Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 380 of 404 FirstFirst ... 280 330 370 378 379 380 381 382 390 ... LastLast
Results 7,581 to 7,600 of 8079

Thread: PS5 - achizitie din Romania

  1. #7581 SP
    Member tudort's Avatar
    Sunt de acord cu razvanrazy !

    Declar că am luat consola de la o persoană care a adus 2 bucăți din Germania , fără garanție. Merge ok, dar mereu stau cu teama că poate avea o problemă fie consola, fie un dualsense.

    Dacă aș fi luat din magazin la precomandă sau mai târziu când a fost în stoc, eram liniștit și asigurat. Eu am plătit 3000 lei pe ea, varianta cu Disk, undeva prin Aprilie anul trecut.

    Consider că acest bundle de la Flanco în total de 3950 lei, la ce oferă, este un preț corect. Puteți vinde sau schimba jocurile incluse, recuperând lejer 700 lei din investiție, iar cardurile sunt necesare pentru experiența Playstation. Deci chiar și în pierdere la schimbul de jocuri ieșiți cu un produs în maxim 3000 lei cu factură și garanție 2 ani.

    Părerea mea este că nu trebuie încurajată bișnița, chiar dacă eu nu am reușit și am cedat tentației de a lua consola. Am mai luat de la persoane care aduc din afară cu bon din acel magazin oferit de ei în urma tranzacției, dar nu toți fac asta și oricum nu ne ajută o garanție din altă țară.

    Spor la joacă !

  2. #7582 SP
    4_2
    Member 4_2's Avatar
    noi 2 trebuie sa bem o bere si sa ne intelegem o data si o data

    Daca in Mall reprezentanta Nike vinde Air Jordani la 10 lei si in Furisatori SRL sunt la 7 lei cu garantie de la Nike de unde o sa cumperi?

    Samsareala e faptul ca te obliga sa platesti 60% in plus pe un produs pe care il vrei si mascheaza asta prin adaugarea unor produse de care nu ai nevoie sau nu esti dispus sa le achizitionezi ca sa isi justifice suprapretul.

    si o comparatie despre oficialul tau si neoficialul meu
    Consola - are garantie la acelasi magazin in ambele locuri(dar ca una e 2 ani alta e in general 1 am sau 1 an jumate...cu extindere posibila in ambele cazuri)
    jocurile si cardurile nu au garantie
    diferenta de 150 euro ramane si e una considerabila dpmdv

    Sugestie: ar putea baietii de la flanco sa bage in bundle si o chiuveta, un motostivuitor,o rola de hartie igenica si un tv HD Ready sau ce mai are tanti Saveta prin depozit...atata timp cat e la pretul de lista din magazin. Tot OK e

    in caz in care nu e clar compar nu cu cei care au adus pe sub mana compar cu cei care le vand cele luate din bundle-urile de la Emag Altez Flanco Orange...cu garantie....adica gainarii care ciupesc cate 1-200ron pe o consola...deh mari afaceristi si ei

    ---------- Post added 04-03-2022 at 18:31 ----------

    Ca sa nu fiu acuzat ca is doar hater.

    Pachetul de la flanco se poate achizitiona la 3.670 ron cu un voucher de 5% discount pt clienti Vodafone si 80ron cashback pentreu plata cu card ING. Posibil sa fie oferte de cashback mai bune la alte banci, dar nu le-am cautat

  3. #7583 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Quote Originally Posted by 4_2 View Post
    pentru ca traim intr-o lume libera, in economie de piata si daca exista o optiune legala de achizitie la un pret mai bun legile pietii spun ca esti prost sa nu o iei in considerare.

    ps...te rog nu imi argumenta cu The Greater Fool. E un concept romantic, idealist, dar care pana la urma spune...fi tu prost si sarac ca eu sa fiu destept si bogat
    Pe principiul ăsta toate produsele din toate magazinele, fara excepție, sunt țeapă. Elden Ring la 350 de lei? Țeapă, e 300 de OLX. Nici nu trebuie să facă bundles ca și cu PS5.

    Și dacă ar vinde PS5 cu 2500 de lei în stoc suficient și permanent tot samsari ar fi după logica ta, pentru că sigur s-ar găsi cineva pe OLX să îl dea mai ieftin cu 100 de lei din diverse motive.

  4. #7584 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Tot nu are sens ce zici.

    Tu compari o masina cu o minge. Sunt chestii complet diferite, desi tu crezi ca-i acelasi lucru.

    Una e un magazin care vinde un produs legal, cu bon si cu TVA iar alta e un...site de talcioc online unde poti negocia pretul unui scaun folosit. olx nu este magazin, iar seller-ul nu plateste taxe si daca vorbim despre jocuri, in 9 din 10 cazuri la jocurile sigilate la lansare, nu a luat jocul ala legal.

    Inteleg ca alegi mereu sa iei de unde e mai ieftin - si bine faci - e vorba de banii tai si alegerile tale.
    Si eu iau de multe ori sh sau sigilat la 1-2-5 ani de la aparitie.

    Dar asta nu inseamna ca produsul vandut de Flanco in cazul de fata, are un pret marit artificial pentru profit mai mare, ci doar se asigura, la fel ca toti retailerii din toata lumea, ca nu vine Gigel si ia 50 de PS5 la 2500 lei si apoi le vinde la 4000 lei pe olx pt profit personal.

    Si da, ar putea sa puna orice in acele bundles, asa cum recomanda eMag dupa o achizitie de monitor sa cumperi pampers, dar asta nu inseamna ca vor vinde ceva.
    In cazul de fata, in aceste bundles sunt doar produse sony, inclusiv jocuri exclusive, adica produse de sony.

    Again, au fost deja extrem de multe sanse sa se achizitioneze consolele la pretul normal si s-a tot anuntat aici cand a fost.
    Doar eu am spamat 1000 de prieteni si cunostiinte cand vedeam ca-i stoc si-mi dadeau toti cu flit. Chiar si acum am unu care ma intreaba constant ce mai stiu de PS5, desi i-am zis de cel putin 5 ori cand era in stoc la pret normal.

  5. #7585 SP
    4_2
    Member 4_2's Avatar
    nu stiu ce nu intelegeti. Argumentul nu e ca pretul pe OLx e mai mic sau ca nu ar trebui sa cumparam din magazine ca e mai ieftin second.

    Problema , si asta o consider jecmaneala, e ca retailerul OBLIGA clientul( mult spus,e conditionare, dar e aproape obligatie avand in vedere ca alta optiune nu exista) sa achizitioneze produse nedorite pentru a cumpara ceva ce isi doreste. Asta pentru mine e o tactica neloaiala( nu am spus nelegala) din partea retailerilor.
    De aia am spus ca varianta care chiar tu ai dato din Danemarca e mai corecta. Apropo...car ziceai ca e acolo, nu cred ca e 800euro

    ...si da, sunt constient ca exista unii pe care o sa ii coafeze bundle-ul, dar aia e coincidenta.

    P.S. Daca painea la magazin s-ar vinde doar impreuna cu salam, rosii si unt ar fi ok?...adica de ce nu, se potrivesc, merg impreuna.
    Sau CocaCola sa se vanda doar impreuna cu fanta si sprite, doar is facute de aceeasi firma si toate se beau, deci de ce nu.

    ---------- Post added 04-03-2022 at 19:17 ----------

    PS2. Nu vreau sa o iau la 2500. adica vreau dar is resemnat. Am chiar spus ca un bundle cu Forbidden, GT si Elden la pret de 3500 sau cat iese exact mi-ar parea OK.

    let's agree to dissagree....ca oricum nu schimbam nimic, nici macar pareri

  6. #7586 SP
    Junior Member ciocanul's Avatar
    Pana maine o sa se dea toate. Sunt sigur ca la un moment dat vor fi destule dar cand ? Tot astept de un an si nu se vede malul cand o sa fie plin de ele. Criza de cip-uri va mai dura cica cel putin 2 ani cu indulgenta pana cand o sa-si faca fabrici si UE si SUA. Chinezii si Taiwan cred ca special au scazut productia, le convine penuria asta de cip-uri de minune.

  7. #7587 SP
    Member Antiohh's Avatar
    Quote Originally Posted by ciocanul View Post
    Pana maine o sa se dea toate. Sunt sigur ca la un moment dat vor fi destule dar cand ? Tot astept de un an si nu se vede malul cand o sa fie plin de ele. Criza de cip-uri va mai dura cica cel putin 2 ani cu indulgenta pana cand o sa-si faca fabrici si UE si SUA. Chinezii si Taiwan cred ca special au scazut productia, le convine penuria asta de cip-uri de minune.
    Cred ca nu cunosti foarte bine situatia Chinei in ceea ce priveste chipurile daca spui asemenea lucruri. Chinezii importa, nu exporta. De unde crezi ca e scadalul cu Taiwan?

  8. #7588 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    Doamne cata pasiune.. eu zic sa respiram un pic. Toata lumea are dreptate.
    Nu are sens sa cautam scuze, nu sunt, exista dar o situate de rahat in care se profita de client si atata tot. Retailerii jecmanesc, $ony jecmaneste. Clientul plateste.

    Masini, rosii, salamuri, pampers, etc.. fac discutiile mai amuzante, e bine sa ne mai spunem oful, dar in fond nu exista chipuri.
    Productia este castrata, oferta este mica si se speculeaza, este ceea ce este.
    Dar haideti sa nu mai certam lumea ca nu a luat la 2500.. nici ca nu s-a stat geana pe stoc.. nici ca de ce nu se ia la 4000.. nici ca nu plangem de mila vreunei companii.. si tot asa.
    Fiecare are libertatea votului cu portofelul. Si a propriei pareri.


    LE: daca noi incurajam, orice fel de practica, aceasta va continua. Cei 2 bani ai mei.

  9. #7589 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by 4_2 View Post
    nu stiu ce nu intelegeti. Argumentul nu e ca pretul pe OLx e mai mic sau ca nu ar trebui sa cumparam din magazine ca e mai ieftin second.
    Cum nu? fix asta ai zis

    Asta cu magazinul care "obliga" e la fel de gresit. Nu obliga nimeni, pe nimeni. Daca vrei sa iei, gasesti acolo. Daca nu vrei tu e ok, cumpara altcineva. Cat timp ele se vand, nu plange nimeni dupa clienti.

    Also, aceste bundles, intr-o forma sau alta (tine cont ca sunt fff putini care iti lasa loc de alegeri) sunt efectiv in toata lumea. Si a fost singura modalitate prin care au oprit acel fenomen care a pus stapanire pe generatia asta de console, numit scalping-ul.

    Dar si daca ai avea de ales intre casti si controller si dintre 10 jocuri, tot s-ar comenta la greu, ca ce...de ce sa iau eu castile lor care sunt praf, sau inca un controller cand eu joc doar singur, sau jocurile alea pe care le gasesc pe olx la kilogram.

    Si nici comparatiile cu painea nu-si au rostul.

    Consola este un moft, nu o necesitate. Ba chiar un moft ffff costisitor.

    Iar pachete/bundles de genu asta sunt de cand lumea - TV cu telecomanda mai smart. TV cu nush ce tastaturi wireless sau in pachet cu soundbar. Cuptor cu plita + hota. E exact acelasi lucru. Dar doar acum te afecteaza pe tine.

    Da, bundles sunt nasoale si am zis-o de mii de ori, nu neparat pt ce ofera ci pentru pretul final al pachetului. Dar noi macar avem console in stoc prin magazine, fata de alte tari unde nici alea nu exista.

  10. #7590 SP
    Junior Member ciocanul's Avatar
    In Rusia neam de mai gasesti consola. De abia astept sa vina ...my precious...

  11. #7591 SP
    4_2
    Member 4_2's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Cum nu? fix asta ai zis

    Nu asta am spus. Am spus ca retailerul prin includerea de produse nedorite si nefolositoare clientului face ca produsul dorit de client, care e la suprapret pe OLX sa fie mai avantajos decat bundle-ul oferit pe canal oficial. De ce? 1) pentru ca extra din bundle nu ii e necesar 2) daca tot a luat de pe Olx produsul dorit, normal ca o sa compare continutul extra cu cel de pe OLX si surpriza, si asa vede ca iese mai bine decat de la retailer. Atat in comparatia produs nedorit OLX vs retailer(evident mai avanatajosa) cat si in vrianta bundle(produs dorit OLX + pachet nedorit OLX) vs bundle retailer. Cu dezavantajul evident ca unele sunt noi si altele nu, dezavantaj care atat timp cat produsul dorit are garantie in Ro sufucienta e neglijabil.



    Asta cu magazinul care "obliga" e la fel de gresit. Nu obliga nimeni, pe nimeni. Daca vrei sa iei, gasesti acolo. Daca nu vrei tu e ok, cumpara altcineva. Cat timp ele se vand, nu plange nimeni dupa clienti.


    Cred ca m-am exprimat foarte clar si am facut exact aceasta distinctie. Ca e Conditionare si nu Obligatie. Cu toate ca, lipsa alternativei de achizitie individuala, poate duce la un argument ca e conditionare fara alternativa. Adica obligatie. Ramane partea de necesitate lipsa din argument unde iti dau dreptate. Dar nu o poti echivala conditionarea/impunerea cu libertatea de a alege (adica faci ce vrei, cumperi sau nu). Cum am zis, e discutie de practica neloaiala fata de client.


    Also, aceste bundles, intr-o forma sau alta (tine cont ca sunt fff putini care iti lasa loc de alegeri) sunt efectiv in toata lumea. Si a fost singura modalitate prin care au oprit acel fenomen care a pus stapanire pe generatia asta de console, numit scalping-ul.


    De acord ca masura de control scalping, dar faptul ca toti fac asa nu e argument. De exemplu, in Spania la Game se fac liste de asteptare pentru "membrii" club(cu limita de 1/persoana) si cand este stoc se distribuie. La pret standard. Cel putin asa era in Decembrie, ultima data cand am fost.


    Dar si daca ai avea de ales intre casti si controller si dintre 10 jocuri, tot s-ar comenta la greu, ca ce...de ce sa iau eu castile lor care sunt praf, sau inca un controller cand eu joc doar singur, sau jocurile alea pe care le gasesc pe olx la kilogram.

    Normal ca tot ar exista.Dar ar exista si alegere din partea clientului. Poate eu vreu 4 controlere, ca asta e nevoia mea, in loc de ce e in bundel. Pretul poate e acelasi, de ce nu pot alege? Fac pana la urma aceeasi vanzare magazinului. Asta imi era argumentul cu...bine,ceri 300E in plus, dar lasa macar omul sa isi ia ce vrea de banii lui.


    Si nici comparatiile cu painea nu-si au rostul.

    Consola este un moft, nu o necesitate. Ba chiar un moft ffff costisitor.


    De aia am pus si CocaCola, ca stiam ca se gaseste unul sa zica ca e necesitate . E bine sa fi prevazator . Desi nu stiu cat e de necesitate si painea. Dl Catu nu mananca.


    Iar pachete/bundles de genu asta sunt de cand lumea - TV cu telecomanda mai smart. TV cu nush ce tastaturi wireless sau in pachet cu soundbar. Cuptor cu plita + hota. E exact acelasi lucru.

    Sunt bundle-uri de cand e lumea, dar am optiunea sa le iau si separat daca vrau. Poate doar o plita, poate doar o hota, poate o hota si un soundbar. Am optiunea de a alege individual, si daca vreau pot lua bundle. Nu ma conditioneaza nimeni de nimic. Daca imi sunt utile si am nevoie de toate din bundle o sa il iau, daca nu, nu. Libertate de a alege. Econimie de piata. Nu bundle cu rahat sau nimic


    Dar doar acum te afecteaza pe tine.

    Am mai spus-o de N ori deja. Eu am ales sa nu imi cumpar PS5. Am multe preoderuri facute prin Altex, de la 500mil edition si iniainte la Regalla.Daca as fi vrut sa iau la 2500 as fi luat. Nu am vrut. A fost alegerea mea si nu regret deloc. Nu de aia fac scandal. Ma deranjeaza conceptul de retail de lumea a 3-a care exploateaza clientul in loc sa il ofere liberate de a alege. Cand din punct de vedere al profitului diferenta e 0

    Da, bundles sunt nasoale si am zis-o de mii de ori, nu neparat pt ce ofera ci pentru pretul final al pachetului. Dar noi macar avem console in stoc prin magazine, fata de alte tari unde nici alea nu exista.

    Da fericiti noi, si f****i si cu banii luati. Stii foarte bine ca si in EU sunt la fel de multe ca la noi, doar ca acolo cererea e mai mare si pentru ca acolo 300Euro,cat pun astia cu japca, nu e echivalentul salariului minim pe economie care il plrimesc 25% din angajatii tarii. Si aia nu isi permit sa puna 300E in plus


    Ma opresc, cred ca e destul

  12. #7592 SP
    Junior Member Schultz's Avatar
    Quote Originally Posted by ciocanul View Post
    In Rusia neam de mai gasesti consola. De abia astept sa vina ...my precious...
    Nu o sa se intample prea curand. Stocul de console PS5 destinat pietei din Rusia si Ucraina nu o sa il vezi redirectionat pe piata din Romania daca Sony considera ca nu s-a atins un anume target de achizitii de jocuri, accesorii, etc, chiar si de catre detinatorii actuali de console PS5. Jocurile 3rd party nu se pun. Doar ale lor.

  13. #7593 SP
    Member Ionutz83's Avatar
    Carrefour Oradea, promotie la PS5, 150 lei discount!
    Sariti.
    Attached Images Attached Images 20220305_140925.jpg

  14. #7594 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    Dar nu va inghesuiti.. pe rand..

  15. #7595 SP
    Junior Member ciocanul's Avatar
    disponibilitate:stoc epuizat .. alea de la Flanco s-au dat gramada. E o bataie de joc cauzata de lipsa CIP-urilor. Am vorbit cu cineva din automotive(componente masini), criza de CIP-uri se va accentua in 2022, tot le creste pretul la cer si multe industrii vor fi afectate.. Sa fim seriosi: nisipul nu s-a terminat(materia prima), cutremure si alte minciuni nu au mai fost, sunt pur si simplu gunoaie si fac putine ca sa le iasa banul gros. Cica se face lobby sa se faca o fabrica de CIP-uri chiar in Romanistan, nu dau link ca nu stiu daca e voie dar google it.

  16. #7596 SP
    Member SiCK's Avatar
    Depinde cat timp vrei sa astepti si cat de interesat esti. PS4 Pro inca se tine bine si pe TV 4K.

    Eventual vei gasi o oferta, cineva care vrea sa scape de el sau pui un 70-100 de euro peste RRP si nu te mai chinui. RRP este de 2700 RON pentru varianta disc si 2160 pentru digital.


    Pretul Carrefour e exorbitant, dar un 3100-3200 RON daca esti inrait nu mai conteaza asa mult.

  17. #7597 SP
    4_2
    Member 4_2's Avatar
    RRP e o aberatie scoa de Emag care ar trebui sanctionata daca ANPC ar avea parghii legale sau *****. Nu exista asa ceva. Exista pretul de vanzare oficial care e 499Euro adica 2.500 pentru varianta cu disc.Punct

  18. #7598 SP
    Senior Member LucKos's Avatar
    Bai băieți v-ați gândit că poate Altex sau emag poate nu le iau direct de la Sony ci de intermediari care își pun adaosul lor?

    Pe la pompa de combustibil ați mai trecut să vedeți prețul? Pe la TV să vedeți cum cad bombele la vecini v-ați uitat? Un google cum e cu chipurile wolrd wide ați dat?

    Cât timp s-a scumpit materia primă și totul de pe lanțul logistic s-a scumpit la revedere 2500 de lei consola. Tot contextul s-a schimbat.

    Mai mult de atât, toată lamentarea și toxicitatea de pe acest thread este fix pix. Faceți băieți plângere la ANPC dc vă deranjează ceva. Petiții și reviews de *** pe google și facebook dc nu vă convine. Plângând pe acest thread, pe un forum privat, cu lacrimi de crocodil nu schimbă nimic. În timpul cât dați cu hate aici puneați mâna și instalați Distill pt emag, intrați pe canalul de telegram dedicat ofertelor și vă adaptați. Adică de 1 an și ceva e Rare item consola asta si cum problema cu chipuri nu s-a rezolvat, mai mult de atât combustibilul e sky high (nu ajung console in stocuri teleportate, le transportă cineva, cu motorină/etanol) deci nu știu de unde atâta uimire că nu se găsește.

    Da, nu se găsește de un an și stocurile sunt mereu mici. D-aia băgați distill, stați pe telegram și mai puțină gargară aici, pe thread că e gheață la mal. Îndreptați-vă energia pe ceva constructiv să bifați fomo-ul, altfel aceleași reply-uri aici e fix Emanuela.

    My 2 cents

    Sent from my KB2000 using Tapatalk

  19. #7599 SP
    4_2
    Member 4_2's Avatar
    sa nu fie pe canale oficiale ar fi trist. Nu ar mai fi practic nici o diferenta intre OLX si retaileri...Ma rog...lesser evil ( insert Geralt speach here)

    chestia aia cu combustibilul e dpmdv gargara. Atata timp cat pretul oficial de la Sony e 499, si Euro e sub 5 ron,pretul oficial e cel de la lansare, deci 2500. In plus atata vreme cat in EU se vinde la 499 oficial in majoritatea tarilor nu vad de ce la noi ar fi crescut la 540. Bine, pt ca pot fi exploatati clientii e oricand un motiv bun la noi.

    Chestia cu recenziile e iarasi nasoala, mai ales la emag. Nici daca vrei nu poti lasa recenzii negative pt ca iti sunt refuzate. Am facut acu 1an o sesizare la ANPC pe tema asta (nu legat de PS5) dar nu am primit raspuns.Ii cam doare in patina uneori. Acuma oricum is ocupati cu Lukoil pt ca ordin politic.

    Chiar am sugerat pe ceva topic, cerd ca pe cel de Altex,ca se poate face o campanie de review bombing...desi ar fi un fel de lupta cu morile de vant. Sut convins.Plus ca nu fac romanii asa ceva. Si aici pe forum, lumea tine in general cu ursu

    Oricum, pt mine cel putin, discutiile astea, desi enervante pt multi, ma deconecteaza. Mai vad ce, cum si cat ii duce capul pe unii si cum se raporteza unii fata de entitati comerciale, cat isi intelg drepturile sau cat de corect sau denaturat le e conceptul de relatie corecta comerciant-clinent. Abordarea e consecventa cu cultura romaneasca de a gasi, in general, scuze agresorului si de a blama victima. Cred ca e ceva genetic sa sustii ceva impotiva propriului tau interes.

  20. #7600 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Cine mai doreste, cine mai pofteste, la emag japca bundle la 3899! M-as fi gandit sa o cumpar daca ar fi bagat o masina de spalat haine in loc de jocuri, card valoric si PS+.

    https://www.emag.ro/consola-playstat.../pd/D8NHSJMBM/

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 380 of 404 FirstFirst ... 280 330 370 378 379 380 381 382 390 ... LastLast

Similar Threads

  1. Xbox Series X|S - achizitie din Romania By paul in forum Microsoft Xbox Series
    Replies: 1047 Last Post: 17-08-2023, 09:48
  2. Pot juca jocuri din Romania pe PS4 din America? By SnowPhantom in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 7 Last Post: 19-11-2013, 16:07
  3. Locuri frumoase din Romania By vasilescui in forum Travel & Fashion
    Replies: 0 Last Post: 05-05-2011, 08:24
  4. Replies: 9 Last Post: 28-02-2011, 13:53
  5. Reviste de profil din Romania By rodarkone in forum Console Club
    Replies: 23 Last Post: 11-08-2008, 13:27

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts