Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 10 of 214 FirstFirst ... 8 9 10 11 12 20 60 110 ... LastLast
Results 181 to 200 of 4276

Thread: Clubul PlayStation 5

  1. #181 SP
    Member lukecelmare's Avatar
    Quote Originally Posted by CowboyBill View Post
    @Crbl2001: e posibil ca Epic sa scoata o consola proprie si sa ruineze Microsoft (nu profetesc, dar parca asta mi-as dori sa se intample).
    Platforma Epic Store sa-i distruga pe Steam si cei de la Valve, consola creata de ei sa distruga Xbox si Microsoft, eventual sa se asocieze cu Linux.....ar impusca doi iepuri dintr-o lovitura.
    Epic e predestinat deja sa domine piata occidentala si are in plan sa distruga principalii competitori.

    In ce priveste piata asiatica, tot Sony o sa ramana regele orice ar face Nintendo.






    @khufu si cu espiritus: voi nu aveti cumva treaba undeva? Niste jocuri de jucat? Seceta mare baietii?
    Apoi te-ai trezit si ti-ai dat seama ca ai uitat sa iti iei medicamentele .

  2. #182 SP
    Member chris diaz's Avatar
    Pe un site german, Chip.de, gamerii de acolo au spus ca ar fi dispusi sa plateasca pentru viitoarea consola Sony Playstation 5, intre 400-600 euro. Suntem noi mai darnici si dispusi sa platim mai mult? Stiu ca multi investesc in telefoanele mobile poate 800-1000 euro pe an, doar sa fie in trend, dar aia nu sunt gameri. Sunt altceva. @Espiritus, cu 1000 euro, iti fac eu un pc care sa ruleze ultimele jocuri in 4K, nu cu 60 fps, dar cu 40 fps lejer. Insa cu grafica mult peste versiunea de consola. Atentie, nu este un mesaj de flame, de genul pc vs console, dar eu unul, nu as da aproape 1000 euro pe o consola. Undeva la 600 euro ar fi maxim. Voi ce parere aveti?


    PS. @Espiritus, daca vrei configuratia acelui pc, da-mi pm.

  3. #183 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Si ce farmec are daca nu-mi poate rula in 60 fps? Este fix pix.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  4. #184 SP
    Member chris diaz's Avatar
    @Johnny, nu poate rula acum, dar retine, ruleaza in setari Ultra, versus echivalentul unui joc de consola, ce ruleaza pe setari Medium. Daca scazi setarile de la Ultra la Medium, ai cel putin 60 fps constant. Iar pana in luna decembrie 2020, mai avem 1 an si 4 luni. Caz in care vor scade si mai mult preturile la componentele pc. Deci nu e chiar fix-pix! Ideea era daca voi ati fi dispusi sa dati aproape 1000 euro pe un ps5, desi eu cred ca nu asta va fi pretul final. Cat ati fi dispusi sa platiti pentru viitoarea consola?

  5. #185 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar

    Consola Noua PS5

    @Chris, imi permit sa te contrazic. Un pc de 1000$ poate rula unele jocuri la 60 fps pe medium, dar altele l-ar ingenunchea (si aici vorbim de jocurile actuale, nu de cele care vor urma sa apara).

    Un PC este o “sinkhole” cand vine vorba de bani. Daca vrei max fps si ultra, va trebui sa investesti periodic si sumele nu sunt mici. Daca vrei medium, ce sens are sa investesc intr-un PC cand ies pe sfert cu banii si sunt asigurat cel putin 5-6 ani? Orice bag in el, ruleaza. Nu stau cu stres ca trebuie sa schimb CPU, sa schimb placa video ..samd.

    Am mers si eu o perioada pe drumul asta dar am ajuns la concluzia ca nu se merita, imi bat joc de bani. Chiar si acum, pe langa PS4-ul Pro, am un i7 7700k si gtx1080. Vrei sa-ti spun cat m-a costat pc-ul comparativ cu consola? Iti spun doar atat, din banii dati pe placa video, imi luam doua PS4 PRO.

    PS: eu sunt unul dintre cei care vor da 1000E pe o consola daca am garantia unui fps constant de minim 60. Altfel... nu se merita.

    Sent from my iPhone using Tapatalk

  6. #186 SP
    One Man Army Cristy's Avatar
    @chris diaz, daca tot ai adus in discutie, si eu tot max 600 euro as da pe consola, altfel am sa astept reduceri/cumpar SH ca sa ajunga la pretul
    /sub pretul acela. Am vrut si eu sa vorbesc despre PC la @1000 euro care ruleaza 4K.. cei drept mai mult se chinuie sa ajunga la 30fps, nu 60fps, dar un 1440p @ultra 60+ duce sigur, ceea ce pentru mine e destul.

    @JohnnyUSA poate sa aiba farmec si 4K chiar daca nu e 60fps, depinde de joc, cat de bine e optimizat, cate frame drops are, daca este stabil si nu sare de la 40fps la 10 etc. De obicei joc 1080p sau 1440p dar daca vreau sa fac un screenshot la un peisaj sau ceva care mi se pare deosebit o sa pun rezolutie 4K.

  7. #187 SP
    Member chris diaz's Avatar
    @Johnny, nu stiu de unde se propaga ideea ca intr-un pc trebuie sa pompezi mereu bani? O investitie buna, face sa ai un pc cel putin 4-5 ani. Si eu tot un gtx 1080 am, cumparat cu 1600 lei anul trecut. Eu l-am cumparat sigilat de pe olx, fara garantie. Iar ca procesor am un i5 8600k. Cum ai dat tu, pe un gtx 1080, de doua ori cat un ps4 pro, numai tu stii. Ideea era ca la ora actuala, un pc de 1000 euro, adica un Intel Core i5 9600 k, placa de baza, memorie 2x8 Gb DDR4 la 3200 Mhz, un ssd de 250 Gb, un hdd de 1 Tb, o placa video Rtx 2070 super, o carcasa si o sursa de calitate, le gasiti sigilate, unele cu garantie, altele nu, la un pret de maxim 4400 lei. Acest pc ruleaza jocurile in 4k actual, unele cu 40 fps, altele cu 50, altele cu 60 fps. Pe setarile maxime de calitate. Peste un an si 4 luni altfel vor sta lucrurile.

  8. #188 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar

    Consola Noua PS5

    Eu nu am cumparat GTX-ul de pe OLX acum 1 an. Totodata, nu este orice producator, este un ASUS STRIX. De acolo-i diferenta.

    De unde ideea ca trebuie sa pompezi mereu bani? Am calculator din 1994, nu vrei sa stii cati bani am bagat in calculatoare de-a lungul timpului pentru a sta up-to-date si pentru a ma juca in conditii decente.

    Cu console nu ai stresul asta, nu stiu nici macar de ce discutam pe tema asta.

    Totodata, eu vreau lucruri la care am garantie, nu umblu cu carpeli ca apoi sa stau cu un stres suplimentar (daca se strica, ce dracu fac?).

    La ce spui tu acolo, numai o sursa de calitate este 500+ RON, carcasa, la fel, minim 400 RON. Din start au zburat 1000 RON din bugetul de 4400.

    Vrei sa pui si niste ventilatoare serioase, cooler serios ca sa nu ai probleme (Noctua, de ex. Numai asta e 400 RON). Aaa, daca vrei sa faci o cutie de conserve acolo, care sa fiarba in suc propriu, da, te poti strange la buzunar si te incadrezi in suma aia pentru o performanta semi-decenta. DAR, ce te faci cand apare un nou joc care-ti face cutia de conserve sa sughita rau? Stiu... scoti banutu si cauti sa schimbi placa video, procesor ...samd.

    Si ce am rezolvat?

    Sent from my iPhone using Tapatalk

  9. #189 SP
    Member codpin's Avatar
    Deja o dati in balarii... Incepeti sa faceti comparatii de preturi intre componente PC SH si o consola NOUA.

    Oricum ai da-o consola o sa-ti iasa in avantaj mereu, nu are cum altfel. Si aici vb de pret, usurinta de a juca orice joc si faptul ca ai jocuri optimizate fix pt hardware-ul respectiv. Pe PC nu ai niciunul din aceste avantaje. Ai alte avantaje dar la alt pret.

    Si sa nu fiu total off topic, nici eu nu cred ca or sa sara preturile noii generatii mai sus de 500 - 550 euro.

  10. #190 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar

    Consola Noua PS5

    Corect @codpin, consola va iesi in avantaj oricum ai calcula pe hartie.

    D’asta spun ca eu sunt dispus sa dau si 1000 E daca am garantia de 60 fps constant.

    Sent from my iPhone using Tapatalk

  11. #191 SP
    Member chris diaz's Avatar
    @codpin, vorbim de componente noi si sigilate, de unde ai scos tu sh?
    @Johnny, Ok, faza cu carpeli arata ca nu stii despre ce vorbim. Cand ai auzit tu ultima oara ca un procesor, placa video, memorie sa vina defecte din fabrica? Stiai ca inainte de a fi impachetate si sigilate, sunt testate daca functioneaza? Stiai ca respectivele unitati, in special CPU si GPU au sensori care nu le lasa sa treaca de un anumit voltaj si o anumita temperatura, tocmai pentru a nu le strica? Eu am pc din 2000 si am curajul si increderea sa cumpar componente sigilate, iar unele, fara garantie, la un pret cu 25-30% mai mic. Nu, nu trebuie sa pompezi anual bani in pc, cum fals se acrediteaza. Si fiindca mi-am facut numarul cu pc-ul, sa revenim la ps5.


    "D’asta spun ca eu sunt dispus sa dau si 1000 E daca am garantia de 60 fps constant."


    Nu ai nicio garantie, cum la fel, la ps4 s-a promis initial 1080p si 60 fps constant si stim cu totii ce a iesit.

  12. #192 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Evident, eu nu stiu ce vorbesc.
    Let’s move on cu subiectul, poluam topicul aiurea.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  13. #193 SP
    One Man Army Cristy's Avatar
    Avantaje nu prea sunt daca ar fi sa coste in jur de 1000 de euro o consola. De banii astia trebuie sa puna de cafea dimineata si sa-mi aduca mic dejun la pat. La 550-600, intr-adevar, merita din orice punct de vedere.

  14. #194 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar

    Consola Noua PS5

    Quote Originally Posted by Cristy View Post
    Avantaje nu prea sunt daca ar fi sa coste in jur de 1000 de euro o consola. De banii astia trebuie sa puna de cafea dimineata si sa-mi aduca mic dejun la pat. La 550-600, intr-adevar, merita din orice punct de vedere.
    Gresit, parerea mea. Aia 1000E imi garanteaza ca joc in conditii optime orice aparitie pe urmatorii 6-7 ani fara investitii in plus.

    Lucrul asta nu-l faci cu un PC oricat de frumos ai visa noaptea.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  15. #195 SP
    Member chris diaz's Avatar
    Pe bune? Iti garanteaza la fel cum au garantat ca la ps4 vom avea constant 1080p si 60 fps, si stim cu totii ca rar am avut jocuri la 1080p si 60 fps?

  16. #196 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Am spus de cateva ori deja , DACA.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  17. #197 SP
    Member chris diaz's Avatar
    Ok, ma opresc aici, cu mentiunea ca nu am un Asus Strix ci un EVGA GTX 1080 FTW. Cand cumperi lucruri noi si sigilate e la fel ca atunci cand cumperi telefoane noi si in trend, dar care se devalorizeaza la fel de repede ca modelele sigilate, dar fara garantie. Sursa buna de 650 watts cumperi cu 300 lei, la fel o carcasa spatioasa, care sa permita un bun airflow, tot cu 300-350 lei. Bafta!

  18. #198 SP
    Banned Crbl2001's Avatar
    Eu am mai zis,mai mult de 400,maxim 500 de euro n-as de pe o consola.Consola nu-mi iau in special pt hw,imi iau pt jocuri.Oricum daca e sa-mi iau PS5 astept un Slim ceva.
    La urma urmei pt grafica super-realistica am PC-ul

  19. #199 SP
    One Man Army Cristy's Avatar
    "Daca" si alte incertitudini nu sunt motive intemeiate sa arunc cu 1000 euro, cel putin pentru mine.. asa cum nici promisiuni de 1080p 60fps cum se zicea de PS4 generatia asta in timp ce sunt cateva jocuri care o pot face (doar pe PS4 Pro desigur). Nu pot vedea cum, PS5 in sine, sa ajunga sa merite pretul ala.

  20. #200 SP
    Member chris diaz's Avatar
    Si ajungem la vorba "prostilor" de nemti, care nu vor sa ofere un pret mai mare de 600 euro. Iar aia au economie si salarii...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 10 of 214 FirstFirst ... 8 9 10 11 12 20 60 110 ... LastLast

Similar Threads

  1. Clubul PlayStation 1 - PSX By steauacroitoru in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 148 Last Post: 09-04-2024, 10:45
  2. Clubul PlayStation 3 By MonkY in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 23485 Last Post: 09-04-2024, 10:42
  3. Clubul PlayStation 4 By krOOm in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 18052 Last Post: 20-03-2024, 12:27
  4. Clubul PlayStation 2 - PS2 By EvilG in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 994 Last Post: 17-09-2022, 09:32
  5. Clubul PlayStation TV - PS TV By MonkY in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 51 Last Post: 15-04-2019, 15:57

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts