Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 103 of 214 FirstFirst ... 3 53 93 101 102 103 104 105 113 153 203 ... LastLast
Results 2,041 to 2,060 of 4276

Thread: Clubul PlayStation 5

  1. #2041 SP
    naz
    Senior Member naz's Avatar
    Eu ma astept la un 600... Intr-un fel m-as bucura sa aiba un dezavantaj la pret sa-i motiveze sa se tina de treaba, sa atraga cu jocuri/features misto.

    Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

  2. #2042 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Ma indoiesc ca vor repeta greseala cu PS3. PS5 ar trebui sa coste $500.

  3. #2043 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Sony are acum un morcov mare, cu frunze cu tot

  4. #2044 SP
    konichiwa zombie chynagods's Avatar
    Cred ca daca au +100 pe ambele console fata de Microsoft si au dat foc la valiza.
    Ma indoiesc ca vor face greseala asta🤔

  5. #2045 SP
    Member biagyydog's Avatar
    Toata treaba asta imi aduce aminte de acele episoade din South Park cu batalia la lansarea de sarbatori intre XboxOne si PS4

  6. #2046 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Unde e Khan?

    Vrem previziuni!
    Attached Images Attached Images 4ectul.jpg

  7. #2047 SP
    Member fdkenzo's Avatar
    Sa sărbătorim cum se cuvine cei 25 de ani de PlayStation. (Ma bag la un MOH)
    Attached Images Attached Images c4ce5164-1c8d-4f87-9ba1-be8e36ee7875.jpeg 8b4af5f5-5dc6-4498-9792-29d5f1c85f6e.jpeg

  8. #2048 SP
    Member zoli86's Avatar
    Quote Originally Posted by Papillon_ View Post
    Sony probabil se gandeau la 500 digital si 600 disc iar acum Microsoft i-a luat prin surprindere cu preturle astea 300 XSS si 500 XSX.
    Sunt fortati acum sa vina macar cu 500 digital si 550 disc daca nu vor sa isi asume pierderi mari.
    De unde le scoti?

  9. #2049 SP
    CG Editor Dant3's Avatar

  10. #2050 SP
    Member Papillon_'s Avatar
    Quote Originally Posted by zoli86 View Post
    De unde le scoti?
    Tu cat crezi ca e costul la un PS5? Hardware, dezvoltare, integrare, testare, marketing? 400? 500 de euro? Eu zic ca e minim 600 euro numai daca iei in considerare cat de scumpe sunt componentele, mai ales SOC + SSD.


    Nu vezi ca si acum intarzie cu pretul, nu stiu ce pierdere sa isi asume, probabil oscileaza intre 450 digital/500 disc sau 500/550.
    Noroc cu Microsoft ca dupa Sony stateam pana la sfarsitul lui octombrie dupa pret si data de lansare.

  11. #2051 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Stai tu linistit ca cel mai probabil totul este clarificat si planificat la secunda.

    Asa cum si Microsoft a recunoscut ca avea pregatit anuntul de pret si lansare pentru saptamana viitoare, sigur si Sony au ceva pregatit pentru data X din luna Y de cateva luni bune. Si sigur au un super motiv pentru asta - desi am inteles ca ieri era perfect - 25 de ani de la lansarea primului PS.

    Also, pretul nu va fi mai mare de 500$ orice ar fi. Si asta include componente/productie/shipment si ceva profit, cat de mic.
    Partea de dezvoltare, research overall, se va atenua in timp.

    In schimb daca e sa o luam altfel si sa facem un calcul "personal" fix pe partea spusa de tine cu hardware, dezvoltare, integrare, testare, marketing cred ca ar trebui sa coste vreo 5.000$ ca sa-si scoata banii cu totul, day 1.

    Again - totul se face pe baza unui buget initial - de acolo pleaca totul iar bugetul respectiv nu se depaseste orice ar fi - se renunta la features/hardware dar nu se depaseste bugetul. Pentru ca nu sunt banii lor din buzunar ca sa spuna ca mai stau pana dupa urmatorul salariu ca sa mai pun niste bani deoparte.
    Bugetul este clarificat si discutat cu board members din prima secunda si totul este pus pe hartie, de la buget pentru hardware efectiv, la ore de lucru defalcate pe x ani de productie (pe partea de cercetare), productia efectiva, distributia si tot tacamul.

    Desigur - sunteti liberi sa visati in continuare ca ei tot ce fac, fac pentru noi, the players si ca-si asuma pierderi de x milioane de money doar ca sa fim noi fericiti - dar tineti cont ca at the end of they day, totul este un business si daca nu este profitabil, se inchide.
    Orice se poate inchide, oricat de celebru este - aduceti-va aminte de Nokia (dar nu numai, putem include si Yahoo pe lista, inclusiv cu al lor Messenger) si cat de profitabili erau ei inainte, de ziceai ca sunt de neatins.

  12. #2052 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar

    Clubul PlayStation 5

    Asta cu facutul pentru noi, ma amuza teribil. Este un business, totul se face pentru bani

    Pentru ei suntem doar cifre pe un chart, nimic mai mult.

    Sent from my iPhone using Tapatalk

  13. #2053 SP
    Member cosmin1088's Avatar
    Sony isi trage bani din fiecare disc sau digital pe care il vinde, si acolo banii sunt garla, nu la vanzarea de console.
    In cel mai rau caz, atat Sony cat si Microsoft pot sa iasa pe zero cu consolele, in niciun caz pe minus. Cand vinzi zeci de milioane de bucati, ai alte preturi la furnizori etc.

    Nici Sony, nici Microsoft nu sunt in business ca sa piarda bani, altfel n-ar mai face-o.
    A, ca Microsoft are nspe mii de divizii si isi permite pe termen scurt sa piarda bani cu Xbox, finantand ramura din alta parte, da, e posibil, dar joaca cartea asta ca sa rupa din clientii Sony, si oricum nu poti s-o faci la nesfarsit. Daca nu-ti merge long term, iesi din business.

  14. #2054 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Au început precomenzile pentru PlayStation 5
    PlayStation 5 Pre-orders

  15. #2055 SP
    Member Kratos666's Avatar
    Sunt fan ps, dar ce se întâmplă și face $ony este țigănie

  16. #2056 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    La ce anume te referi?

  17. #2057 SP
    Member felixanu's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    La ce anume te referi?
    Face string interpolation ������

  18. #2058 SP
    Member Kratos666's Avatar
    Ma refer la marketingul asta de *****

  19. #2059 SP
    Senior Member PoisonRemedy's Avatar
    Si ma rog ce-i tiganie la asta? Conteaza cand anunta pretul daca oricum cumperi consola? Am ajuns sa ne plangem serios din orice. Analizati niste chestii care nu au deloc importanta si va obositi degeaba pe nimicuri.

  20. #2060 SP
    Member Kratos666's Avatar
    Quote Originally Posted by PoisonRemedy View Post
    Si ma rog ce-i tiganie la asta? Conteaza cand anunta pretul daca oricum cumperi consola? Am ajuns sa ne plangem serios din orice. Analizati niste chestii care nu au deloc importanta si va obositi degeaba pe nimicuri.
    Am o întrebare pentru tine: Tu cumperi consola în data lansării?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 103 of 214 FirstFirst ... 3 53 93 101 102 103 104 105 113 153 203 ... LastLast

Similar Threads

  1. Clubul PlayStation 1 - PSX By steauacroitoru in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 148 Last Post: 09-04-2024, 10:45
  2. Clubul PlayStation 3 By MonkY in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 23485 Last Post: 09-04-2024, 10:42
  3. Clubul PlayStation 4 By krOOm in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 18052 Last Post: 20-03-2024, 12:27
  4. Clubul PlayStation 2 - PS2 By EvilG in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 994 Last Post: 17-09-2022, 09:32
  5. Clubul PlayStation TV - PS TV By MonkY in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 51 Last Post: 15-04-2019, 15:57

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts