Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 154 of 214 FirstFirst ... 54 104 144 152 153 154 155 156 164 204 ... LastLast
Results 3,061 to 3,080 of 4274

Thread: Clubul PlayStation 5

  1. #3061 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    Eu ma asteptam la true 4k, insa am pretentia ca toate jocurile sa aibe o setare de 60fps.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  2. #3062 SP
    Member ExocrathX5's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Trist. Din ce in ce mai trist suna acest next gen marketat ca 4K gaming doar pentru ca poti juca pe 4K TVs prin upscalling...
    Bine că pe cutie apare și 8K. Dar da, e trist că jocuri de acum 2-3 ani de abia că merg pe 60 FPS, să nu mai zic de 4K nativ. Acuma sigur e de vină și faptul că hardware-ul e nou și poate nu o pot configura la capacitatea maximă + limitări de timp, etc. dar totuși...
    Attached Images Attached Images ps5-retail-boxes.jpg

  3. #3063 SP
    Member Papillon_'s Avatar
    In loc de "Dynamic 4K up to 30 FPS'' pe PS4 Pro avem acum "Dynamic 4K up to 60 FPS''
    Poate PS5 Pro sau PS6 o sa fie in stare sa ofere "true 4K 60" in toate jocurile...


    Bine cine era pe varianta originala de PS4 care e praf nici macar 1080p 30 fps o sa simta o imbunatatire semnificativa.
    Eu vreau PS5-ul pentru silentiozitate, timpi de incarcare(SSD) si in speranta ca toate jocurile o sa mearga la 60fps.

  4. #3064 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Nu înțeleg ce e asa șocant. PS5 are de doua ori mai multa putere brută decât Pro. Nu e normal ca jocurile care pe Pro rulau in 30fps, pe 5 sa ruleze in 60fps? Calculul asta matematic putea fi facut încă de luna trecută când au anunțat specificațiile.

  5. #3065 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Nu judecati dupa Assasins Creed si ce mai apare acum, consolele sunt la inceput de ciclu, lumea invata sa optimizeze pe ele.
    Amintiti-va ca pe Xbox One/PS4 abia au scos un 720/900p in COD Ghosts si Battlefield 4 in 2013 si cateodata aveam si 19fps-uri in Battlefield, apoi pe aceleasi console am vazut niste ani mai tarziu minuni grafice precum RDR2, Titanfall 2, TLOU2 etc...

    Acel HW care se afla in PS5/XSX poate si va duce 4K/60fps fara probleme.
    Aveti rabdare. Ceea ce iese acum sunt jocuri impinse cu lopata ca sa avem ce juca la iarna, de aici si nenumaratele amanari.
    Este o perioada de tranzitie, chill, sa ne bucuram de jocurile frumoase pe care le primim, o sa fie si 4K flawless at some point.

    Eu cand vad cum arata RTX in Watchdogs Legion sau COD Cold War innebunesc, mi se falfaie de 4K nativ vs upscaled atata timp cat pasul tehnologic si grafic facut este atat de impresionant.

  6. #3066 SP
    Member fdkenzo's Avatar
    Eu cred ca aceste console (PS5/XSX) primesc multe Obiecții total nemeritat.
    De ce ai avea așteptări ca o jucărie care costa 500€ sa iti redea performantele unui PC de 3000€?
    De ce ai fi dezamagit ca o consola ruleaza o rezoluție scalată sau dinamica? Cand de fapt nu rezoluția nativa este viitorul.
    De ce ai așteptări ca inca de la lansare sa fie toate jocurile optimizate pentru aceasta consola? Cand de fapt dureaza cel putin 1-2 ani de la lansare pentru a vedea adevăratul potential.

    Multi dintre voi uita pentru ce sunt aceste console.... in plus, nu o data, ci de mai multe ori, am vazut lucruri absolut minunate care au iesit pe un hardware de tableta. In fine, ar fi multe de spus, insa cred ca prea se exagereaza si chiar nu este cazul.
    Mie imi place ce vad pe noua generatie, si nu uitați ca “NextGen” nu inseamna doar rezoluție nativa si 60fps!

  7. #3067 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Quote Originally Posted by fdkenzo View Post
    De ce ai avea așteptări ca o jucărie care costa 500€ sa iti redea performantele unui PC de 3000€?
    Aici este si paradoxul, ca daca nu stai cu ochii beliti la 15cm de display you can't even tell the F-ING difference.
    Sigur, ea exista, dar e prea mica si insesizabila incat sa nu fiu impresionat de XSX/PS5.

    Dar hei... chiar si acum cand vom avea minuni dpdv grafic in 60FPS lumea va spune ca nu pot duce 120FPS-uri, 8K, draci colorati... etc.
    Asta e in ADN-ul nostru ca specie, nemultumirea cronica.

  8. #3068 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pai e foarte simplu. Pentru ca sunt marketate a fi console 4K, dar nu vad, momentan, niciun joc care sa ruleze in 4K (rezolutie fixa de 3840 x 2160).

    Daca ei marketau aceste console ca fiind up to 4K, nu cred ca se supara nimeni daca rulau toate jocurile in 1600p.
    Dar de fapt pana si current gen au fost marketate la fel de prost si jocurile care au rulat in true 4k se pot numara pe degetele de la o mana (adunate, pe ambele console), atunci e reclama falsa.

    Si da, pretul este normal sa reflecte calitatea si sa nu ne asteptam la cine stie ce, dar ei in continuare pe site-uri au mentionate jocuri care merg in 4K cu 60fps, ceea ce este fals - rezolutie dinamica nu este egal cu joc in 4K cu 60fps.
    Iar consolele astea nu vor duce in 4K cu 60fps alte jocuri inafara de side scrollers 2D sau FIFA (desi cred ca si ala va avea rezolutie dinamica).

    Pot intelege ca nu va deranjeaza lucru asta, pentru ca stiu ca nu toata lumea observa diferentele astea, dar nu pot intelege de ce vi se pare normal sa fie asa, din moment ce asta este efectiv selling point-ul lor, de 4K gaming

    Asta nu inseamna ca nu voi achizitiona consolele, dar este normal sa ne plangem de lucrurile care nu ne convin, nu doar sa le acceptam, ba chiar sa le si ridicam in slavi ca fac ei ceva super tare.

    Am dat mai multe detalii aici, ca sa nu duplic informatia, dar toate aceste artificii sunt foarte nasoale pentru noi, pentru end user, dar impachetate ca sa para mana lui doamne doamne care ne-a fost pusa pe cap.

  9. #3069 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar

    Clubul PlayStation 5

    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Trist. Din ce in ce mai trist suna acest next gen marketat ca 4K gaming doar pentru ca poti juca pe 4K TVs prin upscalling...
    Sincer, nu este trist deloc. Un om realist isi da seama ca nu poti avea pretentia asta la un produs asa de ieftin... inca.

    Oare cat costa un pc de gaming care sa duca 4k pe bune la un minim de 60fps constant? Garantat peste 1500E. Si atunci, cum sa avem asemenea vise la 500?

    La naiba, consola asta costa cat o placa video medie.

    LE: nevermind, vad ca au mai spus si altii ce am spus eu. Totusi, hai sa ne lamurim, Marketingul inseamna a minti cat mai mult, a impacheta un produs in asa fel incat ii cresti vanzarile.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  10. #3070 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    PS5 DualSense Controller Seemingly Features a Removable Faceplate



    Se refera doar la partea neagra.

    Minutul 0:55

  11. #3071 SP
    Senior Member BizZare's Avatar

    Clubul PlayStation 5

    Quote Originally Posted by Xander Ro View Post
    Nu judecati dupa Assasins Creed si ce mai apare acum, consolele sunt la inceput de ciclu, lumea invata sa optimizeze pe ele.
    Sincer cred ca doar in house studios fac optimizari serioase.
    LE: desi PC gamers se plang ca jocurile sunt optimizate pt console, de asta manaca ata de multe resurse pe PC.

    Sent from my iPhone using Tapatalk

  12. #3072 SP
    Senior Member Khufu's Avatar

  13. #3073 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    Din titlu reiese ca pur si simplu nu ai imagine pe ecranele 1440p...dar:
    “ This is perhaps unsurprising, after the PS4 Pro also skipped 1440p monitors, offering an upscaled 1080p image instead.”
    Eu inteleg ca ai imagine dar nu la 1440p.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  14. #3074 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Eu nu inteleg de ce este o stire/un articol. Niciodata nu a fost suportata ca rezolutie fixa. Nici nu ar avea motiv sa fie

  15. #3075 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Este o stire pentru ca sunt multi care joaca pe monitoare 2K si normal ca doreau acesta rezolutie sa fie suportata. Trageau speranta ca generatia asta se va schimba ceva, dar Sony oricum face push pe 4K si 8K, deci era de asteptat.

  16. #3076 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pai ideea e ca oricum majoritatea jocurilor ruleaza la rezolutia aia dar Sony face upscalling in 4K din ea la output, asa ca nu ar avea sens sa ruleze chiar la rezolutia aia cu o setare.
    Iar daca jocurile acum vor rula putin peste 1440p si cineva va folosi consola pe un monitor cu rezolutia respectiva, nu e nimic rau, pentru ca se va face downscalling si va arata totul mai sharp.

  17. #3077 SP
    Member Kratos666's Avatar
    Cum e treaba cu jocurile de ps5, gen AC V, sunt compatibile cu ps4? Pe ps stors cică nu sunt jucabile jocurile respective

  18. #3078 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pai daca iei strict versiunea de PS5, nu merge pe PS4, pentru ca probabil vine direct cu acel update pentru PS5.
    Daca iei versiunea de PS4, merge si pe PS5 si in momentul in care bagi discu in unitate, downloadeaza automat acel update pentru PS5.

    Deci daca vrei sa joci si pe PS4 si pe PS5, mai bine iei versiunea de PS4 a jocului respectiv, daca are update gratuit la PS5.
    Daca vrei sa joci doar pe PS5, poti lua doar versiunea de PS5, desi nu recomand, pentru ca este o diferenta de pret intre ele, iar update-ul este gratuit.
    Dar nah, tine de gusturi, daca vrei coperta cu banda alba de la PS5 sau nu

  19. #3079 SP
    Junior Member Lotta's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Pai daca iei strict versiunea de PS5, nu merge pe PS4, pentru ca probabil vine direct cu acel update pentru PS5.
    Daca iei versiunea de PS4, merge si pe PS5 si in momentul in care bagi discu in unitate, downloadeaza automat acel update pentru PS5.

    Deci daca vrei sa joci si pe PS4 si pe PS5, mai bine iei versiunea de PS4 a jocului respectiv, daca are update gratuit la PS5.
    Daca vrei sa joci doar pe PS5, poti lua doar versiunea de PS5, desi nu recomand, pentru ca este o diferenta de pret intre ele, iar update-ul este gratuit.
    Dar nah, tine de gusturi, daca vrei coperta cu banda alba de la PS5 sau nu
    De o perioada nu mai am consola, deci, nu am mai apucat sa joc cateva dintre jocurile pe care le urmaream la vremea aparitiei lor (ex. TLOU 2, Ghost of Tsushima).
    Sa inteleg ca nu ar trebui sa am probleme daca achizitionez aceste titluri de PS4 si sa le rulez pe PS5? Ca, ai mare dreptate, este mult mai convenabil sa le cumperi in formatul pentru Playstation 4!

  20. #3080 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Cateva video-uri informative in care se mai vede UI-ul:





Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 154 of 214 FirstFirst ... 54 104 144 152 153 154 155 156 164 204 ... LastLast

Similar Threads

  1. Clubul PlayStation 4 By krOOm in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 18052 Last Post: 20-03-2024, 12:27
  2. Clubul PlayStation 3 By MonkY in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 23484 Last Post: 07-02-2023, 22:50
  3. Clubul PlayStation 1 - PSX By steauacroitoru in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 147 Last Post: 21-10-2022, 12:14
  4. Clubul PlayStation 2 - PS2 By EvilG in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 994 Last Post: 17-09-2022, 09:32
  5. Clubul PlayStation TV - PS TV By MonkY in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 51 Last Post: 15-04-2019, 15:57

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts