Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 31 of 214 FirstFirst ... 21 29 30 31 32 33 41 81 131 ... LastLast
Results 601 to 620 of 4277

Thread: Clubul PlayStation 5

  1. #601 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Un lucru era sigur, Microsoft a patit in 2013 ca mine in clasa a 5-a. Era sa raman corijent la matematica apoi am intrat la liceu cu nota 10 la matematica, urmat de admiterea la Politehnica tot cu 10 curat la matematica.
    Nu ma laud, asa a fost.

    Odata ce s-au ars cu mizeria aia de placa video de pe Xbox One vanila, Microsoft va avea intotdeuna consola mai puternica dpdv hardware. Tineti minte ce va spun, cat timp vor mai exista console in lume.

    Desigur, exclusivele conteaza foarte mult, insa strict in materie de multiplatforms... na...

  2. #602 SP
    Member zoli86's Avatar
    Deci probabil va fi asemanator cu ce a facut Microsoft cu jocurile de x360 pe Xone

  3. #603 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by Dant3 View Post
    Eu vad CPU mai bun la Xbox sau nu citesc ceva bine?
    Ai dreptate Dant3, citisem gresit.

    Basically, si CPU si GPU sunt cu 10% mai slow pe PS5, dar castiga la loading times.

    Ce e cel mai ciudat e ipocrizia prezentarii.

    Vor limitarea doar la new gen de SSD ca sa se asigure ca e 5.5GB/s, desi totodata ofera si varianta de HDD pentru cine vrea 100MB/s.
    Deci nu lanseaza SSD-uri de 3.5GB, cele ieftine de azi, pentru ca sunt prea lente, dar vor lasa HDD-uri muuuult mai slow.

    Ei au practic SSD-uri 4th gen, care ies anul asta pe piata - probabil asta e unul din motivele pt care au tot amanat PS5-ul, pentru ca nu erau gata specificatiile la industria de SSD-uri.
    Xbox in schimb e cu 3rd gen SSD, deci precum cele deja existente pe piata din 2017 (cele buget).

    O alta faza "tare" e ca pana si RTX-u (pe care-l laudau toti ca ar fi mai bun decat cel de la Xbox) e mai slab. PS5 are 36 Compute Units (astea sunt niste chipuri langa GPU care se ocupa doar de RTX, mult mai mic ca si putere, dar multe si programabile), pe cand Xbox are 52 CUs.

    Singura lor solutie ca sa aibe ceva succes generatia asta, o sa fie strict software-ul.

    Quote Originally Posted by zoli86 View Post
    Deci probabil va fi asemanator cu ce a facut Microsoft cu jocurile de x360 pe Xone
    Nu. Microsoft pe One au umblat serios la jocuri pentru a le face BC. In cazul asta, ambele console vor fi full compatible cu current gen, ceea ce inseamna ca nu vom mai vedea remasterizari peste remasterizari ci in cel mai rau caz, updates contra cost cu next gen improvements.

  4. #604 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by Xander Ro View Post
    Un lucru era sigur, Microsoft a patit in 2013 ca mine in clasa a 5-a. Era sa raman corijent la matematica apoi am intrat la liceu cu nota 10 la matematica, urmat de admiterea la Politehnica tot cu 10 curat la matematica.
    Nu ma laud, asa a fost.

    Odata ce s-au ars cu mizeria aia de placa video de pe Xbox One vanila, Microsoft va avea intotdeuna consola mai puternica dpdv hardware. Tineti minte ce va spun, cat timp vor mai exista console in lume.

    Desigur, exclusivele conteaza foarte mult, insa strict in materie de multiplatforms... na...
    Sa vedem prețurile, eu cred că dacă Xbox vine cu un preț de 500$ și PS 5 la 400$, Sony are o șansă mare sa conducă din nou la capitolul vânzări. Ce este sigur, o să avem în sfârșit o concurență sănătoasă.

    PS: In acest moment cu datele pe care le cunosc, daca nu as avea PC, alegerea mea ar fi foarte simplă, Xbox.

  5. #605 SP
    Member Rukax's Avatar
    Ce fiasco lol

  6. #606 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Daca pretul celor 2 console este la fel sau undeva pe acolo (diferenta 50-100$), dau in scris de pe acum ca Sony va vinde, overall, mai multe unitati la sfarsit de ciclu al vietii. Daca este chiar mai ieftina decat Xbox, ii iau copilului lui Xander un XSX cadou daca nu vinde mai mult.

    Daca ei sunt chiar asa bazati pe ce au in development incat sa accepte sa aiba pe hartie specificatiile mai slabe la start de ciclu, o sa fie o generatie extrem de buna si Pro-ul lor o sa fie ceva overkill pentru o consola.

  7. #607 SP
    Banned wd87's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Ce e cel mai ciudat e ipocrizia prezentarii.

    Vor limitarea doar la new gen de SSD ca sa se asigure ca e 5.5GB/s, desi totodata ofera si varianta de HDD pentru cine vrea 100MB/s.
    Deci nu lanseaza SSD-uri de 3.5GB, cele ieftine de azi, pentru ca sunt prea lente, dar vor lasa HDD-uri muuuult mai slow.

    Ei au practic SSD-uri 4th gen, care ies anul asta pe piata - probabil asta e unul din motivele pt care au tot amanat PS5-ul, pentru ca nu erau gata specificatiile la industria de SSD-uri.
    Xbox in schimb e cu 3rd gen SSD, deci precum cele deja existente pe piata din 2017 (cele buget).

    O alta faza "tare" e ca pana si RTX-u (pe care-l laudau toti ca ar fi mai bun decat cel de la Xbox) e mai slab. PS5 are 36 Compute Units (astea sunt niste chipuri langa GPU care se ocupa doar de RTX, mult mai mic ca si putere, dar multe si programabile), pe cand Xbox are 52 CUs.

    Singura lor solutie ca sa aibe ceva succes generatia asta, o sa fie strict software-ul.
    te-ai pierdut prin video-ul ala, Cerny a zis ca HDD-ul de 100MB/s e DOAR pentru jocurile de PS4, daca vrei mai mult spatiu pt jocurile PS5, iti trebuie SSD M.2 modern

    si unde a zis Mark ca au ray tracing mai bun ca xbox? daca tu crezi ce iti zic altii pe internet e traba ta, Sony nu a promis asa ceva

  8. #608 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Iubesc internetul după genul asta de prezentări img_20200318_202314.jpg

  9. #609 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Quote Originally Posted by Khufu View Post
    Daca este chiar mai ieftina decat Xbox, ii iau copilului lui Xander un XSX cadou daca nu vinde mai mult.
    Ne-ar coafa un Mac dar acceptam si un D7500

  10. #610 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Am mai vazut inca una care-mi scapase. pana si la viteza memorie RAM e cu 20% mai slow PS5 vs Xbox.

    Nu ar trebui sa aibe un impact asa mare viteza de RAM de regula, dar la console aia e memorie comuna, deci si la GPU.
    Nu inteleg. Zici ca au ratat o generatie intreaga de memorii RAM (zici ca au luat cipurile din previous gen)

    Am pus si comparatia completa pentru cine nu a vazut-o.

    Quote Originally Posted by wd87 View Post
    te-ai pierdut prin video-ul ala, Cerny a zis ca HDD-ul de 100MB/s e DOAR pentru jocurile de PS4, daca vrei mai mult spatiu pt jocurile PS5, iti trebuie SSD M.2 modern

    si unde a zis Mark ca au ray tracing mai bun ca xbox? daca tu crezi ce iti zic altii pe internet e traba ta, Sony nu a promis asa ceva
    Ma jur ca am facut tot posibilu sa stau atent la tot ce a incercat omuletu ala sa spuna, dar mai bine ne puneau o prezentare in powerpoint si niste sunete din jungla sau balene pe fundal - cred ca as fi fost mult mai atent.
    E posibil sa fi zis asa si sa fi ratat, iar daca e asa, inseamna ca procedeza exact ca Microsoft pe Xbox Series X.

    Referitor la RTX, nu am zis ca ar fi zis el (nici daca ar fi zis asta, nu cred ca as fi procesat informatia - nu cred ca am vazut in viata mea o prezentare mai plictisitoare), am zis ca asa-l laudau toti (cum de altfel laudau si consola si cat de magnifica o sa fie), dar daca te uiti putin mai in spate pe thread, la cate leaks au fost, am tot zis in repetate randuri ca nu inteleg treaba cu better RTX, dar se pare ca de fapt era asa pentru Xbox si nu pentru ca e alta tehnologie (desi este, DXR-ul proprietar vs RTX de la AMD) ci pentru ca au mai multe CUs.
    Attached Images Attached Images capture.jpg annotation-2020-03-18-202548.jpg

  11. #611 SP
    Banned wd87's Avatar
    ambele console au GDDR6, nu e nici-o generatie diferenta, xbox are 10gb 560gb/s + 6gb 330gb/s, ps5 e intre cu 16gb 440gb/s

  12. #612 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Am pus si comparatia completa pentru cine nu a vazut-o.
    Multumesc -> Wallpaper

  13. #613 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by wd87 View Post
    ambele console au GDDR6, nu e nici-o generatie diferenta, xbox are 10gb 560gb/s + 6gb 330gb/s, ps5 e intre cu 16gb 440gb/s
    Nu e chiar intre. Jocurile vor folosi mostly cei 10GB la viteza mai mare iar in cazuri exceptionale, vor intra si in ceilalti 6Gb care sunt alocati OS-ului sau altor taskuri.

  14. #614 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Quote Originally Posted by Xander Ro View Post
    Ne-ar coafa un Mac dar acceptam si un D7500
    Cam mari pretentiile pentru cineva care nu pune nimic pe linie

  15. #615 SP
    Member cosmin1088's Avatar
    Nu imi vine sa cred cat de mult le-a furat Microsoft startul celor de la Sony.
    Inca sunt lideri de piata in current gen, aveau totul de partea lor.

    A inceput cu aroganta de a nu participa la E3, care oricum s-a anulat.
    Apoi, se vede clar ca nu aveau nimic pregatit ca raspuns pentru reveal-ul Microsoft de acum cateva zile.

    Au avut un pitch adresat developerilor, care urma sa fie prezentat la GDC. GDC s-a anulat. Sony l-a mutat pe livestream. Din pacate publicul a fost altul, chiar consumerii, nicidecum developerii.
    Mark Cerny a avut un discurs foarte interesant pentru devs, dar extrem de boring pentru publicul care era pe livestream-ul lor.
    Daca discursul asta venea inainte de reveal-ul Microsoft, totul ar fi fost in carti...
    Nu am vazut cum arata consola, nu am vazut niciun feature, nu am vazut interfata, nu am vazut controllerul si ce inovatii aduce.

    Astea sunt lucrurile pe care audienta din stream le voia.
    In momentul asta Sony au facut o impresie extrem de proasta, pentru ca puse side-to-side, mai ales pentru consumatorul neavizat, specificatiile inclina balanta catre Microsoft.

    Daca nu revin intr-un timp scurt cu o prezentare grafica, facuta pentru publicul larg, accesibila, cu key features, nu-i vad bine deloc.


    Daca ne uitam la rece pe specificatii, parerea mea:

    1. CPU - diferente insesizabile, Sony ar putea castiga prin SSD-ul mai rapid > offload la CPU
    2. GPU - 10.28TFLOPS vs 12TFLOPS, dar Sony vine cu 2.23GHz vs 1.825 GHz, deci gap-ul e mai mic
    3. Memory Bandwidth - 448GB/s vs 10GB @ 560 GB/s, 6GB @ 336 GB/s - si aici, diferente insesizabile in real world
    4. Storage - 825GB vs 1TB - same thing; pe mine personal nu ma afecteaza capacitatea, nu ma joc niciodata mai mult de 2 jocuri simultan
    5. I/O - 5.5GB/s vs 2.4GB/s
    Aici devine interesant, avem mai multe scenarii:

    a. jocurile current gen (PS4 back-comp) se vor incarca mai repede decat o vor face cele de pe XSX (ONE back-comp), dar insesizabil
    b. swap-ul intre jocurile active simultan ar putea fi mai rapid fata de XSX (~6-7s), dar nu cu f. mult
    c. jocurile next gen Sony exclusive for beneficia 100% de SSD-ul ultra rapid. Vor fi special dezvoltate pentru a profita de asta
    d. jocurile next gen cross platform ar putea fi dezvoltate similar, deci fara tratament special pt Sony, asa ca e posibil sa ruleze identic pe ambele console, devs avand in minte 2.4GB/s texture/data streaming pentru ambele console.
    e. Daca jocurile next-gen vor fi gandite din start pt SSD-uri high-speed, e clar ca si PC-urile cu HDD-uri si SSD-uri SATA vor fi bye bye.
    Totusi, avand in vedere ca Intel nu are PCI-E 4.0 (sg. care ar permite vitezele echivalente PS5 fiind doar platforma AMD) pe platorma curenta si nici nu va avea pe urmatoarea iteratie e destul de clar ca studiourile de jocuri vor seta standardul Microsoft XSX, de 2.4GB/s, lucru care ar usura munca lor si ar oferi un joc problem free pe toate 3 platformele.
    Din toata analiza mea de fanboy Sony (care lauda maxim XSX :-) ), rezulta ca de SSD-ul PS5 vor beneficia strict jocurile exclusive. Cel putin pentru urmatorii 2 ani.

    6. Expandable Storage
    De salutat decizia Sony de a nu merge pe un format proprietar, dar in acelasi timp, va aduce ceva probleme consumatorilor.
    In timp ce Microsoft garanteaza ca SSD-ul lor va avea performanta de 2.4GB/s, Sony va trebui sa lucreze cu producatorii, care cel mai probabil vor adera la un program tip "PS5 compatible speeds".
    Deasemenea, un SSD PCI-E 3.0 e mult mai ieftin decat unul PCI-E 4.0. Avantaj Microsoft, cel putin o perioada.

    7. Alte avantaje pe care le vad eu la PS5 fata de XSX:
    - daca ne luam dupa leak-uri, vor fi ceva inovatii la controller, haptic feedback
    - PSVR2 in viitor
    - 3D audio (destul de meh pt mine, nu ma joc la casti)
    - pret posibil mai mic
    - jocurile exclusive
    dpmdv degeaba e XSX mai rapid la jocuri multiplatorm, oricum pot sa aleg PC-ul net superior.
    XSX e echivalent RTX2080, iar Ampere bate la usa, si vine cu aprox 40% mai multa performanta, la fel si Big Navi
    Studiourile si IP-urile fac diferenta, orice ar fi.

  16. #616 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Quote Originally Posted by cosmin1088 View Post
    Mark Cerny a avut un discurs foarte interesant pentru devs, dar extrem de boring pentru publicul care era pe livestream-ul lor.
    .
    Ce a fost asa interesant, de ce ari fost pentru devs?? Developerii stiu de mult ce sa afla sub capota si ce pot face cu consola, la un dev nu trebuie sa-i explici acum ce SSD ai tu in consola si cum sta treaba cu teraflops-ii. Un dev ar fi cascat mai tare ca noi!!

  17. #617 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Una buna.
    Attached Images Attached Images a1iig5oxpgn41.jpg

  18. #618 SP
    Member cosmin1088's Avatar
    Quote Originally Posted by Srachi View Post
    Ce a fost asa interesant, de ce ari fost pentru devs?? Developerii stiu de mult ce sa afla sub capota si ce pot face cu consola, la un dev nu trebuie sa-i explici acum ce SSD ai tu in consola si cum sta treaba cu teraflops-ii. Un dev ar fi cascat mai tare ca noi!!

    Nu toti developerii au devkits de PS5 momentan, nu toti dezvolta pentru PS5.

    GDC fix asta e, games developers conference. Se adreseaza devilor de pe tot globul, inclusiv cei cu resurse mai mici.

    Ce se intampla in next-gen e o PREMIERA, niciodata nu s-au mai dezvoltat jocuri strict pentru SSD-URI high-speed. E un salt urias, practic lasa la usa toate PC-urile curente care nu au macar un SSD PCI-E 3.0 rapid.

  19. #619 SP
    Member mladin86's Avatar
    Bine, bine dar de Covrig 19 au zis ceva? ca nu am putut sa ma concentrez la prezentarea asta

  20. #620 SP
    Member fdkenzo's Avatar
    Eu sunt in mare parte multumit de noua consola. Poate as fi vrut o frecventa mai mare la Rami sau un număr mai mare... in rest suna senzational, acel SSD este cu adevarat impresionant, iar 3,5Ghz sunt mai mult decat suficienți pentru NexTgen, pe parte de GPU, cei care sunt îngrijorați de numărul total de TF sa nu creadă ca este unul slab, multi nu isi dau seama ce inseamna un GPU de 2,23Ghz.
    In comparatie cu XSX ma gandesc ca ambele au plusuri si minusuri, probabil diferenta se va vedea in practica, ceea ce inca nu am vazut.

    Cat despre conferinta.... absolut oribila, fara sens! Sony trebuie sa faca neaparat un State of play in care sa arate JOCURI nextgen! Asta speram sa vad, nu 52 de minute de scoala!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 31 of 214 FirstFirst ... 21 29 30 31 32 33 41 81 131 ... LastLast

Similar Threads

  1. Clubul PlayStation 1 - PSX By steauacroitoru in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 148 Last Post: 09-04-2024, 10:45
  2. Clubul PlayStation 3 By MonkY in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 23485 Last Post: 09-04-2024, 10:42
  3. Clubul PlayStation 4 By krOOm in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 18052 Last Post: 20-03-2024, 12:27
  4. Clubul PlayStation 2 - PS2 By EvilG in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 994 Last Post: 17-09-2022, 09:32
  5. Clubul PlayStation TV - PS TV By MonkY in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 51 Last Post: 15-04-2019, 15:57

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts