere nepostate de la PlayStation Showcase 2021:
    Play Has No Limits:

    Kid A Mnesia Exhibition:

    Tchia:

    Post-show interview:

  8. #3848 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    O sa spuneti ca sunt super hater dar...wtf man? Ma uitam la prezentare si ma simteam in 2016-2018. Singurul joc care parea ca nu ar merge pe PS4 a fost Forespoken dar in rest absolut penibil.

    Inteleg, vor vanzari mai mari la jocuri, dar a trecut 1 an de la lansare si momentan, asa cum generatia trecuta a fost a remasterizarilor, asta pare sa fie generatia PS 4.1. E innacceptabil asa ceva

    Ok, au prezentat niste jocuri care e posibil sa fie bune, dar nu vad niciun motiv pentru care ti-ai dori PS5 sincer. Poate doar gamepad-ul.

    Dar efectiv nu am vazut niciun joc, asa cum era in trecut, care sa ma faca sa zic - da mah! day 1 buy! daca ar fi acum la raft, m-as duce sa-l iau.

    Nu stiu...poate am imbatranit eu...

  9. #3849 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Eu vad un motiv foarte mare pt PS5: 60fps. Pt mine orice altceva nu mai contează. Din partea mea sa scoată jocurile si pe PS3 atâta timp cat eu, pe 5, am framerate-ul ăla. Ca si grafică eu am fost mulțumit si pe PS4, doar framerate-ul ma enerva.

    Dar, într-adevăr, dezamăgitor. Niste teasere aruncate acolo fără gameplay la jocuri care vor apărea peste 2-3-4 ani. Inca vreo 5 jocuri remastered/remake si aproape nimic nou anunțat.

  10. #3850 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Nu a fost mind-blowing dar au fost cateva anunturi bune. E de inteles totusi, suntem inca in plina pandemie.
    Probabil din 2023 incolo vom avea PS5-only games - au confirmat ca Spiderman 2 & Wolverine asa vor fi.
    Pentru mine PS5-ul merita pe deplin pentru exclusive-uri in 60FPS, grafica mai buna, viteza, controller, etc.
    Nu m-as putea juca noul Horizon (sau orice alt joc) pe PS4 stiind ca ar merge mult mai bine pe PS5 .

  11. #3851 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    Nu am vazut tot.. foarte putin.. poate reusesc azi sa prind vreun rezumat complet. Daca aveti vreun clip de genul, primesc.
    Da, asa este, in multe ocazii PS5 pare cumva PS4.1 dar a fost o generatie chinuita din mai multe puncte de vedere.. principalul fiind pandemia si lipsa unitatilor disponibilie pentru vanzare. Si noi inca stam bine comparabil cu altii.

    Nu a fost full force start PS5.. motiv pentru care multe titluri au primit update gratuit pentru PS5. De titluri exclusive nici nu incape vorba (inca). Totul tine de install base si vanzari. Banuiesc eu ca odata cu normalizarea stocurilor, incet, incet, se vor aseza lucrurile.
    Revenind la hardware.. multi (printre care si eu) am vrut PS5 pentru 60 FPS.. si sa nu mai aud avionul PS4 Pro. Pentru mine a fost indeajuns de bun motiv sa fac achizitia.

    LE: dar da.. parca $ony nu (mai) scoate titluri cu aceeasi greutate

  12. #3852 SP
    qdx
    Junior Member qdx's Avatar
    Pentru mine singurul joc interesant este kotor din ce au anuntat.Care e rostul unui alt spiderman in care nu faci altceva decat sa sari din craca in craca?Pare ca sony nu a inteles ce a inceput sa faca microsoft.

  13. #3853 SP
    Member biagyydog's Avatar
    Avea cineva niste versuri: "... e foame de bani.."

  14. #3854 SP
    Member codpin's Avatar
    Mie mi s-a parut faina prezentarea. Fata de alte dati, acum mi-am pus in "lista" vreo 3-4 jocuri. Nici nu o sa am timp sa le joc pe toate.

    Dar cea mai tare veste e faptul ca lucreaza la Kotor remake! Nu am stat sa caut daca se stia dinainte, eu nu stiam. Probabil mai dureaza vreo 2 ani pana apare dar chiar si asa! Pfff... Pre-order clar cand apare!

  15. #3855 SP
    Junior Member Andjar's Avatar
    K.O.T.O.R. remake e o veste incredibilă.Cea mai mare de la FF VII remake încoace.

  16. #3856 SP
    Member cosmin1088's Avatar
    Quote Originally Posted by Encman View Post
    Nu am vazut tot.. foarte putin.. poate reusesc azi sa prind vreun rezumat complet. Daca aveti vreun clip de genul, primesc.
    Da, asa este, in multe ocazii PS5 pare cumva PS4.1 dar a fost o generatie chinuita din mai multe puncte de vedere.. principalul fiind pandemia si lipsa unitatilor disponibilie pentru vanzare. Si noi inca stam bine comparabil cu altii.

    Nu a fost full force start PS5.. motiv pentru care multe titluri au primit update gratuit pentru PS5. De titluri exclusive nici nu incape vorba (inca). Totul tine de install base si vanzari. Banuiesc eu ca odata cu normalizarea stocurilor, incet, incet, se vor aseza lucrurile.
    Revenind la hardware.. multi (printre care si eu) am vrut PS5 pentru 60 FPS.. si sa nu mai aud avionul PS4 Pro. Pentru mine a fost indeajuns de bun motiv sa fac achizitia.

    LE: dar da.. parca $ony nu (mai) scoate titluri cu aceeasi greutate

    Eu zic sa nu mai dam vina pe pandemie.
    Strategia Sony pentru PS5 s-a dezvoltat in ani buni, si era clara traiectoria. Jocurile cross-gen au fost in plan de la bun inceput.
    Deasemenea, PS5 sells like hot cake.

    PS5 este o consola fix pe aceeasi arhitectura x86 ca cea precedenta. S-au dus vremurile Emotion Engine > Cell processor.
    In esenta, saltul PS4 la PS5 este mai mult ca oricand identic unui PC upgrade, ceea ce a fost imbucurator pentru backwards compatibility, si ca dezvoltare (identic PS4 + more raw power). Din pacate, Sony a ales ruta usoara, jocurile pe PS5 fiind de fapt echivalentul unora de PC cu setarile grafice un pic mai sus + 60fps.

    Faptul ca nimic nu e spectaculos pe PS5 pana acum (in afara de R&C more or less), este pentru ca momentan se lucreaza cu aceleasi engine-uri dezvoltate in era PS4. Speranta de next-gen in viitorul apropiat va veni odata cu UE5 si tehnicile de upscalling (AMD FSR).

  17. #3857 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    De acord cu tine, saltul tehnologic de la PS3 la PS4 a fost unul semnificativ, de la PS4 la PS5 nu chiar.
    Dar nu este nimic in neregula cu a avea jocuri care ruleaza la 60 FPS pe PS5. Acest lucru in sine este un salt, cum spuneam, pentru o buna parte a cumparatorilor.

    In alta ordine de idei.. daca nu ma insel PS4 are un install base de 100+ mil. PS5 are undeva la 10 mil pana acum.
    Indiferent de ce strategie, a avut sau nu $ony, nu poate vinde jocuri fara sa se uite la aia 100+ milioane de potentiali clienti PS4.
    Cei de PS5 sunt mai putini (decat ar fi putut sa fie) din cauza pandemiei.. dar (ironic) si "din cauza" succesului PS4..
    Dar unii joaca la 30 FPS, altii la 60 FPS. Nu prea conteaza pentru ei.

    Asta pana creste semnificativ numarul de PS5 iar cel de PS4 se reduce in mod "natural" odata cu trecerea timpului. Vedem ce aduc si noile tehnologii mentionate de tine. Poate vor "lamuri" pe multi atunci sa faca trecerea.

    Altfel chiar nu ii plang cu toate ca nu prea imi este clar ce vor sa faca. M$ deja face.

  18. #3858 SP
    Member Papillon_'s Avatar
    Nu prea au lansat mare lucru pana acum dar eu nu am luat-o pentru jocuri mai mult pentru hardware.
    Fata de PS4 Pro e super silentioasa, se incarca foarte rapid jocurile, in Ghost of Tsushima DC din meniu in 2 secunde sunt in joc ceea ce e foarte tare. Alt plus mare e ca acum ai 60 de fps in multe jocuri.


    Pacat de UI ala tampit care e un regres major fata de PS4.

  19. #3859 SP
    Junior Member VforV's Avatar
    Funny, eu care nu imi iau PS5 acum, ci astept PS5 Slim (poate chiar Pro) am fost mai impresionat de prezentarea lor decat voi care aveti consola deja.
    M-am invatat sa am asteptari temperate, altfel as fi dezamagit non-stop (in multe lucruri), nu doar jocuri.

    Da, e adevarat, faptul ca inca fac jocuri cross-gen este un mare dezavantaj pt PS5, dar sa fim si sinceri: HZD, GoW si Spiderman pe PS4 deja erau aproape fotorealiste (chiar si fara ray tracing). Este cam greu sa ai un salt imens de la asa calitate pe PS4 la corss-gen pe PS5. Ceea ce o sa dovedeasca review-urile si testele side-by-side ca diferente, vor fi: 60 fps, rezolutie mai mare, texturi mai bune, densitate un pic mai mare in lumea jocului si efecte de particule mai multe si imbunatatite, plus loading foarte rapid (sau instant).
    Eu zic ca pt cross-gen, aceastea sunt destule imbunatatiri. Ce e mai important e story-ul si gameplay-ul.

    Acum despre cele next gen, adica current gen, exclusive PS5:

    Spiderman 2 - aproape sigur va fi PS5 only in 2023 (deci nu e cross-gen) si considerand cele 2 dinainte si R&C RA, Insomniac cred ca a ajuns numarul 1 PS Studio acum. N-am nici o indoiala ca jocul va fi bun si va arata beton.

    Wolverine - e o super bomba, avand in vedere ca tot Insomniac il face, iarasi nu am emotii, de nici un fel. Va fi PS5 exclsuive (nu cross-gen) si probabil va arata mai bine decat toate pe cand va aparea in 2024/2025. Pana atunci au timp sa descopere totul despre PS5 (Geometry Engine si restu) si sa faca ceva spectaculos cu jocul acesta.

    GoWR - Cum am zis mai sus, era deja super tare pe PS4, va fi un pic mai bun la toate capitolele pe PS5, fara sa revolutioneze pt ca e cross-gen. Nici o problema pt mine, insa story si gamplay trebuie sa fie de 10.

    GT7 - il astept de vreo 7 ani. Deocamdata ce am vazut nu ma dezamageste deloc, chiar daca e cross-gen. Poate alte racing games vor arata mai bine pe o parte sau alta (desi ma indoiesc, am preferat lighting-ul de la GT vs altele every time), faptul este ca datorita lui Yamauchi, GT are o calitate speciala, atentie la detalii, finete si clasa care nu am intalnit-o in nici un racing game/sim (le-am jucat pe toate pe PC si PS). Vb despre feelingul care il ai cand joci GT, nu neaparat ca Assetto Corsa are fizica mai buna sau chestii de genul acesta. Acel feeling e unic pt Gran Turismo si din tot ce am vazut pana acum este si in GT7.

    KOTOR - cea mai mare bomba. Stiu ca a fost doar un teaser CGI, dar daca se tin de cuvant cu acest Remake, ca vor sa-i faca dreptate originalului (vezi PS blog), va fi incredibil. KOTOR pt cei old school (PC gameri) e considerat unul din cele mai bune RPGs of all time, plus ca e Star Wars. Pe cand va fi lansat jocul (2024-2025+?) cu siguranta va arata impresionant.

    Personal, mi-au placut si Forspoken si Project EVE, deci considerand cele de mai sus am avut multe motive sa consider show-ul un succes. Au fost destule parti pozitive, ca sa nu mai conteze cele negative.

    Inca un lucru important: Sony are in lucru peste 25 de jocuri acum, sunt destule pe care nu le stim deloc, nici macar numele. Unele le "stim" din leak-uri (MGS, Silent Hill, Bloodborne Remaster/Remake). Fiti siguri ca Sony mai are multe de aratat, mai are asi in maneca si daca leakerii au dreptate, va mai fi un show prin decembrie.


    Oricum 2022 se anunta un an mult mai plin de... de toate, fata de 2021. Pt mine in 2022 nu apar doar o gramada de jocuri + PS5 Slim, dar si Intel Arc GPUs, nvidia & AMD next gen GPUs and Intel and AMD next gen CPUs (fara sa includ Alder Lake si Zen3+).

  20. #3860 SP
    Member codpin's Avatar
    Eu nu stiu de nici un leak despre Bloodborne remaster/remake...

    Ar fi fain sa poti juca in sfarsit in 60fps, dar chiar nu am auzit de asa ceva. Ai vreun link?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 193 of 214 FirstFirst ... 93 143 183 191 192 193 194 195 203 ... LastLast

Similar Threads

  1. Clubul PlayStation 4 By krOOm in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 18053 Last Post: Today, 04:23
  2. Clubul PlayStation 1 - PSX By steauacroitoru in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 148 Last Post: 09-04-2024, 10:45
  3. Clubul PlayStation 3 By MonkY in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 23485 Last Post: 09-04-2024, 10:42
  4. Clubul PlayStation 2 - PS2 By EvilG in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 994 Last Post: 17-09-2022, 09:32
  5. Clubul PlayStation TV - PS TV By MonkY in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 51 Last Post: 15-04-2019, 15:57

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts