Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 7 of 11 FirstFirst ... 5 6 7 8 9 ... LastLast
Results 121 to 140 of 204

Thread: Demon’s Souls Remake

  1. #121 SP
    Member Syni's Avatar
    Quote Originally Posted by kkkotto07 View Post
    Asta cu checkpointurile ma aduce in pragul nebuniei! E prima data cand joc asa ceva, nu am jucat nimic din serie, si nu stiu daca sunt eu un jucator extrem de prost sau am inceput cu o clasa proasta ca, in pana mea, dupa o saptamana abia sunt la 1-2, towel knight, si nu pot sa-l dovedesc. Cred ca schimb clasa si o iau de la zero ca nu mai pot, vreun sfat cu ce sa reincep? Acum sunt cu Barbarians. Chiar si asa, cu nervii astia, jocul mi se pare superb, altfel il vindeam a doua zi, ma bucur ca nu l-am jucat pe ps3.
    Când joci un joc de genul asta, nu te gândești la Skirim, AC etc. Nu au legătura, nu e un joc gen button smasher. 1-2 lovituri, pac un dodge, repoziționare etc. In jocurile Souls, endurance-ul e mai important ca și vitality. Un build mai simplu e sa mergi de exemplu pe pure strength, unde sa ajungi cu vitality pe la 30, endurance 40, strength 40-50 restul nu contează, doar așa in ce consideri. La build-ul asta ca și arma folosești Dragon Bone Smasher după ce îl obții, și vei trece prin ei ca prin brânza. Tower Knight e simplu dacă dai jos rapid arcașii apoi repoziționare obligatoriu la baza picioarelor in spate și 1-2 lovituri la călcâi , repoziționare și continuat pana pică. Aici boșii nu au faze in funcție de viața, e la fel de la început pana la sfârșit. Insista sa înțelegi mecanismul din jocurile Souls, chiar merita


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

  2. #122 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Aici am si eu o problema, cu checkpoints.
    Este ok sa fie boss-ul brutal de greu (e.g. Sekiro) atata timp cat ma da FIX langa el si pot sa dau restart de 500 de ori de acolo.
    Daca ma pune sa bat toata harta din nou ca sa ajung la boss sa mor iar, este game over pentru mine.

    Dar, daca spuneti ca se pot creea scurtaturi atunci e ok, voi incerca.

  3. #123 SP
    Member kkkotto07's Avatar
    Ma documentai acum, era bine sa incep cu royality sa am de la inceput o magie, o arma de la distanta, sa vedem daca ma impac cu spada aia. Am doua intrebari, in nexus este o statuie care imi cere 25000 de suflete, ce imi da in schimb? Si doi, in primul nivel exista imediat in stanga, de unde vine un skeleton, coborand niste scari, o poarta din fier. Cum o deschid?

  4. #124 SP
    Member Syni's Avatar
    Quote Originally Posted by Xander Ro View Post
    Aici am si eu o problema, cu checkpoints.
    Este ok sa fie boss-ul brutal de greu (e.g. Sekiro) atata timp cat ma da FIX langa el si pot sa dau restart de 500 de ori de acolo.
    Daca ma pune sa bat toata harta din nou ca sa ajung la boss sa mor iar, este game over pentru mine.

    Dar, daca spuneti ca se pot creea scurtaturi atunci e ok, voi incerca.
    Exista scurtături pentru fiecare boss. Nu îți va lua mai mult de 1 min și kill la 2-3 mobs ca sa ajungi din nou la boss. Faza e ca in mod normal, ca sa bati un boss ar trebui sa poți “killări” orice mobs fără probleme in 2-3 sec. Dacă ai probleme la ei, atunci ai o problema mare și la boss. Pune de exemplu ce build folosești și ce arma sa vedem dacă sunt folosite ok. Este important sa folosești și arma corecta pe build-ul ales, și sa farmezi pentru materiale de upgrade


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

  5. #125 SP
    Member kkkotto07's Avatar
    Quote Originally Posted by Syni View Post
    Când joci un joc de genul asta, nu te gândești la Skirim, AC etc. Nu au legătura, nu e un joc gen button smasher. 1-2 lovituri, pac un dodge, repoziționare etc. In jocurile Souls, endurance-ul e mai important ca și vitality. Un build mai simplu e sa mergi de exemplu pe pure strength, unde sa ajungi cu vitality pe la 30, endurance 40, strength 40-50 restul nu contează, doar așa in ce consideri. La build-ul asta ca și arma folosești Dragon Bone Smasher după ce îl obții, și vei trece prin ei ca prin brânza. Tower Knight e simplu dacă dai jos rapid arcașii apoi repoziționare obligatoriu la baza picioarelor in spate și 1-2 lovituri la călcâi , repoziționare și continuat pana pică. Aici boșii nu au faze in funcție de viața, e la fel de la început pana la sfârșit. Insista sa înțelegi mecanismul din jocurile Souls, chiar merita


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
    Ok, mersi, tocmai cu repozitionarea am o problema si asta din cauza camerei care sta focusata pe namila aia, ma ajuta daca era free.

  6. #126 SP
    Member Syni's Avatar
    Quote Originally Posted by kkkotto07 View Post
    Ma documentai acum, era bine sa incep cu royality sa am de la inceput o magie, o arma de la distanta, sa vedem daca ma impac cu spada aia. Am doua intrebari, in nexus este o statuie care imi cere 25000 de suflete, ce imi da in schimb? Si doi, in primul nivel exista imediat in stanga, de unde vine un skeleton, coborand niste scari, o poarta din fier. Cum o deschid?
    Nu merita niciun souls , termina prima data jocul și apoi in NG+ plătește. Poarta aia, uita de ea pana pe la sfârșitul jocului , o poți deschide doar in anumite condiții (pure white or pure black tendențioase).
    Foarte important in jocul asta, este sa nu muriți deloc in zone atunci când ești in corpse mode (adică ai full viața) ci sa joci toate zonele in Souls form adică când ai viața redusă la 50 sau 75% dacă ai inelul ăla foarte important care îl găsești in prima zona. Deci kill un boss, automat ești înviat cu full viața, obligatoriu mergi in Nexus, te sinucizi, apoi reintri in zone și continui cu viața redusă. Dacă nu faci așa, și vei muri in zone, jocul se îngreunează foarte mult, ți se schimba character tendency pe black, mobii vor avea viața mai multă, vor da damage mai mult etc. Sper ca m-am făcut înțeles, puteți citi puțin pe net sa va lamuriti cu world tendency și character tendency, pare complicat la început


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

    ---------- Post added 21-12-2020 at 22:42 ----------

    Quote Originally Posted by kkkotto07 View Post
    Ok, mersi, tocmai cu repozitionarea am o problema si asta din cauza camerei care sta focusata pe namila aia, ma ajuta daca era free.
    Poate fi și free , nu mai apeși R3 și după câte țin minte, la acest boss chiar se recomanda sa nu folosești tinta focusată tocmai din cauza dimensiunii bosului. Ii nimerești călcâiele și fără , stai liniștit


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

  7. #127 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Multumesc Syni, nu m-am apucat inca, ma documentez momentan .

  8. #128 SP
    Member Syni's Avatar

    Demon’s Souls Remake

    Quote Originally Posted by Xander Ro View Post
    Multumesc Syni, nu m-am apucat inca, ma documentez momentan .
    Trebuie puțin documentare mai ales dacă ești la începutul jocurilor Souls. Trebuie sa fii relaxat și dornic sa înveți in primul rând dodge-ul, îți faci un build pe strength, cu un shield cu min 90% physical damage reduction (de exemplu Adjudicator shield sau Flame shield ) îți pui Cling ring, urmărești sa nu mori in zone când ești in corpse mode (pur și simplu te sinucizi in Nexus) și iei prima zona la puricat și nu te grabesti, exersezi Dodge-ul acolo ( parry nu recomand pentru începători ), cum sa folosești shield, cum sa îți gestionezi consumul de stamina (niciodată sa nu ajungi la zero) care e mai important decât vitality ! In tot jocul vei folosi doar 1-2 arme pe specificul build-ului, dar cel mai important e ca după ce ți-ai ales arma potrivită sa ii faci upgrade folosind materiale farmate. De exemplu pt acest build pe strength găsești materiale in zona 2, dar atenție la mobi care acolo sunt in general aproape imuni la physical damage și îți va trebui o arma care da și magic damage sau thrust damage(vezi in caracteristici la fiecare tip, ce fel de damage dă)
    La bossul 2 din prima zona (Tower Knight), acolo e cea mai mare distanță de la punctul de salvare din tot jocul dacă țin bine minte, dar pur și simplu run printre mobi, la restul e mai simplu, ca sunt mult mai apropiați.
    Jocuri Souls, sunt niște jocuri superbe după ce te obișnuiești, foarte asemănătoare între ele ca stil de combat( doar Sekiro și Bloodborne sunt altceva), crează dependentă și problema este ca ulterior, orice alt joc vei juca, combatul o sa ți se para pur și simplu de ... copii. Poți termina jocul și la SL1 dacă vrei, asta îmi place aici, e vorba de skill, simți greutatea armei, când dai într-un shield, perete, usa etc. simți diferențe între cuțit și great swords...
    In concluzie, începătorii ar trebui cam așa ... ajungi in fata mob-ului, shield up, te lovește(s-au poți folosi dodge), îl iei frățește prin învăluire , ajungi in spatele lui și pac pac 2 lovituri și e gata . Ca și recomandare, tot timpul tinta ta trebuie sa fie spatele mob-ului, tot timpul trebuie sa îți propui sa ajungi in spatele lor și crede-ma ca poți trebuie doar sa te miști puțin cu controller-ul

    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

  9. #129 SP
    Senior Member 077danyel's Avatar
    Poți sa mai urmărești la asta câteva tips ca le are

  10. #130 SP
    Junior Member TheMonster's Avatar
    Am terminat si eu Demon's Souls, 23h magician hybrid cu one handed swords.
    A fost mai usor ca alte Souls games, DS3, BB si Sekiro cu mult peste ca dificultate. Magia este totusi OP, nici nu m-a atins Flamelurker.
    Old king a fost cel mai fun fight, mi-a amintit putin de DS3, dar a fost ciudat ca nu are un phase 2! Still, lots of dodging!
    Zona cu poison am evitat-o pana la sfarsit lol, am trecut de ea fara acel ring care te lasa sa faci roll in deep water. Am vrut pure white tendency, pentru acel ring iti trebuie pure black pe zona cu monstri ca in Dead space

    Per total a fost fun, imi pare rau ca nu am primit trofeu la ending dupa ce am lucrat atat de mult pentru un ending pozitiv.

  11. #131 SP
    Junior Member razzz911's Avatar
    Credeti ca o sa sparg controllerul daca cumpar jocul? am jucat doar sekiro, joc pe care l-am abandonat pe la al 3-lea boss

  12. #132 SP
    Member SeCeX's Avatar
    Cu exceptia a vreo 2 bossi care sunt mai greuti(nu comparativ cu sekiro), este mult mai usor, depinde ce rabdare ai tu, trial and error.

  13. #133 SP
    Junior Member razzz911's Avatar
    L-am cumparat...so help me God. One does not simply play Demon's souls

  14. #134 SP
    Junior Member OveMan's Avatar
    Si eu as vrea sa-l joc dar imi e cam frica de dificultatea ridicata. Sa ne ti la curent cu progresul tau in joc. Bafta!

  15. #135 SP
    Junior Member razzz911's Avatar
    Mersi, diseara il incep. S-a intrerupt curentul cand instalam...

  16. #136 SP
    Junior Member Spy0nu's Avatar
    Eu n-am mai jucat nimic de genu dar am reusit sa bat Phalax, adica primul boss, acum ma opresc fix dupa a 3-a zona cu foc de dragon, acolo pana in Tower Knight boss, sunt 3 arcasi si 2 mai semi-bossi asa, deci de 2 ore incerc si ma casapesc arcasii dupa care mi-o dau knightsii aia mari, pentru ca focul dragonului te obliga sa te opresti chiar in ei.
    In fine, am mai bagat ceva pe HP, sper sa incerc alta tactica.

  17. #137 SP
    Member Syni's Avatar
    Quote Originally Posted by Spy0nu View Post
    Eu n-am mai jucat nimic de genu dar am reusit sa bat Phalax, adica primul boss, acum ma opresc fix dupa a 3-a zona cu foc de dragon, acolo pana in Tower Knight boss, sunt 3 arcasi si 2 mai semi-bossi asa, deci de 2 ore incerc si ma casapesc arcasii dupa care mi-o dau knightsii aia mari, pentru ca focul dragonului te obliga sa te opresti chiar in ei.
    In fine, am mai bagat ceva pe HP, sper sa incerc alta tactica.
    Trebuie sa te opresti puțin înaintea arcașilor, faci 1-2 in 2 sec, îl aștepți pe ăla cu ochii albaștri , un dodge și termini restul de arcași, te lupți și îl faci imediat pe ăla greu , apoi mergi spre al-2-lea. Sa ai grija sa nu te apropii inițial prea mult de al-2lea sa iei agrro. Sau dodge și ii eviti pe toți și intri direct la boss. Zona asta e cea mai nașpa din tot jocul fiind tre sa ferești o grămada ca sa ajungi la boss. Mai este și o varianta , a 3-a adică iei 300 de săgeți te urci in turnul 2 înainte de podul ăla și dai kill la dragon, ca merge ca sa zic așa


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

  18. #138 SP
    Junior Member razzz911's Avatar
    Revin cu update, am jucat 3 ore. Am trecut de blue si red dragon. A trebuit sa reiau de 2 ori plansa, muream intr-un mob fight cu 6-7 inamici. me gusta, vedem daca am acceasi parere dupa primul boss fight:d

  19. #139 SP
    Member lucicleric's Avatar
    Sfat pentru incepatori, sa nu faceti pure black tendency pentru ca o sa spargeti tv-urile. Pure black tendency in lumea 3 si 4 este cancer....bloodborne e mic copil pe langa cele doua lumi....poate doar prin dungeon-ele end game sa fi fost asa greu in bloodborne.
    Un joc genial, l-am platinat, dar nu mai vreau sa aud de el dupa experienta pe pure black tendency

  20. #140 SP
    Junior Member razzz911's Avatar
    Joc spirit form ca un noob.. am inelul ala ce imi da putin mai mult hp. Dark souls si bloodbourne sunt cu mult mai grele? Incep sa prind gustul jocurilor de genul.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 7 of 11 FirstFirst ... 5 6 7 8 9 ... LastLast

Similar Threads

  1. Resident Evil 4 Remake By memwarrior in forum Console Club
    Replies: 61 Last Post: 15-09-2023, 05:08
  2. Resident Evil 2 Remake By RonanN1 in forum Console Club
    Replies: 38 Last Post: 15-06-2023, 12:56
  3. Resident Evil 3 Remake By Dant3 in forum Console Club
    Replies: 49 Last Post: 14-06-2022, 14:25
  4. Replies: 1 Last Post: 01-02-2011, 23:25
  5. Final Fantasy IV Remake By Zombozo in forum Console News
    Replies: 2 Last Post: 14-12-2010, 21:22

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts