Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 207 of 214 FirstFirst ... 107 157 197 205 206 207 208 209 ... LastLast
Results 4,121 to 4,140 of 4276

Thread: Clubul PlayStation 5

  1. #4121 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Institutiile de *** de la noi, vezi Doamne nu poate Eusebiu din Turda dezvoltator independent sa-si vanda mizeria lui de joc indie de PS5 pe eneba (sau whatever) ca ii impune Sony PS Store exclusivity si pret prea mare.

    O tampenie romaneasca in stilul tipic Talpanist, cand merge ceva bine trebuie neaparat sa creem un nimic despre nimic si sa alungam orice investitor sau oportunitate…

    Deci jur, daca se bashica Sony (si sincer, who the F are we, de ce n-ar face-o) si retrag suportul din Romania pentru treaba asta, suntem cel mai prost neam din lume, fara precedent!

  2. #4122 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    Quote Originally Posted by dark18 View Post
    Reduceri incepand cu 2 iunie, incluzand si PS Plus, avand 25% reducere

    https://blog.playstation.com/2023/05...off-on-june-2/

    Si o alta stire:

    https://economie.hotnews.ro/stiri-co...nt-romania.htm

    Nu mai tin minte.. a fost vreodata discount mai mare de 25% pentru PS Plus? parca de Back Friday tot acest discount..
    De Craciun cumva?

  3. #4123 SP
    Senior Member dark18's Avatar
    De Black Friday, cand am facut prelungire + upgrade. De Craciun nu cred. Si acum se aplica la fel si pentru prelungire si pentru upgrade ofera 25% reducere

  4. #4124 SP
    Member iliedobre's Avatar
    Quote Originally Posted by Xander RO View Post

    O tampenie romaneasca in stilul tipic Talpanist, cand merge ceva bine trebuie neaparat sa creem un nimic despre nimic si sa alungam orice investitor sau oportunitate…
    ce e ala talpanist, nu te supara?

  5. #4125 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    Nu prea mai sunt la curent cu fotbalul dar nici cu mondenitaturile.. trimiterea colegului (probabil fan Steaua sau FCSB) vizand juristul CSA Steaua Florin Talpan.
    Marul discordiei fiind "palmaresul Stelei". Daca tot nu mai produc nimic, nici becaliotii, nici soldateii de carton.. se scobesc intre dinti dupa ramasitele unei glorii apuse de vreo 40 de ani.


    On topic, cu toate ca si eu as avea ceva de comentat cu privire la formulare, $ony cam are pozitie dominanta. Ba chiar $ony declarativ forteaza modelul achizitiilor prin intermediul PSN.

    Pai ori ne plangem ca se muta totul in digital.. ori ne dorim copii fizice, retail sau SH, ale jocurilor iubite.
    Pai ori ne plangem ca odata cumparate digital exista riscul ca cel care vinde sa nu mai faca disponibila licenta peste ani la download.. ori apreciem confortul si cumparam doar digital.
    Pai ori vrem jocuri indie si apreciem creativitatea si inovatia.. ori asteptam giganti IT care reincalzesc ciorbe sa vina ei cu ceva nou si "AAA".
    Pai ori ne plangem ca nu se dezvolta studiouri si titluri independente.. nepromovare sau luandu-le prea mult din vanzari pentru listari pe platforma digitala.. ori ne este teama ca $ony pleaca. Sa plece, daca este asa de rau, nu-i tine nimeni cu forta.. doar nu ne vom ruga de ei acum sa ne ia banii din portofel.
    Pai ori ne dorim sa votam cu portofelul.. ori dorim ca astfel de entitati sa detina un monopol practic, eventual, terminandu-se cu un singur canal de livrare si anume digital.. neavand de unde alege ca va fi doar unul.
    Pai ori nu ne dorim control, pozitii de forta, totalitarism, comunism.. ori ne dorim piata libera, libertate de alegere, a pune presiune pe piata ca si consumator.
    Pai ori ne dorim sa fim servili.. ori clientul este stapanul nostru.

    In capitalism si democratie, de aceea este frumos, mai devreme sau mai tarziu lucrurile se cern.
    Produsele bune, companiile bune, la fel precum ideile.. vor prevala.
    Sau nu.. si profiti de pozitie dominanta si afli ce se intampla. Fie ca vinzi Bud Light sau Alan Wake 2.

    Cei 2 bani ai mei.. Cu toate metaforele de rigoare si tot respectul pentru colegul de mai sus. Sau pentru cei care nu impartasesc aceeasi parere.

  6. #4126 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Quote Originally Posted by iliedobre View Post
    ce e ala talpanist, nu te supara?
    Exact cum ti-a raspuns colegul de mai sus. Cu o singura mentiune, eu sustin de o viata o singura iubire alb albastra, departe de mine Steaua sau FCSB.

    On Topic:
    Daca eram Suedia sau Italia, as fi fost de acord sa se apuce consiliul concurentei sa stearga cu SONY pe jos.
    A se vedea ce face UK cu Microsoft, dar in continuare beneficiaza de cel mai bun suport pentru Xbox dupa US pentru ca sunt... UK.

    Revenind la Romania, mi se pare un simplu exces de zel si o prostie fara margini ceea ce fac astia de la consiliul concurentei.
    Intr-o tara in care sunt alte N+1 probleme mult mai importante de rezolvat si unde am ajuns sa dam telefoane si spagi pentru a gasi un Nurofen pentru copii (fact, in Martie/Aprilie anul acesta in Constanta, care nu este chiar un sat, nu a existat timp de 2 luni Nurofen in farmacii), te apuci tu, consiliul piciorului de ghips, sa ii certi pe astia...

    Sunt orase mari in Romania unde nu sunt citostatice in spitale, bam bam, si cine n-are cascavalul sa le faca la privat moare cu zile, dar noua ne arde sa-i 'investigam' pe SONY ca e Diablo 70$ si nu 64.99$ si ca nu poate sa faca eMAG inca 15 milioane de $ din licente digitale din cauza diavolului japonez...

    Nu doar ca nu vor rezolva nimic, SONY nu va scadea pretul jocurilor nici macar cu 0.1 centi si nu vor schimba nici macar o virgula din politica lor pe piata din Romania, dar risti sa-i superi pe astia si la primele restructurari de buget sa te taie de pe lista cu suport oficial.
    Asta vrem? Este oare o situatie pentru care merita sa ne asumam acest risc? Dupa ce ne-am chinuit mai bine de un deceniu sa devenim si noi o tara civilizata cu suport oficial, ne apucam acum sa-i 'investigam'? Tocmai noi?
    Nu ne place cand apar preturile in RON si scrie 'Trofeu deblocat' pe una dintre cele mai populare console ever?

    Dar oare alte tari mai potente din Europa cum ar fi Polonia, Cehia sau EFIGS ce fac? Le-a scapat lor aceasta practica 'murdara' a celor de la SONY si ne apucam noi, marii maestrii ai sacilor de rafie din Europa, sa facem ordine in practicile celor de la SONY si sa-i certam?
    Noi inca platim facturi la posta dar ne luam la tranta cu PlayStation sa le aratam noi lor...

    Cu tot respectul pentru pareri diferite, suntem aici ca sa dezbatem si este un lucru ok sa avem pareri diferite.

    ---------- Post added 31-05-2023 at 10:10 ----------

    In completarea a ceea ce s-a discutat, am fost uimit astazi sa gasesc un articol care demonstreaza cat de prosti pot sa fie astia de la consiliul concurentei, incat n-au fost in stare sa dea un google search inainte de a arunca cu c**** in ventilator... desi sincer, in mizeria lor de comunicat pare ca tocmai asta au facut, au dat copy/paste la motivatia anchetei...

    https://arstechnica.com/gaming/2022/...station-store/

    https://www.whitecase.com/insight-ou...antitrust-suit

    A judge has dismissed a class action lawsuit that argued Sony was abusing its monopoly power in the digital PlayStation games market.

    The lawsuit, originally filed last May, hinged on Sony's 2019 decision to stop allowing physical and online retailers from selling digital download codes for games on the PSN store (as Nintendo and Microsoft still allow). That decision was "specifically intended to and did eliminate price competition from other digital video game retailers," the lawsuit alleged, forcing players "to pay a higher price for digital PlayStation games than they would in a free and unrestrained competitive retail market."
    Dumnezeule mare apara-ne de noi insine...

  7. #4127 SP
    Member lucicleric's Avatar
    Stiu ca sunt sanse infime sa castige astia procesul dar ar fi o treaba daca ar reusi. Am citit si vizionat pe mai multi care se plang de faza ca nu poti cumpara jocuri digitale decat de pe store-ul lor. Mai mult de atat , au de gand sa opreasca toate site-urile 3rd party care vand coduri digitale.
    Mi se pare o tampenie sincer, dar sunt fomisti dupa bani. Eu ca costumer , vreau sa am optiuni cat mai multe la preturi bune. Nu ma incalzeste cu nimic ca pot sa platesc cu cardul bancar din Romania sau ca am traducere in limba romana.
    Singura chestie care ar putea fi naspa ar fi sa nu mai primim console la retailer-i din Romania si sincer nu vad sa se intample asta prea curand.
    Cum spuneam, sunt sanse infime sa castige procesul dar on the long run, cu cat ii pupam in cur mai mult , optiunile vor disparea.

  8. #4128 SP
    Manager paul's Avatar
    Comunicatul Consiliului e aici (.pdf): insp-Sony-mai-2023.pdf.

    In comunicat se afirma:
    Consolele marca PlayStation ale lui Sony sunt preferate de jucătorii români, potrivit informațiilor publice, în România existând aproximativ 1,3 milioane de utilizatori de jocuri video pe console și 127 de studiouri de dezvoltare a jocurilor video care ar fi afectate de această posibilă practică anticoncurențială a SonyÎ
    Numarul de studiouri e usor de aflat, dar de unde acele 1,3 milioane?

    Quote Originally Posted by Xander RO View Post
    In completarea a ceea ce s-a discutat, am fost uimit astazi sa gasesc un articol care demonstreaza cat de prosti pot sa fie astia de la consiliul concurentei, incat n-au fost in stare sa dea un google search inainte de a arunca cu c**** in ventilator... desi sincer, in mizeria lor de comunicat pare ca tocmai asta au facut, au dat copy/paste la motivatia anchetei...

    https://arstechnica.com/gaming/2022/...station-store/

    https://www.whitecase.com/insight-ou...antitrust-suit



    Dumnezeule mare apara-ne de noi insine...
    M-am gandit la procesele astea, dar sunt din US. Ar putea continua daca s-ar face niste amendamente la acuzatii.

    Poate sunt alte sanse cu legislatia europeana. Este un proces asemanator in UK:
    1. Sony has a near monopoly on the sale of digital games and add-on content through its control of the PlayStation Store.
    2. Sony uses this dominance to enforce strict terms and conditions on game developers and publishers.
    3. These terms allow Sony to set the price of digital games and in-game content and charge a 30% commission on every purchase of digital games and in-game content from the PlayStation Store.
    4. This results in excessive and unfair prices to consumers for their digital games and in-game content.
    5. These prices are out of all proportion to the costs of Sony providing these services to its customers.
    The Sony Playstation Claim | Playstation You Owe Us

  9. #4129 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by paul View Post
    ...dar de unde acele 1,3 milioane?
    Pai sunt jucatorii pe console...nu pe PS. Majoritatea banuiesc ca au Wii sau ceva de genu, uitate pe undeva.

    Intr-un studiu din 2021 erau 1.22 mil de players, dar astia sunt oamenii care "se joaca pe console", nu inseamna ca atatea console sunt active. Probabil undeva intre 25-50% din ei nu detin ei o consola, ci se joaca la altii.
    Quotes de aici.
    The most popular platforms used by Romanians are the mobile phone (64%), PC/laptop (60%), tablets (20%) and consoles (15.5%). 14.3% of the Romanians are playing online games and 6.7% on social media.
    45% of the respondents say they are paying for the games, while 55% are downloading them from torrents.

  10. #4130 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Procese ori ba, nu spun ca nu exista un temei, nici mie nu-mi place sa arunc cu bani pe geam, dar singura mea teama este sa nu plece astia din Romania datorita acestor valuri

  11. #4131 SP
    Manager paul's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Pai sunt jucatorii pe console...nu pe PS.
    Da, stiu, au scris si ei acolo.

    Deci sursa sunt studiile Romanian Game Developers Association (RGDA).

    In 2020 sunt 7.9 milioane jucatori:
    Ce dispozitive folosesc? / Device preferences
    - 15.5%/16% console, adica 1.22 milioane

    In 2022 sunt 7.8 milioane jucatori:
    Pe care dintre urmatoarele platforme obisnuiesti sa te joci?
    - 40% console, adica 3.12 milioane

    Quote Originally Posted by Xander RO View Post
    Procese ori ba, nu spun ca nu exista un temei, nici mie nu-mi place sa arunc cu bani pe geam, dar singura mea teama este sa nu plece astia din Romania datorita acestor valuri
    Nu e clar daca e sesizare sau autosesizare si daca va fi o dezbatere publica in care sa le trimitem opiniile noastre.
    Attached Images Attached Images jocurile-video-romania-studiu-rgda-2022-1200x11111.png rgda-report-2020-snapshot-1-800x440.jpg rgda_infographic_static_ro.jpg

  12. #4132 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    Quote Originally Posted by Xander RO View Post
    Procese ori ba, nu spun ca nu exista un temei, nici mie nu-mi place sa arunc cu bani pe geam, dar singura mea teama este sa nu plece astia din Romania datorita acestor valuri

    Cum spuneam, sa plece, daca este asa rau.. XBOX inca nu este oficial lansat in Romania si bag de seama ca ne descurcam OK. La fel cum ne-am descurcat si pana sa fie PS oficial lansat in Romania.
    Doar n-oi sta capra acum sau cu frica ca se intampla X sau Y.
    Mie incepe sa mi se cam ia de retorica asta cu capul plecat si sabia.. de parca sunt dator cu ceva cuiva. Culmea.. si pe timpul si pe banii mei.

    In alta ordine de idei, noi sa fim sanatosi, fiecare cu ale lui.
    Inca o data.. de aceea este frumos in democratie si capitalism. Cat ne mai dorim asta.

  13. #4133 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Quote Originally Posted by Encman View Post
    Cum spuneam, sa plece, daca este asa rau..
    Pai ia sa vedem ce mai faceti daca pleaca PlayStation, ca din cate imi amintesc nu se pot migra conturile SEN pe alta regiune.
    Nu cred ca ti-ar conveni sa patesti ca rusii (si multe alte tari unde lumea avea conturi SEN pe Rusia ca Armenia, Georgia, *-stan, etc), sa stai dupa 10 ani de trofee si content cumparat sa te uiti in televizor la o eroare cu 'ne pare rau'.

    Aici intervine discrepanta, eu nu vreau sa plece din cauza unei prostii sinistre, dupa ce mi-am dedicat adolescenta si inceputul maturitatii facand valuri, petitii, articole, lobby la diversi slinosi la care m-am umilit ca sa-mi publice un c*** de articol de 2 randuri si multe alte eforturi pe timpul si sanatatea mea pentru a avea suport oficial in Romania, atat pentru PlayStation cat si pentru Xbox si Nintendo.

    Iti respect parerea dar nu sunt de acord cu 'sa plece'.
    Eu unul nu vreau sa ma intorc inapoi cu 20 de ani la nivelul Bosniei, nu ma simt confortabil in farfuria cu 'rest of the world' si s-a muncit din greu pentru a aduce PlayStation si Nintendo in Romania, crede-ma. Faptul ca deodata au aparut anunturile cu 'de astazi ne bucuram sa anuntam ca...' nu inseamna ca multi alti oameni din background n-au cazut lati pe perfuzii cu vitamine dupa
    Abia am scos si noi capul in lume si acum sa se darame tot ca vrea nu stiu ce Vasile de la consiliul coruptiei.
    Alte nenorociri din tara asta nu vad, de PlayStation s-au impiedicat.

    Revenind la problema in sine, dupa cum spuneam, aceasta practica a SONY este una globala, poate sa vina si Ciuca cu doamna Iohannis si sa ii investigheze pentru ca asta se intampla cu fiecare PlayStation Store in fiecare tara din lume unde SONY ofera suport oficial.
    Nu e vorba de capitalism, nu e vorba de nici un cap plecat, e vorba de o politica stricta si fixa a unei companii private care nu se va modifica pentru ca vrea Romania (adica fix nimeni pe lume), niciodata.

    Astia care au demarat asa zisa ancheta a piciorului de lemn s-au bagat in ceva de care nu au habar, ei cred ca un store digital de gaming este tot una cu tanti Leana care vinde rosii in piata la suprapret si o impiedica pe tanti Mioara sa-si puna si ea laditele pe taraba.
    Sansele lor de reusita sunt zero, singurul outcome real ar putea fi o rigidizare si mai mare a suportului oficial, dupa ce abia abia am scos si noi capul la soare si gasim console la raft, stai sa vezi cum o sa astepti leftovers la PS5 Pro din stocurile ramase in Oman si Liban.

    Still, daca de la ai nostrii conducatori nu mai am pretentii, am totusi pretentii de la cei din conducerea SONY PlayStation ca vor reusi sa le dea peste bot in mod elegant astfel incat comunitatea romaneasca de PlayStation sa nu fie afectata.

  14. #4134 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Hehe. Unul din motivele pentru care încă am conturile de bază de PlayStation (ca dealtfel și Xbox, iCloud & Co.) pe US.

  15. #4135 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    Xander, let's agree to disagree.

    Este clar ca ne raportam diferit la niste principii.
    Nu doar bunuri si servicii de consum cu a lor utilitate si strategii (cu tehnici psihologice) de marketing.
    Sau facem vreun soi de sezatoare.. emotionala. Pentru unii care nu dau mai mult de 2 bani pe noi. Ba chiar ii platim noi pe ei.
    Succes in tot ceea ce faci si ce vrei sa (mai) ai. Am spus tot ce aveam de spus pe acest subiect.

  16. #4136 SP
    Manager paul's Avatar

  17. #4137 SP
    Member codpin's Avatar
    Mi se pare incredibil ca Sony nu face absolut nimic cu modul asta de customizare. Au anuntat niste plates care nu se gasesc pe nicaieri si atat.

    Astia de la Dbrand sunt f tari. Am prima versiune de dark plates de la ei si nu-mi pare rau ca le-am luat. Si nu arata rau nici astea semitransparente.

    Sent from my SM-A528B using Tapatalk

  18. #4138 SP
    Junior Member Ultranativ's Avatar
    Quote Originally Posted by lucicleric View Post
    Stiu ca sunt sanse infime sa castige astia procesul dar ar fi o treaba daca ar reusi. Am citit si vizionat pe mai multi care se plang de faza ca nu poti cumpara jocuri digitale decat de pe store-ul lor.
    *cough* apple *cough*

  19. #4139 SP
    Manager paul's Avatar
    Intr-o evaluare din 2021, Microsoft se asteapta ca "Matter" (trademark din 2018) sa fie noul IP de la Bungie, cu lansare in 2025:
    Attached Images Attached Images bungie-1687817678820.jpg

  20. #4140 SP
    Member tmihai20's Avatar
    @paul: am făcut o simulare pentru Retro Dark Plates de la DBrand. Deși scrie că transportul ar trebui să fie gratuit, cer 30 USD pentru transport și spun că vor mai exista și taxe de import. E păcat că Dbrand nu are depozit în Europa, aș fi cumpărat varianta pe albastru transparent, eventual și un alt set.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 207 of 214 FirstFirst ... 107 157 197 205 206 207 208 209 ... LastLast

Similar Threads

  1. Clubul PlayStation 4 By krOOm in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 18053 Last Post: Today, 04:23
  2. Clubul PlayStation 1 - PSX By steauacroitoru in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 148 Last Post: 09-04-2024, 10:45
  3. Clubul PlayStation 3 By MonkY in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 23485 Last Post: 09-04-2024, 10:42
  4. Clubul PlayStation 2 - PS2 By EvilG in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 994 Last Post: 17-09-2022, 09:32
  5. Clubul PlayStation TV - PS TV By MonkY in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 51 Last Post: 15-04-2019, 15:57

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts