Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 381 of 404 FirstFirst ... 281 331 371 379 380 381 382 383 391 ... LastLast
Results 7,601 to 7,620 of 8079

Thread: PS5 - achizitie din Romania

  1. #7601 SP
    Junior Member ciocanul's Avatar
    And its gone ! Stoc epuizat.

  2. #7602 SP
    Phi
    Member Phi's Avatar
    Cat mai bat astia moneda pe Spider Man ca mai cateva luni si face 2 ani e cand e lansat, iar ei, inca, il vand la pret de day one!?!?

  3. #7603 SP
    Member iliedobre's Avatar
    Quote Originally Posted by 4_2 View Post
    uite de ce nu is mare fan al bundle-urilor astea si de ce cred ca se incurajeaza cumparaturile de la samsari

    ps store card -200 pe olx
    3 luni plus - 50 pe olx
    Forbidden West - 250 pe olx
    Turismo - nu stiu, e launch day dar estimez 300 olx
    Sack boy - 50 Olx

    3950- 850 = 3100ron consola. La pretul asta poti sa gasesti, cubun minim efort, la samsari. O sa ziceti, da, dar e noua noua aici. Si asa e, dar daca cineva nu vrea sa joace niciunul sau numai unul din jocurile de mai sus, sau nu are ce face cu store credit, e o diferenta semnificativa, de peste 150Euro.

    De asta cred ca abordarea de a adauga 300Euro la pretul de retail e deja exagerata.

    Disclaimer, aproape as fi fost de acord cu un bundle cu Turismo, Horizon si Elden Ring la 3500
    PS5 pe olx 3.800 fara nimic

    ---------- Post added 07-03-2022 at 16:42 ----------

    Quote Originally Posted by 4_2 View Post
    pentru ca traim intr-o lume libera, in economie de piata si daca exista o optiune legala de achizitie la un pret mai bun legile pietii spun ca esti prost sa nu o iei in considerare.

    ps...te rog nu imi argumenta cu The Greater Fool. E un concept romantic, idealist, dar care pana la urma spune...fi tu prost si sarac ca eu sa fiu destept si bogat
    In economia de piata pretul e dictat de cerere si oferta. Nu mai compara mere cu pere.

  4. #7604 SP
    Junior Member ciocanul's Avatar
    Traim intr-o economie de varza in care producatorii de cipuri isi bat joc de consumatori. Offtopic am vazut un "fracking" Logan de 10 ani vandut cu 3400 de euro. 3400 de euro pe o masina ce teoretic se indreapta spre rabla si casare. De ce ? Pt ca din lipsa de cipuri stai acum si un an dupa un Logan nou si s-ar putea sa stai si mai mult in viitor.

  5. #7605 SP
    4_2
    Member 4_2's Avatar
    Quote Originally Posted by iliedobre View Post
    PS5 pe olx 3.800 fara nimic

    ---------- Post added 07-03-2022 at 16:42 ----------



    In economia de piata pretul e dictat de cerere si oferta. Nu mai compara mere cu pere.
    Este si la 3000-3100 varianta cu disc si cu garantie Flanco de ex

    viziunea pret stabilit de cerere si oferta e corecta dar simplista. pretul cotect e cel dat de toleranta pietei

    lasa merele si perele,vorbim despre modul lor de tranzactionare nubdespre caracteristicile lor( ambele se supun regulilor pietei deci mere=pere) si mai citeste o data ce am scris ca nu vreau sa ma repet, cred ca am argumentat exhaustiv punctul meu de vedere. Poti sa fi de acord sau nu. E OK oricare

  6. #7606 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Quote Originally Posted by iliedobre View Post
    In economia de piata pretul e dictat de cerere si oferta. Nu mai compara mere cu pere.
    Unora de pe aici vad ca le convin preturile umflate si practica asta mizera cu bundle-urile! Daca Sony ar fi lansat consola cu 800 de euro si ar fi zis ca va venii obligatoriu cu niste jocuri alese de ei si cu carduri valorice si PS+ bagat pe gat ati fi zis ca is niste mizerabili si tot pamantul s-ar fi revoltat de pret dar asa cand va zic astia ca nu sunt cipuri va convine tiganeala ce se petrece!

    Este cerere si la energie electrica dar de aia urla lumea cand se scumpeste, se striga pentru plafonarea preturilor dar in economia de piata libera ar putea cere astia niste preturi unde doar bogatii si-ar permite sa mai consume curent electric ca doar este cerere si-i capitalism!
    De ar fi litru de benzina 25 de ron ce ai zice? Ah si pe langa asta la fiecare plin sa te oblige sa-ti iei si 6 litri din cel mai scump ulei de masina!

    Sony a lansat consola la 500 de euro si atat ar si trebuii sa coste, punct! Chiar de as avea de cheltuit anual zeci de mii de euro tot nu as cumpara-o la pretul asta al bundle-urilor doar fiindca mi se pare o mare mizerie ce fac retailer-ii, is niste japcangi.
    Plus ca eu nu am nevoie de carduri valorice, nu cumpar digital doar mici jocuri indie cand le prind la reducere. Nu joc nici online sa am nevoie de PS+ si nici nu-s interesat de jocurile proaste ce se dau lunar.
    Din jocurile ce s-au tot dat la bundle-uri doar acuma as fi fost interesat de Horizon Fobiden West, jocul asta mi-a si starnit interesul pentru a cauta sa cumpar o consola la pret real, daca gasesc pe Amazon sau Sony Direct am sa iau una daca nu sa-si pastreze bundle-urile.

  7. #7607 SP
    Senior Member LucKos's Avatar
    Meanwhile, pe grupurile de profil... Dar voi scrieți aici în continuare că se rezolvă...

    Sent from my KB2000 using Tapatalk

  8. #7608 SP
    Member codpin's Avatar
    Eu n-as lua de pe OLX la banii astia mai ales cand au fost atatea console cu probleme. Eu chiar azi am fost la Altex sa-mi iau extra garantie pe 2 ani la consola. Fiind precomanda nu am putut selecta si optiunea asta. Sunt asigurat acum pana in 2024

  9. #7609 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    Asemenea, nu incurajez OLX.
    Atat din cauza samsarilor cat si din cauza (potentialelor) probleme cu ele. Iar extra garantie este chiar o idee buna.

    Eu sunt unul care a returnat PS5 pe motive de coil whine. Ziceai ca am OZN in camera. De ruleta coolerelor nici nu mai mentionez. Totodata aud de probleme cu stick drift, in mod surprinzator, dupa o perioada relativ scurta de la achizitie.
    Nu este cea mai reusita jucarie, probabil, in ciuda cererii mari actuale. Sau mai degraba a stocului.


    PS: ma bucur ca in aceste vremuri inca avem libertate de exprimare. Dar spun, inca o data, haideti sa nu mai blamam si sa ne certam intre noi. Asa este, trebuie sa existe asteptari realiste, dar nu este vina consumatorului pentru ceea ce se intampla in piata.

    LE: fara a lua vreo parte, buna si amuzanta analogia cu pretul la carburant, good times!

  10. #7610 SP
    4_2
    Member 4_2's Avatar
    sa se faca o cerere de plafonare a pretului

  11. #7611 SP
    4_2
    Member 4_2's Avatar
    o trebuit sa dai exemplu cu benzina...uite ce ai facut

  12. #7612 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    ^ haha, da da! Oare citesc astia forumul ?

  13. #7613 SP
    Member ATX-MG's Avatar
    Quote Originally Posted by Srachi View Post
    ^ haha, da da! Oare citesc astia forumul ?
    We've been discovered.
    Attached Images Attached Images capture.png

  14. #7614 SP
    Member MSlv's Avatar
    La Sony Center in Baneasa mi-a spus un prieten ca au PS5 la 4100 lei cu 3 jocuri, controller, casti wireless si 1 an PS+. Nu stiu ce jocuri.

  15. #7615 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Ma bag si eu cu o recomandare. Recent a trebuit sa trimit un produs la garantie, nu conteaza produsul si nici magazinul, ideea e ca nu s-a putut repara si nici nu era altceva pe stoc asa ca mi-au returnat banii. De ce zic asta aici? Ganditi-va de 10 ori inainte sa luati ceva de la altii (olx). Chiar daca produsul e sigilat si cu garantie, garantia aia e la ei, nu la voi, daca se strica, EI primesc banii, nu voi. Zic ei - vanzatorii olx.

    Si aici intervin 2 mari probleme. Prima: poate ala nu-i chiar usa de biserica si nu mai vezi niciun ban. Legal nu stiu ce-o sa rezolvi, prin instante poti umbla cu anii si fara un contract de cumparare legalizat la notar nu stiu ce sanse ai.

    Doi: sa zicem ca ala e de treaba si-ti returneaza banii. Problema e ca pe factura poate e pretul oficial (2500 sau cat o fi) si tu cumperi cu 3500. Oare o sa-ti returneze si diferenta?

    Recomandarea mea: incercati sa cumparati din magazin, sa nu va treziti in stiuatii extrem de neplacute.

    In ultimul timp chiar am vazut din cand in cand pe rafturi, cel mai des in Altex versiuni cu bundle la pret decent, dar si in Carrefour, versiuni simple, dar la pret mai mare decat ala bundle din Altex

  16. #7616 SP
    Senior Member LucKos's Avatar
    Când se vinde produsul pe olx cu garanție, cumpărătorul dacă primește garanția și factura asociată este eligibil de refund/înlocuire. Pe scurt sunt transferabile - așa e legea.

    Evident, cumpărătorul trebuie să se asigure că primește factura și garanția produsului la tranzacție.

    Când duci produsul în garanție, dai datele tale și le spui în ce cont vrei să primești banii, etc.

    Sent from my KB2000 using Tapatalk

  17. #7617 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Esti sigur? Iti dau un exemplu:
    https://www.cel.ro/service
    Citez de acolo (chiar jos, inainte de formular):
    Garantia produselor nu este transmisibila. SC BRAND DESIGN TEAM SRL are obligatie contractuala doar fata de titularul facturii de achizitie.

    Daca ai dreptate, inseamna ca ei incalca legea.


    Si iti mai dau un exemplu, cazul meu, n-am "dus" produsul in garantie, a venit curierul dupa el. Si am primit (cam o saptamana mai tarziu) telefon ca mi s-au virat banii. Nu m-a intrebat nimeni daca am vandut produsul la altcineva, banii i-au bagat direct in contul cu care am platit initial.


    Dar chiar si daca bagau in contul "noului proprietar" tot ramane a doua problema, diferenta dintre factura si suma achitata.


    Repet, nu e chiar 100% ontopic, dar cred ca e bine de stiut, multi cumpara si se bucura ca au facut rost de consola cumva si apoi isi dau seama de probleme.

  18. #7618 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Posibil ca cel.ro sa nu fie cel mai bun exemplu.

    La eMag cand am patit ceva similar (luat de mine, defectat si dat banii inapoi), m-au intrebat contul in care sa vireze banii si puteam sa le confirm ori contul cu care am achitat produsul, ori sa le dau un nou IBAN - totul s-a discutat intai telefonic iar datele s-au cerut pe mail.

    Nu stiu cum este la Altex, spre exemplu.

  19. #7619 SP
    4_2
    Member 4_2's Avatar
    normal ca banii returnati se fac in functie de pretul de lista nu de cat ai dat tu la X de pe OLX. Asta e la mintea cocosului.

    E o situatie curioasa care am intrebat-o mai sus, care e pretul intr-un bundle care nu are defalcat produsele? That's another can of worms.

    in schimb ce ai pus tu de pe CEL.ro....noh...aia e Romanism. Din partea comerciantului.Legea spune ca garantia se acorda pe produs nu pe cumparator. Ceea ce e normal. Nu tu esti in garantie, produsul e . Titularul, cine il foloseste e irelevant.

    legat de chestia cu viratul banilor in cont...cred ca lipsesc ceva pasi din descrierea ta. Ceva nu bate. Sigur nu ai cerut service, garantie din contul comerciantului. Daca da, de aia te-a identificat ca titular si probabil de aia aveau toate datele necesare.

  20. #7620 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nici nu cred ca au voie sa vireze banii fara sa confirme cu tine contul. Asta ar trebui verificat.
    Personal am schimbat banca anul trecut, la fel si sotia. Deci orice retur s-ar duce intr-un cont care nu mai exista.
    Cred ca asta este "obligatoriu" doar la cumparaturile in rate, facute cu ceva card de rate cu dobanda 0, pentru a se evita plata, retur si restituire ca sa ai cash, dar sa platesti in rate.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 381 of 404 FirstFirst ... 281 331 371 379 380 381 382 383 391 ... LastLast

Similar Threads

  1. Xbox Series X|S - achizitie din Romania By paul in forum Microsoft Xbox Series
    Replies: 1047 Last Post: 17-08-2023, 09:48
  2. Pot juca jocuri din Romania pe PS4 din America? By SnowPhantom in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 7 Last Post: 19-11-2013, 16:07
  3. Locuri frumoase din Romania By vasilescui in forum Travel & Fashion
    Replies: 0 Last Post: 05-05-2011, 08:24
  4. Replies: 9 Last Post: 28-02-2011, 13:53
  5. Reviste de profil din Romania By rodarkone in forum Console Club
    Replies: 23 Last Post: 11-08-2008, 13:27

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts