Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 270 of 404 FirstFirst ... 170 220 260 268 269 270 271 272 280 320 370 ... LastLast
Results 5,381 to 5,400 of 8079

Thread: PS5 - achizitie din Romania

  1. #5381 SP
    Senior Member dronology's Avatar
    Și în Japonia cosolele PS5 se vând prin tragere la sorți. De exemplu:

    https://www.famitsu.com/news/202103/12215864.html (2021.03.12 11:30)
    https://www.famitsu.com/news/202103/11215783.html (2021.03.11 12:25)


    Puteți spune ”mulțumesc” că Altex nu v-a cerut să aveți un card de fidelitate cu XXX puncte pe el ca să vă puteți înscrie la loterie.

    Poate data viitoare.

    ---------- Post added 12-03-2021 at 04:46 ----------

    folosesc Google Translate pentru citirea articolelor

  2. #5382 SP
    Member alexandru92's Avatar
    Sincer eu as lua de pe amazon uk sau it daca as prinde, transportul e undeva la 20 euro.

    ---------- Post added 12-03-2021 at 08:01 ----------

    Cica a fost ieri la SOny direct stock, si a durat 33 min. Iti dai seama 33 min, daca ar dura si la noi tot atat, cred ca s-ar calma toata lumea din Ro.

  3. #5383 SP
    NDM
    Member NDM's Avatar
    Quote Originally Posted by alexandru92 View Post
    Sincer eu as lua de pe amazon uk sau it daca as prinde, transportul e undeva la 20 euro.

    ---------- Post added 12-03-2021 at 08:01 ----------

    Cica a fost ieri la SOny direct stock, si a durat 33 min. Iti dai seama 33 min, daca ar dura si la noi tot atat, cred ca s-ar calma toata lumea din Ro.
    Si in Italia a fost bundle cu doi jocuri plus un joypad, 720 eur. A durat 30 de minute, am si reusit sa il pun in cos doar ca nu mi a aceptat cardu.



    Oricum, nici la Quickmobile este. Si ne miram dece nu scad preturile.

  4. #5384 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by dronology View Post
    Și în Japonia cosolele PS5 se vând prin tragere la sorți. De exemplu:
    Puteți spune ”mulțumesc” că Altex nu v-a cerut să aveți un card de fidelitate cu XXX puncte pe el ca să vă puteți înscrie la loterie.
    Foarte multi fac asa, dar le fac bine. Cam asta e diferenta. Iar daca vine iar cineva si-mi spune ca si Altex a facut bine, atunci sa-mi spuna de ce au schimbat lucruri la tombola pentru XSX (care si aia a fost facuta prost, dar mai bine decat aia de PS)
    Quote Originally Posted by alexandru92 View Post
    Iti dai seama 33 min, daca ar dura si la noi tot atat, cred ca s-ar calma toata lumea din Ro.
    La noi a durat vreo 4-5h la emag 19h la Altex si tot se plange lumea ca nu a "prins"

  5. #5385 SP
    Junior Member ionitagelu's Avatar
    Quote Originally Posted by alexandru92 View Post
    Sincer eu as lua de pe amazon uk sau it daca as prinde, transportul e undeva la 20 euro.[COLOR="Silver"]
    Nu se platesc taxe din UK acum ?

  6. #5386 SP
    Junior Member Garkan's Avatar
    Ba da, se platesc. Nu mai renteaza sa iei din UK.

  7. #5387 SP
    Member alexandru92's Avatar
    Cand a durat 4-5 ore la emag ? Ma refer o anul 2021 .

  8. #5388 SP
    Member gabridinu's Avatar
    @razvanrazy ce vorbesti tu acolo este legata de precomanda. Consola "in stoc" la noi n-a stat mai mult de 2 minute nicaieri.

  9. #5389 SP
    Member alexandru92's Avatar
    Quote Originally Posted by Garkan View Post
    Ba da, se platesc. Nu mai renteaza sa iei din UK.
    Eu mi-am facut cont pe amazon si am pus in cos de curiozitate un joystick, si imi spunea in jur de 20 euro livrarea pana la usa

  10. #5390 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Da, eu ma refer la precomenzi, adica la procesul absolut firesc prin care cineva isi comanda ceva ce-si doreste la lansare, mai ales intr-o lume in care s-au epuizat precomenzile in toata lumea, in cateva minute (chiar si tari cu sute de mii de unitati alocate).

    Si asa cum s-a discutat atunci si s-a tot zis de atunci si de la lansare - nu va fi stoc suficient care sa acopere cererea si cea mai buna solutie este precomanda. Iar majoritatea oamenilor au refuzat sa inteleaga acest avertisment si au ramas fara, iar acum lumea se plange de asta.

    *desigur ca exista persoane care s-au decis de curand sa-si achizitioneze o console, ceea ce nu intra in aceasta "oala".

    Cat de consola in stoc, nu ma mai repet, dar e valabil ce am zis aici (si conversatia care a urmat).

  11. #5391 SP
    Member mladin86's Avatar
    Am inteles ca pana la vara nicio sansa sa fie stocuri de Ps5 . Ne sodomizam degeaba.

  12. #5392 SP
    Member gabridinu's Avatar
    Pai da. Asta e problema pe care o vad si eu. Ca ajung toate unitatile la Altex si cateva la Orange. Altex le da la tombola si orange pe niste liste care nu stiu cum sunt facute. Eu teoretic am prins la orange, dar inca astept sa o vad..si sa pun mana pe ea.

    Asta e problema serioasa acum cu stoc-ul in Romania. Cineva care s-a decis ca vrea sa-si ia o consola, nu poate si nici nu are sansa sa puna mana pe ea. Pe cand, in alte tari, chiar daca sunt stocuri putine, macar ai o sansa. ..cum se zice.. e sansa ta chiar daca tine stocul 4,5 minute sau 30 minute.

  13. #5393 SP
    NDM
    Member NDM's Avatar
    Quote Originally Posted by gabridinu View Post
    Pai da. Asta e problema pe care o vad si eu. Ca ajung toate unitatile la Altex si cateva la Orange. Altex le da la tombola si orange pe niste liste care nu stiu cum sunt facute. Eu teoretic am prins la orange, dar inca astept sa o vad..si sa pun mana pe ea.

    Asta e problema serioasa acum cu stoc-ul in Romania. Cineva care s-a decis ca vrea sa-si ia o consola, nu poate si nici nu are sansa sa puna mana pe ea. Pe cand, in alte tari, chiar daca sunt stocuri putine, macar ai o sansa. ..cum se zice.. e sansa ta chiar daca tine stocul 4,5 minute sau 30 minute.
    Exact, piata a fost stricata de Altex. Pana nu sa termina lista aia nu vom vedea o consola pe alte situri. Nu e logic, ca Evomag, Emag, Flanco, Orange si ce mai este in tara asta nu are o consola.

  14. #5394 SP
    Member snk2's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Da, eu ma refer la precomenzi, adica la procesul absolut firesc prin care cineva isi comanda ceva ce-si doreste la lansare, mai ales intr-o lume in care s-au epuizat precomenzile in toata lumea, in cateva minute (chiar si tari cu sute de mii de unitati alocate).
    Procesul de precomanda este absolut firesc, dar faptul sa iti ia banii direct in momentul in care ai plasat acea precomanda nu este firesc deloc. Nu toata lumea isi premite sau doreste sa stea cu banii aia blocati timp de nu stiu cate saptamani/luni. Bineinteles ca nu toti care au ales sa nu dea precomanda au facut-o din acest motiv.

    Nu mai stiu cine a scris aici pe forum cum ca Sony ar fi obligat toti distribuitorii/magazine din toata lumea sa ia banii direct in momentul precomenzii, ceea ce nu este adevarat. Am discutat cu mai multe persoane din alte tari precum Germania, Australia sau SUA si acolo nu a fost deloc asa.

  15. #5395 SP
    NDM
    Member NDM's Avatar
    Quote Originally Posted by snk2 View Post
    Procesul de precomanda este absolut firesc, dar faptul sa iti ia banii direct in momentul in care ai plasat acea precomanda nu este firesc deloc. Nu toata lumea isi premite sau doreste sa stea cu banii aia blocati timp de nu stiu cate saptamani/luni. Bineinteles ca nu toti care au ales sa nu dea precomanda au facut-o din acest motiv.

    Nu mai stiu cine a scris aici pe forum cum ca Sony ar fi obligat toti distribuitorii/magazine din toata lumea sa ia banii direct in momentul precomenzii, ceea ce nu este adevarat. Am discutat cu mai multe persoane din alte tari precum Germania, Australia sau SUA si acolo nu a fost deloc asa.
    Nu conteaza oricum, nu scrie nicaieri ca trebuie sa il cumpari in Precomanda. Daca eu voiam sa il cumpar acum in Martie 2021? In alte tari, Polonia, Germania, Italia, Uk, si ce mai este sa poate. Doar in tara asta e tot diferit. Tot absurd.

  16. #5396 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Ciudat ca spui asta, pentru ca fix in Germania stiu si eu pe cineva si i s-au luat banii complet la precomanda. + Elvetia, Italia, Franta si Danemarca. A fost o cerinta impusa de Sony world wide si cine nu a cerut banii in avans, ca si comerciant, a facut-o pe propria raspundere - dar as zice ca nu a facut nimeni asta pentru ca nu risca nimeni sa piarda colabolarea cu Sony pentru asa ceva.

  17. #5397 SP
    Junior Member dc33's Avatar
    Quote Originally Posted by NDM View Post
    Nu conteaza oricum, nu scrie nicaieri ca trebuie sa il cumpari in Precomanda. Daca eu voiam sa il cumpar acum in Martie 2021? In alte tari, Polonia, Germania, Italia, Uk, si ce mai este sa poate. Doar in tara asta e tot diferit. Tot absurd.
    Si ti se pare normal sa ai șansa să cumperi in fata altuia care sta cu banii pregătiți de pe 20 noiembrie? Că ești mai mai cu mir și mai norocos, și poate ai și timp sa stai cu click îl pe refresh, sau cine știe ce programe? Uite, mie mi se pare perfect ce a făcut Altex, . Se da un număr de ordine, și când o să fie, o sa fie. Banul e pregătit... Dar na, ție ți se pare normal că dacă te ai hotărât azi sa cumperi un produs pentru care o persoana așteaptă 4 luni sa ai șansa să l și primești imediat... Că așa e corect, nu? Pentru tine? Nu? Că eu nu contez...sa mi iau concediu sa stau pe refresh.

  18. #5398 SP
    Member snk2's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Ciudat ca spui asta, pentru ca fix in Germania stiu si eu pe cineva si i s-au luat banii complet la precomanda. + Elvetia, Italia, Franta si Danemarca. A fost o cerinta impusa de Sony world wide si cine nu a cerut banii in avans, ca si comerciant, a facut-o pe propria raspundere - dar as zice ca nu a facut nimeni asta pentru ca nu risca nimeni sa piarda colabolarea cu Sony pentru asa ceva.
    Amazon Germania nu au luat banii la precomanda. Asa mi-a spus persoana cu care am discutat.

  19. #5399 SP
    NDM
    Member NDM's Avatar
    Quote Originally Posted by dc33 View Post
    Si ti se pare normal sa ai șansa să cumperi in fata altuia care sta cu banii pregătiți de pe 20 noiembrie? Că ești mai mai cu mir și mai norocos, și poate ai și timp sa stai cu click îl pe refresh, sau cine știe ce programe? Uite, mie mi se pare perfect ce a făcut Altex, . Se da un număr de ordine, și când o să fie, o sa fie. Banul e pregătit... Dar na, ție ți se pare normal că dacă te ai hotărât azi sa cumperi un produs pentru care o persoana așteaptă 4 luni sa ai șansa să l și primești imediat... Că așa e corect, nu? Pentru tine? Nu? Că eu nu contez...sa mi iau concediu sa stau pe refresh.
    Nimeni are bani blocati in cont. Sunt toti pe o lista, atat, daca doresti sa-l cumperi primesti un link pentru plata. Si sa numeste discriminare, si nu functioneaza asa. In lumea asta toti trebuie sa avem aceleasi posibilitati, daca nu sa ne intoarcem pe timpul comunism. Oricum ce face Altex nu me intereseaza, vorbesc de Emag, Flanco care sunt influentate de politica Altex din pacate.

  20. #5400 SP
    Member flaviud's Avatar
    Deci voi chiar credeti ca Altex dupa problema cu tombola a sunat la sony si le-a zis: auzi mh, da-mi mie toate consolele care sunt alocate Romaniei, ca am eu o problema cu niste reclamatii la ANPC...Doamne fereste...Emag nu are console pt ca probabil nu au estimat asa mare cerere sau nu ai intereseaza, cat despre ceilalti retaileri nu cred ca are rost sa vb pt cas oricum nu sunt interesati de piata de gaming(vezi ce varietate de produse gasesti la flanco, evomag, domo etc).

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Xbox Series X|S - achizitie din Romania By paul in forum Microsoft Xbox Series
    Replies: 1047 Last Post: 17-08-2023, 09:48
  2. Pot juca jocuri din Romania pe PS4 din America? By SnowPhantom in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 7 Last Post: 19-11-2013, 16:07
  3. Locuri frumoase din Romania By vasilescui in forum Travel & Fashion
    Replies: 0 Last Post: 05-05-2011, 08:24
  4. Replies: 9 Last Post: 28-02-2011, 13:53
  5. Reviste de profil din Romania By rodarkone in forum Console Club
    Replies: 23 Last Post: 11-08-2008, 13:27

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts