Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 144 of 214 FirstFirst ... 44 94 134 142 143 144 145 146 154 194 ... LastLast
Results 2,861 to 2,880 of 4276

Thread: Clubul PlayStation 5

  1. #2861 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Un gamer adevărat, un cinefil adevărat, un pasionat nu va alege niciodată varianta localizată
    In cazul meu nu e chiar asa .
    Uite, eu nu vreau sa ma laud dar vorbesc engleza fluent inca din scoala, unde mai adaug si 15 ani de corporate deci chiar o vorbesc... literarly fluent. Pot chiar sa spun ca dupa 8 (care 10...12) ore de munca pe zi si dupa 5 call-uri in engleza mi se face sila...

    Insa, pentru mine treaba cu localizarile in jocuri tine de ego-ul meu. Cu siguranta sunt un gamer pasionat, hardcore pe alocuri, de 25+ ani.
    Imediat cum am vazut ca PS4 are GUI localizat in limba romana am trecut pe romana.
    Ador cand vad ca face pop-ul la trofee 'Trofeu deblocat', pur si simplu imi da senzatia aia ca 'da frate, contam si noi'.

    Sigur, Windows-ul, telefoanele, tot ce tine de orice altceva in afara de gaming tin in engleza.
    Back to gaming, am asteptat zeci de ani sa vad limba romana pe o cutie de joc de consola, nu mai zic de UI-ul unei console. Deci, la cat mai multe pentru mine, sper ca si Microsoft va face acelasi lucru odata cu ... oh well... sper...

    Eu cred ca localizarea in gaming nu este o chestiune care tine doar de vorbirea/intelegerea (sau nu) a limbii engleze intr-o tara.
    In tarile nordice vorbesc inclusiv ingrijitorii de la metrou engleza, cel putin asta a fost experienta mea. Totusi, peste tot in jocuri vezi Norsk, Dansk, etc...
    Cred ca este mai degraba o chestiune de respect fata de comunitatile respective.

    Sigur, asta este strict preferinta mea, inteleg si punctul celalalt de vedere si il respect.

    PS: Tineti cont ca in ceea ce priveste PS4 suntem chiar niste 'mieji din dodoasca'. PS4 suporta limba romana pe cand alte tari cu mult mai multa traditie si suport in gaming nu au UI-ul de PS4 in limba lor - Cehia, Ungaria, Slovacia.
    Nu stiu cati ati observat chestia asta, mie mi se pare cel putin interesant si misto.

  2. #2862 SP
    Member Kratos666's Avatar
    Serios?! Ps4 nu are UI în maghiară? Ai știut că toate exclusivele de ps4 au avut subtitrare în ungurește?

  3. #2863 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Stiam da.
    Scuze, am cautat acum si se pare ca ai dreptate, exista UI si in maghiara. Aparent si in ceha.
    Ce pot sa iti spun sigur 100% este ca noi am avut primii, probabil ca au fost adaugate intr-un update ulterior de care eu nu stiam.

    Lista full aici:
    https://manuals.playstation.net/docu...slanguage.html

  4. #2864 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    New PlayStation Store progressive rollout now live incl digital PS5 game pre-orders!

    https://store.playstation.com/en-us/latest



  5. #2865 SP
    Member Kratos666's Avatar
    Xander, nu vreau să mă contrazic dar de unde știi ca noi am fost primi? În 2015 jucam the Witcher 3 în maghiară și știu că nu a mers până nu am schimbat UI. Deci noi avem din 2017sau18... Hai că îți mai zic una, ps5 vine cu UI în maghiară din lansare. Știu , nu are importanta discuția, doar informați-vă înainte să postați

  6. #2866 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Quote Originally Posted by Kratos666 View Post
    Xander, nu vreau să mă contrazic dar de unde știi ca noi am fost primi? În 2015 jucam the Witcher 3 în maghiară și știu că nu a mers până nu am schimbat UI. Deci noi avem din 2017sau18... Hai că îți mai zic una, ps5 vine cu UI în maghiară din lansare. Știu , nu are importanta discuția, doar informați-vă înainte să postați
    Mi-am recitit postarea de mai sus. Poate ca m-am exprimat gresit cu acel 100%.
    Reformulez -> Eu imi aduc aminte ca limba romana a fost suportata in UI-ul de PS4 inainte de maghiara, ceha si slovaca.
    Limba slovaca inca nu este suportata.

    Daca ai tu o sursa mai buna decat mintea mea (eu asa imi amintesc) atunci adevarul fie cu tine, imi pare rau ca am omis/dezinformat/you name it.
    Nu ti-a jignit nimeni limba materna stai fara grija.

    Sunt incantat ca PS5 vine cu UI in maghiara, cel mai probabil ca va veni in toate limbile suportate deja, deci si in romana.

  7. #2867 SP
    Member Kratos666's Avatar
    Asa se întâmplă pe forumul asta, dacă nu aveți dreptate, atâta tot o întoarceți, o suciți, o învârtiți...până când într-un final în "mintea" voastră ,tot voi aveți dreptate. După care dați o jignire personală și aia e, victorie. Deci dacă tu ai avut UI în limba română prin 2015 ești zmeu, dacă nu...data viitoare mai bine taci.

  8. #2868 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Nu te-a jignit nimeni cu nimic, suferi de mania persecutiei!
    Am folosit expresia 'imi pare rau' in cazul in care am gresit, nu inteleg ce vrei.

  9. #2869 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Ce contează in ce limbi vine? I could care less ca vine in Română! Oricum tot ce dețin electronic las setat in Engleză, is obisnuit asa de cand nu erau device-uri doar în câteva limbi si ma descurc mai bine prin meniuri in Engleză ca-s încetățenit cu denumiri si termeni!

    Cred ca bucuria asta exagerată sa ai ceva in Română vine de la naționalism, nu judec, fiecare cu ale lui! Eu insa sunt cetățean al pământului, English is fine, nu-mi pasă daca are si Română sau dacă sa băgat Maghiara inainte sau dupa limba română.

    Cand a venit spotul ala publicitar la TLOU2 cu nanele alea ce cantau populară valea umbrei morții mi-a venit sa râd in hohote, mirat am fost cum mulți însă aveau climax

  10. #2870 SP
    Member kkkotto07's Avatar
    Inca o hiba a ps5-ului, pe langa faptul ca e mare si urat, alb ca laptele, si ca se incinge in draci, acum are si UI-ul in romana!

  11. #2871 SP
    495
    Member 495's Avatar
    ot dar merita mentionat cel mai "bun" exemplu de traducere din engleza in romana pe care l-am vazut.

    "my torrents", a fost tradus in UI-ul celui mai popular program pt asa ceva in...

    .


  12. #2872 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Well, să ne pregătim sufletește de update-uri de firmware dedicate ventilatorului, zic: https://www.eurogamer.net/articles/2...online-updates

  13. #2873 SP
    Member codpin's Avatar
    Bai ce va mai place sa va plangeti... Daca nu aveti optiuni, e naspa, e sistem inchis si nu poti customiza. Daca ai prea multe optiuni, ce *** e asta, PC? Hur dur!

    Really? Chiar atat de batuti in cap ii credeti pe astia sa te oblige la o limba sau alta in UI?

    Si care e problema ca optimizeaza ventilatorul prin patch-uri? Ai fi vrut prin interventie mecanica sa ne cheme pe toti in service?

    Jesus...

  14. #2874 SP
    Manager paul's Avatar
    Quote Originally Posted by PlayStation.Blog
    New media experience and top entertainment streaming apps coming to PS5
    Netflix, YouTube, Disney+, Spotify and more will be on PS5 at launch.

    Hi, everybody! We know that for many of you, your PlayStation console doesn’t get shut off when you’re done playing games. Entertainment like movies, TV shows, music, and gaming livestreams only add to the PlayStation experience. As we continue on our road to PS5 launch, we’re pleased to announce some of the entertainment apps* scheduled to hit the PS5 console on day one, with more apps to come in the future.

    Apple TV
    - Enjoy Apple TV+, Apple TV channels, new and popular movies, and personalized, curated recommendations on the Apple TV app. That means users can enjoy Apple Originals like Mythic Quest: Raven’s Banquet, Ted Lasso, and The Morning Show through Apple TV+, subscribe to premium channels, and buy or rent movies and TV shows and access past purchases from Apple. The Apple TV app will also be available on PS4.

    Disney+
    - The dedicated home for movies, shows, shorts, and originals from Disney, Pixar, Marvel, Star Wars, and National Geographic. From original series like The Mandalorian, to fan favorites like The Simpsons, you can watch your favorite stories right from your PS5 console.

    Netflix
    - Catch up on top entertainment hits such as Stranger Things, The Haunting of Bly Manor and more. With thousands of TV episodes and movies in Netflix’s library, there’s plenty to choose from.

    Spotify
    - Listen while you play. Just as with PS4, users can play their favorite songs as background music in-game with Spotify. You can choose from more than 60 million songs while you’re battling bosses or roaming through an open-world adventure.

    Twitch
    - With a deeply integrated Twitch experience on PS5, you can now watch or livestream your favorite gameplay and chat live about the best moments with fellow gamers throughout the many diverse and dynamic communities.

    YouTube
    - Also integrated with PS5, you can broadcast and share your epic gameplay moments directly to your YouTube channel, or sit back and watch new and trending content shared from around the world.

    Additional streaming apps* coming to PS5 include Amazon Prime Video, MyCanal, Hulu, Peacock, and more.

    As we showed in our tour of the PS5 User Experience, there will be a dedicated space exclusively for media entertainment. It’s located right next to the Game home screen, so you can quickly switch between Game or Media content.

    Within the Media space, you’ll no longer need to download entertainment apps through PS Store — it’s all in the Media space. Creating dedicated Game and Media spaces for the PS5 user experience will make it fast and easy to switch between gaming and entertainment content whenever you want. The PS5 console also features a new Control Center that makes controlling your music easier than ever before, so you can quickly switch between channels, skip, and pause your music.

    At the launch of the PS5 console, there will be a new Media Remote to conveniently navigate and control the entertainment experience on PS5. Users can power on the PS5 console and quickly navigate media with built-in play/pause, fast forward and fast reverse controls. The remote also lets users adjust volume and power settings on compatible TVs, and also features dedicated launch buttons for the following entertainment apps*, Disney+ Netflix, Spotify and YouTube.

    We hope you’ll enjoy this experience once PS5 launches in November.

    *Internet and account for PlayStation Network required. Streaming services may require paid subscription and are not available in all countries.
    New media experience and top entertainment streaming apps coming to PS5 – PlayStation.Blog
    Attached Images Attached Images ps5-media-remote-featured-image.jpg

  15. #2875 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar


    2020...xbox: avem mii de jocuri compatibile cu series x....Playstation: tv, tv, tv

  16. #2876 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    MonkY uite ce am găsit https://www.platestation5.com/collec...-faceplates-v1 au și pe negru, te-ar interesa sa scapi de alb? Asa măcar nu trebuie sa schimbi o consola întreaga ca sa ai o anumita ediție. Nu sunt skin uri simple care se lipesc.




    Sent from my iPhone using Tapatalk

  17. #2877 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Oh, Thank you AndRewqp! Arata al naibii de bine, dar site-ul pare un pic cam... obscur. Acum ca stim ca se pot schimba faceplate-urile usor (si fara warranty void), astept sa vad si gamepad negru, si gata... sunt happy.

  18. #2878 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Cred ca de saptamana viitoare vor incepe preview-urile.
    Eu de-abia astept sa vad mai mult din Demon's Souls si Sackboy: A Big Adventure .


  19. #2879 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Cam ciudat gif-u. Pare complet CGI, nu filmat de el cu telefonul la el acasa

  20. #2880 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Cam ciudat gif-u. Pare complet CGI, nu filmat de el cu telefonul la el acasa

    Eu cred ca compresia a stricat imaginea.
    Tipul e editor la CNET, nu cred ca s-ar ocupa cu fake-uri.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 144 of 214 FirstFirst ... 44 94 134 142 143 144 145 146 154 194 ... LastLast

Similar Threads

  1. Clubul PlayStation 1 - PSX By steauacroitoru in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 148 Last Post: 09-04-2024, 10:45
  2. Clubul PlayStation 3 By MonkY in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 23485 Last Post: 09-04-2024, 10:42
  3. Clubul PlayStation 4 By krOOm in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 18052 Last Post: 20-03-2024, 12:27
  4. Clubul PlayStation 2 - PS2 By EvilG in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 994 Last Post: 17-09-2022, 09:32
  5. Clubul PlayStation TV - PS TV By MonkY in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 51 Last Post: 15-04-2019, 15:57

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts